Floransa Kart Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey


FLORANSA KART:

Floransa’yı indirimli gezmek için Floransa Kart hakkında gerekli bilgileri almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Toskana’nın başkenti Floransa’da müzelere ücretsiz girmenizi, ulaşımdan tasarruf etmenizi sağlayan Floransa Kart ile ilgili akla gelen en önemli 5 soruyu cevaplamaya çalıştık. Floransa Kart hangi müzelerde geçerli, Floransa Kart’ın ücreti ne kadar ve en önemlisi Floransa Kart almaya değer mi gibi soruları cevapladığımız yazımız umarız ki işinize yarar ve Floransa Kart ile şehrin keyfini tasarruf ederek çıkartabilirsiniz.

 


1. FLORANSA KART HANGİ MÜZELERDE GEÇERLİ?

Firenzecard yani Floransa Kart, Floransa şehrinin resmi müze kartıdır. Floransa’daki neredeyse her müzeye ücretsiz girmenizi sağlayacak olan bu kart ile şehirde birden fazla gün geçirecekseniz ekonomik bir tatil yapmanıza yardımcı olabilir. Floransa kart 70’in üzerinde müze geçmektedir. Tabii ki bu kadar çok yere gidemeyeceğiniz için öncelikle Floransa’nın en önemli yerlerinden hangilerinde geçerli onu söyleyelim.

Palazzo Vecchio, Palazzo Vecchio’nun kulesi, Palazzo Medici Riccardi, Palazzo Davanzati, Belvedere Kalesi, Palazzo Pitti ve Boboli Bahçeleri başta olmak üzere Floransa’nın neredeyse tüm meşhur saraylarına Floransa Kart ile ücretsiz girebiliyorsunuz. Ayrıca Stefano Bardini Müzesi, Horne Müzesi, Stibbert Müzesi, Galileo Müzesi, La Specola Müzesi, Uffizi Müzesi, Galleria dell’Accademia ve Bargello Müzesi’ne de Floransa Kart ile ücret ödemeden giriş yapabiliyorsunuz. Her ne kadar birçok şehirde kiliselere giriş ücretsiz olsa da Floransa’da Duomo dışındaki birçok kiliseye girişte ücret ödemeniz gerekiyor. Ama Floransa Kartınız varsa şehrin en önemli kiliseleri ve onların müzelerine yani Santa Maria Novella, Brancacci Şapeli, San Marco Kilisesi, Medicee Şapeli, Orsanmichele, Duomo’nun Müzesi, Santa Croce Bazilikası ve San Lorenzo Bazilikası’na ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Eğer Floransa Kart ile girebileceğiniz yerlerin tamamını görmek istiyorsanız Floransa Kart’ın online sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Kısaca Floransa Kartınız varsa Floransa’da neredeyse ücretsiz giremeyeceğiniz bir müze, kilise, saray, galeri yok.

 

 

 


2. FLORANSA KART’IN ÜCRETİ NE KADAR?

Floransa Kart’ın iki tipi var. İlk kullanmaya başlamanızdan itibaren 72 saat boyunca kullanabileceğiniz sadece müzelerde geçerli Floransa Kart’ın fiyatı yazıyı hazırladığımız sırada 70 euronun biraz üzerinde idi. 5 euro daha verirseniz ise Floransa Kart+ alabiliyorsunuz. Bu kart ile de havaalanı transferi hariç ücretsiz şehir içi ulaşımdan yararlanabiliyorsunuz.

 

 


3. FLORANSA KART’IN SAĞLADIĞI DİĞER AVANTAJLAR NELER?

Floransa Kart’ın müzelere ve kiliselere ücretsiz giriş dışında en önemli avantajı meşhur yerlere sıralara takılmadan girmenizi sağlıyor olması. Ayrıca Toskana turu, hop-on hop-off otobüslerinde de indirim sağlıyor. Ama müzeler ve indirimler dışındaki en önemli faydası 5 euro daha vererek Floransa’da ücretsiz ulaşımdan yararlanabiliyorsunuz.

 

 

 


4. FLORANSA KART ALMAYA GERÇEKTEN DEĞER Mİ?

Floransa’daki müzelerin giriş fiyatları ortalama 9-10 euro. En pahalıları ise 12 euroyu biraz geçiyor. Günde üç müzeye giderseniz, üç günde yaklaşık 80-90 euro müzelere harcamanız mümkün. Ayrıca ulaşım için de bilet almaya kalkarsanız; otelinizin yürüyüş mesafesinde olmadığı varsayarsak, üç günde 15 euro harcayabilirsiniz. Yani müzeler gezmek ve ulaşım için yaklaşık 100 euroluk bir maliyet söz konusu. Floransa Kart alırsanız bu maliyetten %30 tasarruf etmeniz mümkün. Ama bizce Floransa Kart’ın asıl faydası, kartı aldığınızda Floransa’da daha çok yeri gezmek için motivasyonunuzun artacak olması. Kartı alıp o kadar da para harcayınca hakkını vermek için bir sürü yere gideceksinizdir.

 

 


5. FLORANSA KART NEREDEN ALINABİLİR?

Floransa Kart’ı resmi sitesinden online alabileceğiniz gibi, Brancacci Şapeli, Santa Maria Novella Kilisesi, Uffizi Müzesi, Palazzo Vecchio, Bargello Müzesi, Stefano Bardini Müzesi ve Palazzo Pitti’nin olduğu meydanlardan alabilirsiniz.

 

 

 


Umarız ki Floransa Kart ile ilgili yazımızı beğenmişsinizdir ve Floransa’yı uygun fiyatlar ile daha fazla gezmenize yardımcı olabilmişizdir. Floransa ile ilgili daha fazla merak ettiğiniz varsa diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Floransa otel rezervasyonunuzu sayfamızdaki linklerden yaparsanız da bize destek olursunuz ve biz de yazı yazmaya daha fazla vakit ayırabiliriz.

Şimdiden ekonomik ve güzel bir Floransa tatili dileriz :)