Floransa’da Gezilecek Yerler: En Güzel 30 Yer ve Ekonomik Gezme Yolları


FLORANSA’DA GEZİLECEK YERLER

Floransa’ya gidiyorsanız ve Floransa’da gezilecek yerler nereler merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. İtalya’nın en güzel şehirlerinden, Rönesans’ın doğduğu, Toskana’nın başkenti Floransa’da gezilecek en güzel 15 yer ile ilgili bilgiyi burada bulabilirsiniz. Floransa’da gezilecek yerler yazımızda Floransa’nın en meşhur sarayları da var, Floransa’nın en güzel müzeleri de. Floransa’da gezilecek yerler listemizden Floransa’da kaç gün kalacağınıza ve zevkinize göre en uygun müzelerden, saraylardan, bazilikalardan kendi Floransa’da gezilecek yerler listenizi yapabilirsiniz. Yazımızda sadece Floransa’da gezilecek yerleri değil aynı zamanda bu yerlere uygun fiyatlar ile nasıl girebileceğinizi de paylaşmaya çalıştık ki Floransa gezinizde tasarruf edebilin. Umarız ki Floransa’da gezilecek yerler listemiz ve tavsiyelerimiz işinize yarar. İşte artık başlayabiliriz; Floransa’da gezilecek yerler ve buraları gezerken tasarruf etmenin yolları…


1. FLORANSA’NIN EN BÜYÜK MÜZESİNİ GÖRMEK İSTEYENLER İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER PALAZZO PITTI:

Pittilerin sarayı olan Palazzo Pitti Floransa’nın en büyük müzesi. 18. ve 19. yüzyılın şatafatlı hayatını görmek istiyorsanız Palazzo Pitti’yi Floransa’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Sarayın içinde görülmeye değer birçok yer var. Kraliyet dairelerinde sarayın ihtişamlı dekorasyonunu, araba bölümünde dönemin görkemli at arabalarını, hazine bölümünde ise sarayın gündelik hayatında yer alan kıymetli taşları ve eşyaları, kostümlere ayrılmış bölümde ise 1700’lerden günümüze değişen saray modasını görebilirsiniz. Ayrıca Raffaello’nun eserlerini görmek istiyorsanız da yine sarayın içindeki Galleria Palatina bölümüne gitmenizi tavsiye ederiz. Galleria Palatina’da Boticelli, Caravaggio,van Dyck gibi ünlü sanatçıların eserlerini de bulabilirsiniz. Sarayın ikinci katındaki Galleria d’Arte Moderna’da ise 1800’lü yıllardan eserleri görebilirsiniz.

Palazzo Pitti, Rönesans döneminde zengin bankerlerin yaptırdığı muhteşem saraylara güzel bir örnek aslında. Gotik Floransa’nın dar sokaklarındaki kulelerin, evlerin yerlerini alan bu saraylar Rönesans’ın varlıklı güzelliğini gözler önüne seriyor. Palazzo Pitti hakkında ilginç bir de bilgi verelim. Meşhur Medici ailesinin rakibi Floransalı banker Pitti Ailesi imiş buranın ilk sahipleri. Mediciler’den zengin olduklarını göstermek için bu sarayı yaptırmak istemişler. Ama Palazzo Pitti’nin maliyeti düşündüklerinden o kadar fazla olmuş ki bu yüzden servetleri bitmiş. Hiç beklemedikleri bir şekilde Mediciler de sarayı onlardan satın almış ve Toskana Grandükalığı’nın sarayı yapmışlar.

Floransa’da gezilecek yerlerden biri olmasının en büyük sebebi Palazzo Pitti’nin sarayın kent tarihindeki öneminden hem de içinde birçok müzeyi aynı anda barındırıyor olmasından geliyor. Palazzo Pitti’nin içinde farklı bölümler dediğimiz çoğu yer aslında farklı birer de müze aslında. Palazzo Pitti’de dört tane müze bulunuyor. Bunlardan Grandükalık Hazine Dairesi sarayın giriş katında, Palatine Galerisi ve Kraliyet Daireleri sarayın birinci katında ve Modern Sanat Galerisi sarayın ikinci katında yer alıyor. Kostüm ve Moda Müzesi ise hemen yandaki binada bulunuyor. Buraya hem ikinci kattan hem Boboli Bahçeleri’nden giriş yapılabiliyor.

Bu arada bu kadar çok müze var dediğimiz için hepsine ayrı bilet alacağınızı düşünmeyin. Her ne kadar daha önceleri öyle olsa da artık tek bir bilet ile Palazzo Pitti’deki tüm müzelere girebiliyorsunuz. Floransa’da gezilecek yerlerin başında gelen Palazzo Pitti’ye giriş bedeli sezona göre değişiklik gösteriyor. Yaz, kış 13 euro olan fiyatlar 2018 itibari ile yazın 16 euro, Kasım başından Şubat sonuna kadar 10 euro oluyor.

Gelelim her zaman söylediğimiz ekonomik fiyatlar ile tatil yapma ipuçlarına. Palazzo Pitti’ye de daha uygun fiyatlarla ve hatta bedava girme şansınız bulunuyor. Her ayın ilk Pazar günü Palazzo Pitti’ye giriş ücretsiz. Ayrıca saat 09:00’dan önce bilet alıp 09:25’ten önce de müzeye girmeyi başarırsanız %50 indirimle girebiliyorsunuz. Bir tane daha ekonomik bilet alma yöntemi var; o da Ufizzi Galerisi, Boboli Bahçeleri ve Pitti Sarayı biletini aynı anda almanız durumunda geçerli. Bu durumda yazın 38, kışın 18 euroya Floransa’da gezilecek yerlerin bu üçüne indirimli giriş yapabiliyorsunuz. En güncel fiyatları öğrenmek için Palazzo Pitti’nin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Floransa da Gezilecek Yerler 54

Palazzo Pitti’nin ön cephesi ünlü Brunelleschi tarafından yapılmış.

Floransa da Gezilecek Yerler 64

Floransa manzarası ve müze iç içe.


2. RÖNESANS BAHÇESİNDE GEZMEK İSTEYENLER İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER BOBOLİ BAHÇELERİ:

Pitti’nin varisleri Palazzo Pitti’yi Medicilere satmak zorunda kaldıktan sonra Mediciler sarayı alır almaz, Palazzo Pitti’nin yapımında kullanılan taşların çıkarıldığı Boboli tepesini mükemmel bir Rönesans bahçesine dönüştürmüşler. Öyle ki Medicilerin yaptırdığı bu bahçe tarzı zamanla İtalyan bahçe stiline dönüşmüş ve Avrupa’nın birçok yerinde uygulanmaya başlamış. Floransa’da gezilecek yerler listesindeki Boboli Bahçeleri’nde geometrik şekiller ile yapılan bahçe düzenlemelerini, doğa ile iç içe geçmiş Rönesans heykellerini, sanat eseri çeşmeleri, Rokoko tarzı bir kafe olan Kaffeehaus’u, çok estetik bir mağarayı ve biraz yürüyebilirim derseniz bahçenin yukarı ucundaki Porselen Müzesi’ni görebilirsiniz.

Yürümek demişken, Boboli Bahçeleri için biraz idmanlı olmanız gerektiğini de söyleyelim. Boboli Bahçeleri sarayın kendisinden çok daha büyük ve neredeyse tamamı gezilebiliyor. Ama dayanıklıyız biz derseniz birçok güzellik de burada sizi bekliyor olacaktır.

Boboli Bahçeleri’nde gezmeniz gereken yerleri de söyleyelim ve parkın en meşhur eseri Büyük Mağara’dan başlayalım. Parkın doğusunda Michelangelo’nun en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen ve sanki yapıldıkları taştan mağaradan kurtulmaya çalışıyormuş gibi görünen figürlerin olduğu Dört Tutsak (Quattro Prigionieri) eserini mutlaka görmelisiniz. Ayrıca parkın batı tarafında kalan içi heykellerle dolu etkileyici havuz olan Isolotto’yu ve içinde dikilitaşların olduğu amfiteatrı mutlaka gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Boboli Bahçeleri’nin giriş ücretlerine gelince her ne kadar Palazzo Pitti’nin devamı gibi dursalar da biletler için ayrı bir ücret ödemek gerekiyor. Normalde 7 euro olan fiyatlar 2018 itibari ile yazın 10 euroya çıkıyor. Kasım başı ile Şubat sonu arasında gidiyorsanız ise 6 euroya girebiliyorsunuz. Buraya daha da ekonomik girmenin yolu ise ayın ilk Pazar günü gitmek. Çünkü o zaman ücretsiz girilebiliyor. Eğer o gün gitmiyorsanız Floransa’ya bir başka ekonomik gezme yolu daha var. O da yazın 38, kışın 18 euroya Boboli Bahçeleri, Palazzo Pitti ve Ufizzi Galerisi kombine bileti almak. Böylece Floransa’da gezilecek yerlerin üçüne de indirimli giriş yapabiliyorsunuz. Çok karışık geldi fiyat politikaları diyorsanız Boboli Bahçeleri’nin resmi sitesinden güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.

Özetle temiz hava alıp doğada yürüyüş yaparken açık hava müzesi gibi bir park gezmek istiyorsanız Boboli Bahçeleri’ni Floransa gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Floransa da Gezilecek Yerler 63

Boboli Bahçeleri’nde doğada bol bol fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

Floransa da Gezilecek Yerler 61

TDK onaylı ‘servi’ ağaçları :) ve heykeller yan yana yıllara karşı duruyor.

Floransa da Gezilecek Yerler 65

Boboli Bahçeleri açık hava müzesi gibi.

Floransa da Gezilecek Yerler 57

Okyanusa dökülüyormuş gibi duran Nil, Ganj ve Fırat nehirlerinin heykeli.

Floransa da Gezilecek Yerler 60

Boboli tepesine doğru arkadaki rampayı çıkmadan önceki halimiz.


3. İTALYA’NIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN SANAT GALERİSİNİ GÖRMEK İSTEYENLER İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER UFFIZI:

Vasari tarafından tasarlanan Uffizi, 1560-1580 yılları arasında Mediciler tarafından Palazzo Vecchio’nun yanına yönetim binası olarak yaptırılmış. Uffizi adı da zaten ofis kelimesinden geliyormuş. Sonraları Mediciler sanat hamisi de olduklarından dolayı burası yavaş yavaş heykeller, tablolar ve değerli dekoratif sanat eserleri ile dolmaya başlamış. Medici hanedanının sonuna gelindiğinde ise onlar bu eşsiz koleksiyonlarını Floransa’ya bağışlamışlar ve sonunda Uffizi Galerisi Avrupa’nın ilk müze olarak belirtilen yeri haline gelmiş. 1765 yılında halka açılan Uffizi sırf bu nedenle bile Floransa’da gezilecek yerler listesine alınabilirmiş doğrusu.

Buranın Floransa’da gezilecek yerler listesine girmesinin asıl sebebi ise içinde barındırdığı Ortaçağ’dan modern döneme birbirinden değerli sanat eserleri. 14. yüzyıl ve Rönesans döneminden birçok dünyaca ünlü sanatçının eserlerini barındırıyor Uffizi. Başka kaç yerde Leonardo, Raffaello, Michelangelo, Caravaggio ve Rembrandt’ın aynı anda eserini görebilirsiniz.

Bir de önemli bilgi verelim bu galeri ile ilgili. Burada görmeniz gereken başlıca eserler Tiziano’nun Urbino Venüsü, Michelangelo’nun Kutsal Aile, Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu ve Piero della Francesca’nın Urbino Dükü ve Düşesi tablolarıdır. Çok vaktimiz yok diyorsanız da en meşhur eserlerin bir çoğunu görebileceğiniz 7-18 arasındaki salonları mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Mesela ilk Rönesans portrelerinden Urbino Dükü ve Düşesi salon 8’de gösterilmektedir. Uffizi’nin en önemli eserleri sayılan Botticelli’nin tabloları 10-14 arası salonda yer almaktadır. 15. salonda ise Leonardo da Vinci’nin Meryem’e Müjde tablosu ve Müneccim Kralların Tapınması tabloları bulunmaktadır.

Uffizi’nin giriş ücretlerine gelince, normalde yaz-kış 12 euro olan fiyatları 2018 itibari ile yaz aylarında 20 euroya çıkıyor. Kasım – Şubat döneminde ise yine 12 euro oluyor. Buraya ekonomik girmenin tek yolu kışın gitmek değil tabii. Ayın ilk Pazar günü giderseniz ücret ödemeden giriş yapabiliyorsunuz. Eğer Boboli Bahçeleri ve Palazzo Pitti’ye de gideriz biz diyorsanız size tavsiyemiz kombine bilet almanız. Yazın 38, kışın 18 euro olan kombine biletler ile Floransa’da gezilecek yerlerin neredeyse en önemli üçüne indirimli olarak girebiliyorsunuz.

Uffizzi için önemli bir ipucu daha verelim. Özellikle yazın gidiyorsanız bekleme sırasının çok uzun olduğunu söyleyelim. Bunun için Uffizi’nin resmi sitesinden online bilet almanız kapıda sıra beklemenizi engelleyecektir.

 

 


4. GİZLİ GEÇİTLERE MERAKLI İSENİZ FLORANSA’DA GEZİLECEK YER VASARİ KORİDORU:

Gizli yerlere ilginiz varsa Floransa’nın ünlü sarayları arasında ilerleyen bir tünel olan Vasari Koridoru’nu, Floransa’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Vasari Koridoru, Arno’nun bir yakasındaki Palazzo Vecchio’yu nehrin diğer yakasındaki Palazzo Pitti ile bağlıyor. Floransa’nın en önemli yerlerinden Ponte Vecchio’dan geçiyor ve bir ucu Boboli Bahçeleri’ne açılıyor. 1565 yılında Vasari tarafından yapılan bu koridor başta Cosimo de’ Medici ve şehrin zenginlerinin şehrin içinde halka karışmadan yürümesini sağlıyormuş. Koridor o kadar uzunmuş ki duvarlarına asılan tablolar ile sanat galerisi haline gelmiş. Vasari Koridoru’nun duvarlarında Medicilerin aldığı yüzlerce tablo bulunuyor. Onlardan sonra bile burada sergilenmesi için tabloların sayısı artmaya devam etmiş. Eğer siz de bu ilginç koridoru görmek istiyorsanız Floransa’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Vasari Koridoru ile ilgili önemli bir bilgiyi de paylaşalım. Maalesef şimdilik renovasyon nedeni ile kapalı Vasari Koridoru. 2018 yılında açılacağı söyleniyor. Açılıp açılmadığını öğrenmek isterseniz en güncel bilgilere resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

 

 


5. İTALYA’NIN İLK RÖNESANS VE ORTAÇAĞ MÜZESİNİ GÖRMEK İSTEYENLER İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER BARGELLO MÜZESİ:

Palazzo Podesta’ya kurulu olan İtalya’nın Ortaçağ ve Rönesans sanatına adanmış ilk resmi ulusal müzesi olan Bargello’yu da Floransa’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Floransa’nın günümüze kalabilen en eski hükümet binası olan Palazzo Podesta bir zamanlar hapishane olarak da kullanılıyormuş.

Kurulduğu yıl olan 1865’te Rönesans heykellerinin getirildiği bu müzede Medicilere ait Donatello, Michelangelo ve Cellini gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Sırf bu heykeller bile müzeyi Floransa’da gezilecek yerlerden biri yapıyor. Müzede sadece heykeller de yok üstelik. Yine Medicilerin bronz, fildişi, seramik eşyaları, halıları, mühürleri gibi özel eşyaları Bargello’da bulunuyor.

Müzede mutlaka görmeniz gereken yerler ile ilgili de bilgi verelim ki buralara kadar gidip en önemli yerlerini görmeden dönmeyin. Birinci kattaki Donatello odasında Davud, St. George gibi meşhur heykelleri görebilirsiniz. Ayrıca yine aynı odada Ghiberti ve Brunelleschi’nin Vaftizhane’nin kapısında sergilenmesi için yarışmaya soktukları bronz plaklar da bulunuyor. Müzenin giriş katında Michelangelo için de bir oda ayrılmıştır. Michelangelo’nun hafif çakır keyif duran Roma şarap tanrısı Bacchus ve Pitti Tondo eserlerini ve Medicilerin zırh koleksiyonunu da mutlaka müzede görülecek yerler listenize eklemelisiniz.

Donatello’nun bronz Davud heykeli ve St. George heykellerinin taşıdıkları anlamlar ile ilgili de kısa bir bilgi verelim hazır yeri gelmişken. Saint George heykelinin sol ayağı hafif altındaki kaidenin dışında yer alırmış. Bunun da sebebi Floransa’nın o dönemki yaşadığı politik olaylarmış. Her ne kadar özgür olsa da Floransa diğer Milano, Napoli şehirlerin işgal tehdidi altında imiş. St. George da işte bu yaklaşan düşmanlara karşı dik bir şekilde duruyormuş. Bu duruş yüzüne de ifade olarak yansıyormuş. Davud heykeli ise gittiğinizde göreceğiniz üzere kontrapost denilen bir adımın ileride olması sonucu omuzlarında dengesiz bir duruş ile durmaktadır. Michelangelo’nun yine Floransa’daki dev Davud heykelinden farklı olarak Donatello’nun yorumlamasında ayağında botları ve kafasında bir çoban şapkası vardır Davud’un. Davud’un burada dev Goliath’ı yendikten sonraki hali gösterilmiştir ama bu kadar genç ve bu kadar kassız olmasına rağmen devi yenebilmiş olması zaferin aslında insanın değil tanrının zaferi olduğunu simgelemesindenmiş.

Bargello’nun giriş ücretlerini de söyleyelim son olarak. 8 euroya bu Bargello biletlerinizi alabilirsiniz. Buraya indirimli girmenin yolunu da söyleyelim geçmeden bir sonraki Floransa’da gezilecek yere. Floransa Kart alırsanız eğer Bargello’ya ücretsiz girebiliyorsunuz.

 

 

 

 


6. FLORANSA KATEDRALİ DUOMO İLE İLGİLİ DAHA FAZLASINI GÖRMEK İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER DUOMO MÜZESİ:

Floransa’nın meşhur Duomo’sunu gördükten sonra (Duomo ile ilgili yazımızı okumadıysanız Floransa’da ücretsiz gezilecek yerler yazımızı tavsiye ederiz) daha fazlasını merak edebilirsiniz. Öyleyse katedralin hemen arkasındaki Museo dell’Opera del Duomo’yu da Floransa’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Duomo Müzesi’nde bir zamanlar Duomo’nun içinde olan başlıca sanat eserleri sergilenmektedir. Müzede buraya taşınan rölyefleri, lahitleri, Vaftizhane’nin kapısında replikaları sergilenen panellerin asıllarını, katedralin bir zamanlar duvar içindeki boşluklarında duran heykelleri, Michelangelo ve Donatello gibi sanatçıların heykellerini görebilirsiniz. Hatta müzede Duomo’dan gelen beyaz mermerden balkon panelleri de bulunmaktadır.

Museo dell’Opera del Duomo’ya gittiğinizde görmeniz gereken en önemli eserleri de söyleyelim. Ghiberti’nin Cennetin Kapıları da denilen Vaftizhane Kapıları’nı, Tino di Camaino’nun İsa heykelini, Donatello’nun koro galerisini, yine Donatello’nun Tövbekar St. Mart Magdalene heykelini ve Michelangelo’nun Pieta heykelini mutlaka görmelisiniz. Michelangelo’nun Cennet Kapıları adını verdiği kapılarda hangi hikayelerin olduğunu da söyleyelim ki gittiğinizde biraz daha inceleyebilin. Adem ve Havva’nın cennetten kovulmaları, Kabil’in kardeşi Habil’i öldürmesi, Nuh’un kurban sunması, İbrahim ve İshak’ın kurban edilişi, Yusuf’un köle olarak satılması ve Musa’nın On Emri alması gibi anlar bu kapıda anlatılmıştır.

Bu müze ile ilgili de tasarruf etme yöntemlerini anlatalım. Aldığınız bir bilet ile hem bu müzeye girebilir hem 463 basamaktan sonra Duomo’sunun kubbesine ve terasına çıkabilir, Giotto’nun Çan Kulesi’ni görebilir hem de San Giovanni Vaftizhanesi’ne ve Santa Reparata Mahzeni’ne girebilirsiniz. Bu biletin fiyatı ise 15 euro ve tek seferde bunları yapmanız gerekmiyor. İlk girişinizden sonra 48 saatiniz varsa hepsini gezmek için.

 

 

 


7. FLORANSA KATEDRALİ’NİN EN MEŞHUR YERİ İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER DUOMO KUBBESİ:

Santa Maria del Fiore yani kısaca Duomo denilen Floransa Katedrali’ni ve hatta Duomo Müzesi’ni gezdikten sonra hala güzelliğine doyamadık diyorsanız kubbesini (Duomo), Floransa gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Kubbeye merdivenlerden çıkmak biraz yorucu olsa da (kolay değil 463 basamak var) kubbenin iç kabuğunu, Vasari ve Zuccari’nin fresklerini bu kadar yakından görmek keyifi bir deneyim. Üstelik terasta sizi güzel bir de Floransa manzarası bekliyor olacak. Bu arada söyleyelim floransa gezilecek yerlerin başında gelen Duomo’ya çıkacağız diyorsanız mutlaka rezervasyon yapmanız gerekiyor. Duomo’nun sayfasından online rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Duomo ile ilgili ilginç bilgileri de paylaşalım. Normalde o günlerde kubbeler yarım daire şeklinde yapılıyormuş ve tabanları da yuvarlak oluyormuş. Ama Floransa Katedrali için daha yüksek bir kubbe yapılması istenmiş ve tabanı da daire değil tam bir merkezi olmayan bir sekizgenmiş. Bir türlü kimse işin üstesinden gelemiyormuş. Sonunda 1418 yılında dünyanın en büyük katedrallerinden birinin kubbesini yapma görevini kuyumcu ve saat yapıcısı Filippo Brunelleschi almış ve onun da hiçbir mimarlık eğitimi yokmuş. Aklına tek bir kubbe değil iç içe geçmiş iki kubbe yapma fikri gelmiş ve hayata geçirmiş. Ama yapım aşamasında hiçbir destek kullanılmadan kubbeyi nasıl tam olarak inşa ettiğini bugün bile uzmanlar tam olarak anlayamamış. 1446 yılında öldüğünde de arkasında hiçbir taslak ve bilgi bırakmamış.

Kubbeye çıkmak bütçe açısından da aslında ekonomik bir yöntem ile mümkün. Duomo Müzesi biletleriniz ile kubbeye ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

 

 

 

 


8. CENNETİN KAPILARI’NI GÖRMEK İSTEYENLER İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER DUOMO VAFTİZHANESİ:

Kubbeden sonra Floransa’da gezilecek yer olarak Duomo’nun yakınındaki Vaftizhane geliyor. Floransa’nın en eski kiliselerinden olan Vaftizhane aslından Romalılardan kalma putperest tapınağı imiş. Daha sonra kiliseye ve en sonra da vaftizhaneye dönüştürülmüş. Sanat ve ibadetin bir araya geldiği Vaftizhane’ye girdiğinizde mutlaka bakmanız gereken yer ise zamanında dünyanın en büyük kubbesinde yer alan mozaikler. Dante’nin de vaftiz töreninin yapıldığı kurnanın üzerindeki kubbedeki mozaiklerde, Son Yargı’nın sahnelerini görebilirsiniz. Sonrasında ise gözleriniz zamanın varlıklı tüccarlarının himayesinde yapılan görkemli üç bronz kapıya kayacak ve içlerinden güney kapısını aramalı. Niçin Doğu Kapısı’nı aramanız gerektiğini de söyleyelim. Kapı o kadar güzel ki Ghiberti’nin yapıtına Michelangelo, Cennetin Kapıları adını koymuş. Doğu Kapısı’nın hangisinin olduğunu da söyleyelim tabii. Diğerlerinin üzerinde 28 tane panel varken Cennet Kapısı’nda on panel bulunmaktadır.

Buraya giriş ile de bilgi verelim. Duomo Müzesi biletlerinizi atmayıp burada gösterirseniz Vaftizhane’nin içine ücretsiz girebilirsiniz.

 

 


9. GÜZEL BİR FLORANSA MANZARASI İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER DUOMO ÇAN KULESİ:

Floransa Katedrali’nde gezilmesi gereken son yer ise çan kulesi. Giotto’nun 1334 yılında yapımına başladığı 84 metre yüksekliğindeki çan kulesinde yedi nota için yedi tane çan bulunuyormuş. Bu arada ilginç bir bilgi de verelim kule ile ilgili. Her ne kadar Giotto’nun kulesi adı verilmiş olsa da Giotto kuleni yapımına başladıktan birkaç yıl sonra hayatını kaybetmiş ve aslında kule ondan 22 yıl sonra tamamlanabilmiş.

Kulenin dışını da anlatalım birazcık ki gördüğünüzde şekiller ve semboller bir anlam ifade etsin. En alt kattaki kabartmalarda insanın yaradılışı ve gelişimi; tarım yapmaya başlaması, müzik ve tıp alanlarındaki gibi gelişimi anlatılıyormuş. Kulenin ikinci katında ise umut, adalet, geometri gibi erdem, ahlak ve entellektüel araştırmalar simgeleniyormuş. Üçüncü katta ise Donatello’nun da yaptığı peygamberler ve kutsal kişilerin heykelleri varmış. Donatello’nun yaptığı heykellerden birini de söyleyelim. İbrahim’in İsak’ı kurban ederkenki anını gösteren heykeli Donatello yapmış. Tüm heykel ve kabartmaların asıllarını Museo dell’Opera del Duomo’da görebilirsiniz.

Çan kulesine nasıl çıkacağınız ile ilgili de bilgi verelim. Neredeyse 20 katlı bina yüksekliğindeki çan kulesinin tepesine çıkmak için 414 basamağı alt etmeniz gerekiyor. Ama üzülmeyin kubbeye çıkmaktan daha kolay. Her katta dinlenebileceğiniz alanlar bulunuyor ve Duomo Müzesi bileti ile girişler ücretsiz.

 

 

 


10. GALILEO’NUN DENEYLERİ İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER BİLİM TARİHİ MÜZESİ:

Galileo Galileli’nin yaptıklarını merak ediyorsanız Museo di Storia della Scienza’yı Floransa’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Galileo’nun teleskoplarından onun yaptığı deneylerin kopyalarına, Floransa’da yapılan devasa yerkürelerden ısıölçer gibi buluşlara kadar birçok bilimsel keşfin sonucunu burada görebilirsiniz.

Galileo ile ilgili de birkaç bilgi verelim. Medicilerin saray matematikçisi olan Galileo Pisa’daki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmış ama sonra bitiremediği okula öğretmen olarak geri dönmüş. Galileo kendi yaptığı teleskop yardımı ile ay, Venüs ve Jüpiter’i araştırmış ve o teleskop şimdi bu müzede sergileniyormuş. Yıllarca çıplak gözle görünenin ötesini araştıran, dünyadan kilometrelerce uzaktaki nesneleri seyreden Galileo, ilerleyen yaşlarında görme yetisini tamamen kaybetmiş. Görme engelli hale gelmesinin nedeni olarak da Galileo’nun uzun süreler uzaya ve daha doğrusu güneşe bakması gösteriliyormuş. Galileo’nun buluşları kilise ile zamanında ters düşmesine de yol açmış ama sonunda 1992 yılında papalık bunun için pişman olduğunu belirtmiş. Galileo birkaç tane Saturn bulduğunu düşünmüş ama bunu açıkça söyleyemediği için buluşunu harflerin yerlerini değiştirdiği kelimelerin arasına saklamış.

Museo di Storia della Scienza’da görmeniz gereken eserlerden birisi de Lopo Homem’in 1554 yılında çizdiği dünya haritası. Haritaya baktığınızda Afrika ve Avrupa’nın çok iyi çizildiğini göreceksiniz. Avustralya ve Güney Amerika henüz keşfedilmedikleri için haritada yer almamış. Haritalar ile ilgili de ilginç bilgiler verelim. Floransalı ressamlar sadece sanatta değil aynı zamanda harita yapımında da dönemin en başarılıları arasındalarmış. Hatta öyle ki Kristof Kolomb kendince Hindistan’a giden bir rotayı keşfettiğini düşündüğünde İspanya Kralı bundan emin olamamış ve Floransalı Amerigo Vespucci’yi kontrol etmesi için görevlendirmiş. Amerigo Vespucci de aslında buranın Hindistan değil yeni bir kıta olduğu anlamış ve daha sonraları bu kıtaya onun adı verilmiş.

Floransa’da gezilecek yerlerden olan Museo di Storia della Scienza’ya nasıl bütçenize uygun gireceğinizi de belirtelim. Eğer Floransa Kart alırsanız buraya ücretsiz olarak girebilirsiniz.

 

 


11. MICHELANGELO’NUN EVİNİ GÖRMEK İSTERSENİZ FLORANSA’DA GEZİLECEK YER CASA BUONARROTI:

Michelangelo’nun aldığı ev olan ve daha sonra torununun onun eserleri ile süslediği Casa Buonarroti’yi Floransa’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bu müzede 16 yaşında yaptığı dünyaca ünlü Madonna della Scala rölyefini, 18 yaşında yaptığı ve insan anatomisini gözler önüne serdiği Kentaurosların Savaşı (The Battle of other Centaurs) rölyefini ve Melekler Odası’nı mutlaka görmelisiniz. Tabii evin adında niçin Michelangelo adının geçmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Açıklayalım; çok kişi bilmiyor olsa da Michelangelo’nun soyadı aslında Buonarroti imiş ve bu yüzden de eve Casa Buonarrotti deniyormuş.

Michelangelo’nun evi Floransa’da gezilecek yerler listenize girerse diye onunla da ilgili birkaç bilgi verelim. Michelangelo Medicilerin sanat okuluna yönlendirilmiş. Muhteşem Lorenzo da denilen Lorenzo de’ Medici onu fark etmiş ve saraylarında yaşamasını istemiş. Aileden birisi gibi Mediciler ile birlikte dört yıl yaşayan Michelangelo, o dönemde başyapıtlarından bazılarını yapmış. Pieta, Davud, Sistine Şapel’in tavanı bunlardan birkaçı imiş. Bu arada söyleyelim sadece Michelangelo’nun hayatını etkilememişler, Leonardo da Vinci de bir dönem Mediciler ile birlikte yaşamış, Galileo da maddi açıdan zorluklar yaşadığı bir dönemde onların himayesine girmiş. Mediciler olmasa bugün Floransa’da gezilecek yerler listemizin yarısını olmayabilirdi diye düşününce insan ayrı bir etkileniyor.

 

 

 


12. MÜKEMMEL FLORANSA MANZARASI, GİZLİ GEÇİTLER VE SANAT ESERLERİ İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER PALAZZO VECCHIO:

Piazza della Signoria meydanındaki yaklaşık 700 yaşında olan bu saray Floransa’nın en önemli binalarından ve gezilecek yerlerin birisidir. Palazzo’ya niçin eski anlamına gelen vecchio dendiğini de söyleyelim. Daha önceleri farklı isimlere sahip olan bu saraya Medicilerin Palazzo Pitti’ye taşınması ile birlikte eski saray denmeye başlanmış.

Sarayın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi ise birinci kattaki yöneticilerin toplandığı 500 Salonu’dur (Salone dei Cinquecento) ve bu odanın duvarındaki freskler Michelengelo ve Leonardo tarafında yapılmıştır. Fresklerin ikisi de Floransa tarihindeki önemli savaşları anlatıyormuş. Salonun tavanı ise Vasari tarafından yapılmış. Bu salonda görmeniz gereken bir değer şey ise Michelangelo’nun Zafer heykelidir. Kısacası bu salona bir sanat şaheseri diyebilirsiniz. Palazzo Vecchio’da görülmesi gereken bir başka yer ise ikinci kattaki Zambaklar Salonu denilen Sala dei Gigli’dir. Burası da Floransa’nın amblemi zambak desenleri ve Roma devlet adamlarının freskleri ile doludur.

Sarayın dışı hakkında da bilgi verelim ki gittiğinizde daha rahat inceleyebilin. Binanın ön cephesine bakacak olursanız dışarıdan, karşınızda Floransa’nın dokuz hanedanlık armasının durduğunu göreceksiniz. Bu kalkan şeklindeki armalar kentin tarihini anlatıyormuş. Çapraz anahtar şekilli olan da Medicilerin papalık yaptığı dönemi simgeliyormuş. Sarayın kapısında yazan Rex segum et Dominos dominantium’un ne anlama geldiğini söyleyelim. Kralların kralı, lordların lordu demekmiş ve I. Cosimo için söylenmiş. Sarayın 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi de dikkatinizi çekecektir. Çan kulesinin Floransa halkını düşmana ve felaketlere karşı uyarmak, halkı kutlamalar için çağırmak gibi farklı görevleri varmış.

Palazzo Vecchio ve Uffizi’ye gitmeyi planlıyorsanız hem ekonomik olacak hem de Vasari Koridoru’nun bir kısmından geçmenizi sağlayacak kombine tur biletini almanızı tavsiye ederiz. Palazzo Vecchio’nun internet sayfasından biletinizi alırsanız sadece sarayı ve müzeyi gezmekle kalmayacaksınız. Aynı zamanda dönemin soyluları gibi altınızda yayalar geçerken gizlice siz üstteki köprüden bir binadan diğerine geçebileceksiniz. İki müzeye de girmenizi sağlayacak kombine biletin fiyatı da yaklaşık 27 euro.

Palazzo Vecchio’ya giderseniz içindeki eserleri görmek dışında 95 metre yüksekliğindeki kuleye ve kalenin burçlarına da çıkmanızı tavsiye ederiz. Bu arada söyleyelim yeterince müze gezdik derseniz sadece kuleye veya burçlara da çıkabiliyorsunuz. Hatta gece bile burçlara çıkmanız mümkün. Floransa’yı yukarıdan görmek için güzel bir fırsat. Palazzo Vecchio’da gezilecek bir yer daha var o da sarayın altındaki arkeolojik kazı alanı. Roma İmparatorluğu zamanından kalma antik bir tiyatronun üzerine yapılan bu sarayın altındaki kazı alanı da isterseniz görebilirsiniz.

Son olarak Palazzo Vecchio biletlerinden nasıl tasarruf edeceğinizi de söyleyelim. Yöntemlerden birisi kombine kule ve müze bileti almak diğeri de Floransa Kart ile ücretsiz giriş yapmak.

 

 


13. ORTAÇAĞ’DA NASIL BİR YAŞAM OLDUĞUNU MERAK EDİYORSANIZ FLORANSA’DA GEZİLECEK YER PALAZZO DAVANZATI:

14. yüzyıl soyluları nasıl yaşıyormuş merak ediyorsanız Palazzo Davanzati’yi Floransa’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Birçok koleksiyoner, antikacının aldığı iflaslara neden olan bu saray sonunda İtalyan devletinin satın alması ile müze haline gelmiş. Ortaçağ’dan kalma mobilyalar ile dolu yatak odaları, freskler ile dolu duvarları, kirişler ile dolu tavanları, 14. yüzyıldan kalma gereçler ile dolu mutfağı ile Palazzo Davanzati dönemin ruhunu yaşayabileceğiniz bir yer. Aslında biz en çok mobilyalardan ziyade sarayın kendisini beğenmiştik. Bu arada saray dediğimize bakmayın önünden geçerken tipik bir Floransa evi bile zannedebilirsiniz burayı.

Bu müzedeki en ilginç yerlerden birisi de Castellana’nın odası. Odaya girdiğinizde duvarın üst kısmında kendi etrafınızda dönmenize neden olacak bir aşk hikayesinin olduğunu göreceksiniz. Hikayeye göre Burgundy Dükü’nün isimsiz şövalyesi dükün yeğenine aşık olmuş. Şanssızlık bu ya düşes de şövalyeye aşık olmuş ama aşkına cevap alamayınca düke şövalyeyi şikayet etmiş. Şövalye de aslında yeğenlerini sevdiğini söylemek zorunda kalmış düke. Düşes de şövalye ve sevgilisinin arasını açmak için tuzaklar kurmuş ve sonunda genç sevgililer art arda canlarına kıymışlar. Ama kötülük cezasız kalmamış ve dük karısının canını şövalyenin kılıcı ile almış ve sonra da tapınak şövalyesi olmuş.

Palazzo Davanzati’ye nasıl ekonomik gireceğinizi de söyleyelim. 6 euro bilet ücretini ödemeden girmenin yolu Floransa Kart sahibi olmak. Böylece Floransa’da gezilecek yerlerden birisine daha ücretsiz girebilirsiniz.

 

 


14. DÜNYACA ÜNLÜ SİLAH VE ZIRH KOLEKSİYONUNU İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER MUSEO STIBBERT:

Dünyanın en önemli Avrupa ve Doğu silahları koleksiyona sahip İngiliz koleksiyoner Stibbert elindekileri herkes görsün istiyormuş. Koleksiyonu için de Floransa’da bir kendi adını Museo Stibbert’i açmış. Müzede silah ve zırh koleksiyonuna ek olarak tablolar, sanat eserleri ve dekoratif eşyalar yer alıyor. Bu müzede mutlaka görmeniz gereken yer ise Sala della Cavalcata. Bu odayı gördüğünüzde zaten ne kadar önemli bir yer olduğunu siz de anlayacaksınızdır. Zırhlarını kuşanmış atlarına binmiş onlarca savaşçıların olduğu bu salona girdiğinizde kendinizi 16. yüzyılda savaşa gidiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Bu arada şövalyeler, silahlar ve zırhlar ile ilgili de ilginç bilgiler verelim ki gittiğinizde gezerken daha bir keyif alın. Önce tahmin edeceğiniz üzere tüm zırhlılar aslında şövalye değildirler. Çarpışmaya giden herkes değişik zırhlar giyebiliyormuş. Şövalyelik de her ne kadar soylulara özgü diye düşünülse de aslında sadece onlar şövalye olmuyormuş. Diğer şövalyeler, lordlar ve bazen de rahipler tarafından soylular ve kahramanlar şövalye ilan edilebiliyormuş. Zamanla şövalyelik satın alınabilir bir sıfat bile olmuş. Bir diğer merak edilen şey de zırhlar bu kadar ağırken nasıl hareket edildiği. Aslında zırhların 20-25 kg, miğfer ise 2-4 kg ağırlığındaymış. Bu da modern bir askerin taşıdığı ağırlığa benzermiş ve bugünkü çantalar yerine bütün vücuda ağırlık eşit dağılırmış. Üstelik bu zırhların içinde hareket etmek de o kadar zor değilmiş. Hatta bir seferinde Jean de Maingre isimli bir şövalye zırhlı ilen merdivene arka tarafından sadece ellerini kullanarak tırmanmış. Gerçi bunu zırhsız da yapmak pek mümkün değil ya neyse. Kullanımları o kadar kolaymış ki deneyimsiz birisi bile zırhlı iken ata tek başına binebilirmiş.

Giriş bileti 8 euro olan bu müzeye de girmenin ekonomik bir yolu var o da yine Floransa Kart almak. Floransa Kart ile ücretsiz Museo Stibbert’e giriş yapabilirsiniz.

 

 


15. MANASTIR HAYATINI GÖRMEK İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER SAN MARCO MÜZESİ:

Müzeleri gezdikten sonra manastırın içinde bir müze görelim diyorsanız Museo di San Marco’yu Floransa’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ömrünün büyük bir kısmını manastırda geçiren Beato Angelico’nun eserlerinin görülebileceği bir yer San Marco Müzesi. Burada Rönesans’ın önemli sanatçılarından biri olarak gösterilen Beato Angelico’nun müzenin parçası olan manastır için yaptığı freskleri ve tabloları ve ayrıca onun diğer kiliselerden getirilen eserlerini görebilirsiniz.

San Marco Manastırı’nın birçok yerinde hatta keşişlerin ufacık hücrelerinde bile Beato Angelico’nun freskleri bulunuyor. Müzeyi gezerken hücreleri de gezmiş oluyorsunuz böylece. Küçük hücreler ile ilgili de bir bilgi verelim. Odalardan bir tanesi Cosimo de Medici’ye ayrılmış gün gelir inzivaya çekilmek isterse diye. San Marco’da mutlaka görmeniz gereken yerleri de söyleyelim. Bir tanesi Beato Angelico’nun Son Yargı eseri. Bu resimde cennet ve cehennemi hatta insanların onlardan hangisine gönderileceğine karar verildiği anın tasvirini görebiliyorsunuz. Ayrıca Meryem’e Müjde tablosunu da görmelisiniz. Bu resmin neyi ifade ettiğini de söyleyelim; Cebrail Meryem’e İsa’ya hamile olduğunu bildiriyormuş bu resimde. Toplantı binasındaki İsa’nın Çarmıha Gerilişi de Fra Angelico’nun görülmesi gereken eserlerinden biri.

Buraya da nasıl uygun fiyatlar ile girebileceğinizi söyleyelim. Floransa Kart alırsanız 4 euro olan giriş ücretinden tasarruf edebilirsiniz.

 

 

 


16. İTALYA’YA GELMİŞKEN ANTİK ROMALILARI DA GÖRELİM DİYORSANIZ FLORANSA’DA GEZİLECEK YER ARKEOLOJİ MÜZESİ:

Floransa’ya geldik Rönesans’a doyduk ama İtalya’ya gelmişken daha eskilerden mesela Romalılardan, Mısırlılardan kalan görecek bir yerler yok mu derseniz Arkeoloji Müzesi’ni Floransa’da gezeceğiniz yerlere ekleyebilirsiniz. Burada Romalılar, Mısırlılar, Etrüskler ve Yunanlardan kalma antik eserleri görebilirsiniz. Müzenin en önemli eserleri de yine Medicilerin koleksiyonundanmış. I. Cosimo’nun bir zamanlar Palazzo Vecchio’da sergilediği Arezzo Ejderhası müzede mutlaka görünmesi heykellerden. Heykel ile de kısa bir bilgi verelim giderseniz diye. Arezzo, heykelin şans eseri bulunduğu Toskana’daki yerin adıymış ve I. Cosimo yaklaşık 80 cm yüksekliğindeki bu bronz heykeli çok sevdiği için kendisi temizliyormuş. Chimera denilen bu ejderha aslında hybrid imiş başında aslan, kuyruğunda yılan, gövdesinde ise keçi kafası bulunuyormuş.

Floransa’da gezilecek yerlerden Museo Archelogico’ya girişte nasıl tasarruf edeceğinizi de söyleyelim. Normalde giriş bileti 4 euro olan bu müzeye ayın ilk Pazar günü giderseniz ücretsiz girebiliyorsunuz. Ayrıca Floransa Kart aldıysanız da ücretsiz girebilirsiniz.

 

 


17. DEĞERLİ TAŞLAR İLE İLGİLİ SIRA DIŞI BİR MÜZE İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER DEĞERLİ TAŞLAR MÜZESİ:

Herkes değerli taşları sever herhalde ama biz yarı değerli taşları da seviyoruz diyorsanız Opificio delle Pietre Dure (yarı değerli taşlar atölyesi anlamına geliyormuş) müzesi Floransa’da gezilecek yerler arasında girebilecek bir yer. Burası yıllar yıllar önce 1588’de Grand Dük I. Ferdinand San Lorenzo Kilisesi’nin dekorasyonunu yaptırdığı sırada kurulmuş. Mermer ve yarı değerli taşlar kullanılarak kakma resimlerin yapıldığı bir yermiş zamanında. Bazılarını bizim de ilk defa duyduğumuz malakit, akik, laciverttaşlar (yazımlarını da TDK’dan kontrol ettik) ile süslü eşyaların olduğu bir müze burası. Müzenin laboratuarlarında uluslar arası değerli taşların restorasyonu da yapılıyormuş. Müze Floransa’da gezilecek yerler listenize girerse gittiğinizde manolyalar ile süslü masa tablasını, armut ağacındaki papağanın olduğu levhayı mutlaka görmelisiniz.

 

 


18. MICHELANGELO’NUN EN GÜZEL ESERLERİ İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER GALLERIA DELL’ACCADEMIA:

Avrupa’nın ilk resim ve heykel teknikleri öğretilen okulu olan Güzel Sanatlar Akademisi, Michelangelo’nun eserlerini görmek isteyenler için Floransa’da gezilecek yerler listesine girmeyi hak eden bir galeri. 1784 yılında grand dük öğrencilerin eğitimlerinde model olarak kullanılacak antik heykeller ve resimlerin sağlanması için Galleria dell’Academia’yı kurmuş. Bugünden vizyonu düşünüldüğünde tebrik etmemek elde değil. Müzeye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken eser ise Michelangelo’nun Davud heykelidir. Palazzo Vecchio’nun önündeki kopyanın orijinali bu müzededir.

Davud ve Goliath ile ilgili de birkaç bilgi verelim sırası gelmişken. Goliath’a karşı savaşan Davud metaforunu bilenler için Davud küçük bir çoban, Goliath ise bir devdir ve güçsüz bir kişinin çok güçlü bir kişiye karşı olan mücadelesi için kullanılır bu metafor. Alında gerçek pek de öyle değilmiş.  Dev Goliath aslında gerçekten bir dev değil o zamanlara göre çok dev gibi büyük bir insanmış. Ayrıca Goliath’ı yenen elinde beş taş taşıyan çoban Davud’un sapanı da çocuk oyuncağı değilmiş. TED Talk’ta anlatılana göre bu sapan çok tehlikeli bir silah olarak kullanılabiliyormuş. Balistik ile ilgili yapılan çalışmalara göre sapandan çıkan bir taş bir tabancanın durdurma gücüne sahipmiş ve Davud da bu sapan ile Goliath’ı en zayıf yerinden alnından vurmaya çalışıyormuş ve vurmayı da başarmış.

Müzede ayrıca Michelangelo’nun Boboli Bahçeleri’nden getirilen Dört Tutsak (Quattro Prigionieri) eseri de görmeye değer. Boboli Bahçeleri’ndeki kopyalarının olduğu yeri görmediyseniz buraya gitmeden, pek anlam ifade etmeyebilir bu eser. Parkın en meşhur eseri taştan mağara olan Büyük Mağara’da kurtulmaya çalışıyormuş gibi dururlar Michelangelo’nun tutsakları.

Müzenin giriş ücreti 8 euro ama buraya da her ayın ilk Pazar günü veya Floransa Kartınız varsa her gün ücretsiz girebiliyorsunuz.

 

 


19. BAŞKA MICHELANGELO ESERLERİNİ DE GÖRMEK İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER PALAZZO MEDICI RICCARDI:

Medicilerin daha sonrasında da Riccardi ailesinin yaşadığı bu Palazzo da Floransa’da gezilecek yerlerden birisi. Tamamı gezilemiyor olsa da sarayın gezilebilen yerleri de çok etkileyici. Rönesans’ın ünlü sanatçısı Benozzo Gozzoli’nin Müneccim Kralların Tapınması freskinin olduğu Capella dei Magi (Magi’nin Şapeli demekmiş), Rönesans’taki dekorasyonun en güzel örneklerinden biri imiş. Duvarlardaki insan boyutlarındaki figürlerde Medici ailesinden fertlerin portreleri bulunuyor. Ama daha ilginç olanı ise fresklerin arasına Gozzoli kendi portrelerini de eklemiş. Kalabalıklara iyi bakarsanız  Mediciler ile yan yana Gozzoli’yi de bulabilirsiniz. Medicilerin neredeyse yüz yıl yaşadığı bu sarayda Michelangelo’nun da izleri görülebilir. Girişin yanlarındaki pencereler onun tarafından tasarlanmış ve şimdi Bargello’da olan Davud heykeli bir zamanlar burada duruyormuş.

Medicilerden bu kadar bahsetmişken onlar hakkında da ilginç bilgileri paylaşalım. Floransa’yı yaklaşık 300 yıl yöneten Medici Ailesi’nden birden fazla papa çıkmış. Floransa’nın neredeyse tamamına sahip olan Mediciler, daha sonra İtalya ve Avrupa’ya yayılmışlar. Avusturya ve Fransa kraliyet ailelerinden kişiler ile evlenmişler ve o dönemlerde Avrupa’nın en zengin ailesi olarak sayılmışlar. Yedi kuşak sonra zevk ve eğlence düşkünü bir Medici çıkana kadar bu böyle devam etmiş. O Medicinin tek kızı da çocuk sahibi olmayınca Medici ailesi bitmiş. En son Medici olan bu kız da vasiyet olarak tüm varlıklarının Toskana devletine kalmasını vasiyet etmiş. Ama bir şartı varmış; her şey Floransa’da kalacakmış.

 

 


20. FLORANSA RÖNESANS MİMARİSİNİ GÖRMEK İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER SANTA CROCE MÜZESİ:

Floransa’da gezilecek yerlerin başında gelen Michelangelo ve Galileo gibi ünlülerin ebedi yeri olan Santa Croce Kilisesi’ni gezdikten kilisenin en değerli eserlerini görmek istiyorsanız Museo dell’Opera di Santa Croce de ziyaret etmelisiniz. Bir zamanlar bazilikanın içinde olan fresklerin orijinallerin yer aldığı bu müzede asıl 1966 yılındaki selde hasar gören Cimabue’nin Çarmıha Geriliş’ini görmelisiniz. Donatello’nun başka bir kilise için yaptığı ama Santa Croce Kilisesi’ne gidenlerin beğenip kendi kiliselerinde olması için satın aldıkları Saint Louis of Toulouse heykelini de burada görebilirsiniz.

Toulouselu Louis’in hayatı ile ilgili de birkaç detay verelim. Dedesi Macaristan kralı olan Louis’in babası da Napoli Kralı imiş. Babası bir savaşı kaybettiği zaman Louis dahil üç çocuğunu esir olarak teslim edip özgürlüğünü kazanmış. Esaret altında Franciscan keşişler tarafından yetiştirilen Louis yaşı büyüyüp de babasının yerine kral olabilecekken bütün haklarından vazgeçmiş ve yokluğu ve kiliseye itaat etmeyi tercih etmiş. 23 yaşında piskopos olan Louis kendi ihtiyaçlarından vazgeçip yardıma ihtiyacı olanlara kendini adamış ama çok kısa bir süre sonra da genç yaşta yokluk içinde hayatını kaybetmiş. Birkaç yıl sonra papa bu durumu öğrenmiş ve Louise’e azizlik payesi vermiş.

Santa Croce Bazilikası’nın hemen dışında, sağ tarafında görebileceğiniz bir yer daha var. O da Pazzi Şapeli. Brunelleschi’nin yaptığı şapel Floransa Rönesans mimarisinin en saf örneklerinden biri olarak gösteriliyormuş.

Müzenin giriş ücreti yaklaşık 8 euro. Müze bileti alırsanız bazilikaya ve meşhur Pazzi Şapeli’ne de ücretsiz girebiliyorsunuz veya Floransa Kartınız varsa da giriş ücretsiz.

 

 


21. RÖNESANS EVİNİ VE SANATINI AYNI ANDA GÖRMEK İSTERSENİZ FLORANSA’DA GEZİLECEK YER MUSEO HORNE:

Bu kadar müze, sanat galerisi, bazilika yetmeyenlere için Floransa’da gezilecek yerler listemize devam edebiliriz. Floransa’da gezebileceğiniz yerlerden biri de Museo Horne. İngiliz sanat eleştirmeni olan Horne, dekoratif sanatlar, tablolar ve heykellerden oluşan bir koleksiyona sahipmiş. Sonrasında da bu koleksiyonunu İtalya devletine bağışlamış. Horne eserlerini İtalya’ya bıraktığı için müzenin en önemli eserleri kendilerini bir anda Uffizi’de bulmuş olsa da müzede Lippo di Benivieni, Giotto, Simone Martini gibi sanatçıların eserlerini mutlaka görmelisiniz. Museo Horne’yi ilginç yapan sadece sanat eserleri değil aynı zamanda dönemin zenginlerinden Alberti ailesinin tipik Rönesans stili evinde yer alıyor olması. Öyle ki evin üst katında Rönesans döneminden kalma mutfak gereçlerini bile bulabilirsiniz.

Museo Horne’ye giriş için de ekonomik bir yöntem bulunuyor. Floransa Kartınız olursa Museo Horne’ye ücretsiz girebilirsiniz.

 

 


22. ÇEŞİT ÇEŞİT FLORANSA SANAT ESERİ İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER MUSEO BARDINI:

Floransa’da gezilecek yerlerden birisi de Museo Bardini. Burası da Bardini isimli bir antika koleksiyonucusun eserlerini Floransa’ya bağışlaması ile ortaya çıkmış bir müze. Müzede sergilenen eserlerin birçoğu Piazza della Repubblica’nın yapımı sırasında yıkılan kilise ve saraylardan toplanmış. Yeri gelmişken söyleyelim Floransa bir zamanlar İtalya’nın başkenti imiş ve bu dönemde Piazza della Repubblica gibi bir meydan yapma gerekliliği hissedilmiş. Tabii meydan yapmak için de Orta Çağ kuleleri, kiliseler, soylu ailelerin sarayları, pazar yerleri gibi birçok tarihi bina maalesef yıkılmış. İşte o dönemde Bardini bu binalardaki sanat eserlerini toplamış ve kendi palazzosunda bir araya getirmiş. Bu müzenin Floransa’da gezilecek yerler listesine girmesinin en büyük sebebi çok çeşitli sanat eserlerini barındırıyor olması. Mobilyalar, halılar, müzik enstrümanları, seramikler, bronzlar, ahşap heykeller ve tabloları barındıran bir yer Bardini Müzesi. Üstelik müzenin içinde bulunduğu Palazzo Mozzi de görülmeye değer bir Rönesans evi. Gitmişken Saint Michael and Dragon tablosunu ve Tino di Camaino’nun Charity heykelini görmeyi unutmayın.

Yaklaşık 6 euroluk müze giriş ücretinden nasıl tasarruf edeceğinizi söyleyelim bir sonraki Floransa’da gezilecek yere geçmeden. Floransa Kartınız varsa bu müzeye de ücretsiz girebilirsiniz.

 

 

 


23. İTALYA’YA GİDİP KENDİNİZİ AFRİKA’DA HİSSETMEK İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER FLORANSA ANTROPOLOJİ MÜZESİ:

İlginç yerler de olsun Floransa’da gezilecek yerler listemizde diyorsanız Palazzo Nonfinito içindeki Antropoloji Müzesi’ni de dikkate almanızı tavsiye ederiz. İlk olarak müzenin içinde bulunduğu Palazzo Nonfinito ile başlayalım anlatmaya. Tahmin edebileceğiniz üzere tamamlanmamış saray anlamına gelen Palazzo Nonfinito’nun bu adı almasının haklı bir nedeni varmış. 1500lü yıllarından sonunda neredeyse 1900’e kadar bitirilemediği için tamamlanmamış saray adı konulmuş. Sonra da bu saray İtalya’nın ilk antropoloji müzesi haline getirilmiş. Peki müzeyi Floransa’da gezilecek yerler listesine alacak kadar önemli hangi yanı var derseniz onu da kısaca anlatalım. Bu müzede bir zamanlar İtalya’ya bağlı Afrika kolonilerden getirilen eserler sergileniyor. Floransa’ya gidip de Afrika kabilelerinden kalan eserleri başka bir yerde göremezsiniz kısacası.

Özellikle Kaptan Cook’un (Hook değil) getirdiği eserler görülmeye değer. Dünyanın keşfedilmemiş yerlerine giden cesur denizci Captain James Cook dünyanın birçok yerini gezmiş ve Pasifik gezisinden dönüşte getirdiği birçok eşya Palazzo Nonfinito’ya ulaşmış. Öyle bir denizci imiş ki bir Pasifik gezisinde Yeni Zelanda’nın Avustralya’dan farklı bir ada olduğunu ortaya çıkarmış, bir seyahatinde Büyük Resif’te sığ bir yerde karaya oturtmuş, tüm gezdiği bu yerlerin İngiltere’ye ait olduğunu söylemiş, Antartika’ya gitmiş, Hawaii’ye ulaşan ilk Avrupalı olmuş. Ama en sonunda Hawaii adasında tüm bu yolculukları yerliler tarafından sona erdirilmiş. İşte bu denizcinin getirdiği eserlerden bazıları Antropoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Müzenin giriş ücretlerinden nasıl tasarruf edeceğinizi de anlatalım. Biletler normalde 6 euro ama hem bu müzeye hem de Floransa Üniversitesi’ne bağlı Paleontoloji (Floransa Doğal Tarih Müzesi başka bir adı ile) ve Botanik müzelerine gitmeyi düşünürseniz 10 euro ile hepsine gidebiliyorsunuz. Ayrıca Floransa’da gezilecek yerlerin birçoğunda olduğu gibi Floransa Kartınız varsa da ücretsiz girebiliyorsunuz.

 

 

 


24. MEDICILERIN SERVETLERİNİ HARCADIKLARI KİLİSEYİ GÖRMEK İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER SAN LORENZO BAZİLİKASI:

Brunelleschi’nin yaptığı hiçbir zaman tamamlanamayan San Lorenzo Kilisesi Medicilerin kendi kiliseleri olması nedeni Floransa’nın en güzel kiliselerinden birisi. Duomo kadar olmasa da etkileyici bir güzelliğe sahip kubbesi ile San Lorenzo, Floransa’da gezilecek yerler listesinde kendisine çok rahat yer bulabiliyor. Ama Floransa’da gezilecek yerler arasında olmasını asıl sağlayan özelliği Donatello, Vasari, Filippo Lippi ve Michelangelo’nun bu kilise için yaptığı eserler. Michelangelo’nun kütüphaneye çıkan merdivenleri, yine Michelangelo’nun yaptığı kütüphanedeki sıraları ve tavanı mutlaka görmelisiniz. Müze gibi olan bu kilisede Medicilerin ebedi dinlenme yeri ise ki bu Michelangelo’nun en önemli eserlerinden biri olarak görülmekte imiş asıl San Lorenzo’da görülmesi gereken yer.

Giuliano di Lorenzo de’ Medici’nin dinlenme yerine Gece ve Gündüz deniyor, Lorenzo di Piero de’ Medici’ninkine ise Gündoğumu ve Günbatımı deniyormuş. Michelangelo yaptığı için bu kişileri Medici Ailesi’nin önemli fertleri sanabilirsiniz ama çok da önemli figürler değillermiş bu Mediciler. Aslında en önemli Mediciler için yapılacakmışlar ve hatta buranın hazırlanmasını Michelangelo’dan o zamanlar papa Medici istemiş ama kaderin cilvesi Michelangelo onlarınkine hiç başlayamamış. Bu bölüm ile ilgili biraz daha bilgi verelim ki gittiğinizde hangisi heykel hangisi anlayabilin. Lorenzo ve Giuliano için yaptığı eserler birbirlerine çok benzese de aslında arkasında saklı anlamlar açısından ikisi birbirinden çok farklı imiş. Lorenzo içe dönük olduğu için melankolik, düşüncelere dalmış, bacakları birbirine doğru çapraz bir şekilde kenetlenmiş, vücudu da kapalı bir şekilde gösterilmişken. Floransa Katedralinde Pazzi Ailesi tarafından suikaste kurban giden Giuliano ise daha dışa dönükmüş ve bu da heykelin duruşuna yansımış.

Böylesine etkileyici bir kilisenin dışarısının niçin bu kadar güzel olmadığını da söyleyelim ki sadece dışarıdan çekilmiş fotoğraflarını görüp Floransa’da gezilecek yerler listenizden çıkartmayın. Ön cepheyi de aslında Michelangelo tamamlamış ama maalesef onun tasarımı bir türlü bitirilememiş ve bu durum San Lorenzo’nun antik çağdan kalma bir kilise gibi durmasına neden olmuş.

San Lorenzo Kilisesi Floransa’da gezilecek yerler listenize girdiyse giriş ücretlerini de kısaca anlatalım. Sadece bazilikaya girmek isterseniz yaklaşık 7 euro değerindeki biletlerden almanız gerekiyor. Ama size tavsiyemiz 2.5 euro daha verip kütüphaneye de girebileceğiniz bileti almanız. Böylece ufak bir farkla Michelangelo’nun kütüphanesini de görebilirsiniz. Tabii hepsinden tasarruf etmeniz mümkün. Floransa’da gezilecek yerlerin birçoğunda geçerli Floransa Kartınız varsa buraya da ücretsiz girebilirsiniz.

 

 


25. GİTMİŞKEN BİR DE SERGİ GEZELİM DİYORSANIZ FLORANSA’DA GEZİLECEK YER SAN PALAZZO STROZZI:

Ondan fazla binanın yıkılması ile yapılabilen dev bir saray büyüklüğündeki Palazzo Strozzi, o dönemin zengin bankacılarından Filippo Strozzi tarafından yaptırılmış. Binaya dışarından baktığınızda 1500lü yılların hayat tarzını görebilirsiniz. Şimdi süs gibi duran ama o zamanlar hayatın bir parçası olan meşale yerleri, atların bağlanması için olan halkalar gibi detaylar günümüze kalmayı başarmış. Filippo Strozzi ile ilgili de birkaç bilgi verelim eğer gidecek olursanız diye. Kendisi Floransa’nın önemli politik figürlerinden biri imiş ama bu durum doğal olarak her ne kadar onlarla iyi geçinmeye çalışmış olsa da onu Mediciler ile karşı karşıya getirmiş. Hatta öyle ki oğlunun zamanında Fransa’ya kaçması gerekmiş. Genç Filippo daha sonra minik bir ordu kurmuş ve Floransa’ya doğru ilerlemiş. Mediciler ise İspanyol askerleri ile ittifak kurmuşlar ve Filippo’yu bozguna uğratmışlar. Kendisi yakalanmış, çocukları da bu sefer Venedik’e kaçmışlar.

Palazzo Strozzi’yi Floransa’da gezilecek yerler listenize ekleyecekseniz öncesinde hangi sergilerin olduğuna bakmak faydalı olacaktır. Rönesans, modern ve çağdaş dönem sergileri yapılmaktadır. Mesela bu yazıyı yazdığımız sırada Floransa’nın 16. yüzyıldan Michelangelo, Vasari gibi sanatçıların eserleri sergilenmektedir. Veya ülkemizdeki ünlü bir müzeye de gelen Ai Weiwei gibi sanatçıların da sergileri yapılmaktadır. Güncel programa Palazzo Strozzi’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Müzeye giriş ücretlerini de söyleyelim; yaklaşık 12 euro. Ama eğer Floransa’da gezilecek yerlerin başında gelen Duomo Müzesi biletinizi alırken buraya da gideceğinizi söylerseniz sadece 2 euro farkla iki müzede geçerli bir bilet sahip olabilirsiniz. Veya neredeyse Floransa’da gezilecek yerlerin tamamında geçerli Floransa Kartınız varsa buraya da bilet ücreti ödemeden girebilirsiniz.

 

 


26. FLORANSALI ZENGİNLERİN ŞAPELLERİNİ GÖRMEK İSTERSENİZ FLORANSA’DA GEZİLECEK YER SANTA MARIA NOVELLA KİLİSESİ:

Hem kilise gezelim hem de sanat eseri görelim diyorsanız Floransa’da gezilecek yerler listenize girmesi gereken bir yer Santa Maria Novella Kilisesi. Domikine tarikatının bu gotik kilisesinin en ünlü yanı 15. yüzyılın başyapıtı sayılan ön cephesi ve içinde barındırdığı şapeller. Şapelin ne olduğuna kısaca değinelim, bizim gibi gittiğinde şapel neydi kilise neydi diyenler için. Şapel Santa Maria Novella gibi büyük kiliselerin içinde yer alan küçük ibadet yerlerine deniliyormuş. Floransalı zenginler de işte bu kilisenin içindeki şapelleri yaptırmışlar. I. Cosimo’nun eşinin nedimelerine, ünlü Floransalı banker Filippo Strozzi’ye, Medici Bank’ın önemli isimlerinden Tornabuoni’ye özel şapeller varmış burada. Bunların hepsi de Santa Maria Novella Kilisesi’nde görmeniz gereken yerler ayrıca.

O dönemde Avrupa’nın en zengin ailesi Medicilerin sahip olduğu Medici Bank ile ilgili de birkaç bilgi verelim yeri gelmişken. Avrupa’nın en güçlü finans kuruluşu olan Medici Bank’ın 15. yüzyılda Roma, Venedik, Napoli, Milan, Londra ve Cenevre’de şubeleri bulunuyormuş. Bu kadar güce sahip olmasındaki önemli nedenlerden birisi de şehrin para birimi olan altın florinin 14. yüzyılda Avrupa’nın standart para birimi haline gelmesi imiş.

Müzede görmeniz gereken bir yer daha var. O da Masaccio’nun Üçleme eseri. Eser ile ilgili de biraz bilgi verelim. Bu kadar meşhur olması perspektif konusunda bir başyapıt olmasından kaynaklanıyormuş. Yapıldığı dönemde herkesi etkileyen bu fresk ile Masaccio, kilisenin duvarını adeta bir başka şapele açılan kapıya çevirmiş. Freskin iki yanında diz çöken kişiler bu eserin yapılmasını sağlayan Lenzi ailesinin fertleri imiş. Freskin alt tarafındaki iskeletin üstünde ne yazdığını da söyleyelim. “Ben bir zamanlar, siz ne iseniz o idim; şimdiki ben ise sizin gelecekte olacağınızdır.” Müzede ayrıca Giotto ve Brunelleschi’nin Çarmıha Geriliş eserlerini de görmelisiniz.

Sizin de Floransa’da gezilecek yerler listenize girdiyse, Santa Maria Novella Kilisesi giriş ücretleri hakkında da bilgi verelim. Kiliseye giriş için ayırmanız gereken bütçe yaklaşık 7.50 euro. Tabii Floransa Kartınız varsa burada da tasarruf edebilirsiniz. Floransa’da gezilecek yerlerin çoğunda olduğu gibi buraya da kart ile giriş ücretsiz.

 

 


27. FLORANSA’NIN SİSTİNE ŞAPELİ İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER SANTA MARIA DEL CARMINE KİLİSESİ:

Eğer freskleri seviyorsanız Floransa’da gezilecek yerler sıralamasına almanız gereken bir yer daha var, o da Santa Maria del Carmine Kilisesi. Bu kiliseyi Floransa’da gezilecek yerler arasına sokan özelliği ise ünü içinde bulunduğu kiliseyi bile aşan Brancacci Şapeli. Şapeli bu kadar ünlü yapan ise Floransa’nın zenginlerinden Brancacci’nin verdiği sipariş ile yapılan Aziz Petrus’un Yaşamı freskidir.  Freskin yapımı o kadar uzun sürmüştür ki başlayan Masolino, devam ettiren Masaccio, tamamlayan Filippino Lippi olmuştur. 50 yılda yapılabilen erken dönem Rönesans’ın Sistine Şapeli olarak isimlendirilen bu şapel o kadar meşhurmuş ki Leonardo ve Michelangelo bile görmek için buraya gelmiş. Hatta Michelangelo genç iken başka bir sanatçı ile burada freskleri kopyalayıp nasıl yapılacağını öğrenirken kavga bile etmişler ve kıskanan rakibi Michelangelo’nun burada burnunu kırmış.

Freski inceleyecek olursanız diye Aziz Petrus’un hangisi olduğunu da söyleyelim ki eserlerde onu ayırabilin. Turuncu pelerinli olan Aziz Petrus yani Saint Paul’dur.

Bu kadar heyecan dolu bir şapel girdiyse Floransa’da gezilecek yerler listenize nasıl bilet fiyatlarından tasarruf edebileceğinizi de söyleyelim. Floransa Kartınız varsa 6 euro tutarındaki giriş bedelini ödemeniz gerekmeniz.

 

 


28. ÇOCUKLARIN DA ÇOK SEVECEĞİ FLORANSA’DA GEZİLECEK YER FLORANSA JEOLOJİ VE PALEONTOLOJİ MÜZESİ:

Floransa’ya çocuklar ile birlikte gidiyorsanız onların da gezmekten hoşlanacakları Museo di Storia Naturale di Firenze’nin bir parçası olan Jeoloji ve Paleontoloji Müzesi’ni, Floransa’da gezilecek yerler arasına ekleyebilirsiniz. Certosa di Pisa manastırının içindeki Floransa Üniversite’sine bağlı bu müzede büyük memeli hayvanların, yumuşakçaların, bitkilerin fosillerini görebilirsiniz. Fosiller dışında 4 metre boyunda bir fil dahil olmak üzere çeşitli hayvanların da iskeletleri bulunuyor. Milyonlarca yıl önce Toskana’nın daha savana olduğu dönemlerde yaşayan leoparlar ve kaplanlar, hatta 55 milyon yıl öncesinden kalma sadece bir köpek kadar büyük bir at bile var müzede. Tüm bunları gösterip çocuklara dünyanın geçmişi ile ilgili hikayeler anlatabilirsiniz.

Nasıl bu müzeyi normal bilet ücretlerinden daha uyguna gezeceğinizi de anlatalım. Biletler normalde 6 euro ama isterseniz kombine bilet alabiliyorsunuz. Böylece Floransa Üniversitesi’ne bağlı Paleontoloji Müzesi, Antropoloji Müzesi ve Botanik Bahçesi’ne toplam 10 euro karşılığında girebiliyorsunuz. Müze başı ücretiniz 3 euroya düşmüş oluyor böylece. Tabii Floransa’da gezilecek yerlerin birçoğunda olduğu gibi Floransa Kartınız varsa da ücretsiz girebiliyorsunuz.

 

 


29. DÜNYANIN EN ESKİ BAHÇELERİNDEN BİRİNİ GÖRMEK İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER FLORANSA BOTANİK BAHÇELERİ:

Bu kadar müze ve kilise yeter biraz da park görelim diyorsanız Floransa Doğal Tarih Müzesi’ne bağlı Orto Botanico’yu Floransa’da gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz. İki futbol saha genişliğindeki Botanik Bahçeleri’ni Mediciler 1545 yılında kurmuş. Bahçelerin kurulmasındaki amaç ise tıp öğrencilerinin dünyanın çok farklı ülkelerinden gelen bitkileri çok kısa bir sürede rahatça inceleyebilmeleri içinmiş. Bundan 500 yıl önceki tıp öğrencileri sayesinde dilerseniz çok farklı bitkileri siz de bu müzede görebilirsiniz. Tropik bitkileri görebileceğiniz seralara ve Toskana bitkilerine ek olarak 300 yaşında çok yaşlı bir ağaç da etobur bitkiler de var. Hatta Zen bahçesi bile var. Yeri gelmişken söyleyelim Zen bahçesi Japon taş bahçesi anlamına geliyormuş. Bu duvarlar ile çevrili bahçelerde taşlar, kum ve çalılar ile çiçek düzenlemeleri yapılıyormuş. Meditasyon amacı ile yapılan bu bahçeler dışarıda bir noktadan tamamı görünecek şekilde oluyormuş. Zen Budizm tapınaklarında olan bu bahçeler doğanın göründüğü düzeni değil özünü taklit etmeyi amaçlıyormuş.

Floransa’nın en uygun bütçeli müzesi diyebiliriz buraya. Sadece 3 euro karşılığında bilet alabilirsiniz. Floransa Kartınız varsa burayı da ücretsiz olarak Floransa’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Veya Floransa Doğal Tarih Müzesi kombine bileti alırsanız yine buraya ücretsiz girebilirsiniz.

 

 


30. FLORANSA’NIN EN GARİP MÜZESİNİ ARAYANLAR İÇİN FLORANSA’DA GEZİLECEK YER LA SPECOLA MÜZESİ:

Medicilerin en garip, en korkutucu koleksiyonlarını arıyorsanız La Specola’yı Floransa’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Öyle saraylarda, müzelerde bulamayacağınız bir koleksiyon bu. Palazzo Pitti’nin yakınındaki La Specola 1775 yılında o zamanki grandük tarafından açılmış Avrupa’nın en eski bilimsel müzelerinden birisi aslında. Floransa Zooloji ve Doğal Tarih Müzesi olarak da biliniyor. Medicilerin yıllar boyunca satın aldığı fosiller, fil ve zürafa gibi hayvanların iskeletleri, egzotik bitkilerden oluşan koleksiyonları burada sergileniyor. Öyle ki Boboli Bahçeleri’nden getirilen içi doldurulmuş hipopotam bile var burada. Hipopotamın ne işi varmış burada derseniz söyleyelim. III. Cosimo’nun bahçede baktığı evcil hayvanıymış aslında ve Boboli Bahçeleri’ne veda ettiği zaman içi pek uzmanca olmasa da doldurulmuş ve müzeye gönderilmiş. Kendisi tek başına garip değilmiş gibi doldurulmuş maymunlar, timsahlar ve deniz canlılarının yanına konulmuş.

Buraya kadar anlattıklarımız La Specola’yı ilginç bulmanıza ve Floransa’da gezilecek yerler listenize eklemenize neden olmadıysa biraz da balmumu modellerden bahsedelim. Balmumu modeller dediysek öyle aklınıza sergilerde görmeye alışkın olduğunuz ünlülerin modelleri gelmesin. İçerideki balmumu modeller epey korkutucu. Balmumu modellerin 17. yüzyıldan kalma bir müzede ne işi olduğunu da söyleyelim yeri gelmişken. O zamanlar tıp eğitimi alan öğrencilerin üzerlerinde çalışabilmesi için sonsuzluğa giden kişilerden kopyalanarak gerçek anatomik balmumu modeller yapılıyormuş. Öyle ki Floransa’da bir sanat haline bile gelmiş bu.

Bu kadar garip bir yeri Floransa’da gezilecek yerlerden biri olarak düşünmeye başladıysanız sonunda giriş ücretlerinden nasıl tasarruf edeceğinizi de anlatalım. Müzeye giriş ücreti yaklaşık 6 euro ama eğer Galileo Müzesi biletiniz varsa buraya indirimli girebiliyorsunuz. Tabii Floransa Kartınız varsa hiç ücret ödemeden de girebilirsiniz.

 

 


Umarız ki Floransa’da gezilecek yerler yazımızı beğenmişsinizdir. Floransa gezilecek yerler listemizdeki 30 yeri gezmenin epey zor olacağını biliyoruz. Kendi zevkinize göre Floransa’da geçireceğiniz süreye göre kendi Floransa gezilecek yerler listenizi oluşturabilirsiniz.

Bu kadar yazdıktan sonra da bizim de sizden iki ricamız olsun. Birincisi Floransa’da otelde kalacaksanız farklı bütçelere göre yazdığımız Floransa otelleri sayfalarımızı okumanız ve beğendiğiniz otelin Booking.com linkinden rezervasyonunuzu yapmanız. Veya farklı bir otelde kalmayı planlamışsınız da sayfamızdaki Booking.com arama bölümünden rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Böylece biz de daha fazla yer yazabiliriz :) İkincisi daha kolay sayfamızı eşe dosta paylaşmanız.

Şimdiden güzel bir Floransa tatili dileriz :)


Unutmadan son bir not ekleyelim Floransa’da gezilecek yerler ile ilgili. Eğer Floransa’ya gitmeden önce gezilecek yerleri internette aramaya çalışırsanız genellikle resmi olmayan web sitelerine yönlendiriliyorsunuz. Bunun da (bizce) en temel sebebi web sitelerinin isimlerinin İtalyanca olması. Mesele San Lorenzo Kilisesi’nin resmi web sitesi Opera Medicea Laurenziana diye geçiyor. Uffizi Müzesi için ilk sıralarda karşınıza çıkan Uffizi.com, Uffizi.org gibi web sitelerinin Uffizi ile resmi bir bağlantısı yok. Gerçeği ise aslında Uffizi.it. Bargello Müzesi de benzer şekilde. Onun da web sitesi aslında bargellomusei.beniculturali.it. Floransa’da gezilecek yerler yazımızda olabildiğince buna dikkat ettik. Siz de bu nedenle araştırırken ve özellikle bilet alırken resmi sitesi olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.