Amerika’ya Gidip Amazon’dan Nasıl Alışveriş Yapılır?


Ayağımızın tozu ile yaşadığımız Amerika Amazon’dan alışveriş deneyimimizi anlatalım. Böylece hem Amerika’ya gidip Amazon’dan alışveriş yapacaklar için rehber hazırlamış olur hem de ekonomik fiyatlar ile yurt dışından alışveriş yapmayı düşünenlere kılavuzluk edebiliriz. Anlayacağınız deneyimimiz Amerika’ya gidip uygun fiyatlarla alışveriş yapmak üzerine kurulu.

Uzun zamandır satın almayı planladığımız DJI Mavic Pro’nun (bilmeyenler için DJI’ın ürettiği süper bir drone modeli olduğunu not düşelim) Amerika’daki fiyatını öğrenmemiz ile başladı her şey. Malum hem geziyor hem de gezdiğimiz yerlerin fotoğraflarını çekmeyi seviyoruz. Dedik ki bir de artık drone ile fotoğraf çekmeye başlayalım. Böyle olunca da birazcık araştırdık ve karşımıza DJI Mavic Pro çıktı ancak Amerika’da 999 $ olan drone’un buradaki yurt içi satış fiyatı neredeyse 1.750 $’a kadar çıkıyordu. Yılda yaklaşık bir milyon adet drone satılan Amerika ile tabii ki niş sayılabilecek yurt içi pazarın fiyatını karşılaştırmak doğru olmayacağından (kargo ile oradan buraya göndermeleri de mümkün olmadığından) gidelim oradan alalım dedik. Böylece aradaki fiyat farkını da gezmeye öderiz diye düşündük. Tabii madem gidiyoruz ne zamandır almayı planladığımız ama ertelediğimiz iPhone’u, kozmetikleri ve oyuncakları da oradan uygun fiyatlar ile alırız dedik ve çıktık yola. Hedefimiz tüm bunları almak, üstüne yolculuğu bedavaya getirmek ve bir de üstüne kar etmek…  


Yaptığımız hesaplamanın tutması için öncelikle uygun fiyatlı bir uçak bileti bulmamız gerekiyordu. Bunun için Skyscanner’dan Amerika’ya gidilebilecek en uygun tarihleri seçtik. Şimdi Amerika’nın neresi, hangi tarih daha uygun nasıl bulacağız diyorsanız yapmanız gereken bizim gibi İstanbul gidiş, Amerika varış yazıp gidiş ve dönüş tarihini de en ucuz ay olarak seçmek. 

Amazondan alisveris rehberi 1

Bunu yaptıktan sonra karşımıza çıkan New York, Houston, Los Angeles, Atlanta, San Francisco, Boston, Miami gibi seçeneklerden görmek istediğimizi ve en uygun fiyatlı olanı seçmekte sıra. Bizim yaptığımız aramada bu saydıklarımızın arasında yaklaşık 50 dolar fark ediyordu sadece. Mesela New York’a gitmek 413 $, Miami 428 $ iken, Los Angeles 449 $ idi sadece. 

Amazondan alisveris rehberi 2

Gitmek istediğimizi şehri bulduktan sonra, sıra geldi o şehre gitmek için en uygun tarihli zamanı bulmaya. New York için en uygun zaman Kasım ayı imiş (bu ne zaman arattığınıza bağlı olarak değişebilir). Kasım ayı son günleri hariç genel olarak uygun fiyatlı görünüyor. Konaklamaya fazla para harcamamak için olabilecek en kısa tarih aralığını bulup 18 Kasım’da gidip 19 Kasım tarihlerini seçiyoruz. Gidiş dönüş böyle 425 $ tutuyormuş. İsterseniz gitmişken bir hafta tatil de yapabilirsiniz. 

Amazondan alisveris rehberi 3

Tarihleri de seçtiğimize göre uçak saati ve havaalanı tercihimizi yapabiliriz. İlk seçenek farklı havaalanlarını kullanıyor, üçüncü seçeneğin dönüş uçağında iki aktarma var görünüyor. İkinci seçenek bizim için en uygun olanı. 424 $’a uçak biletimizi alabiliriz. 

Amazondan alisveris rehberi 4


Alışveriş için Amerika’ya hangi tarihte gideceğimiz ve şehrimiz belli olduğuna göre artık otelimizi ayarlayabiliriz. Erken rezervasyon yaptığımız için %50’ye kadar indirimli fiyatlar bulmamız mümkün. Böylece şehrin hem merkezi hem de güzel otellerinden birinde bile kalabiliriz. Tabii merkezi ve güzel olsun denilince fiyatlar biraz yükseliyor. Bunun yerine daha da uygun fiyatlı bir otel seçebilirsiniz. 

Amazondan alisveris rehberi 5

Sizin için Amerika’dan alışveriş yaparken en önemli şey maliyet olabilir. Bu durumda New York gibi çok turistik ve iş için de yoğun bir yere gitmektense farklı bir şehri seçebilirsiniz. En başında söylemiştik belli başlı şehirler arasında uçak biletleri açısından çok fiyat fark etmiyor diye. Uçak biletine 50 $ daha fazla verip farklı bir şehire giderek konaklamanızdan tasarruf edebilirsiniz. 


Otel rezervasyonumuzu da yaptıktan sonra asıl önemli olan konuya geldik, Amerika’dan alışverişe. Ancak burada şöyle bir durum söz konusu olabilir. Gittiğimiz şehirde alışveriş yapılacak yerleri öğrenmek vakit alabilir. Mağazayı bulduktan sonra alacağımız ürünlerin stoklarında olmama ihtimali olabilir. Hadi hepsi tamam diyelim fiyatlarını önceden kestirmemiz zor olur. Uygun fiyatlı bir yer mağaza bulmak için çok gezmemiz gerekebilir, bu da hem vakit hem de para harcamak demek. İstediğimizi bulamayıp Amerika’dan alışveriş için bir gün daha uzatma şansımız da yok. Çünkü o zaman da otelde birden fazla gece kalıp daha fazla harcama yapmamız gerekir. Birkaç günlüğüne gezmeye gidiyorsanız bile kim mağaza mağaza gezmek ister ki şehrin en güzel yerlerini görüp keyif yapmak varken.

İşte tüm bunlar nedeni ile en uygun çözüm Amazon veya başka online mağazalar üzerinden alışveriş yapmak. Böylece daha seyahate bile başlamadan Amazon’dan alışveriş yaparak tüm bu risklerden kurtulabilir, tüm aldıklarınız için kalacağınız otelin adını kargo için verebilirsiniz. Sipariş verdikten sonra uygulama üzerinden de otele varıp varmadığını, vardıysa da kimin teslim makbuzunu imzaladığını öğrenebilirsiniz. Otele gittiğinizde de resepsiyondan bizim yaptığımız gibi gönderilen kargolarınızı alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise bazı ürünlerin kargo gönderimlerinin uzun süreler alabiliyor olması. Örneğin aldığımız drone’un en az beş gün sonra ulaşacağınızı öğrenmiştik. Bu yüzden yola çıkmadan beş gün siparişimizi vermiştik.

Amazondan alisveris rehberi 7

Ayrıca online alışveriş yapmış olmanın bir faydası daha olabiliyor. O da %10’a yakın olan satış vergisini ödememe ihtimali. Amerika’da alışveriş yaparken etiketlerdeki fiyatlar ile ödediğiniz fiyat arasında fark olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi ise bildiğimiz kadarı ile eyaletten eyalete değişen satış vergisi. Ancak internet üzerinden alışveriş yaptığınızda eğer satın aldığınız yerin o eyalette fiziki bir yeri yoksa bu vergiyi ödemeniz gerekmiyor. Tabii ki Amazon gibi firmaların çok yerde deposu olduğu için artık birçok eyalette Amazon’dan aldığınız ürünlerde vergi var. Ancak Amazon’daki online dükkanların size kargoyu teslim edecekleri eyalette yerleri yoksa satış vergisinden muafsınız. Bizim Amazon üzerinden drone’u aldığımız mağazanın da anladığımız kadarı ile bizim olduğumuz eyalette yerleri yokmuş. Çünkü drone’un Best Buy’daki fiyatı 999 $ artı vergi, yani yaklaşık 1.100 $ iken Amazon’dan 999 $’a almıştık.


Bu kadar anlattık peki bizim Amerika’dan alışverişimiz ne kadar tuttu onu da söyleyelim. Önce neler aldık oradan başlayalım. Amazon’dan DJI drone, Apple iPhone ve Lego aldık. Nordstrom’dan da Guerlain kozmetik ürünler aldık. Air France ve Delta ile Paris aktarmalı gittim, KLM ve Delta ile Amsterdam aktarmalı döndüm. Şehrin güzel otellerinden geceliği neredeyse 1.000 lira olan Hyatt’ta kaldım. Güzel yemekler yedim, şehri gezdim. Tüm bunların maliyeti yaklaşık 9.900 lira tutuyor. Diğer taraftan bu saydığımız ürünleri yurt içinden almaya kalsak sadece ürünlerin fiyatı neredeyse 11 bin liraya geliyor. Kısaca Amerika’ya gezmeye gidip hem alışverişinizi yapıp hem şehri gezip hem de tasarruf edebilirsiniz.

Bu arada alışverişten bin lira tasarruf edebilirsiniz diyoruz ama uçak biletleri daha uygun fiyatlı olan doğu yakasındaki şehirlere gidilirse, uygun fiyatlı otellerde kalınırsa ve toplu taşıma kullanılırsa çok rahat alışverişten 2.000 lira tasarruf etmek mümkün. Yani gezip dolaşıp bir de üstüne tasarruf edebilirsiniz.

Tüm bunların bir de videosunu hazırladık. Amerika’ya gidişimiz, yaptığımız alışveriş, gezdiğimiz yerleri videoda seyredebilirsiniz.  

Bu kadar bahsettik, bu kadar yol gittik drone için. Drone ile çektiğimiz fotoğraflardan birkaçını da Instagram hesabımızdan paylaşalım. 

Son bir de not… Umarız yazımızı, videomuzu beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz sayfamızı, videomuzu çevrenizdeki ekonomik seyahat etmek isteyen kişiler ile de paylaşın. Instagram’da da bizi takip edin. Şimdiden bol bol ve tasarruflu gezmeler :)