En Meşhur 5 Paris Alışveriş Merkezi

Paris Alışveriş Merkezleri:

1. Paris’in çok katlı mağazalarından alışveriş yapmak isteyenler için Printemps:

Fransa’nın en meşhur alışveriş merkezi Printemps’in Paris’teki mağazası Paris’in en büyük ve meşhur mağazalarından biridir. Bundan 150 yıl önce açılan Printemps Hausmann mağazası bugün bize doğal gelen direkt metroya ulaşımı 1900’lerin başında hayata geçirmiş, peşinden koştuğumuz sezon sonu indirim fikrine on yıllar önce öncülük etmişmiş. Böyle olunca da Paris’in en meşhur mağazalarından biri haline gelmiş. Paris’teki Printemps Hausmann o kadar meşhur ki Louis Vuitton, bu mağazaya özel bir koleksiyon bile hazırlamış.

Bu mağazanın en güzel yanlarından birisi ise onlarca, belki de yüzlerce markayı bir arada bulabilecek olmanız. Çok pahalı olmayan markalardan, dünyanın en lüks markalarına kadar hepsini burada bulabilirsiniz. Bu mağazada kadınlar, erkekler ve çocuklar için kıyafetler, çantalar, ayakkabılar, Panerai, IWC gibi lüks saatler, mutfağınızı daha havalı yapacak kullanışlı aletler, evinize alabileceğiniz ilginç dekoratif eşyalar, kısaca ne ararsanız var. Bu arada söyleyelim Eğer Paris’te alışveriş yapmak için Printemps Hausmann’a (64, Boulevard Hausmann, Paris) vaktiniz olmazsa Printemps’in Louvre Müzesi mağazasına da gidebilirsiniz . Tabii ki o kadar çok çeşit ile yarışabilecek bir mağaza değil büyüklük olarak, önceden söyleyelim.  


2. Paris’te alışveriş merkezinde yüzlerce markayı yan yana görmek isteyenler için Le BHV Marais:

Notre Dame’ın karşısına kadar gelmişseniz gezmek için sizi yolunuzdan sadece bir şey ayırabilir Bazar de l’Hotel de Ville. 1856 yılında ufak bir tezgah ile başlayan macera etraftaki binaları da satın alacak kadar güçlü bir arzu ile birleşince bugünkü dev alışveriş merkezi oluşmuş. Paris’in meşhur alışveriş merkezlerinden olan BHV’de neredeyse 1000 farklı markayı bir arada bulabilirsiniz. Kadın ve erkek kıyafetleri dışında çocuklar için oyuncaklardan mutfağınızı daha havalı yapacak aksesuarlara, güzellik ürünlerinden el kremi bana göre değil diyen erkekler için çok fonksiyonlara matkaplara :) kadar alışveriş adına bir çok şeyi burada bulabilirsiniz (52, rue de Rivoli, Paris).  


En Guzel Paris Otelleri

3. Paris’te alışveriş merkezi denince akla gelen ilk yer Galeries Lafayette:

Süpermarketten alışveriş yapıp elde poşetlerle eve doğru yürürken mahalle esnafına ayıp mı oldu diye suçluluk duyanlardansanız Printemps’ten çıktığınızda hemen yakınındaki Galeries Lafayette’nin önünden geçmemenizi tavsiye ederiz. İkisi birbirlerine o kadar yakınlar birinden çıkıp diğerine elde poşetlerle girmeme şansınız yok gibi. Hak geçmesin sonuçta :) Printemps’in en büyük rakibi olan Galeries Lafayatte ondan birkaç yıl sonra Hausmann Bulvarı’nda kurulmuş. Eğer Paris’te alışveriş yapmak gibi bir niyetiniz yoksa bile sadece binanın kendisi için bile görmeye değer. Çok katlı Galeries Lafayette’nin cam kubbeli tepesi mağazaya ayrı bir hava katıyor. 

Kendinizi, eşinizi veya çocukları şımartmak için kıyafet arıyorsanız, mesela Burberry elbise, Ralph Lauren gömlek veya Little Marc Jacobs t-shirt Galeries Lafayette’de hepsini bir arada bulabilirsiniz. Aklınızda olsun Galeries Lafayette’nin kendi adı ile ayrı bir markası da var. Eğer daha uygun fiyatlı bir şeyler arıyorsanız diğer markalar yerine Galeries Lafayette’nin ürünlerini de deneyebilirsiniz. Paris’te evinizin banyosu, oturma odası, mutfağına bir şeyler bakıyorsanız da muhtemelen burada bulacaksınızdır. Eğer yok taa oralardan eve alışveriş mi yapılır mıymış demeyin. Biz mutfak için o kadar güzel bir yemek takımı bulmuştuk ki taa oralardan almıştık. Hatta bir de yanında çatal-bıçak takımı bulmuştuk. Tabii onları Paris sokaklarında taşırken epey yorulmuş ve sonunda Paris turumuza ara verip aldıklarımızı otele bırakmamız gerekmişti :) Eğer karnınız alışveriş yaparken acıkırsa da Galeries Lafayette’te kendinize güzel atıştırmalıklar bulabilirsiniz (40, Boulevard Hausmann, Paris).


4. Paris’in ilk alışveriş merkezlerinden birine gidelim diyenler için Le Bon Marche:

Paris’in ilk mağazasını görmek istiyorsanız alışveriş için doğruca gitmeniz gereken yer Le Bon Marche olacaktır. 1852 yılında Parislilerin daha farklı bir mağaza ihtiyacı olduğunu fark eden şapka üreticisinin oğlu Aristide ve eşinin açtığı mağaza hala ayaktadır. Bu arada hikaye hiç yabancı gelmedi, değil mi? Şen Şapka dersek belki hatırlarsınız ;) Mağazada dünyaca ünlü markaların küçük butiklerinden, çocuklar kıyafetlerine kadar birçok farklı seçeneği bulabilirsiniz. Buranın güzel yanlarından biri de La Grande Epicerie de Paris isimli yiyecek gıda mağazasıdır (24, rue de Sèvres, Paris). 

Bu arada söyleyelim Printemps, Galeries Lafayette, Le Bon Marche alışveriş merkezlerinde vergi indirimlerinizi de hemen geri alabiliyorsunuz. 175 euro üzerinde yaptığınız alışverişlerden %12 oranında tutarı mağazanın içinde aynı gün içinde size geri iade ediyorlar. İşte size alışveriş yaparken bile bir tasarruf :) Tabii paranın hepsini tekrar Paris’te alışverişe geri yatırmazsanız. Paris’teki diğer mağazalardan yaptığınız alışverişlerin vergi iadesini nasıl alacağınızı merak ediyorsanız da buradan yardımcı olmaya çalışalım.

Tax free


5. Outlet arayanlar için ünlü Paris alışveriş merkezi La Vallée Village:

Paris’e yaklaşık yarım saat uzaklıktaki La Vallee Village, zaten euro almış başını gitmiş indirim olmadan alışveriş yapmam diyen outlet aşıklarına göre bir yer. 100’den fazla markanın butiğinde önceki koleksiyonlarının indirimli kıyafetlerini bulabilirsiniz. Londra, Milano, Barselona, Münih gibi şehirlerde de şubeleri olan bu outlet zincirinde Armani, Boss, Burberry, Michael Kors, Ralph Lauren, Samsonite, Superdry, L’Occitane, Tommy Hilfiger, Tumi, Calvin Klein, Diesel, Fred Perry, Furla, Gucci, Jimmy Choo, Lacoste gibi markaların outletlerinde kendinizden geçebilirsiniz. Şunu da söylemeden geçmeyelim saydığımız markaların birçoğunun gerçek fiyatları çok pahalı olduğu için yarı fiyatına bile oldukları zaman çok uygun gelemeyebilirler. Ama yine de Paris’te alışveriş yapabilmek için iyi bir fırsat :)

Ayrıca Paris’in dışında diye gözünüz de korkmasın, Louvre Müzesi’nin yakınındaki Place des Pyramides’ten kalkan servisler ile buraya ulaşabilirsiniz (3 Cours de la Garonne, Serris).


Paris’e gidecekseniz ve alışveriş merakınız da varsa Paris’te alışveriş yapılacak yerler, Paris’te çocuklara alınabilecekler ve Paris alışverişlerinizde nasıl tasarruf edeceğinizi anlattığımız Paris alışveriş rehberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Paris alisveris rehberi