Paris Gezilecek Yerler: Ücretsiz Gezeceğiniz En Güzel 10 Yer

Paris gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Paris gezilecek yerler dendiğinde herkesin aklına ışık hızıyla birkaç yer geliyor haliyle. Mesela Eyfel Kulesi neredeyse her turistin gezilecek yerler sıralamasında en başta kendine yer buluyordur. E, bir de Champs-Elysees var. Pardon, Frankofon (Fransızca konuşanlara verilen isim) değilseniz, bizim gibi neymiş neymiş diyebilirsiniz. Okunduğu gibi yazalım, şu meşhur Şanzelize! Ama Paris’te gezilecek o kadar fazla ve o kadar etkileyici yerler var ki önceden hazırlık yapıp gitmezseniz en güzellerini kaçırmanız işten bile değil. Paris gezilecek yerler yazımızda biz de olabildiğince bu iz bırakan yerleri bir araya getirmeye çalıştık. Bunu yaparken de önceliği Paris’te ücretsiz gezebileceğiniz yerlere verdik; birkaç günlüğüne kaçamak bile yapacak olsanız ekonomik bir şekilde Paris’i gezebilin diye. Yok biz kalıcıyız, çıktık mı yurtdışına kolay kolay dönmeyiz, euro da almış başını gitmiş ama önemli değil diyorsanız da sorun değil. Hele bir buradaki yerleri gezin önce, diğerlerini sonra da gezersiniz. Yavrum evladım paranız biraz cebinizde kalsın! (Bu da bilinçaltı mesajlarla tasarrufa yönlendiren ebeveyn tarzı:) ) Hem yok Paris’te yemekti, yok Paris’in müzeleriydi derken cebinizdeki o eurolar farkına bile varmadan uçup gidecek. O yüzden biraz tasarruftan zarar gelmez. Zira Paris’te her yeri ücretsiz gezeceksiniz diye düşünmek fazlasıyla hayalperestlik olur. Paris’te gezebileceğiniz diğer yerleri de başka yazılarımıza sakladık. Buyrun karşınızda Paris’te gezilecek en güzel 10 yer!


1. Paris gezilecek yerlerin ilki, rüya evlilik teklifi mekanı mı yoksa demir yığını mı karar veremediğimiz Eyfel Kulesi:

Paris gezilecek yerler denince bir numaraya konması gereken Eyfel Kulesi ilk önce pek hoşlanılmayan ama dinledikçe kulağa hoş gelmeye başlayan şarkılar gibi. Okulda “Bu ne işimize yarayacak ki?!” dediğimiz derslere de benzemiyor değil çünkü gerçekten de bir işe yaraması için yapılmamış. Anlayacağınız Eyfel Kulesi ile ilgili duygularımız biraz karışık. Aslında 1887 yılında inşası sırasında bile Eyfel Kulesi ile ilgili düşünceler çok net değilmiş. O zamanın sanatçıları Eyfel Kulesi’ne sokak lambası, çan kulesi iskeleti, sıska piramit, tepegöz anıtı demişler. Bunlar yetmemiş fabrika bacası, demir jimnastik aparatı, hatta buraya yazamayacağımız kavgada bile söylenmeyecek isimler takmışlar. Ama şu bir gerçek ki fotoğraf çekilirken fonda leziz duruyor :)

Paris gezilecek yerler

Varsın kimileri zamanında Eyfel Kulesi’ne sokak lambası demiş olsunlar, o hala Paris’in romantik simgesi

Peki niçin yapılmış Eyfel Kulesi? Aslında asıl yapılma sebebi Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılını kutlamak ve 1889 yılında Paris’in ev sahipliği yaptığı Expo Dünya Fuarı’nda Fransa’nın mühendislik başarısını göstermek içinmiş. Peki Expo Dünya Fuarı ne diyecek olursanız da İzmir’in de zamanında aday olduğu dünyanın en büyük organizasyonlarından birisi olur kendileri. Expo dünyanın buluşma noktası gibi, özel sektörden sivil toplumlara ülkeleri bir araya getiren sergiler, canlı şovlar, konferanslardan oluşan beş yılda bir yapılan ve yapıldı mı da altı ay süren bir organizasyon. Eskiden her ne kadar endüstriyel gelişimi göstermek, ev sahibi ülkenin prestiji ile hava attığı organizasyonlar olmuş olsa da Expo Dünya Fuarı artık küresel sorunlara cevapların bulunmaya çalışıldığı bir tür tartışma platformu haline gelmeye başlamış. Ama düzenlendiği şehre milyonlarca insanı çekme alışkanlığı hala devam ediyormuş.

Paris

Eyfel Kulesi’ne çıkmadığınız sürece cebinizden bir euro bile harcamayacağınızdan Paris ücretsiz gezilecek yerler listemizde rahatlıkla bir numaraya koyabileceğimiz bir yer Eyfel Kulesi. Tabii “Biz buraya kadar geldik, yukarıya kadar çıkmazsak olmaz” diyorsanız o zaman işler değişiyor. Buradaki yazımızdan Eyfel Kulesi ile ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz ama biz sizi yormadan en önemli bilgiyi buradan verelim:

Paris gezilecek yerler

Yukarıya çıkmak istiyorsanız uzun sıralara hazır olun ya da rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Fiyatlar 6 euro ile 17 euro arasında değişiyor. Kule ziyareti için 3 seçeneğiniz var: 1)Eyfel Kulesi’nin girişinde sıra bekleyip alt katlara kan ter içinde merdiven ile çıkmak, 2) online bilet alıp yine alt katlara asansör ile çıkarken merdivenle çıkanlara üzülmek, 3) Eyfel Kulesi’nin en üst seyir terasına asansör ile yükselirken alt katlarda kalanlara kıyamamak. Seçeneğinize göre bilet fiyatları da değişiyor haliyle. Yok biz Eyfel Kulesi’nde romantik bir yemek yemeği planlıyoruz, romantizmin temsilcisi Paris’in Eyfel Kulesi’ne gelmişiz o kadar diyorsanız da sizi Paris & Romantizmyazımıza davet edelim. Tasarruf ederek Paris gezilecek yerler listelerini oluşturanlar ise bir yere gitmesin :)

 

2. Paris gezilecek yerler listesinin başında gelen Eyfel Kulesi’nin fotoğraflarını çekmek için gitmeniz gereken Champ-de-Mars veya Jardins du Trocadéro:

Arka planda Eyfel Kulesi’nin olduğu selfienizi çekip konu komşu görsün diye sosyal medyaya yükleyeceğiniz yer tabii ki Eyfel Kulesi değil. Eyfel Kulesi’nin yanına gelince sadece kulenin ayaklarının fotoğrafını çekebiliyorsunuz veya kadraja sığması için yerlere kadar eğilmeniz gerekiyor. Tabii geniş açı veya balık gözü lenslerinizin olmadığını varsayıyoruz. Yıllarca profilinizde kalmayı hak edecek bir fotoğraf çekebilmeniz için gitmeniz gereken iki yer var. Birincisi Champ-de-Mars, diğeri de Jardins du Trocadéro. Yazdıklarımıza göre kararınızı verin ama ikisine birden gitmenize gerek yok, zaman kısıtlı ve Paris’te gezilecek yerler çok :)

Adını her ne kadar Roma savaş tanrısı Mars’tan alsa da (Mars Alanı diye çevriliyor) bir park, Paris’te olunca romantizmden nasibi alıyor. Savaş tanrısı Romalı olabilir ama romantizm de Fransa’da doğdu sonuçta. Hemen Eyfel Kulesi’nin karşısındaki, Champ-de-Mars parkının Paris gezilecek yerler arasında bulunmasının sebebi ücretsiz bir şekilde Eyfel Kulesi’nin tadının en çok çıkartılacağı yerlerden birisi olması. Eyfel Kulesi’nden Askeri Okula kadar ulaşan upuzun dikdörtgen şeklindeki bu parkta gündüzleri piknik yapan Parislilere ayak uydurup siz de doğma büyüme Parisliymişsiniz gibi pöti kare örtünüzü ve içi peynir ve içecek dolu hasır sepetinizi alıp piknik yapabilir, Eyfel Kulesi manzarasının tadını ayaklarınızı uzatıp çıkartabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Keşke içi peynir dolu hasır sepetimiz ve kırmızı kareli örtümüz de olsaydı dedirtecek Champ-de-Mars (sağ).

Dilerseniz akşam da bu parka gelip pırlanta gibi ışıl ışıl parlayan Eyfel Kulesi’ndeki ışık gösterisini ücretsiz izleyebilirsiniz. Aklınızda olsun; Eyfel Kulesi’nin akşam çekilmiş fotoğraflarını paylaşmak telif hakları nedeni ile suç teşkil ediyor. Nedeni kulenin kendisi değil, yapılan ışık gösterisiymiş. Ufak bir kelime oyunu ile kulenin de fotoğrafları paylaşılamıyor demek oluyor bu :)

Eğer daha klasik bir Eyfel Kulesi manzarası istiyorsanız Eyfel Kulesi’nin Sen Nehri tarafına, Trocadero Bahçeleri’ne gidebilirsiniz. Önde fıskiyelerden şen şakrak zıplayan sular, arkada mağrur Eyfel Kulesi ile güzel bir fotoğraf yakalayabilirsiniz kendinize.

3. Notre Dame kadar meşhur olmasa da Paris’te gezilmesi gereken Sacré-Coeur Bazilikası:

Paris’te gezilecek yerler arasında en önemlilerinden olan Sacre-Coeur Bazilikası’na birkaç nedenden dolayı gitmenizi öneririz. Birincisi; tepelik bir yerde olduğu için hakim konumu, ki böylece önünüzde boylu boyunca uzanan Paris manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Sacre-Coeur Bazilikası panoramik Paris manzarası için ideal.

Bazilikayı Paris gezilecek yerler listenize eklemenizi önermemizin diğer nedeni ise bazilikanın kendisi. Doğru, Paris gezilecek yerlerin başında gelen Notre Dame kadar meşhur değil ama birçok kişinin özendiği aziz ve kahraman Jeanne d’Arc’ın (tabii ki bunda Milla Jovovich ve John Malkovich’in de payı vardır) heykelini görebileceğiniz bir yer burası. Bazilikanın kapısının üzerindeki atlı heykellerden birisi oluyor Jan Dark.

Paris gezilecek yerler

Bu merdivenleri çıkarken yukarıdan üzerimize cam şişe attıklarını hatırlamadığımız sürece güzel bir yer :)

50 yılda inşa edilen ve rahiplerin gün boyu anısına yapıldığı Fransa-Prusya savaşında ölenler için dua ettiği bazilikanın içine de girebiliyorsunuz. Üstelik kubbeye çıkmadığınız sürece de ücretsiz (Rue du Chevalier de la Barre, 35).

4. Amelie’nin film seti de olan Paris’te gezilecek yer Ressamlar Tepesi (Place du Tertre): 

Biz yaptık siz yapmayın, buraya kadar gelmişken Ressamlar Tepesi’ne uğramamak olmaz. Açıkçası Sacre-Coeur’un Ressamlar Tepesi olduğunu sanmış, “herhalde ressamlar buraya gelip tepeden Paris’i seyre dalıp resim yapıyorlar” diye düşünmüştük. Etrafta futbol topu ile gösteri yapan adamı görüp, hiç ressam görmememize rağmen de duruma uyanmamıştık :) Meğerse Sacre-Coeur Bazilikası arkada, yüzümüz ise Paris’e dönükken sağa doğru iki dakika yürüsek ulaşacakmışız Paris gezilecek yerler listesinde sıradaki yer olan Ressamlar Tepesi’ne!

Paris gezilecek yerler

Futbol topu ile sokak gösterisi yapanlara kaptırıp Place du Tertre’yi görmeden dönmüşüz. Gerçi ressam olmadığını anlamamız gerekirdi :)

Amélie’nin film seti bile olmuş Place du Tertre’deki Ressamlar Tepesi, bundan yıllar önce Salvador Dali’nin, Monet’in, Picasso’nun, Van Gogh’un yollarının kesiştiği bir yermiş. Aradan geçen yıllara rağmen Ressamlar Tepesi günümüzde hala sanatçıların zihinlerinin derinlikteki hayal güçlerinin gün yüzüne çıkıp renklerle tuvallerin buluştuğu bir meydan. Meydanı saran kafelerden birinde oturup hem dinlenip hem de sanatçıları seyredebilirsiniz.

Amelie’nin çalıştığı kafeyi de söyleyelim, belki gidip bir şeyler içersiniz. Meydana yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesindeki Café des Deux Moulins, filmde Amelie’nin çalıştığı yermiş (Rue Lepic, 15). Ayrıca Ressamlar Tepesi’nin haritadaki yerini, yakınlarındaki diğer müzeleri, nasıl olup da bu kadar sanatçının buraya geldiğini öğrenmek isterseniz Ressamlar Tepesi sayfamıza bekleriz.

5. Notre Dame’ın Kamburu ile hayatımıza giren Paris’te gezilecek yer Notre Dame Katedrali:

Sıra geldi Paris’te mutlaka gezilecek yerlerden birisi olan Notre Dame Katedrali’ne. Öncelikle ilk öğrendiğimizde “aaa öyle miymiş” dediğimiz Notre Dame’ın ne demek olduğu söyleyelim: Meryem Ana demekmiş. 1163 yılında başlanan, 170 yılda bitirilen, Sen Nehri’nden yaklaşırken karşınızda gördüğünüzde bütün heybeti ile sizi karşılayan Notre Dame Katedrali, Paris gezilecek yerler arasında kendine haklı olarak yer buluyor.

Katedralin dışarıdan baktığınızda dikkatinizi çekecek o kadar çok özelliği var ki birkaçını kısaca anlatmaya çalışalım. Böylece karşınızdayken nerelere baktığınızı biraz daha iyi bilebilir, yakınlarınızdaki eşe dosta “burası böyleymiş” diye mini bir rehberlik hizmeti sağlayabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Katedralin cephesindeki şekiller ile gizli mesajlar verilmeye çalışılmış. Göğe doğru yükselen kuleler katedralin tanrı için yapıldığını, yatay çizgiler ise katedralin dünyaya ait olduğunu gösteriyormuş.

Paris gezilecek yerler 4

Katedralin cephesinin bir ucundan diğerine uzanan heykeller İsrail krallarının galerisiymiş.

Paris gezilecek yerler

Kuleler neredeyse 70 metre yükseklikteymiş ve kule külahı meğerse heykelleri koruyan kutsal bir paratonermiş.

Paris gezilecek yerler

Binlerce derece ateşe dayanıklı gargoyllar kötü ruhları korkutmak içinmiş.

Bu yazdıklarımız ilginizi çektiyse Notre Dame Katedral’i hakkında daha fazla bilgiyi Notre Dame Katedrali & Çörtenler yazımızda bulabilirsiniz. Paris gezilecek yerler listemizdeki Notre Dame Katedrali’nin dışını yeterince anlattığımıza göre gargoylların hemen altından içeriye girebiliriz. Katedralin içi de dışı kadar ihtişamlı ve ruhani. Ellerinde fotoğraf makineleri ile gezen bizim gibi kalabalığa ve onca gürültüye rağmen ibadetlerini yapan insanların enerjisi ile olsa gerek, oldukça dingin ve huzur verici.

Paris gezilecek yerler

Katedrali gezerken şanslıysanız içeride rahiplerin katedralin duvarlarında yankılanan ilahilerini duyabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Dört dil bilen beyazlar içindeki din adamları günah çıkarmaya gelenleri bekliyor.

Paris gezilecek yerler

Vitraylar o kadar renkli ki dışarıdaki gün ışığı katedralin içine girmeyi başaramıyor.

Katedralde ayrıca küçük de olsa bir hazine dairesi var. Eğer ayın ilk Cuma’sı giderseniz de saat 15:00’da dikenli kutsal tacı görebilirsiniz. Ayrıca Salı, Perşembe günleri 14:00’da, Cumartesi günleri 14:30’da kilisenin düzenlediği çeşitli dillerdeki (Türkçe yok önceden söyleyelim) ücretsiz turlara katılabilirsiniz. Güncel tur saatleri için Notre Dame Katedrali’nin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Katedrale giriş ücretsiz ama Paris gezilecek yerlerinden Notre Dame’a gelmişken kulelerine de çıkalım derseniz o zaman ücret ödemeniz gerekiyor (8.50 euro, Paris müze kart ile ücretsiz). Güncel fiyatlara Fransa Ulusal Anıtlar resmi sitesindenulaşabilirsiniz. Unutmayın kulelere giriş yerleri katedralin dışında, ön cephenin solunda kalıyor (6 Parvis Notre-Dame, Place Jean-Paul II).

6. Napoleon Bonapart’ın yaptırdığı ama bitişini göremediği Paris’te gezilecek yerlerden Arc de Triomphe:

Paris gezilecek yerler arasında şimdiki yerimiz Arc de Triomphe yani Zafer Takı. Öncelikle söyleyelim diğerlerini görmeden önce Zafer Takı denildiğinde aklımıza bizim sadece Paris’teki Arc de Triomphe geliyordu. Oysaki dünyanın çeşitli şehirlerinde zafer takları varmış. Zafer takları önemli bir kişi veya olayın anısına yapılan, en az bir kemerli geçiti olan yapılarmış. Bizim sandığımızın aksine yanlarında uzanan duvarlar olmazmış ve zafer takları ile şehir kapıları bambaşka şeylermiş.

Tabii ki içlerinden en meşhuru Paris’teki Arc de Triomphe. O yüzden Paris’e kadar gelip gitmemezlik olmaz. Madem gezeceksiniz kısa kısa da anlatalım. Bizim gibi uzaktan bakıp, tamam onu da gördük diye geçiştirmeyesiniz diye :) 1800lerin başında yapılmış tak Fransız Devrimi’ne ve Napolyon’un zaferlerine adanmış. Anıtın üstündeki rölyefler de bu zaferleri simgeliyormuş. Şanzelize tarafından bakıldığında soldaki rölyefte Napolyon, sağ ayaktaki rölyefte ise savaşa giden Fransızlar ölümsüzleştirilmiş. Anıtın en üstünde yan yana dizili kalkanlarda ise yakında baktığınızda okuyabileceğiniz Lodi, Arcole gibi Napolyon’un kazandığı 30 zafer gösteriliyormuş. Takı çevreleyen, taç ile ayakları arasında kalan bölüm olan frizin bir tarafında Fransız askerlerin savaşa gidişleri, diğer tarafında ise savaştan dönüşleri tasvir ediliyormuş.

Paris gezilecek yerler

Champs-Elysses’in bir ucu Zafer Takı’na kadar uzanıyor.

Takın tam altındaki meçhul asker bölümü ise bizim de dahil olduğumuz dünya savaşından bir askerin ebedi istirahat yeri imiş. Onun yanındaki ateş de savaşta kaybedilenlerin anısına sonsuza dek yanacakmış :(

Zafer Takı’nın her yerini gezdikten ve biraz da hüzünlendikten sonra Paris’in gezilecek yerlerinden sıradakine gidebiliriz. Bu arada söyleyelim isterseniz takın üstündeki terasa da çıkabilirsiniz. Bir düzine yolun birleştiği bu meydanın panoramik fotoğrafını çekmek ve Paris manzarası için güzel bir fırsat olabilir (terasa çıkış ücreti 12 euro, Paris müze kart ile ücretsiz).

7. Paris’te gezip yürüyüş yapmak için Champs-Élysées yazılıp Şanzelize okunan “Dünyanın En Güzel Bulvarı”: 

Zafer Takı’nı gezdikten sonra Paris gezilecek yerler listemizin olmazsa olmazı Şanzelize var sırada. Arc de Triomphe’den başlayıp neredeyse Louvre Müzesi’ne kadar uzanan Parislilerin dünyanın en güzel bulvarı kabul ettiği Şanzelize aslında Champs-Élysées diye yazılıyormuş. Doğrusunu söylemek gerekirse gitmeden önce okuduğumuz rehberlerde sadece Champs-Élysées yazdığı ve biz de sıfıra yakın Fransızcamızla Çampselises diye okuduğumuz için anlayamamıştık buranın neresi olduğunu :) Ta ki birkaç kez hızlı hızlı okuduktan sonra yoksa Şanzelize olmasın burası diyene kadar. Paris’in gezilecek yerlerinden hangisinden bahsettiğimiz netleştiğine göre Şanzelize’yi anlatmaya devam edebiliriz.

Paris gezilecek yerler

Kapanmasaydı bir Rotonde de Cartier saat alacaktık :)

Ta 19. yüzyıldan beri kafelerin yer aldığı bu bulvarda Louis Vuitton, Longchamp, Cartier, Guerlain gibi dünyaca ünlü Fransız markaların ve kambersiz düğün olmaz diyen Tiffany & Co, Abercrombie & Fitch, H&M, Hugo Boss, Disney Store, Zara, GAP gibi uluslararası markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Ama bu caddede erkekler için de mağazalar var :) Renault, Peugeot, Toyota gibi markaların galerilerinde konsept ve motor sporlarına katılan araçlarını görebilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Erkekler için de kadınlar için de ilginç mağazalar var Şanzelize’de.

Mağazalardan ve kafelerden fırsat bulur da Şanzelize’nin sonuna kadar yürüyebilirseniz sizi Büyük Saray ve Küçük Saray diye iki de saray bekliyor olacak. İsimlerinde ne kadar saray geçse de ve görünüşleri ne kadar saraya benzese de aslında ikisi de 1900 Evrensel Sergisi için açılan sergi salonlarıymış. Buralara kadar yürümüşken dilerseniz bu iki sergi salonuna dışarıdan bir göz atabilir veya farklı farklı sergilere kapılarını açan Grand Palais veya Paris Güzel Sanatlar Müzesi’ni barındıran Petit Palais’i gezebilirsiniz.

Müzelere girmeye gerek yok diyorsanız sorun değil hala 3000 yıllık bir tarihi eseri sokak ortasında görebilme şansınız devam ediyor :) Şanzelize’nin sonunda Concorde Meydanı’ndaki 3000 yaşındaki Luxor Dikilitaşı’ndan bahsediyoruz. Firavunların zamanından kalan dikilitaşın burada ne işi varmış derseniz kısaca onu da anlatalım. Fransa’nın çıkarma yaptığı, Osmanlı’dan ayrılmaya başlayan Mısır Hidivi’nin 1833 yılında Fransa Kralı Louis-Phillipe’e olan hediyesiymiş 23 metrelik bu dikilitaş.

Paris

Mısır’a gitmeden Luxor Tapınağı’ndan gelen binlerce yıllık dikilitaşı da gördük ama Paris gezilecek yerler listesindeki Şanzelize’de gezilecek yerler bitti mi? Hala bitmedi :) Şimdi sırada Tuileries Bahçeleri var. Tuileries Sarayı’nın parçası olan bu bahçeler Fransız Devrimi’nde Tuileries Sarayı’ndan Kral 16. Louis’in indirilmesi ile Parislilere açılmış. Kocaman havuzların, geometrik yemyeşil alanların yanında Düşünen Adam heykeli ile tanıdığınız Rodin’in de heykellerinin olduğu modern açık hava müzesi gibi park burası. Eğer Şanzelize’nin başından buraya kadar gelmeyi başardıysanız kraliyete yakışacak havuzların başında pek de kraliyete yakışmayacak basit sandalyelerde oturup dinlenmeyi hak ettiniz demektir :)

Bu arada Monet’in resimlerini görmek isteyebilirsiniz diye; çünkü çok yakındasınız, küçük de bir hatırlatma yapalım. Bahçelerin Sen Nehri tarafındaki Musée de l’Orangerie’deClaude Monet’in Nilüferler tablolarını görebilirsiniz.

8. Paris gezilecek yerlerin en önemlisi olsa da içini gezmesi en az iki gün sürer biz şöyle bir dışarıdan baksak yeter diyenler için Louvre Müzesi:

Louvre Müzesi’ni gezmek için iki gün az önce onu söyleyelim. Biz saatler harcadık, gezdik yorulduk dinlendik, dinlendik gezdik bir daha yorulduk ama bırakın müzeyi bitirmeyi yarısına bile gelemedik. Bize zaten gelmez öyle müze gezmek diyorsanız o zaman dışarıdan hızlandırılmış Louvre turu tam size göre. Hem Louvre Müzesi’ne gittiniz mi diye soranlara gittik derseniz yalan da olmaz :)

Louvre Müzesi, Paris gezilecek yerler sıralamasında en başlarda geliyor olsa da fazla vaktimiz yok bizim, hem nereden baksak en az kişi başı neredeyse 20 euro yapıyor giriş ücreti diyor olabilirsiniz. Ama bu Louvre Müzesi’ni göremeyeceksiniz anlamına gelmez. Çünkü Louvre Müzesi’nin dışı bile etkileyici.

Paris gezilecek yerler

Cam Piramit’in içinden Louvre Manzarası.

Paris’in gezilecek yerlerden biri olan Louvre Müzesi’ni için göremeyeceklere veya gezdikten sonra biraz dinlenmek isteyeceklere ki ihtiyacınız olacaktır müzenin dışını anlatalım. Önce 666 cam parçadan oluştuğu efsanesi yayılan Cam Piramit ile başlayalım. Bu Cam Piramit aslında Louvre Müzesi’nin kapılarından sadece biri ve tabii doğal olarak en çok sıra olanı. 1983 yılında aslında saray olarak inşa edilen Louvre Müzesi’nin büyütülmesi ve Paris ile uyumlu hale getirilmesi çalışmaları sırasında geniş bir avlu ve Cam Piramit fikri ortaya çıkmış. Tasarımı ile mimarlarına ödüller kazandıran bu yenilik 666 cam parçası efsanesi ile Dan Brown romanlarının bile objesi haline gelmiş. Ama aslında 673 cam parça varmış, en azından mimarları öyle söylüyor. Bu arada paylaşalım açılışındaki broşürlerde 666 cam parçadan oluştuğu yazıyormuş. Hangisine inanacağınız artık size kalmış :)

Paris gezilecek yerler

Louvre Müzesi’ni gezdikten sonra paçaları sıvayıp dinlenmeye ihtiyacımız vardı :)

Louvre Müzesi’nin avlusunda paçaları sıvayıp ayaklarınızı minik çeşmelerde serinletip dinlenirken dikkatinizi çekecek bir yer daha var; Arc de Triomphe du Carrousel. Şanzelize’nin diğer ucundaki Zafer Takı’nın küçük ama daha yaşlı kardeşi bu tak aslında Tuileries Sarayı’nın bir zamanlar giriş kapısı imiş. Bu arada söyleyelim niye Paris gezilecek yerler arasında Tuileries Sarayı’nı yazmadınız veya kapıyı görüyoruz ama ortada saray maray yok diyebilirsiniz :) Haklısınız, doğru yazmadık çünkü Tuileries Sarayı Fransız Devrimi sırasında neredeyse imha edilmiş ve sarayın alevleri ancak iki sonra söndürülebilmiş. Sarayın başına gelenleri öğrenince Fransız Devrimi’nin gücünü biz biraz daha iyi anlamıştık. Arc de Triomphe de Carrousel’in tacındaki atlar ise Venedik’e daha önce gittiyseniz tanıdık gelebilirler. Ne kadar da San Marco’nun Atları’na benziyorlar diyebilirsiniz. Şu anda sadece benziyorlar ama 19. yüzyıla kadar onlar buradalarmış. Napolyon tarafından bu zafer takında sergilenmek üzere kaçırılmışlar. Bir ara İstanbul’a da kaçırılan bu atlar şimdi ise Venedik’te sergileniyorlar.

Paris gezilecek yerler 17

Nasıl oldu da Asyalı arkadaşlar edindik de bu fotoğraf çekildi hatırlamıyoruz :)

Avludaki atlı heykeli de kısaca anlatalım. İlk başta anlaşılması da aslında önemli bir sanat eseri bu atlı heykel. Kendisine benzetemeyip beğenmediği için Kral XIV. Lui’nin Versay Sarayı’nın bir köşesine attığı dünyaca ünlü sanatçı Bernini tarafından yapılan (hani Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndaki birçok yeri yapan sanatçı) bir heykel çünkü. Daha sonra da hak ettiği değer verilip Louvre Müzesi’nin avlusuna alınmış.

Louvre Müzesi’nin avlusu bu kadarla da bitmedi. Dışarıda siz otururken sizi sonsuza dek izleyebilecek 86 kişi ile ilgili de bilgi verelim. Avluya dönük U şeklindeki binaların ön cephesindeki heykellerden bahsediyoruz. Öylesine heykeller değiller, onlar La Fontaine, Pascal, Moliere, Voltaire, Descartes, Rousseau, Montesquieu gibi ünlü Fransızlar.

Paris gezilecek yerler

Eskiden Avrupa bile ne kadar erkek egemenmiş, 86 heykelin tamamı erkekti :(

Dışında bu kadar tarih ve hikaye olan Paris gezilecek yerlerinin en üstlerinde kendine yer bulan Louvre Müzesi ile ilgili fikriniz değişti ve içini de ziyaret etmek isterseniz Louvre Müzesi ile ilgili yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Louvre’un nereleri görmemiz lazım, sıra olmadan nasıl içeri gireriz elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.

9. Kıyısında dans eden çiftlerin, piknik yapan gençlerin olduğu Paris’in görülmesi gereken yeri Sen Nehri:

Paris’in orta yerinden geçen, neredeyse Paris’te gezilecek yerlerin hepsinin etrafına kurulduğu Sen Nehri’ni Paris’e gittiğinizde görmeme şansınız yok. Paris’te gezilecek yerlerden Eyfel Kulesi Sen Nehri’nin bir kenarına, Notre Dame Katedrali ve Ile Saint Louis ise Sen Nehri’nin ortasına kurulmuşlar. Ama tüm buralara gitseniz bile Sen Nehri’ne ayrı bir zaman ayırmanız keyifli olabilir.

Mesela Sen Nehri’nin kenarına oturup sırada bekleyen turist kalabalıklarını, Eyfel Kulesi anahtarlıklarını satan sokak satıcılarını görmeden sadece Eyfel Kulesi’ni keyfini ayaklarınızı nehre doğru sallandırıp tam karşısından çıkartabilirsiniz. Bu kadarla da bitmedi. Şanzelize’den Eyfel Kulesi’ne giderken Sen Nehri boyunca yürüyüş yapıp Pont Alexander III köprüsünden geçebilirsiniz. Köprü ile ilgili biraz da bilgi verelim. Köprü Fransa – Rus ittifakının kurulmasını sağlayan III. Çar Alexander’a adanmış. Paris’teki bir çok önemli yapı gibi Pont Alexander III de 1900 yılındaki Evrensel Sergi için yapılmış. Tabii bu köprünün de Eyfel Kulesi, Grand Palais, Petit Palais gibi Evrensel Sergisi için yapıldığını öğrendiğimizde aklımıza iyi ki sergi olmuş yoksa Paris’te gezilecek yerler olarak nerelere gidecekmişiz diye düşünmedik değil :)

Paris gezilecek yerler

Seine Nehri kenarında yürürken Eyfel Kulesi ve Pont Alexander III köprüsünü uzaktan seyredebilirsiniz.

Sen Nehri yürüyüşünüz sırasında Paris’te gezilmesi gereken yerlerden olan başka bir köprü daha var. O da Pont Neuf. Adının yeni köprü olduğuna aldanmayın taa 1500lerin sonunda yapılmış Pont Neuf. Yeni denmesinin sebebi de çok basit aslında. Yapıldığı zaman yeniymiş. Tabii böyle düşününce tüm köprülere yeni diye isim vermek de mümkün :)

Paris gezilecek yerler

Yaklaşık 500 yaşındaki köprünün adının Yeni olması da ironik olmuş.

Sen Nehri boyunca yürürken sevgililerin aşklarını ölümsüzleştirmek için isimlerinin baş harflerinin olduğu asma kilitleri bağladıkları ve anahtarlarını Sen Nehri’ne attıkları Pont des Arts köprüsüne giderseniz gözleriniz o kilitleri arayabilir. Biz de tam romantik şehir Paris’e yakışır bir köprü demiştik bunu öğrenince. Ama toplam ağırlıkları 45 ton geldiği için tarihi köprüye zarar verdiklerinden söküldüklerini öğrendiğimizde Paris’in romantik yanını bulma maceramızda bir cephe daha kaybetmiştik :)

Paris’in efsanevi metro ağını kullanmak için nasıl olsa çok vaktimiz olacak Sen Nehri boyunca yürüyelim derseniz biraz karışık duygulara bürünebilirsiniz. Önce Fransa Ulusa Meclisi’nde ev sahipliği yapan Bourbon Sarayı’nın veya Sen Nehri kıyısındaki Paris’te gezilecek yerlerden Orsay Müzesi’nin ki giriş ücretli olduğu için başka bir yazımızın konusu olur kendisi :) ihtişamı karşısında Paris’ten etkilenebilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Seine Nehri boyunca Orsay Müzesi, Bourbon Sarayı gibi etkileyici yapıları görebilirsiniz.

Bisikletlerini ağaca yaslamış, merdivenlere oturup Sen Nehri’ni izleyen çiftleri gördüğünüzde ya da Sen Nehri’nin kenarında dans edenleri seyredip çaldıkları müziklere kulak misafiri olduğunuzda ki zaten önceden bunu söylemeye hazır olduğunuz ve fırsat beklediğiniz için de olabilir tabii :) ne kadar romantik bir şehir diyebilirsiniz Paris için. Sonra Sen Nehri’nin kıyısına vurmuş nehirde turlayan teknelerin dalgaları ile sürekli kıyıdaki duvarlara çarpan, bıraksanız sonsuza dek yüzecek plastik şişeleri veya dışı grafitiler, içi çöpler ile dolu devasa konteynerleri görüp, arabaların ve otobüslerin motor seslerini duyup; doğruya doğru pek korna duymamıştık :) Paris’in sıfatlarından sadece birinin romantik olduğunu düşünebilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Seine Nehri’nde yüzen çöplere rağmen piknik yapan Parislileri görünce şaşırdık doğrusu.

10. Paris’te gezilecek yerlerin kalabalığından sıkılanlar için Paris’in ortasında bir başına ada Ile Saint Louis:

Paris gezilecek yerler listesinde en başlarda olmadığından ki bu güzel bir şey, turistlerden (sanki biz de onlardan biri değilmişiz gibi) biraz arındırılmış bir yer olan Ile Saint Louis’e Paris’te sıra. Sen Nehri’nin sağından ve solun aktığı, Paris’e minik köprüler ile bağlı, metro tünellerinin gelmeyi başaramadığı veya başarmaya değer bulmadığı küçük bir ada Ile Saint Louis. Her turistin ajandasının Paris gezilecek yerler sayfasında kendine büyük harflerle yer bulan Notre Dame Katedrali’ne bu kadar yakın olmasına rağmen (yaklaşık 200 metre) dip not olarak bile pek yazılmayan bir yer olması belki de bizim bu kadar Ile Saint Louis’i beğenmemize yol açtı.

Paris’te başımıza gelenlerden sonra (geçmiş olsun, ne olmuştu acaba derseniz buradan okuyabilirsiniz), Eyfel Kulesi’nde ellerindeki minik ve çirkin Eyfel Kulesi anahtarlıkları satmaya çalışan işportacılardan sonra, Notre Dame Katedrali’nin önünde n’oldu sadece Fransızca konuşuyorlardı dememize neden olan birden fazla dil bilen dilencilerden sonra, metro istasyonundaki merdivenlerden inerken yanımızdan geçen tanımadığımız ve iyi niyetli Fransız’ın çalınabilir endişesi ile boynumuzdaki fotoğraf makinesini gösterip dikkat edin diye uyarmasında sonra sokaklarını turistlerin sarmadığı Ile Saint Louis bize güvenli, sakin ve sıcak bir yer gibi gelmişti. İşte sonunda Paris’i bulduk galiba dememize neden bulmuştu. Veya belki de gerçek Paris diğeriydi bilmiyoruz :)

Burayı bu kadar sevmemizdeki asıl neden Paris’in yorgunluğunu adanın dar sokaklarında keyifli bir yürüyüş yaparak çıkarmış olmamızdı herhalde. Notre Dame Katedrali’nden sonra içinde sadece bizim olduğumuz tarihi kiliselerini de pek beğenmiştik. Sokaklarda gezerken karşılaştığımız mağazalar da öyle pek her yerde görmeye alıştığımız türden değildi.

Paris gezilecek yerler

Minik adacığın minik ve ilginç dükkanları var.

Kukla mağazasından parlak, rengarenk taşların ve madenlerin satıldığı başka bir mağazaya, trüf mantarlarının vitrinleri süslediği şarküterilerden 10 yaşında olsaydınız içeride dolaşırken sevinçten bayılacağınız abur cubur dükkanlarına kadar farklı, küçük ve sıcak mağazaları gezmesi de pek keyifliydi.

Paris gezilecek yerler

Bu kadar mağaza gezip alışveriş etmeden nasıl çıkabildik biz bile şaşırdık :)

Ile Saint Louis’te de kalabalık yok muydu tabii ki vardı. Ama onlar sadece Berthillon’ın dondurmalarını bilen ve dükkanın kapısında sıraya girebilen bizim de dahil olduğumuz şanslı bir azınlıktı :) Ile Saint Louis Paris gezilecek yerler listenize girerse gittiğinizde siz de mutlaka dondurmalarının tadına bir bakın (29-31, Rue Saint Louis en I’ile, Paris).

Paris gezilecek yerler

Paris gezilecek yerler listenize girerse Ile Saint Louis, Berthillon’da dondurma yemeği unutmayın.

11. Paris’te gezilecek 10 yer yetmez diyenler için bonus olarak Luxembourg Bahçeleri:

Paris gezilecek yerlerin onunu da gezeriz sorun değil diyorsanız sizin için bonus olarak bir yerimiz daha var. Bir zamanlar XIV. Henry’nin karısı Marie de Medici’in sarayı olan, sonra Fransız Devrimi ile birlikte ulusal saray ilan edilen ve en sonunda senato olan Luxembourg Sarayı’nın bahçesi şansınıza güzel de bir hava varsa keyifli birkaç saat geçirebileceğiniz bir yer. Floransa’ya gittiyseniz daha önce Luxembourg Bahçeleri size tanıdık gelebilir. Bunun sebebi de Marie de Medici’nin burayı baba evi :) Floransa’da Palazzo Pitti’deki Boboli Bahçeleri’ne benzetmek istemesiymiş. Öyle ki çeşmelerden birinin ve en güzelinin adı da Medici Çeşmesi imiş. Eğer Paris’e çocuklar ile gidiyorsanız parkın çocuklara ayrılmış kısmını da mutlaka görmelisiniz. Disneyland Paris’in yerini tutmaz tabii ama salıncaklardan atlı karıncalara, kukla şovlarından ponylere çocuklar ile eğlenceli zaman geçirmeniz için birçok imkan bulunuyor.

Bu kadar yaklaşmışken sadece fonda kalmasın içine de girip bir bakalım derseniz Luxembourg Sarayı’nı da görebilirsiniz (giriş ücretli).


Paris gezilecek yerleri paylaştık ama sorularınız olabilir diye ek birkaç açıklama yapmak faydalı olabilir.

Paris gezilecek yerler listesinde epey yer varmış. Buraları kaç günde gezeriz?

Bu saydığımız yerlerin hepsini yürüyerek gezmeye kalksanız neredeyse üç saat sürüyor. Tabii metrosu ile ünlü Paris’te olunca bu kadar yürümeye gerek yok. Ama yine de Paris gezilecek yerler listesindeki tüm bu yerleri gezmek, yolda bol bol fotoğraf çekeceğinizi, şöyle güzel bir kafede kahve içeceğinizi, metro haritasını çözmeye çalışacağınızı :) düşündüğümüzde yaklaşık iki gün sürecektir. Kısacası 48 saatte Paris’in en güzel yerleri hem de ücretsiz bir şekilde gezmeniz mümkün :)

Bir de Paris gezilecek yerler haritası varsa süper olur…

Çok doğru söylüyorsunuz. Paris gezilecek yerler tur haritanızı sizin için hazırladık. Böylece Paris’i kendiniz özgürce, dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Paris gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Umarız Paris tatilinizde Paris’in keyfini çıkarıp biraz da tasarruf etmenize yardımcı olabilmişizdir. Paris’te gezilecek yerler sadece bu kadar mı diyorsanız da diğer Paris gezilecek yerler yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada eğer hala Paris’te kalacağınız yeri bulamadıysanız farklı bütçelere göre en güzel Paris otellerini anlattığımız tavsiyelerimizi de okumalısınız.

Paris’te iyi tatiller!!!


DİĞER PARİS YAZILARIMIZ:

Paris Gezilecek Yerler Eyfel Kulesi Notre Dame Katedrali Sacre Coeur Paris Doga Tarihi Muzesi Seine Nehri Tekne Turu Ile Saint Louis Paris Otelleri 5 Yildizli Butik Paris Otelleri Paris Otelleri Ekonomik Paris Hostel Tavsiye Paris Kotu Otel Deneyimi Louvre Muzesi Sira Louvre Yorulmadan Gezme Yollari Mona Lisa Medusanin sali Napolyon Tac Giyme Toreni Disneyland Paris Gezilecek Yerler Walt Disney Studios Gezilecek Yerler Disneyland Paris Ulasim Disneyland Paris Siralardan Kurtulma Yollari Disneyland Paris Otel Rehberi Disney Karakterleri Yemek Disneyland Paris Yeme Icme Rehberi Paris Alisveris Rehberi Tax Free Alisveris