Floransa Çevresinde Gezilecek Yerler: En Meşhur 5 Yer


FLORANSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Floransa’ya gidiyorsanız ve Floransa çevresinde gezilecek yerler nereler merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Toskana’nın başkenti Floransa çevresinde gezilecek en meşhur 5 yer ile ilgili bilgiyi burada bulabilirsiniz. Floransa çevresinde gezilecek yerler yazımızda Toskana’da gezilecek yerlerden Pisa, Lucca, Siena, Chianti ve San Gimignano ilgili bilgiler de var, buralarda neler yapmanız gerektiği de. Mesela Pisa’ya gittiğinizde Pisa Kulesi’nin yanındaki katedrali de görmelisiniz, San Gimignano’ya gittiğinizde ünlü kulelerini görmeli, Chianti’de ise ünlü Toskana bağlarını gezmelisiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse Toskana’da günübirlik gezilecek yerler ve Floransa çevresinde gezilecek yerler o kadar çok ki. Keşke zaman olsa da hepsini gezebilseniz. Umarız ki Floransa çevresinde gezilecek yerler tavsiyelerimiz işinize yarar. Artık başlayabiliriz; Floransa’dan günübirlik gidebileceğiniz Floransa çevresinde gezilecek yerler… 

 


1. PİSA KULESİ’Nİ DE GÖRMEK İSTEYENLER İÇİN FLORANSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YER PISA:

Floransa’da ikiden fazla gün kalmayı planlıyorsanız mutlaka yine Toskana’daki Pisa şehrine de mutlak gitmelisiniz. Tahmin edeceğiniz üzere Pisa’da dünyaca ünlü Pisa Kulesi yer alıyor. Floransa’dan Pisa dilerseniz araba ile yaklaşık bir saatte gidebilirsiniz. Araba kiralamayıp trenle gidelim derseniz de tren hızına göre değişmekle birlikte 45 dakika ile 70 dakika arasında Pisa’ya ulaşabiliyorsunuz. Tren istasyonundan Pisa Kulesi’nin olduğu yere yürümek de yaklaşık yarım saat sürüyor. Anlayacağınız Floransa’dan sabah çıkarsanız öğleden sonra Pisa’yı gezip Floransa’ya geri bile dönebilirsiniz. 

Pisa Kulesi ile ilgili ilginç bilgiler de verelim. Pisa Kulesi aslında katedral, vaftizhane ve mezarlıktan oluşan bir kompleksin parçası olarak yapılmış. Doğrusu biz de Pisa’ya giderken böyle güzel bir yer olacağını tahmin etmiyorduk ve sadece Pisa Kulesi’ni göreceğimizi düşünerek yola çıkmıştık. Yapılmasındaki amaç da şehrin zenginliğini göstermekmiş ki zaten o zamana kadarki en yüksek kule olması planlanmış. Düşünüldüğü gibi yapıldıktan sonra bir yana yatmaya başlamamış Pisa Kulesi. Daha yapılırken yana doğru eğilmeye başlamış aslında. Bunun sebebi de yapının temelindeki toprağın çok sağlam olmaması imiş. Zaten Pisa’da tek durumdaki kule de burası değilmiş. Onun kadar meşhur olamamış olsa da başka kuleler de varmış toprak nedeni ile Pisa’da böyle eğik durumda olan. 

Savaşlar nedeni ile birkaç kere kulenin yapımı da durmuş. Aslında iyi ki de öyle olmuş. Yoksa temeli kurumayacak ve muhtemelen çökecekmiş kule. Pisa Kulesi II. Dünya Savaşı’ndan da yıkılmadan çıkmayı başarmış. Almanlar burayı gözetleme kulesi olarak kullanmış olsa da ittifak güçleri güzelliği nedeni ile kuleyi yıkmaya yanaşmamışlar. Kulenin eğilmesi ise yıllar boyunca onca müdahaleye rağmen durdurulamamış. Ta ki 2008 yılına kadar. En sonunda mühendisler durdurmayı başardıklarını ve hatta 200 yıl boyunca böyle kalacağını ilan etmişler. 

 


2. İTALYA’NIN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİRİ İÇİN FLORANSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YER SIENA:

Floransa’ya çevresinde gezilecek en az Floransa kadar güzel bir yer var sırada, Siena. İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Siena’ya Floransa’dan araba ile yaklaşık bir saat 15 dakikada gidebilirsiniz. Yok eğer biz araba kiralamayacağız diyorsanız da trenle seçtiğiniz sefere göre yaklaşık bir saat 15 ile iki saat arasında bir sürede gidebiliyorsunuz. Maliyet de oldukça düşük yaklaşık 9 euro tutuyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Siena’daki gezilecek yerleri de anlatalım. 

Siena’ya gitmeyi düşünüyorsanız Siena’da gezilecek yerleri de anlatalım. İlk olarak görmeniz gereken yer Siena’da meşhur Piazza del Campo. Burası dünyanın en büyük ve güzel Orta Çağ meydanlarından birisi ve Siena ile ilgili neredeyse tüm fotoğraflarda görünen yer aynı zamanda. Meydan ile ilgili ilginç bilgiler de verelim. Meydana gittiğinizde onun dokuz alana bölündüğünü göreceksiniz. Bu alanlar Siena’yı yönetmekle sorumlu dokuz konseyi yani contrada’yı temsil ediyormuş. Sienalıların için contradalar o kadar önemli ki kendilerini İtalyan veya Sienalı olarak tanımlamadan önce doğup büyüdükleri, yaşadıkları contrada ne ise oralı olarak görüyorlarmış. Bu meydan aynı zamanda Siena’daki Palio di Siena adı verilen meşhur geleneksel at yarışlarının yapıldığı yer.

Hazır yeri gelmişken Toskana’nın en meşhur festivallerinden Palio di Siena hakkında da bilgi verelim. 1283 yılından beri yapılan düzenlenen yarışlarda 17 bölgenin yani contradanın temsilcisi eyersiz atlar üzerinde kazanmaya çalışmaktadır. Aslında burada asıl yarışanlar atlar değil jokeylerdir çünkü hangi atların yarışlara katılacağı yarışlardan önce yapılan kura ile belirlenmektedir. Sadece 90 saniye süren yarışı kazananlar bayrak anlamına gelen palio ile ödüllendirilir. Bu yarışlardaki en güzel anlar aslında yarışlardan önceki gösterilerdir. Bayrakları havalara atayan, bandoda yer alan yaklaşık 700 kişinin katıldığı gösteriler izlenmeye değer.

Tabii bu kadar gösterişin olduğu yerde kötü şeylerden yaşanmıyor değilmiş. Demiştik ya contradalar Sienalılar için çok önemli diye. Onların başarısı ile de gururlanıyorlarmış. Bu yüzden yarışı kazanmak için jokeylere kendileri adına yarışması için 1 milyon liraya kadar para veriyorlarmış. Ama maalesef jokeyler bu kadar para kazansa bile yarışları kazanmak için yeterince uğraşmayabiliyormuş. Yapılan röportajlarda rakiplerini durdurmak veya başkasının geçmesine izin vermek için binlerce euro değerinde rüşvet aldıkları ortaya çıkmış.  Yarışlar o kadar dramatikmiş ki Hollywood filmi bile çekilmiş. Özetle eğer Floransa seyahatiniz 2 Temmuz veya 16 Ağustos’u kapsayacak şekilde ise bu at yarışını mutlaka görmelisiniz. 

Floransa çevresinde gezilecek yerlerden Siena’da Piazza del Campo dışında başka gezilecek yerler de var elbette. Onları da anlatalım elimizden geldiğince. Meydandan sonra İlk olarak gitmeniz gereken yer Sienna’nın görkemli katedrali Duomo. Buradan çıktıktan sonra görmeniz gereken yer ise Palazzo Pubblico. Belediye sarayı olarak kullanılan bu binanın içinde freskler, resimler, şapeller bulunmaktadır. Palazzo Pubblico’yu gezdikten sonra Siena’da görmeniz gereken yer ise Torre del Mangia. İtalyanın 102 metre ile en yüksek ikinci kulesi olan Torre del Mangia’ya kendinize güveniyorsanız ve mükemmel Siena manzarasını görmek istiyorsanız yürüyerek çıkabilirsiniz. 

Bu kadar yeri gördükten sonra hala Siena’da geçirmek için vaktiniz kaldıysa görmek isteyebileceğiniz birkaç yer daha önerelim. Siena’nın müzelerini görmek isterseniz Siena ve dışarıdan getirilen eserler için Museo dell’Opera Metropolitana’yı, bol bol resim ve heykel için Santa Maria della Scala’yı, Siena Okulu sanatçılarının eserleri için ise Pinacoteca Nazionale’yi gezebilirsiniz. Saray görmek isterseniz de Palazzo Piccolomini’ye uğrayabilirsiniz. Ama bizce Floransa çevresinde gezilecek yer olarak olduğundan ve Floransa’da zaten bol bol müze gezebileceğinizden Siena’nın Orta Çağ sokaklarında yürüyüş yapmanız bile unutulmaz bir anı olabilir.  

 


3. DUVARLARLA ÇEVRİLİ BİR ORTA ÇAĞ KENTİ İÇİN FLORANSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YER LUCCA:

Floransa çevresinde gezilecek yerlerden bir diğeri ise Lucca. Floransa’ya araba ile yaklaşık bir saat 15 dakika uzaklıkta olan Lucca’ya tren ile de aynı sürede gidebiliyorsunuz. Doğrusu tren ile gitmek çok kalabalık bir grup değilseniz araba kiralamaktan çok daha uygun fiyata gelecektir çünkü tek yön tren bileti yaklaşık 8 euro. 

Lucca’yı Floransa çevresinde gezilecek yerlerden biri yapan en önemli özelliği aslında şehrin tuğla duvarlarla çevrili olmasıdır. Lucca’nın kendine özgü havasını korumasını sağlayan bu duvarlar Rönesans duvarlarının en iyi örneklerinden birisidir. Yüz yılı aşan bir sürede yapımı tamamlanan duvarlar sayesinde modern dünya şehre istediği gibi nüfuz edememiştir. Altı kapıdan girilebilen, duvarların koruduğu Lucca’da bu nedenle hala Romalılardan kalan sokaklarda yürüyüş yapılabilmektedir.

Lucca’ya giderseniz Lucca’da gezilecek yerleri de anlatalım. Önceliği kent duvarlarına vererek Lucca’yı gezmeye başlayabilirsiniz. 19. yüzyılda duvarlar ağaçlarla çevrili bir parka dönüştürüldüğünden duvarların üstündeki yollarda yürüyüş yaparak şehrin tadını çıkartabilirsiniz. Sonra da San Marino Katedrali’ni ve katedrale bitişik çan kulesi de görebilirsiniz. Lucca’da görmeniz gereken yerlerden birisi de San Michele in Foro Kilisesi’dir. Antik Roma forumundaki bu kilisenin ön cephesi içinde daha bile güzeldir. Bu kiliseye gelirseniz kilisenin içinde bulunduğu meydan olan Piazza San Michele’de de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Eğer İtalya’nın meydanlarını seviyorsanız Lucca’da Piazza Napoleone ve Piazza del Giglio meydanlarını da görebilirsiniz. Üzerinde meşe ağaçları olan Orta Çağ kulesi Torre dei Guinigi de Lucca’da görülmesi gereken ilginç yerlerden birisi. Meşe ağaçlarının koskoca bir kulenin üzerinde olması pek de sık rastlanan bir durum olmasa gerek. Bu kuleyi görmeye giderseniz hemen yanındaki Medicilerin boyunduruğuna girmeden şehri yöneten Guinigi Ailesi’nin evi Palazzo dei Guinigi’yi de gezebilirsiniz.

Müze gezmek için vaktiniz varsa da Lucca’da tavsiye edebileceğimiz iki yer var. Bunlardan birisi Villa Guinigi, diğeri ise Palazzo Mansi. 17. yüzyıl sarayı olan Palazzo Mansi’de farklı dönemlerden kalma resimleri görebilirsiniz. Villa Guinigi’de ise resimler, mobilyalar, Lucca’daki kiliselerinden getirilen heykelleri görebilirsiniz. Müzeden sonra sokaklarda gezmek isterseniz de Lucca’da gezilecek yer olarak Via Fillungo’ya uğramanızı tavsiye ederiz. 

 


4. KULELER İLE DOLU ORTA ÇAĞ KENTİ İÇİN FLORANSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YER SAN GIMIGNANO:

Toskana’da UNESCO Dünya Kültür Mirası bir şehirde olmak bir de sanat eserleri, Orta Çağ mimarisi, güzel restoranlar bol bol Orta Çağ kulesi görmek isterseniz Floransa çevresinde gezilecek yer olarak San Gimignano’yu tavsiye edebiliriz. Floransa’ya araba ile yaklaşık bir saat uzaklıktaki San Gimignano’ya maalesef tren ile gidemiyorsunuz çünkü bu küçük kasabada tren istasyonu bulunmuyor.  Otobüs ile gitmek isterseniz yaklaşık iki saatlik bir sürede Floransa’dan ulaşabiliyorsunuz. 

San Gimiganano’da yapabileceklerinize gelince öncelikle Piazza del Duomo’yu gezmenizi öneririz. Kasabanın UNESCO listesine girmesini sağlayan bu meydanda kulesi ile meşhur Palazzo Vecchio del Podesta’yı görebilir, sonrasında da Palazzo del Popolo’ya gidebilirsiniz. Gitmişken aynı çatı altındaki Museo Civico’yu da gezebilirsiniz. Collegiate Kilisesi’ni de ilginç tavanı ve içindeki çok sayıdaki fresk için görebilirsiniz. Güzel San Gimignano manzarasını görmek isterseniz de 54 metre yüksekliğindeki Torre Grossa kulesine çıkabilirsiniz. 

Kuleleri ile meşhur bu kasaba ile ilgili ilginç bilgileri de verelim. San Gimignano’nun bu kadar meşhur olmasının sebebi de aslında bu kuleler. Günümüze 14 tane kalmış olsa da aslında burada 70’den fazla kule varmış. Toskana’daki birçok şehirde savaşlar ve şehirleşme nedeni ile kuleler neredeyse kalmamış olsa da San Gimignano onları korumayı başarmış. Kasabanın en yüksek kulesi bir zamanlar 51 metre yüksekliği ile Torre della Rognosa imiş. Bu kuleden daha yüksek kule yapılmaması için kanun bile çıkartılmış ama kasabadaki aileler bu kuralı dinlememişler ve kendi kulelerini yaptırmışlar. 

San Gimignano’dan ayrılmadan önce, kuleleri gibi meşhur olmasına neden olan Vernaccia şaraplarını da deneyebilirsiniz. San Gimignano bağlarındaki Vernaccia üzümlerinden yapılan bu şarap İtalya’nın en güzel beyaz şaraplarından biri olarak görülüyormuş. 

 


5. TOSKANA’NIN BAĞLARINI MERAK EDENLER İÇİN FLORANSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YER CHIANTI:

Floransa’ya kadar geldik Toskana’nın meşhur bağlarını gidip tadım da yapalım diyorsanız Floransa çevresinde gezilecek yer olarak Chianti’yi önerebiliriz. Bağlar ve şatoların iç içe olduğu Chianti bölgesinde gezilecek birden çok yer var. Çok sayıda yere gidilmesi gerektiği için maalesef tren ile ulaşım mümkün değil ama bağ evlerini daha doğrusu şatolarını göreceğiniz için araba ile giderken dikkatli olmakta fayda var. 

Chianti’de gidebileceğiniz yerlerden ilki Castello di Brolio. Dediklerine göre burası İtalyan’ın en eski bağ evi imiş. Bu bölgede gidebileceğiniz bir başka yer ise Castello di Meleto’dur. Chianti’ye kadar geldik buralarda başka bağ evi var mı gezilecek diyorsanız bir yer daha var paylaşabileceğimiz. Eğer tura devam etmek isterseniz Chianti’de gidilecek daha başka yerler de bulunuyor. Neredeyse bin yıllık bir manastırdaki Badia a Coltibuono de bunlardan birisi. Badia a Coltibuono’ya giderseniz mahzenlerini, Rönesans bahçelerini görüp şaraplarını veya zeytinyağlarını deneyebilirsiniz. 

Bağ evleri dışında başka yerleri görmek isterseniz Chianti’deki Radda in Chianti, Castellina in Chianti ve Gaiole in Chianti kasabalarını da gezebilirsiniz.

 


Umarız ki Floransa çevresinde gezilecek yerler yazımızı beğenmişsinizdir. Eğer Toskana’ya daha fazla zaman ayırmak, yazdığımız Floransa çevresindeki yerlerden daha fazlasına gitmek isterseniz de Volterra, Monteriggioni, Val d’Orcia, Arezzo, Pistoia, Cortona, Maremma’yı da listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca her ne kadar Toskana’da olmasa da Floransa’ya yakın olduğu için Bologna ve Modena’ya da dilerseniz gidebilirsiniz.  

Bu kadar yazdıktan sonra bizim de sizden bir ricamız olsun. Toskana veya Floransa’da otelde kalmayı planlıyorsanız Floransa otellerimizi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Rica nerede derseniz de söyleyelim otel rezervasyonlarınızı sayfamızdaki linklerden yaparsanız biz de daha fazla yer yazabiliriz.

Şimdiden güzel bir Floransa ve Toskana tatili dileriz :)