En İyi 10 Roma Pizzacısı


Roma’ya kadar gitmişken en güzel Roma pizzacılarında Roma’nın en lezzetli pizzalarını yemeden dönmek olmaz. Sonra buralara geri döndüğünüzde arkadaşlarınıza ne anlatacaksınız, nasıl diyecekseniz ki biz Roma’da şöyle güzel pizza yemiştik, margaritaları böyle güzeldi, işin sırrı malzemede canım, hamur dediğin şöyle hafif kıtır kıtır ve ince olmalı, kenarları da azcık yanmış olmalı diye :) Eğer bunları arkadaşlarınız sıkılıncaya kadar her pizza sofrasında söylemek istiyorsanız Roma pizzacı tavsiyeleri yazımızı mutlaka okumalısınız. Yok eğer sürekli söyleyip arkadaşlarınızı kaçırmak istemiyorsanız da yazımızı okuyabilirsiniz: işte karşınızda en iyi 10 Roma pizzacısı! 

Ama hemen öncesinde Margarita pizzasının adının niye Margarita olduğuyla ilgili kült bir bilgiyle başlayalım. 1889 yılında Kraliçe Margarita Napoli’deki Pizzeria Brandi’yi ziyarete gelmiş. O günkü pizzacı İtalyan bayrağının üç rengini simgeleyen domates, mozzarella ve fesleğenden kraliçeye özel pizza yapmış ve sonrasında da bu pizza pek meşhur olup Margarita adını almış. Bugün için yemek tarifimizi de verdiğimize göre en iyi Roma pizzacıları yazımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. 


1. Roma’nın bizce en güzel pizzacısı Pizzeria Baffetto:

Roma’ya gittiğimizde içeri girmek için kapısında kedi gibi beklediğimiz, içeri girdiğimizde bizdeki kebapçılar gibi duvarları burada yemek yiyen İtalyan futbolcuların fotoğrafları ile dolu (yanlış hatırlamıyorsak bir tanesinde Maldini ve Baffetto yan yanalardı) bir yerdi Pizzeria Baffetto. Burası mütevazi duruşunun altında o kadar lezzetli pizzalar barındırıyor ki kendisine özel bir sayfa ayırdık. Pizzeria Baffetto ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Roma pizza 1

Pizzeria Baffetto’daki soframız


2. Trastevere’de karnınız acıkırsa Pizzeria da Ivo:

Roma’da eğlence hayatının merkezi Trastevere’ye gider, karnınız acıkır ve canınız Roma’nın en güzel pizzalarından birini isterse doğruca gideceğiniz yer Pizzeria da Ivo olmalı. Kaldırımın üzerine atılmış plastik sandalyelere eşlik eden en az onlar kadar basit masalara, içeride fırından çıkıp tavan boyunca ilerleyen garip görünümlü havalandırma borusuna, duvarlardaki anlam vermek için zaman harcanması gereken öylesine yerleştirilmiş gibi duran sporcu fotoğraflarına bakmazsanız pizzaları pek bir lezzetli gelecektir. “Ne?! Onunla o gider miymiş! ” demeyenlerdenseniz de buradaki farklı pizza kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Fiyatlar da alıştığımız eve paket servis yapan pizzacılar ile karşılaştırıldığında bile pek yüksek değil. Tabi ufak bir pizzacı olduğu için kalabalık olmadan gitmek iyi olur, önceden söyleyelim (Via di S. Francesco a Ripa, 158).


3. Ne kadar dağınık o kadar lezzetli pizzalar yapan Pizzeria da Ricci:

Kuvvetle muhtemel Roma’nın en eski pizzacısı burası. Yemek yerken selfie’lerin çekilmediği, güzel bir pizza fotoğrafı eşliğinde check-in’lerin yapılmadığı, hatta Roma sokaklarında daha turistlerin bile olmadığı zamanlardan beri bu pizzacı varmış. Taa 1888 yılında açılmış Pizzeria da Ricci. Ricci’nin pizzaları, zincir pizzacılarda alıştığımız sanki bir üretim hattından çıkmış gibi görünen, üstünde birbirlerine uzaklıkları aynı, simetrik yerleştirilmiş malzemelerin olduğu pizzalara hiç benzemiyor. Pizza hamurunun köşelerinin hafiften yandığı, üstündeki peynirin ayarının kaçıp önce eriyip sonra kabarıp tüm pizzayı ele geçirdiği, mantarların pizzanın bir yerinde çok diğer tarafında hiç olmaması için özenle ama rastgele dağıtıldığı, salamların koca koca doğranıp tüm pizzaya ağırlığını koyduğu bir yer. Önce garipsiyor olsanız da sonra anlıyorsunuz ki pizza ne kadar dağınıksa o kadar lezzetli :) Hamuru da Roma’da alıştığımız incecik, tabağın dışına taşan pizzalara benzemiyor. Daha küçük ama daha kalın hamura, yani Napoli usulü pizza yapıyorlar. 

İçerisi ise 1888’den beri pek az kere yenilenmiş gibi duruyor. Herhalde en son yenilenmesi de şurada şöyle yemek yedim twitlerinden epey önce olmuştur. Ama kimin umrunda, önemli olan pizzalarının lezzeti, hem böyle olunca fiyatlar da daha uygun oluyor :) Bu arada söyleyelim pizzadan başka yemekleri de var. Termini’ye veya Aşk Çeşmesi’ne yakınsanız mutlaka uğrayın (Via Genova, 32).   


4. Fırıncı küreğine dikkat etmeniz gereken Panattoni:

Her ne kadar adı Panattoni olsa da buraya çoğu kişi upuzun mermer tezgahından dolayı mermer demek olan Ai Marmi diyormuş. Burası Roma tarzı incen hamurlu pizzalar yiyebileceğiniz bir yer. Bizdeki genellikle eskiden olan veya artık bizim çok göremediğimiz sokak arasındaki pidecilere benziyor. Malzemeler ile buluşmayı bekleyen açılmış sıra sıra hamurlar, un taneciklerinden beyazlaşmış tezgah, bembeyaz önlükleri ile fırının başındaki ustalar, tezgaha yaklaşmanızı engelleyen fırından pizzaları çıkartırlarken kullanılan ani hareketleri ile meşhur kürek ile bildiğiniz sokak pizzacısı burası. Pizzaları da 8-9 euro civarında. Trastevere’ye veya Vatikan’a gittiğinizde (Trastevere’ye daha yakın) buranın lezzetli pizzalarının tadına bakabilirsiniz (Viale di Trastevere, 53).    

Roma


5. Kolezyum’u gezdikten sonra Pizzeria Da Remo:

Roma’nın en iyi pizzacılarından biri Da Remo biraz kalabalık, gürültülü bir yer. Zaten İtalya’da sakin ve sessiz bir yer beklemediğinizi düşünüp sorun olmayacağını varsayıyoruz :) Trastevere ile Kolezyum’un arasında, Tiber Nehri’nin yakınlarındaysanız ve kapıda sıra yoksa uğrayıp lezzetli Roma pizzalarının tadına bakabilirsiniz (Piazza Santa Maria Liberatrice, 44). 


6. İçi Nutella ve Ricotta peynirli kapalı pizzası ile meşhur Pizzeria dar Poeta:

Pizzeria dar Poeta buraya kadar yazdığımız Roma pizzacıları içinde en salaş olanı. Muhtemelen dışarıdan baktığınızda binanın spreyle boyanmış duvarlarını gördüğünüzde içerideki pizzaların ne kadar lezzetli olduğu aklınıza gelmeyip, Trastevere’ye gelen yol bilmez yordam bilmez turistlerin uğradığı bir mekan zannedebilirsiniz. Gerçi kapıdan içeri girseniz de pizzaları tatmadıkça fikrinizin değişeceğini sanmıyoruz :) Ta ki üstü Mozzarella di Bufala peynirli meşhur bufala pizzalarını yiyene kadar. Okuyunca biraz garip gelebilecek farklı bir tatlıları da var: içi Nutella ve Ricotta ile doldurulmuş kapalı pizza. Eğer pizza ile karnınız yeterince şişmediyse ve “Yoo garip değil, her türlü Nutella’nın gideri var” diyenlerdenseniz deneyebilirsiniz. Fiyatlar da içecekler dahil oldukça makul (Vicolo del Bologna, 45). 


7. İspanyol Merdivenleri’ndeyken karnınız acıkırsa tercihiniz PizzaRe:

İspanyol Merdivenleri’nde veya Via del Corso’dasınız ve karnınız acıkmaya başladı. Ne yapacağız, nerede yemek yiyeceğiz, Roma’nın en iyi pizzacıları neredeydi diye strese girmenize gerek yok. Hemen yakınınızdaki 700’lerden beri yapılan Napoli pizzası geleneğini sürdüren PizzaRe yardıma hazır. PizzaRe’de Salerno’dan günlük getirilen Buffalo Mozzarella peyniri, Sicilya’dan gelen domates, dinlenmesi için bir gün bekleyen hamur her gün yüzlerce kez odun ateşinde buluşuyor ve enfes pizzalar ortaya çıkıyor (Via di Ripetta, 14).


8. Salaş olmasın pizzacımız diyenler için Gaudi:

“Biz öyle salaş mekanları sevmiyoruz, plastik masa sandalye bize göre değil. Hele sünnet düğünü gibi masaya boydan boya gazete serer gibi kağıt örtü seren bir pizzacı hiç olmasın” diyorsanız Gaudi’ye gidebilirsiniz. Hem yukarıda havadar bir terası bile var. Eğer biraz daha kalın hamurlu Napoli pizzası seviyorsanız ve Villa Borghese yakınlarında olursanız burayı deneyebilirsiniz, yoksa Roma’nın gezilecek yerlerine göre biraz sapa kalıyor (Via Ruggero Giovannelli, 8). 


9. Baffetto’da sıra beklemek istemezseniz Pizzeria La Montecarlo:

Pizzeria Baffetto’ya gittiniz ve kapıdaki sıranın uzunluğundan içeriye giremediyseniz merak etmeyin, ton ton Baffetto Usta’nın çocuklarının yaptığı pizzaları hala yiyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Pizzeria Baffetto’ya yürüyerek yaklaşık bir dakika uzaklıktaki Pizzeria La Montecarlo’ya gitmek. Burası da Baffetto’nun çocukları tarafından işletiliyormuş. Sonuçta mükemmel pizza tarifleri kuşaklar boyu aktarılıyordur diye düşünüyoruz (Vicolo Savelli, 13).


10. Piazza del Popolo yakınlarındaysanız Il Brillo Parlante: 

Sadece pizza değil, menüde başka İtalyan yemekleri de olsun; mesela bir bruschetta olsun veya bresaola olsun diyorsanız da Il Brillo Parlante’yi deneyebilirsiniz. Burada lezzetli pizzalar yanında farklı İtalyan tatlarını da bulabilirsiniz.

Burası diğer anlattığımız pizzacılardan biraz farklı. Çünkü aslında Il Brillo Parlante öyle pek de bilinmeyen ama pek bir işlek yerde olan Hotel Valadier’in restoranı. Ama sokakta yürürken karşılaşırsanız ikisinin bir bağı olduğunu tahmin etmeniz biraz güç olur. Diğer yerlerden birkaç euro daha pahalı (pizzalar yaklaşık 10 euro civarında) olsa da Piazza del Popolo yakınlarında acilen güzel bir pizzacı bulmam gerekiyor derseniz bir şans verebilirsiniz. Bir de not; dışarıda yer bulmaya çalışın yoksa bodrum kata inmeniz gerekir (Via della Fontanella, 12).


Umarız Roma’nın en iyi pizzacıları yazımızı beğenmişsinizdir. Eğer Roma’ya gidip daha güzel pizzacılar bulursanız (ki yaklaşık on bin restoran olan bir şehirde pek uzak bir ihtimal değil) bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Yazımızı bitirmeden bir bilgi daha paylaşalım. Roma’daki çoğu iyi pizzacı öğleden sonra, hatta bazıları öğle saatlerinde bile kapalı olabiliyor. Akşamları da 19:30 gibi açılıyorlar. Eğer zamanınız kısıtlı ve risk alamam diyorsanız (bu sefer de kapıda sıra olabilir tabi) akşam saatlerinde giderseniz daha garanti olabilir. Yoksa Roma’nın en güzel pizzasını yiyeceğiz motivasyonu ile gidip masaların üzerinde ters çevrilmiş sandalyeler ile karşılaşabilirsiniz!

Bu arada eğer Roma’da kalacağınız oteli henüz kesinleştirmediyseniz farklı bütçelere göre en güzel, en farklı Roma otellerini anlatan yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.  

Son olarak biz bu Napoli (kalın hamurlu) – Roma (ince hamurlu) pizzası savaşında tarafımızı söyleyelim. Bizce en güzel pizza… Neyse eğer daha önce ikisini de denemediyseniz kararınızı etkilemeyelim. İkisini de tadın ve kararı siz verin :)

Şimdiden afiyet olsun…


DİĞER ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Vatikan Bilmeniz Gerekenler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli Roma En Iyi Pizzaci Roma En Guzel Dondurmaci Roma Kafe Romada Alisveris Tax Free Alisveris Romada Ulasim Roma Havaalani Ulasim Italya Tren Biletleri Roma Pass