Floransa’dan Pisa’ya Tren ile Ulaşım


Floransa-Pisa Ulaşımı:

Siz de bizim gibi Floransa’ya gelmişken Pisa Kulesi’ni de göreyim diyorsanız Floransa Pisa ulaşımı ile ilgili aklınızda sorular olabilir. Floransa Pisa arası kaç km, Floransa’dan Pisa’ya nasıl gidilir, Floransa’dan Pisa’ya tren var mı akla gelmesi muhtemelen sorulardır diye düşünüyoruz. En azından bizim Floransa’ya iner inmez aklımıza bu sorular geldiği için. Evet doğru vardığımızda Floransa’ya Pisa Kulesi gelmişti aklımıza. Nasıl gelmesin; yanında Pisa Kulesi’ni dengede tutuyormuş gibi çekilen fotoğraflara maruz kalmıştık bunca yıl. Böyle olunca da varınca, Floransa Pisa ulaşımı aklımızı kurcalarken doğruca Floransa Pisa trenine binmek için tren istasyonuna doğru yola çıkmıştık. Siz de benzer düşüncelere sahipseniz diye şimdiden anlatalım istedik, Floransa Pisa arası ulaşımı. Böylece Floransa’ya gittiğinizde uygun fiyatlarla Pisa’ya da gidebilir ve İtalya’da görülmesi gereken yerlerden birisini daha listenizden düşebilirsiniz. 

Bu girişten sonra artık soru cevap ile anlatmaya başlayabiliriz Floransa Pisa ulaşımını. 


Gitmişken Floransa’ya Pisa’yı da görmeli miyiz?

Bizce Floransa’da kaç gün geçireceğinize bağlı olarak değişir bu sorunun cevabı. Eğer birden fazla gün Floransa’da kalacaksanız mutlaka Pisa Kulesi’ni de görmelisiniz. Ama yok sadece Floransa’da bir gün geçirecekseniz Pisa’ya gitmeniz halinde günün en azından yarısı gideceğinden Floransa’ya fazla vaktiniz kalmayabilir. Bu yüzden bu soruya cevabımız birden fazla gününüz varsa mutlaka Floransa’dan Pisa’ya gidin olacaktır. 

Floransa Pisa Ulasim

Pisa sadece Pisa Kulesi’nden oluşmuyor. Pisa Kulesi’nin etrafında başka görülecek yerler de var.


Floransa Pisa arası kaç km? 

Aslında araları çok uzak değil. Floransa Pisa arası yaklaşık 80 km.


Floransa Pisa ulaşımı en kolay nasıl olur?

Floransa’dan Pisa’ya gidiş aslında çok kolay. Eğer araba kiralamayı düşünmezseniz Floransa Pisa trenini deneyebilirsiniz. Floransa Santa Maria Novella tren istasyonundan kalkan trenler Pisa Centrale istasyonuna kadar gidiyor. İki istasyon da şehrin merkezinde olduğundan yürüyerek istasyonlara gidip trene binip Floransa’dan Pisa Kulesi’ne rahat bir şekilde gidebilirsiniz. 


Floransa Pisa treni kaç saat sürüyor?

Floransa ve Pisa arası tren gidiş süreleri seçtiğiniz tren seferine göre değişiyor. Floransa’dan Pisa’ya tren ile giderken karşınıza iki alternatif çıkıyor. Bunlardan biri bölgesel hızlı tren (regionale veloce), diğeri de bölgesel normal tren (regionale). Bu arada söyleyelim bölgesel hızlı treni İtalya’daki asıl hızlı trenler (frecciargento, freccirossa, freccibianca) ile karıştırmayın. Son saydığımız gümüş ok, kırmızı ok ve beyaz ok anlamına gelen bu trenler İtalya’nın asıl hızlı trenleri. Floransa Pisa arası olan hızlı tren ise bölgesel bir tren sadece. 

İtalya’daki ve Floransa Pisa arası trenleri anlattığımıza göre Floransa Pisa arasının tren ile ne kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Eğer bölgesel normal trene binerseniz ortalama 70 dakika sürüyor. Bölgesel hızlı tren ise ortalama 55 dakika sürüyor. Hangi treni seçeceğiniz ise temel olarak saat kaçta gideceğinize göre değişiyor. Kimi saatlerde normal kimi saatlerde bölgesel hızlı trenler var çünkü. Neredeyse her yarım saatte bir de tren bulunuyor.


Floransa Pisa tren bileti nasıl alınır?

Öncelike İtalya’daki tren ulaşımından sorumlu trenitalia’nın resmi web sayfasını açmanız gerekiyor. Ancak söyleyelim her ne kadar İngilizce dil seçeneğini seçiyor olsanız da tüm sayfalar İngilizce’ye dönmüyor. Bu nedenle bazı yerlerde İtalyanca olarak da neleri seçmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Burada bilet alma seçeneğine ulaştıktan sonra nereden kısmına Firenze (Floransa veya Florence yazarsanız çalışmıyor) ve nereye kısmına Pisa yazmanız gerekiyor. Ancak sadece şehir yazmak yetmiyor bir de hangi istasyon olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Floransa’da hangi istasyondan bineceğinizi ve Pisa’da hangi istasyonda ineceğinizi bilemeyeceğinizden siz en iyisi tutte le stazioni’yi (tüm istasyonlar demek) işaretleyin ikisinde de. Böylece otomatik olarak Firenze Santa Maria Novella ve Pisa Centrale istasyonları seçenekleri çıkmış olacaktır. Son olarak yapmanız gereken de hangi saatteki trenlere bilet alacağınızı bulmak.


Pisa’dan Floransa’ya tren dönüş biletini ne zamana almak gerekir?

Floransa’dan Pisa’ya gidiş bir saat, Pisa Centrale tren istasyonundan Pisa Kulesi’ne yürüyüş 30 dakika sürüyor. Pisa Kulesi ve çevresini gezmek bir buçuk saat, tekrar Pisa tren istasyonuna dönmek de yarım saat sürüyor. Bu durumda ilk Floransa Pisa treninden 3.5 saat sonrasına dönüş biletinizi alabilirsiniz demektir. Bu da demek oluyor ki Floransa’ya gittiğinizde toplam 4.5 saatte Pisa Kulesi’ni de görebilirsiniz demektir.

Bir de not eğer Pisa’da yemek yiyemezseniz vakit nedeni ile dönüşte paket fast-food yemek alabilir ve trende yiyebilirsiniz. Biz almamıştık ve başkalarını gördükçe karnımız daha da çok acıkmıştı. 


Floransa Pisa tren bileti ne kadar?

Floransa Pisa tren biletlerinin size maliyeti gidiş dönüş yaklaşık 17 euro olacaktır. Eğer tur ile bile gidiyorsanız Floransa’ya, ekstradan Pisa için tur fiyatı ödemeyip çok kolay ve de uygun fiyatlarla kendi Pisa turunuzu yapabilirsiniz. 


Floransa Pisa ulaşımı için tren istasyonlarını haritada görebilir miyiz?

Floransa Pisa ulaşımı için tren istasyonlarını haritada paylaşalım. Böylece Floransa’ya gittiğinizde akıllı telefonunuzdan bu haritayı açarsanız gideceğiniz istasyonları kolayca bulabilirsiniz. 


Umarız Floransa Pisa ulaşım yazımızı beğenmişsinizdir ve Floransa’ya gitmişken Pisa’ya da vaktiniz olur.

Eğer yazımızı beğendiyseniz diğer Floransa yazılarımız da ilginizi çekebilir. Ayrıca destek olmak isterseniz de kalacağınız otel rezervasyonunuzu sayfalarımızdaki linkler üzerinden yapabilirsiniz. Böylece bize destek olmuş olursunuz ve biz de yazı yazmak için daha fazla fırsat bulabiliriz. Şimdiden Floransa’da iyi tatiller dileriz.


Diğer İtalya Yazılarımız:

Venedik ucretsiz gezilecek yerler Venedik yakin adalar Venedik gondol turu Venedik rehberi Venedik ucuz otel Mestre otelleri Venedik ulasim Marco polo ulasim Italya Tren Biletleri Venice kart