Floransa Gezilecek Yerler: Ücretsiz Gezilecek En Güzel 10 Yer


Floransa Gezilecek Yerler:

Bu sayfada olduğunuza göre siz de bizim İtalya’da en sevdiğimiz şehirlerden olan Floransa’ya gitmeyi planlıyorsunuz demektir. Çok doğru yere geldiniz. Sizin için 10 yerden oluşan Floransa gezilecek yerler listesi hazırladık. Floransa gezilecek yerler listesini hazırlarken iki kritere önem verdik, bunlardan birincisi gezilecek yerlerin ücretsiz olması, ikincisi de döndüğünüzde “Orayı duymamıştık o yüzden de gitmedik” diye pişmanlık duymayacağınız yerlerden oluşması. Floransa gezilecek yerler listemizde anlayacağınız Floransa’da gitmeniz gereken ve ücretsiz olan tüm yerler bulunuyor. Floransa’da gezilecek yerlerden ücretsiz olanlarını önceliklendirmemizin sebebi ise böylece seyahat için yaptığınız harcamalardan tasarruf etmenize yardımcı olmak. Hadi o zaman gelsin Floransa gezilecek yerler listesi…

Bir de not yazının sonuna Floransa gezilecek yerler haritası da ekledik. Akıllı telefonunuza haritayı kaydederseniz gittiğinizde böylece Floransa’yı kolaylıkla gezebilirsiniz. Floransa gezilecek yerler listesindeki birçok yer birbirine çok yakın olduğundan haritaya bakarak yürüyerek neredeyse hepsini gezebilirsiniz. 


1. Floransa Gezilecek Yerler Listesinin Bir Numarası Floransa Katedrali yani Duomo:

Floransa gezilecek yerler listesinin ilk durağı Floransa’nın kalbindeki Santa Maria del Fiore yani İtalya’nın ve hatta Rönesans’ın en meşhur kiliselerinden Floransa Katedrali, Duomo. 1436 yılında, yaklaşık 150 yılda tamamlanmış Duomo. Dev kubbesi ile Brunelleschi’nin Duomo’su bugün bile Floransa’nın en yüksek yapısı olma özelliğini koruyormuş. Roma’daki, 43 metre genişliğinde kubbesi olan Pantheon’dan esinlenilen ve ona duyulan saygıyla bir metre daha kısa yapılan Duomo aslında o kadar büyüktür ki modern ekipmanların bulunduğu yakın zamana kadar benzeri inşa edilememiştir.

Floransa’da gezilecek yerlerin başında gelen Duomo’nun kubbesinin mimarı ile ilgili birkaç da ilginç bilgiyi paylaşalım bu arada. Katedralin kubbesini yapan Brunelleschi, daha önce bir mimari geçmişi olmayan bir kuyumcu imiş ve o doğduğunda yapımınına başlanılanı zaten 80 sene olmuş katedralin. Katedralin yapımı bir türlü bitmediği için yıllar sonra 200 altın florin ödüllü bir yarışma açılmış ve bu yarışmayı Brunelleschi’nin fikri kazanınca işin geri kalanını ona vermişler. Kendisinden yıllar sonra bile Duomo’nun kubbesinin nasıl bitirildiğini bir türlü bulunamamış. Çünkü geriye hiçbir not veya çizim bırakmamış. 

Ekonomik tatil arayanlar için de Duomo ile ilgili güzel bir bilgi verelim. Floransa gezilecek yerlerin olmazsa olmazı Duomo’ya giriş ücretsiz. Her ne kadar kapıda sıra oluyor olsa da bu sıra çok çabuk bitiyor ve içeriye girebiliyorsunuz. Duomo’yu eğer çok beğenip kubbesine de çıkalım derseniz işler biraz pahalılaşıyor. 15 euro karşılığında Duomo’nun beş farklı ücretli yerine girebiliyorsunuz. Çan kulesi, kubbe, vaftizhane, katedralin altındaki mahzen mezarlar ve Duomo müzesi. Kubbeyi yakından görmek istiyorsanız sadece maddi değil fiziki olarak da yorulacağınızı belirtelim. Kubbeye çıkabilmek için neredeyse daracık koridorlardaki 500 basamağı çıkmanız gerekiyor. Buraya kadar gelmişken değer mi değmez mi karar sizin. 

Floransa Gezilecek Yerler 38

 Dünyanın sayılı mimari eserlerinden birisi Duomo Floransa gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Floransa Gezilecek Yerler 42

 Floransa Katedrali’nin her detayı ayrı güzel. 

Floransa Gezilecek Yerler 48

 Duomo’nun en meşhur olduğu yanlardan birisi de kubbesi. 

Floransa Gezilecek Yerler 45

Kubbeyi daha yakından incelemek isterseniz kubbesine çıkabilirsiniz. 


2. Floransa Gezilecek Yerlerin Olmazsa Olmazı Vaftizhane:

Duomo’dan sonra hemen yanındaki Vaftizhane, Floransa’da gezilmesi gereken ikinci önemli durak oluyor. Duomo’nun yanı başındaki Vaftizhane’nin bu kadar meşhur olmasının sebebi ise kendisinden çok aslında kapıları. Floransa’nın vebadan kurtuluşunu kutlamak adına düzenlenen yarışmada Donatello ve Brunelleschi’yi geçen Ghiberti’nin, Cennetin Kapısı olarak bilinen kapıları Vaftizhane’nin en meşhur yeri. Kapılarda Hz. Yusuf’un ve Hz. İsa’nın hayatları tasvir ediliyor. 

Yapımı 27 yıl süren kapıların bu kadar meşhur olmasının sebebi ise doğallığı ve perspektifi yenilikçi bir şekilde kullanması imiş. Öyle ki Michelangelo bunlara cennetin kapıları adını koymuş ve cennetin girişinde olmayı hakediyorlar demiş. Vaftizhane’nin dışında gezerken onlarca kişinin durup fotoğraf çektiğini görünce kapıların ne kadar meşhur olduğunu siz de anlayacaksınız. Orijinallerini görmek isterseniz ise Duomo’nun hemen doğusundaki sıcaklığın ve ışığın kontrol altında tutulduğu Museo dell’Opera del Duomo’ya gitmeniz gerekiyor.

Floransa Gezilecek Yerler 39

Duomo kadar hemen yanındaki Vaftizhane de meşhur.  

Floransa Gezilecek Yerler 40

 Madem gittik bir poz verelim tabii önünde. 

Floransa Gezilecek Yerler 41

Cennetin Kapıları da denilen bu kapılarda kutsal hikayeler anlatılmış. 


3. Açık Hava Müzesi Gibi Floransa’da Gezilecek Yer Piazza della Signoria:

Floransa’da mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise Piazza della Signoria. Açık hava müzesini andıran bu meydan birçok müze ile yarışabilecek kapasitede. Düşmanlarının gözünü korkutmak için I. Cosimo tarafından yaptırılan yılan başlı Medusa’yı ellerinde tutan Perseus heykelinden, tek bir mermerin oyulması ile yapılan Sabin Kadınlarının Kaçırılması heykeline, Grandük I. Cosimo heykelinden, deniz tanrısı Neptün Çeşmesi’ne kadar birçok sanat eseri bu meydanda sergileniyor. Bazılarının orijinalleri için müzelere gitmek gerekse de Floransa’da ücretsiz gezebileceğiniz en önemli duraklardan birisi Piazza della Signoria.

Piazza della Signoria hakkında da ilginç birkaç bilgi paylaşalım. Bu meydanda bir zamanlar engizisyon mahkemelerinin verdiği cezalar uygulanıyormuş. Hatta Savonarola meydanda idam edilmiş, yakılmış ve külleri daha sonra anıt olarak kullanılamasın diye Arno Nehri’ne atılmış. Diğer bilgi de Sabin Kadınlarının Kaçırılması ile ilgili. Hikayeye göre Sabin kadınları o kadar güzellermiş ki Romalılar onlar ile evlenmek istiyorlarmış. Ama bir türlü Sabinler ile anlaşıp kadınları ile evlenme hayallerini gerçekleştirememişler. Bu yüzden çok büyük bir festival düzenleyip çevredeki kasabalardan insanları çağırmışlar. Eğlencenin tam ortasında ise Romulus’un bir işareti ile Sabin erkeklerini etkisiz hale getirip kadınlarını kaçırmışlar ve evlenmişler. Hikayenin bazı kaynaklardaki devamına göre kadınlara özgürce evlenmeleri ile ilgili seçme hakkı da tanımışlar.  

Floransa Gezilecek Yerler 75

 Floransa gezilecek yerler arasında olması gereken bir yer bu meydan. 

Floransa Gezilecek Yerler 74

Meşhur Medici ailesinden Grandük I. Cosimo’nun heykeli. 

Floransa Gezilecek Yerler 69

Romalılar ve Sabinler arasında geçen mücadele sonucu Sabin Kadınlarının Kaçırılması heykeli.


4. Medicilerin Sarayını Görmek İsteyenler için Floransa’da Gezilecek Yer Palazzo Vecchio:

Floransa’da görmeniz gereken bir yer daha var, o da bugün taşıdığı sembolik değerler nedeni ile belediye sarayı ve aynı zamanda müze olarak kullanılan Palazzo Vecchio. Gökyüzüne doğru uzanan çan kulesi ile Palazzo Vecchio’da Dük I. Cosimo Medici 11 çocuğu ve karısı ile birlikte yaşıyormuş bir zamanlar. Floransa’daki gezilecek yerlerin başında gelen bu sarayın her ne kadar içini görmek için ücret ödemeniz gerekiyor olsa da ilk avlusuna kadar ücretsiz girebiliyorsunuz. Böylece Palazzo Vecchio’nun en önemli yerlerini de ücret ödemeden görmüş olursunuz. Sarayın avlusunda Michelangelo’nun Zafer heykeli, girişinde ise fiziksel gücün temsilcisi yarı tanrı Hercules ve Cacus heykeli ile Michelangelo’nun Davud heykeli yer alıyor. Bunları görmek için ücret ödemeniz de gerekmiyor. 

Dük I. Cosimo Medici’nin sarayı Palazzo Vecchio ile ilgili ilginç bir de bilgi verelim. Sarayın giriş kapısında Goliath’ı elinde sapanı ile tehdit dolu bekler şekilde tasvir edilen Davud’un aslında gözleri Roma’ya doğru dönükmüş. Böylece Floransa, Roma’ya gizli bir mesaj gönderiyormuş. 

Floransa Gezilecek Yerler 79

 Medicilerin saraylarından birisi olan Palazzo Vecchio Floransa gezilecek yerler arasında. 


5. Devasa bir Bazilika Görmek İsteyenler için Floransa’da Gezilecek Yer Santa Croce Bazilikası:

Floransa gezilecek yerler listesinde sıra Gotik tarzın etkili bir örneği olan ve Duomo’nun mimarı Brunelleschi’nin da yapımında yer aldığı Santa Croce Bazilikası’nda. Sade bir görünüşe sahip bu bazilikanın Floransa’da gezilecek yerler arasında yer almasının en önemli sebeplerinden birisi devasa boyutları. Bazilikanın önüne geldiğimizde biz de büyüklüğü karşısında şaşırmış ve yüksekliğinin fotoğraflarda anlaşılabilmesi için yanında poz verme gereği hissetmiştik. Sadece kapıya göre bile minicik kaldık. Bazilikanın bir diğer meşhur yanı ise Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Rönesans ve İtalya tarihinin en önemli kişiliklerinin istirahat ettiği yer olması. 

Floransa Gezilecek Yerler 76

 Santa Croce Bazilikası Floransa’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi.

Floransa Gezilecek Yerler 6

Kocaman bir bazilika burası.  

Floransa Gezilecek Yerler 7

Gerçekten kocaman. Kapıların yanında bile minicik kaldık.


6. Gizli Kalmış Koridorlar Öğrenmek İsteyenler için Floransa’da Gezilecek Yer Ponte Vecchio:

Floransa’da mutlaka görülmesi bir diğer yer ise Ponte Vecchio olarak bilinen Eski Köprü. II. Dünya Savaşı’ndan arda kalan tek Ortaçağ köprüsü olan Ponte Vecchio 1345 yılında inşa edilmiş. Bildiğiniz yaya köprülerinden farklı olarak burası aynı zamanda bir çarşı. Kapalı Çarşı’ya benzer bir şekilde köprünün içi kuyumcular ve kaliteli saatçiler ile dolu. 

Floransa’da gezilecek yerler listesinde yer alan Ponte Vecchio ile ilgili de ilginç bir bilgi verelim burası bir köprü olduğu kadar aynı zamanda Vasari Koridoru olarak da bilinen bir gizli bir geçidin parçası. Mediciler bu köprüdeki gizli bir koridor sayesinde bir saraylarından diğer saraylarına gidebiliyorlarmış. Bu saraylar da Palazzo Vecchio ve Palazzo Pitti imiş. Böylece Mediciler halkın içine karışmadan şehrin sokaklarında gezebiliyorlarmış. Koridor kapalı ve duvarlarla çevrili olduğu için Mediciler buranın sıkıcı olmaması için talimat vermişler. Önce köprüdeki tüm kasap dükkanları kaldırılmış ve bugüne kadar devam eden kuyumcular yerleştirilmiş. Koridorun duvarları da bu yürüyüşü daha zevkli hale getirebilmek için tablolar ile süslenmiş. Vasari Koridoru’nu görmek isterseniz özel turlar ile ziyaret edebilirsiniz. Floransa sokaklarında gezerken, Palazzo Pitti veya Boboli Bahçeleri’ne gittiğinizde etrafa biraz dikkatlice bakarsanız üstünde sadece birkaç pencere yer alan şehrin içinde dolaşan koridoru görebilirsiniz.  

Floransa Gezilecek Yerler 3

Floransa gezilecek yerler arasında en çok sevdiğimiz yerlerden birisi Ponte Vecchio. 

Floransa Gezilecek Yerler 33

Yukarı görünen kısım meşhur Vasari Koridoru. 


7. Hem Dinlenip Hem de Floransa’da Gezilecek Bir Yer Daha Görmek İsteyenler için Piazza della Republica:

Bu kadar yürüyüşten sonra biraz dinlenmenin vakti geldi. Floransa’nın İtalya’nın başkenti olmasına istinaden yapılan Zafer Takı manzaralı Piazza della Republica şehrin en meşhur kafelerinin de yer aldığı bir meydan. Bu meydana gelirseniz hem Floransa gezilecek yerler listenizden bir maddeyi daha silmiş olur hem de meydanda 1733 yılından beri hizmet veren Gilli’de veya hemen yanındaki kırmızı gömlek anlamına gelen Giubbe Rosse’de kahve keyfi yapıp dinlenebilirsiniz. Floransa’nın bir zamanlar forumu, halkın merkezi toplanma yeri olan olan bu meydan   

Gilli’nin en güzel yanı kafede sanki zaman 1900lerin başında durmuş gibi. Kafenin dekorasyonu Piazza della Republica’ya taşındıkları zamandan beri çok az değişiklik göstermiş. Giubbe Rosse’nin en dikkat çekici yanı ise adından da anlaşılacağı üzere kırmızı ceketli garsonları. Karar sizin ama hangisine oturursanız oturun Floransa gezilecek yerler arasında yer alan Piazza della Republica manzarası size keyif verecektir. Veya tabii meydandaki Apple Store’a da gitmeyi tercih edebilirsiniz. 

Floransa Gezilecek Yerler 49

Bu meydanda gün boyu yürümekten yorulan kendinize bir mola verip hem de etrafı seyredebilirsiniz.  


8. Floransa Gezilecek Yerleri İleride Tekrar Görmek İsteyenler için Loggia del Mercato Nuovo:

Floransa’yı beğendiyseniz ve tekrar gelmek istiyorsanız bir adrese mutlaka uğramalısınız. Bunun için Piazza della Republica’ya oldukça yakın hediyelik ve daha ziyade turistlere yönelik ürünlerin satıldığı Mercato Nuovo’ya gitmeli oradaki bronz Fontana del Porcellino domuz heykelini bulmalısınız. Efsaneye göre domuzun dişleri arasına bozuk para koyup aşağıdaki deliğe düşürebilirseniz ve sonra da burnuna dokunursanız Floransa’ya tekrar gelecekseniz demektir. Porcellino’nun altın sarısına dönen bronz burnuna bakarsanız birçok insanın sizinle aynı dileğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu arada söyleyelim 16. yüzyılda yapılan bu heykelin gerçeği Palazzo Pitti’de saklanıyormuş. 

Floransa Gezilecek Yerler 53

Tekrar Floransa’ya gelmek istiyorsanız Fontana del Porcellino’ya uğramayı unutmayın. 


9. Eşsiz Floransa Manzarasına Sahip Floransa’da Gezilecek Yer Piazzale Michelangelo: 

Floransa’dan ayrılmadan önce mutlaka gitmeniz gereken bir yer daha var. Böylece yakından gördüğünüz köprüleri, bazilikaları, katedralleri uzaktan görebilir ve güzel Floransa dekoru önünde bir fotoğraf çektirebilirsiniz. Bunun için gitmeniz gereken yer tüm Floransa’yı ayaklarınızın altına seren 1869 yılında inşa edilen Piazzale Michelangelo. Floransa gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı, Floransa’ya gelen her tur otobüsünün uğradığı bu meydandan, tarihi Floransa’nın tamamı görülebiliyor. Öyle ki bir yerlerde Floransa manzarası fotoğrafı veya Floransa kartı gördüyseniz muhtemelen buradan çekilmiştir. Buradan tek bir fotoğraf karesine Floransa’nın görülmesi gereken en önemli yerlerini sığdırabilirsiniz. Manzaraya bakarken Arno Nehri ve onun üzerinden geçen dünyaca ünlü Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Floransa Katedrali Duomo ve Basilica di Santa Croce sanki sizi etkileyebilmek için gizli gizli birbirleri ile yarışıyorlar gibi görünüyorlar.

Piazzale Michelangelo ile ilgili bir bilgi daha verelim. Birçok kişi buranın Michelangelo tarafından tasarladığı için bu adı aldığını sanıyor. Oysa ki meydan Michelangelo’nun çeşitli eserlerin kopyaları olduğu ve bir zamanlar buraya Michelangelo’ya özel müze yapılması planlandığı için bu adı almış. 

Floransa Gezilecek Yerler 1

Buraya gelip Floransa gezilecek yerler listenizdeki birkaç yeri uzaktan doya doya seyredebilirsiniz. Duomo gibi.

Floransa Gezilecek Yerler 2

Bu meydanın çok güzel Floransa manzarası var.  

Floransa Gezilecek Yerler 80

Ponte Vecchio, Duomo, Palazzo Vecchio, Santa Croce… Hepsinin buradan keyfini çıkartabilirsiniz. 


10. İçi Sanat Eserleri ile Dolu Bazilika Görmek İsteyenler için Floransa’da Gezilecek Yer Santa Maria Novella:

1400’lü yıllarda yapılan Floransa’nın ilk büyük bazilikası olan Santa Maria Novella, Floransa’da ücretsiz gezilecek önemli yerlerinden birisi. Bazilikanın en önemli yerlerinden birisi Floransa’daki Rönesans’ın izlerini taşıyan ön cephesi. Bu bazilika sadece dış görünüşü ile değil içindeki eserleri ile de gidenleri etkileyebilecek bir yer. İçeride Giotto, Brunelleschi, Masaccio, Michelangelo, Botticelli ve Vasari gibi birçok ünlü kişinin eserleri de yer alıyor. Bunların içinde en meşhur olanı ise Brunelleschi’nin yaptığı ahşap haç ki bu haçın ilginç de bir hikayesi var. Brunelleschi, Floransa’nın bir diğer gezilecek yeri olan Santa Croce Bazilikası’nda Donatello’nun yaptığı haçı görüyor ve sadeliği yüzünden onu çok eleştiriyor. Donatello da ona daha iyisini yapması için meydan okuyor. Sonunda Brunelleschi Vitruvius’un ideal insan figürünü biraz da taklit ederek bu büyük haçı yapıyor. Giderseniz Gondi şapelinin içindeki bu haçı da görmeyi unutmayın. 


Keşke Bir de Bunları Harita Üzerinde Görseydik Diyenler için Floransa Gezilecek Yerler Haritası:

Floransa gezilecek yerleri daha doğrusu ücretsiz gezilebilecek olanları anlattık. Ama bunları harita üzerinde de görmek isteyenler olabilir diye ayrıca hepsinin olduğu bir haritayı paylaşalım. Gitmeden önce bakıp planlama yapabileceğiniz gibi Floransa’ya gittiğinizde akıllı telefonunuzdan bu haritayı açarsanız gideceğinizi yerleri daha kolay da bulabilirsiniz. Bu linki tıklayıp Google Maps üzerinden Floransa gezilecek yerler haritasına ulaşabilirsiniz. 


Umarız Floransa gezilecek yerler yazımızı beğenmişsinizdir ve yazımızdaki birçok yere gitmek için vaktiniz olur tatilinizde. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz diğer Floransa yazılarımız da ilginizi çekebilir. Destek olmak isterseniz de otel rezervasyonunuzu sayfalarımızdaki linkler üzerinden yapabilirsiniz. Böylece biz de yazı yazmak için daha fazla fırsat bulmuş oluruz. Şimdiden Floransa’da iyi tatiller dileriz.


Diğer İtalya Yazılarımız:

Venedik ucretsiz gezilecek yerler Venedik yakin adalar Venedik gondol turu Venedik rehberi Venedik ucuz otel Mestre otelleri Venedik ulasim Marco polo ulasim Italya Tren Biletleri Venice kart