Paris Alışveriş Rehberi


Paris Alışveriş Rehberi

Paris’in altını üstüne getirdiniz, gezmeyi planladığınız her yere gittiniz ve sıra geldi Paris’in ismi ile eşleşen meşhur başka bir yanına. Sıra artık Paris’te alışverişte. Paris’in isminin aslında alışveriş ile eşleşmesi öyle pek de tesadüf değil. Paris’in güçlü kraliyet ailesi sayesinde ve özellikle IV. Louis döneminde elde ettikleri güç ile yavaş yavaş Avrupa’nın modasını etkilemeye başlamışlar. Onlardan sonra da moda anlamında gücünü Paris hiç kaybetmemiş. Bundan on yıllar önce 1800’lerde bizim için çok da eski olmayan çok katlı mağazalar Paris’te kurulmaya başlanmış. Hatta bilinen ilk modern çok katlı mağaza olan Le Bon Marche’ın açıldığı şehir Paris imiş. Bugün LVMH grubuna ait olan mağaza (L ve V harflerini açılımını söyleyelim zaten ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız, Louis’in L’si, Vuitton’ın V’si) taa 1838 yılında kurulmuş. Paris’teki bu alışveriş merkezinde yine o yıllarda alışverişten sıkılan eşler için okuma odaları, çocuk alanları varmış. Hatta o zamanlar reklam için evlere kataloglar gönderiyor, tam sayfa gazete ilanları veriyorlarmış. Sonrasında da dünyaca ünlü Printemps, Galeries Lafayette ve BHV gibi alışveriş merkezleri açılmış. Sadece alışveriş merkezleri değil ilk haute couture lüks moda evleri de Paris’te kurulmuş. Öyle ki yılda şu kadar koleksiyon üretecekler, bu kadar kişi çalıştıracaklar ve koleksiyonlarını şöyle sunacaklar gibi standartları bile varmış. Bu kadar çok moda evi ve koleksiyon sunumu olunca tabii ki defileler de kaçınılmaz bir hale gelmiş. Sonunda da 1973 yılında Versay Sarayı’nda Yves Saint Laurent, Givenchy gibi öncülerin katılımı ile meşhur Paris Moda Haftası başlamış olmuş. Anlayacağınız sadece moda haftası değilmiş Paris’i modanın başkentlerinden biri yapan. Birkaç yüzyıl süren bir sürecin sonunda Paris, Paris olmuş :)

Madem Paris alışveriş ile, modası ile meşhur siz de bu kadar yolu geldikten sonra Paris’te alışveriş yapmadan eli boş dönmek istemezsiniz. O zaman elimizden geldiğince Paris alışveriş merkezleri, Paris alışveriş sokakları ve Paris’ten neler alınması gerektiği ile ilgili bilgi verelim ki bavulunuz tıka basa dolsun ve hatta uçaklardaki ağırlık limitinden kurtulmak için bazılarını el bavulunuza koymak zorunda kalın :) Tamam biraz harcama yapacaksınız ama geri geldiğinizde evinizi Paris’ten aldıklarınızla süslemenin, kıyafetlerinizi beğenip nereden aldığınızı soranlara Paris’e gittiğimizde almıştık demenin keyfi de bir başka kabul edin.  Bu kadar girizgahtan sonra artık başlayalım anlatmaya. İşte karşınızda Paris’te alışveriş için gitmeniz gereken yerler… 


Paris’in çok katlı mağazaları:

Paris’in çok katlı mağazalarından alışveriş yapmak isteyenler için Printemps:

Fransa’nın en meşhur çok katlı mağazalar zinciri Printemps’in Paris’teki mağazası Paris’in en büyük ve meşhur mağazalarından biridir. Bundan 150 yıl önce açılan Printemps Hausmann mağazası bugün bize doğal gelen direkt metroya ulaşımı 1900’lerin başında hayata geçirmiş, peşinden koştuğumuz sezon sonu indirim fikrine on yıllar önce öncülük etmişmiş. Böyle olunca da Paris’in en meşhur mağazalarından biri haline gelmiş. Paris’teki Printemps Hausmann o kadar meşhur ki Louis Vuitton, bu mağazaya özel bir koleksiyon bile hazırlamış.

Bu mağazanın en güzel yanlarından birisi ise onlarca, belki de yüzlerce markayı bir arada bulabilecek olmanız. Çok pahalı olmayan markalardan, dünyanın en lüks markalarına kadar hepsini burada bulabilirsiniz. Bu mağazada kadınlar, erkekler ve çocuklar için kıyafetler, çantalar, ayakkabılar, Panerai, IWC gibi lüks saatler, mutfağınızı daha havalı yapacak kullanışlı aletler, evinize alabileceğiniz ilginç dekoratif eşyalar, kısaca ne ararsanız var. Bu arada söyleyelim Eğer Paris’te alışveriş yapmak için Printemps Hausmann’a (64, Boulevard Hausmann, Paris) vaktiniz olmazsa Printemps’in Louvre Müzesi mağazasına da gidebilirsiniz . Tabii ki o kadar çok çeşit ile yarışabilecek bir mağaza değil büyüklük olarak, önceden söyleyelim.  


Paris’te alışveriş için yüzlerce markayu yan yana görmek isteyenler için Le BHV Marais:

Notre Dame’ın karşısına kadar gelmişseniz gezmek için sizi yolunuzdan sadece bir şey ayırabilir Bazar de l’Hotel de Ville. 1856 yılında ufak bir tezgah ile başlayan macera etraftaki binaları da satın alacak kadar güçlü bir arzu ile birleşince bugünkü dev alışveriş merkezi oluşmuş. Paris’in meşhur alışveriş merkezlerinden olan BHV’de neredeyse 1000 farklı markayı bir arada bulabilirsiniz. Kadın ve erkek kıyafetleri dışında çocuklar için oyuncaklardan mutfağınızı daha havalı yapacak aksesuarlara, güzellik ürünlerinden el kremi bana göre değil diyen erkekler için çok fonksiyonlara matkaplara :) kadar alışveriş adına bir çok şeyi burada bulabilirsiniz (52, rue de Rivoli, Paris).  


Paris’te alışveriş denince akla gelen ilk yer Galeries Lafayette:

Süpermarketten alışveriş yapıp elde poşetlerle eve doğru yürürken mahalle esnafına ayıp mı oldu diye suçluluk duyanlardansanız Printemps’ten çıktığınızda hemen yakınındaki Galeries Lafayette’nin önünden geçmemenizi tavsiye ederiz. İkisi birbirlerine o kadar yakınlar birinden çıkıp diğerine elde poşetlerle girmeme şansınız yok gibi. Hak geçmesin sonuçta :) Printemps’in en büyük rakibi olan Galeries Lafayatte ondan birkaç yıl sonra Hausmann Bulvarı’nda kurulmuş. Eğer Paris’te alışveriş yapmak gibi bir niyetiniz yoksa bile sadece binanın kendisi için bile görmeye değer. Çok katlı Galeries Lafayette’nin cam kubbeli tepesi mağazaya ayrı bir hava katıyor. 

Kendinizi, eşinizi veya çocukları şımartmak için kıyafet arıyorsanız, mesela Burberry elbise, Ralph Lauren gömlek veya Little Marc Jacobs t-shirt Galeries Lafayette’de hepsini bir arada bulabilirsiniz. Aklınızda olsun Galeries Lafayette’nin kendi adı ile ayrı bir markası da var. Eğer daha uygun fiyatlı bir şeyler arıyorsanız diğer markalar yerine Galeries Lafayette’nin ürünlerini de deneyebilirsiniz. Paris’te evinizin banyosu, oturma odası, mutfağına bir şeyler bakıyorsanız da muhtemelen burada bulacaksınızdır. Eğer yok taa oralardan eve alışveriş mi yapılır mıymış demeyin. Biz mutfak için o kadar güzel bir yemek takımı bulmuştuk ki taa oralardan almıştık. Hatta bir de yanında çatal-bıçak takımı bulmuştuk. Tabii onları Paris sokaklarında taşırken epey yorulmuş ve sonunda Paris turumuza ara verip aldıklarımızı otele bırakmamız gerekmişti :) Eğer karnınız alışveriş yaparken acıkırsa da Galeries Lafayette’te kendinize güzel atıştırmalıklar bulabilirsiniz (40, Boulevard Hausmann, Paris).


Hala Paris’te alışveriş merkezi arıyorsanız son bir tane daha gelsin; Le Bon Marche:

Paris’in ilk mağazasını görmek istiyorsanız alışveriş için doğruca gitmeniz gereken yer Le Bon Marche olacaktır. 1852 yılında Parislilerin daha farklı bir mağaza ihtiyacı olduğunu fark eden şapka üreticisinin oğlu Aristide ve eşinin açtığı mağaza hala ayaktadır. Bu arada hikaye hiç yabancı gelmedi, değil mi? Şen Şapka dersek belki hatırlarsınız ;) Mağazada dünyaca ünlü markaların küçük butiklerinden, çocuklar kıyafetlerine kadar birçok farklı seçeneği bulabilirsiniz. Buranın güzel yanlarından biri de La Grande Epicerie de Paris isimli yiyecek gıda mağazasıdır (24, rue de Sèvres, Paris). 

Bu arada söyleyelim Printemps, Galeries Lafayette, Le Bon Marche alışveriş merkezlerinde vergi indirimlerinizi de hemen geri alabiliyorsunuz. 175 euro üzerinde yaptığınız alışverişlerden %12 oranında tutarı mağazanın içinde aynı gün içinde size geri iade ediyorlar. İşte size alışveriş yaparken bile bir tasarruf :) Tabii paranın hepsini tekrar Paris’te alışverişe geri yatırmazsanız. Paris’teki diğer mağazalardan yaptığınız alışverişlerin vergi iadesini nasıl alacağınızı merak ediyorsanız da buradan yardımcı olmaya çalışalım.

Tax free


Paris outletleri:

İndirimsiz alışveriş olmaz diyenler için ünlü Paris outleti La Vallée Village:

Paris’e yaklaşık yarım saat uzaklıktaki La Vallee Village, zaten euro almış başını gitmiş indirim olmadan alışveriş yapmam diyen outlet aşıklarına göre bir yer. 100’den fazla markanın butiğinde önceki koleksiyonlarının indirimli kıyafetlerini bulabilirsiniz. Londra, Milano, Barselona, Münih gibi şehirlerde de şubeleri olan bu outlet zincirinde Armani, Boss, Burberry, Michael Kors, Ralph Lauren, Samsonite, Superdry, L’Occitane, Tommy Hilfiger, Tumi, Calvin Klein, Diesel, Fred Perry, Furla, Gucci, Jimmy Choo, Lacoste gibi markaların outletlerinde kendinizden geçebilirsiniz. Şunu da söylemeden geçmeyelim saydığımız markaların birçoğunun gerçek fiyatları çok pahalı olduğu için yarı fiyatına bile oldukları zaman çok uygun gelemeyebilirler. Ama yine de Paris’te alışveriş yapabilmek için iyi bir fırsat :)

Ayrıca Paris’in dışında diye gözünüz de korkmasın, Louvre Müzesi’nin yakınındaki Place des Pyramides’ten kalkan servisler ile buraya ulaşabilirsiniz (3 Cours de la Garonne, Serris).


Paris’in pazarları:

Parisli gibi alışveriş yapmak isteyenler için Marche aux Fleurs et aux Oiseaux:

Çok katlı mağazalar, lüks moda evleri bize göre değil, biz çarşı pazar gezmek istiyoruz diyorsanız alışveriş için Paris’in pazar yerleri tam size göre olabilir. Kıyafetten antikalara kadar farklı zevkler için Paris’in ara mahallelerindeki pazar yerlerini gezmek dünyanın her yerinde görebileceğiniz birbirinin aynısı marka mağazaları dolaşmaktan daha bile zevkli olabilir. Çiçekleri seviyorsanız da ki kim sevmez :) iki yüzyıldır mis gibi kokan, rengarenk olan Marche aux Fleurs et aux Oiseaux yani çiçek ve kuş pazarına gidebilirsiniz. Eğer denk gelir de Pazar günü giderseniz kuş pazarı da aynı yerin içine açılıyor. İşin güzel yanı buraya gitmek için öyle ayrı bir vakit de ayırmanız gerekmiyor. Notre Dame Katedrali ile aynı adacık üzerinde olduğu için yolunuzu birkaç dakika uzatıp pazarın içinden geçmeniz yeter (Place Louis-Lepine, Paris).


Pazarda yemek yesek ne güzel olurdu diyenler için Marche Richard-Lenoir

Eğer farklı, yerel tatları denemek istiyorsanız haftanın iki günü (Perşembe ve Pazar) sabah 7’de bir anda önceki sakin günden eser kalmamacasına onlarca tezgah ile dolan ağaçlıklı Richard Lenoir caddesine kurulan Marche Richard-Lenoir pazarına gitmenizi tavsiye ederiz. Saat 15:00’den sonra ise hiçbir şey olmamışçasına tekrar eski haline bürünen Place de la Bastille’den başlayan caddede yan yana dizili tezgahlar arasında yürürken Fransa’nın gurme lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Taze sebze, meyve tezgahlarının arasından geçerken bir anda kendinizi istiridye yerken ve şarap içerken bulabilirsiniz bu pazar yerinde. Hatta dönüşte getirilmek üzere kendinize içecekler ve yiyecekler de alabilirsiniz (Boulevard Richard-Lenoir, Paris).  


Paris’in organik pazarı Marché Biologique de Raspail:

Paris’in organik pazarı nasıl oluyormuş, Parisliler neler yiyormuş diye merak ediyorsanız bir Pazar günü alışveriş için gitmeniz gereken yer Marché Biologique de Raspail. Raspail organik pazarındaki fırından kendinize güzel bir Fransız ekmeği brioche alıp; fast food hamburgecilerdeki ekmeğin orijinali olur kendisi, yandaki tezgahtaki eclair’i gözünüze kestirip; bildiğiniz ekler oluyor kendisi :) diğer tezgahtaki peynir ve şarküteri ürünleri ile çantanızı doldurup erzaklarınızla birlikte Sen Nehri kıyısına güzel bir piknik yapmaya gidebilirsiniz (Boulevard Raspail, Paris).  


Restoran gibi Paris pazarı isteyenler için Marche les Enfants Rouges:

Kaldığımız otelde ne bir mutfak var ne de piknik yapmaya vaktimiz diyorsanız size Paris’te önereceğimiz pazar yeri Marche les Enfants Rouges. Buranın diğer pazar yerlerinden farkı tezgahlardan seçtikleriniz hemen oracıkta size servis ediliyor olması. Taa 1628 yılında açılan bu pazar doğrusunu söylemek gerekirse biraz daha bize göre bir yer. Burada isterseniz etinizi seçip hamburgerinizi yaptırabilir veya tezgahlardaki mezelerden dilediklerinizi seçip kendinize iştah açıcı bir tabağı keyifle silip süpürebilirsiniz. Öyle ayak üstü plastik çatal bıçak veya bardaklarda yemeniz de gerekmiyor. Alışılagelmiş turistik restoranlarda gitmektense tezgahtan bozma mekanların şık tahta masalarında peynir tabağınızın keyfini sürebilirsiniz. Bulması birazcık zor onu da söyleyelim. Ara sokağın girişindeki tabelayı okumazsanız önünden geçip gitme ve ararken karnınız acıktıkça hiçbir zaman bulamama ihtimaliniz var (Rue de Bretagne, Paris).


Paris’ten eve yerel tatlar ile dönmek isteyenler için Place de la Madeline:

Adını yakınındaki kiliseden alan bu meydana Paris’in nefis tatlarını evinize geri getirip seyahatinizin keyfini döndüğünüzde de sürdürmek istiyorsanız uğramalısınız. Meydandaki tarihi restoranlar, havalı dükkanlar dikkatinizi dağıtıp sizi yolunuzdan alıkoymaya çalışsa da burada sizin bulmanız gereken yerler nefis hardallar için Maille, hep televizyondaki tariflerde gördüğünüz trüf mantarları için Le Madison de la Truffe, damakta eriyen çikolatalar için Marquise de Sevigne mağazaları olmalı. Ayrıca birçok farklı tadı bir arada bulacağınız dışarıdan baktığınızda ise havalı kıyafet mağazaları zannedeceğiniz dünyaca ünlü Fauchon ve Hediard’ın şubelerinden de dostlarınıza ve kendinize alışveriş yapabilirsiniz (Place de la Madeline, Paris). 


Paris’in çocuk mağazaları:

Paris’te çocuklar için alışveriş yapmak isteyenler için Bonton:

Çocuğunuz varsa eğer yurt dışına gittiğinizde onlara da bir şeyler almanın en keyifli alışverişlerden birisi olduğunu biliyorsunuz demektir. E kendinize de bir şeyler aldığınıza göre sırada artık onların alışverişi var. Öyleyse Paris’in en güzel çocuk kıyafetleri satan mağazalarından Bonton’a gidebilirsiniz. Giydiler mi daha bir tatlı oldukları tütülerden :) mışıl mışıl uyurken giydikleri pijamalara bir sürü şık kıyafet var bu mağazada. Fiyatları ise montlar dışında genelde 50-80 euro arasında değişiyor (5 boulevard des Filles du Calvaire, Paris). 

 

@bonton


Disneyland alışveriş yapmadan dönmek olmaz diyenler için Paris Disney Store: 

Mickey, Minnie, Goofy’i seven herkesin mutlaka uğraması gereken bir mağaza Disney Store. Her ne kadar artık her yerde lisanslı ürünleri görüyor olsak da Disney Store’daki kadar çok çeşidi bir arada bulmak neredeyse imkansız. Biz çocuklarla veya yanımızda olmasalar da ne zaman bir Disney mağazasına gitsek saatlerimizi harcayabiliyoruz. İndirimlere de denk geldik mi bir bavul dolusu oyuncak eşliğinde çıkıyoruz mağazadan. Tabii ki tüm oyuncakları da döndüğümüzde bir anda vermiyoruz; doğum günü, yılbaşı diye tek tek zuladan çıkartıyoruz hepsini.

 

@disney

Paris Disney Store mağazasında sizin de indirim konusunda şansınız yaver giderse ki genelde yıl boyu indirimli ürünler oluyor, siz de benzerini yapabilirsiniz. Öyle indirimler olabiliyor ki tanesi 2 euroya küçük Star Wars figürleri, 10 euroya pijama takımları bulabilirsiniz. Sadece indirimli ürünler değil öyle çok yerde karşınıza çıkmayacak farklı hediyeler ile de geri dönebilirsiniz. Çocuğunuzun odasında görmek isteyeceği Captain America’nın kalkanı şeklinde hoparlör, bir türlü giymediği montu saniyeler içinde giydirecek Star Wars pilotlarınkine benzeyen montlar, yemeklerinizi hızlıca silip süpürmelerini sağlayacak denizkızı Arielli çatal bıçak takımları gibi bir sürü farklı eşyayı da bu mağazada bulabilirsiniz. Kısaca yakınlarınızda çocuk varsa Disneyland Paris’e gitmiyorsanız bile mutlak Paris’te alışveriş için Disney Store mağazasına gitmelisiniz (4 Avenue des. Champs Elysees, Paris).


Paris’in alışveriş sokakları:

Paris’te sessiz sokaklarda gezerken alışveriş yapmak isteyenler için Ile Saint Louis:

Paris’in tam ortasında olsa da pek fazla turistin haberinin olmadığı, sessiz sakin ve minicik adacık Ile Saint-Louis namıdiğer Aziz Louis Adası hem vitrinlere bakmak hem de kalabalıklardan biraz uzaklaşmak ve Paris’te alışveriş için ideal bir yer. Buradaki dükkanların hiçbiri öyle alışılmış kıyafetler, ayakkabılar satan mağazalara benzemiyor. Vitrini ve dükkanın içi kuklalar ile dolu Clair de Reve, kuyumcu edası ile meteor ve dünyanın dört bir yanından getirdiği renkli kayaları satan Alain Carion, Banon peynirinden trüf mantarına birçok şarküteri çeşidini bulabileceğiniz La Ferme Saint-Aubin, rafları Hansel ve Gretel’in rüyasını süsleyecek şekerlemeler ve çikolatalar ile dolu La Cure Gourman gibi mağazalar var bu adacıkta. 


Hem alışveriş yapalım hem de gezelim diyenler için Şanzelize:

Cennet Bahçesi anlamına gelen Champs-Elysees taa 1667 yılında sarayın bahçesinin devamı olarak inşa edilmiş. Sonraları ise yavaş yavaş Paris kafelerinin yan yana sıralandığı bir cadde haline gelmiş ki bu dediğimiz bile bundan yaklaşık 200 yıl öncesi imiş. Her ne kadar şimdi artık kafelerin yerinde tıklım tıklım dolu McDonald’s şubeleri, turistik mekanlar olsa da Paris’e gelindimi Şanzelize’ye gitmemek olmaz. Hele bir de Paris’te alışveriş yapmak istiyorsanız mutlaka Şanzelize’ye gitmeniz gerekir. Louis Vuitton, Longchamp, Cartier, Guerlain, Tiffany & Co, Abercrombie & Fitch, H&M, Hugo Boss, Disney Store, Zara, GAP hangi markayı ararsanız burada bulabilirsiniz. Sadece mağazalar da değil araba galeri bile bulunuyor Şanzelize’de. Tabii ki Paris’te araba alışveriş yapmayacaksınızdır ama Renault, Peugeot, Toyota’nın müze gibi galerilerinde konsept arabalarını görebilirsiniz. 


Paris’te hızlandırılmış alışveriş için Rue du Faubourg Saint-Honore:

Şanzelize’ye kadar giderseniz ve alışveriş ise asıl hedefiniz upuzun Şanzelize’de vakit kaybetmektense 20-30 metrelik bir yürüyüş ile Hermes, Chanel, Zegna, Tod’s, Saint Lauren, Burberry, Bally, Valentino, Lancome gibi markaların mağazalarının tamamına erişebileceğiniz Rue du Faubourg Saint-Honore’e gitmenizi tavsiye ederiz. Yaklaşık 100 metre yürümeye kalkarsanız da neredeyse dünyadaki tüm ünlü markaların mağazasına denk gelebilirsiniz. Tabelaları görmeseniz Paris’in alelade bir yeri zannedeceğiniz bu caddede nasıl olmuş da bu kadar mağaza bir araya gelmiş biz de anlamadık doğrusu. Dev lüks bir alışveriş merkezinin konsantresinden yapılan bir cadde adeta.


Paris’te alışveriş için en iyi mağazalar:

Paris’e gidip farklı takılar almak isteyenler için Miss Bibi:

Herkesi gördüğünde şaşırtacak, kolay kolay başka bir yerde bulamacağınız takılar, süs eşyaları almak istiyorsanız Miss Bibi’de size göre bir sürü seçenek var. Akıllı telefonunuz için rengarenk kablolu bir kulaklık, şarap açacağı şeklinde kol düğmeleri, topuklu ayakkabı şeklinde yüzük, avize şeklinde küpe gibi türlü türlü aksesuarları burada bulabilirsiniz. Altın kaplama veya atom taşı gibi malzemeler kullanıldığı için modellerde 30 eurodan 200 euroya kadar değişen fiyatlarda pırlanta gibi parlayan, altın gibi ışıldayan uygun fiyatlı ve farklı takılar ile Paris’ten dönebilirsiniz (145 jardins du Palais Royal, Paris).


Paris’te yenilikçi bir tarzda alışveriş arayanlar için konsept mağaza Colette:  

Yenilikçilik konseptlerine uygun farklı farklı eşyaları bir arada bulabileceğiniz Colette’e öyle başka yerlerde bulamayacağınız tarzda bir alışveriş yapmak isterseniz uğramanızı tavsiye ederiz. Bu mağazada bulacağınız kıyafetler, ayakkabılar, çoraplar, neredeyse tüm kategorilerin ortak yanı yenilikçi eşyaları barındırıyor olması. Mağazada markanın kendi büyük mağazalarında bile bulamayabileceğiniz ar-ge laboratuvarından taze çıkmış gibi görünen Nike ayakkabılardan bizim de hep almak istediğimiz sağ teki farklı sol teki farklı rengarenk çoraplara, çizgi roman tutkunları için baskılı kalem eteklerden evde kaybolan eşyalarınızı birkaç saniyede bulmanıza yarayacak yepyeni takip cihazlarına kadar yüzlerce farklı fikri bir arada bulabilirsiniz. Fiyatlara gelince aslında biraz tutarsız desek yeridir. 20-30 euroya süper bir şey de bulabilirsiniz (mesela bisiklet şeklinde pizza kesici veya takip cihazı veya seyahatte çantasında su şişesi taşımak istemeyenler için A5 boyutunda incecik bir su matarası), 1500 euroya bir kalem eteğe de denk gelebilirsiniz. Bu arada söyleyelim mağazada şarkıcılardan mankenlere dünyaca ünlü kişilerle de karşılaşabilirsiniz (213 rue Saint-Honoré, Paris)  


Paris’te teknoloji alışverişi yapmak isteyenler için Fnac:

Bu kadar yer var ama hala Paris’te alışveriş için aradığımızı bulamadık diyorsanız birkaç yer daha önererek yazımızı bitirelim. Eğer teknolojiyi seviyorsanız ve yurtdışında daha düşük vergi oranlarından yararlanmak istiyorsanız Fransa’nın ünlü Fnac teknoloji ürünleri zincirine gidebilirsiniz. Ürünlere göre değişiklik göstermekle birlikte %10-20 daha uygun fiyata aradığınız ve hatta daha farklı çeşitte ürünleri burada bulabilirsiniz. Bir de tabii üstüne vergi iadesi de alabilirsiniz. Üstelik Şanzelize’de mağazaları da var (Galerie du Claridge – 74 avenue des Champs-Élysées, Paris). 


Tarzını sevenler için Abercrombie & Fitch:

Tarzını seviyoruz ama bir türlü Abercrombie & Fitch mağazası bulamıyoruz diyorsanız Paris’te alışveriş için şanslı gününüzdesiniz demektir. Çantalarınızı tüylü şapkalı montlar, kapüşonlu sweatshirtler ve skinny kotlar ile doldurmak için önünüzdeki tek engel bütçenizi hatırlatan ve dinlemeniz gereken iç sesiniz (23 avenue des Champs-Élysées, Paris).


Paris’ten çanta almadan dönemem diyenler için Louis Vuitton: 

Paris’e kadar gelmişken alışveriş yapmasak bile girmeden dönmeyelim diyorsanız yolunuzun üzerinde Şanzelize’deki Louis Vuitton mağazasına uğrayabilirsiniz (101 avenue des Champs-Élysées, Paris). Fiyatlar kısmına gelince bizim gördüğümüz kadarı ile genel olarak farklı ülkelerde bile olsa birbirine yakın tutarlarda ürünler. Tabii vergi iadesini göz önüne aldığınızda daha uyguna gelebilir. Ama buranın asıl ünü mağazanın müzeye benzemesi. Kocaman 6-7 katlı içi tasarım çantalar dolu bir bina olması bile tek başına yeterli olabilir gerçi :)  


Paris’ten parfüm almadan hiç dönemem diyenler için Sephora:

Paris’e kadar geldik ve Eyfel Kulesi kadar ve belki de daha fazla ziyaret edilen bir mağazayı görmeden dönemeyiz diyorsanız; bu işin bahanesi tabii, Şanzelize Sephora mağazasına mutlaka uğramalısınız. Yanınızdakileri ikna etmek için rakam da verelim size; bu mağazayı yılda 6 milyon kişi ziyaret ediyormuş. Siz niye onlardan biri olmayasınız :) Bu arada biz de yeni öğrendik Sephora’nın bu kadar meşhur olmasının sebebi, ilk defa bir parfümeride parfüm ve kozmetik ürünlerine satın alınmadan dokunulmasına izin verme akımını başlatmış olmasıymış. E gelsin artık maskaralar, farlar, allıklar, pudralar, rujlar ve sonra tabii gece kremleri ve suya dayanıklı makyaj temizliyicileri (70-72 avenue des Champs-Élysées). 


Paris’te hala alışveriş yapacak bütçesi kalanlar için Guerlain:

Parfümeri de biz işin köklerine ineceğiz diyorsanız Paris’te alışveriş için gitmeniz gereken yer Guerlain mağazası. Ürünlerini zaten biliyorsunuzdur diye biz direkt mağazayı anlatalım; kendisi sanki ufak bir saray yavrusu. Tavandan sarkan kristal avizeler, bembeyaz mermer yerler, granit duvarlar, kıymetli mücevherler gibi korunan parfümler ile bu mağaza parfümeri de prestij arayanlara göre bir yer :) Guerlain mağazasının da yeri tabii ki Şanzelize’de (68 avenue des Champs-Élysées). 


Umarız Paris’te alışveriş yazımızı beğenmişsinizdir ve güle güle kullanacağınız güzel kıyafetler, oyuncaklar, aksesuarlar ile geri dönersiniz. Şimdiden Paris’te iyi tatiller…

Ayrıca Paris’te otelinizi henüz bulamadıysanız Paris otelleri yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz…


DİĞER PARİS YAZILARIMIZ:

Paris Gezilecek Yerler Paris Ucretsiz Gezilecek Yerler Eyfel Kulesi Notre Dame Katedrali Sacre Coeur Paris Doga Tarihi Muzesi Seine Nehri Tekne Turu Ile Saint Louis Paris Otelleri 5 Yildizli Butik Paris Otelleri Paris Otelleri Ekonomik Paris Hostel Tavsiye Paris Kotu Otel Deneyimi Louvre Muzesi Sira Louvre Yorulmadan Gezme Yollari Mona Lisa Medusanin sali Napolyon Tac Giyme Toreni Disneyland Paris Gezilecek Yerler Walt Disney Studios Gezilecek Yerler Disneyland Paris Ulasim Disneyland Paris Siralardan Kurtulma Yollari Disneyland Paris Otel Rehberi Disney Karakterleri Yemek Disneyland Paris Yeme Icme Rehberi Tax Free Alisveris