Floransa Tarihi Futbol Maçı


FLORANSA’DA TARİHİ FUTBOL MAÇI

Yazın başlangıcı ile birlikte Floransa’ya gidiyorsanız kaçırmamanız gereken Calcio Storico etkinliğinden bahsetmek istiyoruz. Böylece döndüğünüzde Floransa ile ilgili anlatacak daha da ilginç anılarınız olabilir. Floransa’da her Haziran ayının üçüncü haftasında Floransa tarihi futbol maçı düzenleniyor. Bu tarihi futbol maçında takımlar geleneksel kıyafetler giyiyorlar ve şehrin en güzel kiliselerinden Santa Croce’nin önündeki meydanda karşılaşıyorlar. Çok farklı bir futbol ve kutlama olan bu etkinliği Floransa’ya bu dönemlerde gidiyorsanız kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Eğer nasıl bir futbol maçı imiş bu merak ettiyseniz ve gitmeyi düşünebiliriz diyorsanız Floransa tarihi futbol maçı ile ilgili bilgileri elimizden geldiğince soru cevap anlatmaya çalışalım. 

Öncelikle birazcık tarihinden bahsedelim bu oyunun. 1580 yılında 27 kişilik takımlar halinde aristokratların oynadığı bir futbol maçı olarak ortaya çıkmış. İki dini bayram arasındaki gecelerde aristokratlar bu maçı yapıyormuş. Normal futboldan farklı olarak ayaklar ve ellerin kullanılabildiği bu futbol maçında amaç ise topu belirlenen yere atabilmekmiş. Günümüzde çok az sayıda maç ile olsa da bu geleceği devam ettirmeye çalışıyor Floransalılar. 

Floransa’nın tarihi futbol maçının normalde görmeye alışık olmadığınız bir tarzı var. Futbolcular geleneksel üniformaları ile sokaklarda arabaların arasında ısınıyor, tozluklarını normalde turistler ile dolu müzelerin içinde takıyorlar. Maçın oynandığı saha aslında Floransa’nın tarihi ve en güzel meydanlarından birisi. Ama maç günü için her şey değişiyor; özel olarak kum ve hatta çamur ile kaplanıyor bu meydan. Maçın başlaması için gelen bando bile geleneksel kıyafetleri nedeni ile olağandışı.

Floransa tarihi futbol maçı başlayınca da işler normale dönmüyor. Her ne kadar amaç topu gole çevirmek olsa da bugünkü bakış açısı ile barbarca denebilecek, belki 16. yüzyılda sportmence görülen hareketler topun olmadığı yerlerde bile görülebiliyor. Üstelik taktik gereği veya yaralananların yerine oyuncu bile değiştirilemiyor. Oyunculardan bazılarının topun peşinde koşmadığını görünce de şaşırmayın. Çünkü bazılarının tek amacı takımı motive etmek ve kavgalarda sakinleştirmekmiş. Floransa’nın tarihi futbol maçında skor yapmak da bildiğimiz futboldan farklı. Gol atmakla puan kazanılabileceği gibi eğer topu takım filenin üstünden atarsa karşı taraf yarım puan kazanabiliyormuş, bu yüzden topu iyi nişanlamak gerekiyormuş. Tabii bu kadar yorulmanın ve yaralanmanın sonucunda kazanan takımın da ödülü beklendiği gibi değil. Bedava akşam yemeği imiş sadece verilen resmi ödül. 


FLORANSA TARİHİ FUTBOL MAÇI HANGİ GÜNLER OLUYOR?

Şehrin farklı yerlerini temsilen oluşturulan takımlar maviler, kırmızılar, beyazlar ve yeşiller olarak adlandırılıyor. Bu takımların katıldığı turnuvada toplam üç maç yapılıyor. Önce dört takım yarı finalde birbirleri ile karşılaşıyorlar. Sonra da kazananlar arasında 24 Haziran’da final maçı oynanıyor. Saat beşte final maçı düzenleniyor. Yarı final maçlarının tarihleri her sene değişmekle birlikte final maçı mutlaka 24 Haziran’da yapılıyor. Planlama yapabilmeniz için örnek olarak geçmiş yıllarda 10 ve 11 Haziran’da yarı final maçlarının yapıldığını söyleyelim.


FLORANSA TARİHİ FUTBOL MAÇINA NASIL BİLET ALABİLİRİM?

Maça gitmek isterseniz online bilet alabiliyorsunuz. Yarı final maçlarının günleri belli olunca biletler online olarak satılmaya başlanıyormuş. Bu da Mayıs ayının ortalarını bulabiliyormuş. Online bilet almayıp Floransa’ya gittiğinizde de bilet alabilirsiniz. Ama bu durumda takımların taraftarları ile birlikte kale arkasında maçı seyretmeniz gerekiyor. Online biletleri boxol.it veya boxofficetoscana.it sitelerinden alabiliyorsunuz.FLORANSA TARİHİ FUTBOL MAÇI BİLETLERİ NE KADAR?

Biletlerin fiyatların 100 euroya kadar çıkabiliyor. Ortadaki tribünün en merkezindeki yerler en pahalı fiyatlardan satılıyor. 50 dakika süren bu maçta en pahalı yerden almak ne kadar doğru bilemeyiz. Çünkü belli bir süreden sonra maç yorulan sporcuların boğuşmasına dönüşüyor iyice. Tabii daha uygun fiyatlarla ile de bilet alabilirsiniz. Eğer biraz köşelerden alalım önemli olan görmek diyorsanız bilet fiyatları 30 euroya kadar düşüyor. 


FLORANSA TARİHİ FUTBOL MAÇINI BİLET ALMADAN SEYREDEBİLİR MİYİM?

24 Haziran’daki final maçını seyretmek için en iyi yer tribünler olsa da maç öncesindeki yürüyüşü ve sonrasındaki kutlamaları da ücretsiz seyredebilirsiniz. Santa Maria Novella Meydanı’ndan saat dörtte başlayıp Piazza della Republica’dan geçip sonunda Piazza Santa Croce’ye gelen korteji buralarda güzel bir yer belirleyip izleyebilirsiniz. Oyunlardan sonra da gün battığında havai fişek gösterisi oluyormuş. Piazzale Michelangelo’dan atılan havai fişekleri Arno Nehri boyunca seyredilirsiniz.


Umarız ki Floransa seyahati zamanlamanız bu tarihi ve ilginç maç ile kesişir ve Floransa’nın en güzel meydanlarından birindeki bu festivalin tadını çıkartırsınız. Bu arada söyleyelim Floransa ile başka yazılarımız da var. Floransa’da gezilecek yerlerden otellere kadar aradığınız birçok şeyi burada bulabilirsiniz. Şimdiden güzel bir Floransa tatili dileriz.