Roma’da Alışveriş ve Roma Outletleri


Her gardrobunuzu açtığınızda içerisi tıka basa dolu olsa bile “giyecek hiçbir şeyim yoook!” diyorsanız, üstelik hala etiketleri üzerinde duran elbiseleriniz dolabın derinliklerinden size içli içli bakıyorsa Roma sizin için doğru bir destinasyon. Bir mağazaya girdiğinizde ona göre ayakkabınız olmamasına rağmen beğendiğiniz çantayı “ilk görüşte aşk böyle olur” diye indirim olmasa bile hemen alıyorsanız, sonra da “bu çantama göre ayakkabım yok, ayakkabı almam lazım” diye içiniz içinizi yemeye başlıyorsa Roma’da alışveriş yapmadan duramazsınız demektir. Hatta arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde yeni sezonun modası şuymuş, bu hafta sonu şurada indirim varmış diye konuşmalar geçiyorsa aranızda Roma’da alışveriş sizin için Roma’yı gezmekten bile daha mühim olabilir :) O zaman doğru yerdesiniz çünkü Roma’da alışveriş yapabileceğiniz yerleri tek tek anlatmaya çalışacağız. Malum yurt dışından alışveriş yapmak özellikle akıllıca yapıldığında bütçeye zarar değil fayda bile sağlayabiliyor. Hal böyle olunca da blogumuzda değinmeden geçmek olmaz.


ALIŞVERİŞ CADDELERİ:

Via Condotti: İspanyol Merdivenleri’nin tam karşısındaki insan kalabalığına girerseniz Via Condotti’ye ulaştınız demektir. Via Condotti, etrafındaki binaların etkisi ile güneşin kaldırımlarını sadece birkaç saat aydınlatabildiği daracık bir sokak aslında. Ama öyle bir sokak ki bir anda Gucci, Prada, Valentino, Dolce&Gabbana, Zegna gibi lüks markaların vitrinleri etrafınızı sarıyor. Bütçenize zarar vermemek adına kıvrak hareketlerle sıra sıra İtalyan moda devlerinin mağazalarına yüz vermeden yanlarından geçip gitmeniz gerekiyor. Yine de vitrinlere bakıp göz ziyafeti çekmekten zarar gelmez. Burası sizi kesmediyse hemen arka sokağı olan Via Borgognona’yı da Roma’da alışveriş için tavsiye ederiz.

Romada alisveris

Via del Corso: Piazza del Popolo’dan başlayıp hani şu meşhur Düğün Pastası anıtının olduğu Piazza Venezia’ya kadar giden Via del Corso da bir başka alışveriş caddesi. Via Condotti’yi boylamasına kesen bu cadde birazcık uzun. O yüzden size alışveriş için en iyi yerlerini söyleyelim ki boşuna Roma’yı gezeceğiniz değerli zamanınız gitmesin. Caddenin Piazza del Popolo ve Via Condotti’ye yakın taraflarında alışveriş için daha fazla markayı bulabilirsiniz. Burada sizi karşılayacak olanlar bildik mağazalar: Gap, Zara, Benetton vs. Eğer H&M’i seviyorsanız burası tam size göre. Cadde üzerinde iki tane H&M mağazası var, düşünün caddenin uzunluğunu ve ne kadar çok mağaza olduğunu :) Bol bol da daha önce hiçbir yerde görmediğiniz, muhtemelen zincir olmayan mağazalar da yine burada mevcut. 

Böyle olunca alışveriş yapmadan ayrılmak da zor oluyor Via del Corso’dan. Biz buradan çok uygun fiyata iki güzel mavi bavul ve bir de güzel mont almıştık. Tabii ki döner dönmez aynı montun buradaki fiyatına bakmış, Roma alışverişimizde tasarruf ettiğimizi fark edince pek bir sevinmiştik :)  

Via del Boschetto: Roma’da alışveriş için daha yerel mağazalara ulaşabileceğiniz bir sokak arıyorsanız, gidebileceğiniz yer Via del Boschetto. Buradaki dükkanlar diğerleri gibi dünyanın moda devleri tarafından işletilmiyor. Ara sokakta kalmış küçük dükkanlarda vintage koleksiyonları, daha meşhur olamamış İtalyan modacıların tasarımlarını bulabilirsiniz.

Via Cola di Rienzo: Elinizde tuttuğunuz kıyafet için endişeli gözlerle fiyat etiketine bakmadan önce gönül rahatlığı ile “Bunun x small’ı var mı?” demek istiyorsanız Via Cola di Rienzo Roma’da alışveriş için doğru bir yer olacaktır. Buradaki mağazaların fiyatları diğerlerine göre biraz daha uygun (tüm mağazalar değil tabii ki, sonuçta bir Avrupa şehrindesiniz:) ). En iyi yanı da burayı gezmek için yolunuzu değiştirmeye hiç gerek olmaması. Piazza del Popolo’dan Vatikan’a giderken buradaki ağaçların altından aheste aheste yürürseniz Roma’nın tadını biraz daha fazla çıkarmış olursunuz.


İNDİRİM MAĞAZALARI & ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ:

Castel Romano Outlet: Roma’ya gidip de İtalyan modacıların kıyafetlerinden almadan, en azından buna niyet etmeden olmaz. Seyahat dönüşü üstümüzdekileri soran arkadaşlarımıza “Bu mu? Roma’dan almıştım canııım” demek istiyorsak tabii :) Ama bunun için doğru adres maalesef Roma’nın içindeki Armani, Bottega Veneta, Etro, Fendi, Ferre, Gucci, Zegna, Moschino, Egon von Fursterberg, Salvatore Ferragamo gibi mağazalar değil. Fiyatlar epey bir el yakıyor çünkü. Bunun yerine gidilmesi gereken en doğru adres Roma outletleri. Outletler içinde de en iyisi tur firmalarının bile özel turlar düzenlediği Castel Romano Outlet. Ama önceden söyleyelim Roma’nın meşhur alışveriş caddesi Via Condotti’ye benzemiyor bu outlet. Öyle tüm İtalyan moda markalarının mağazalarını burada bulacaksınız diye bir şey yok maalesef. 

Yine de birçok müze kapandıktan sonra ama karnınız daha Roma’nın en iyi pizzası için acıkmadan önce Castel Romano Outlet’e gidebilirsiniz (hafta içi 20:00’da, hafta sonu 21:00’da kapanıyor). İçeride euro ile alışveriş ediyor olmanın suçluluğunu bastıran, az da olsa tasarruf ediyor olmanın verdiği gönül rahatlığı ile dükkanları gezebilirsiniz. Dükkanları gezmek demişken eğer çok vaktiniz yoksa, haritadan gideceğiniz mağazaların yerlerine bakıp bir plan yapmanız zaman kazanmanız adına faydalı olabilir.

Biliyoruz outletlerde %30 indirim olsa bile pek bir şey ifade etmiyor, hele de söz konusu bu markalar olunca. Ama yine de yok sezon sonu, yok ikincisi şu kadar indirimli, yok daha sezon yeni başladı indirimleri bir araya gelince biraz daha anlamlı bir fiyat yakalayabiliyorsunuz.  

Il Discount dell’Alta Moda: Roma’da uygun fiyatlı tasarım ürünleri alışverişi için illa şehir dışlarına kadar taşınmanıza gerek yok. Outlete gidecek, mağaza mağaza hepi topu %30 indirim peşinde koşacak vaktim yok diyorsanız birçok dergide de önerilen Il Discount dell’Alta Moda’ya, Roma’da %50 indirimli fiyata Armani, Gucci gibi marka ürünler almak için gidebilirsiniz. Hem yerleri İspanyol Merdivenleri’ne ve Piaza del Popolo’ya çok yakın olduğundan bir uğrayıp ayakkabılara, çantalara bakmaktan zarar gelmez (Adres: Via di Gesù e Maria, 16, Roma).

Coin: Öyle mağaza mağaza dolaşamam, gittiğim yerde nokta atışlı her bir şeyleri bulayım, fiyatlar indirimli olmayabilir ama çok da pahalı olmasın, her yerde bulabileceğim markalar dışında yeni markalara da açığım diyorsanız Roma alışveriş hakkınızı Coin mağazasında kullanabilirsiniz. Burada kendinize ve çocuklara kıyafetler, eviniz için aksesuarlar, bakımlı olmayı sevenlere güzellik ürünleri alabilirsiniz (Adres: Via Cola di Rienzo, 173, Roma).

Leam: Coin’den çıktıktan sonra hala elleriniz torbalarla dolu değilse hemen karşı binadaki Leam’a da bir şans verebilirsiniz. İçinde bol bol lüks marka bulunduran Leam, gezerken Bottega Veneta çantalarının fiyatını görünce karşısında sergilenen Michael Kors’u bile ucuz bulacağınız bir yer. Mağazadaki fiyatlar epey bir yüksek anlayacağınız. Tüm bu kısımları geçip doğrudan Leam’ın indirim bölümüne doğru yola koyulursanız kim bilir belki bütçenize göre güzel bir ayakkabıyı denerken bulabilirsiniz kendinizi (Adres: Via Appia Nuova, 26, Roma). Baktınız buradaki fiyatlar sizi depresyona soktu, hemen yakında Zara var :)


ANTİKACILAR:

Via Margutta: Çok da bilinmeyen, arkalarda kalmış, binaların çatılarından sokağa sarmaşıkların indiği, iki arabanın zar zor yan yana geçebileceği antikacılarla dolu bir yer arıyorsanız Via Margutta, Roma’da alışveriş için gidebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Via dei Coronari: Roma’da antika bir şeyler arıyorsanız Via dei Coronari’deki mağazalara bir göz atabilirsiniz. Baktınız size göre bir şey bulamadınız, Rönesans’tan bu yana çok az değişen sokağın keyfini sürebilirsiniz. Tabii son dönemlerde artan turist sayısı ile birlikte tipik turistik kafelerin burayı da yavaş yavaş ele geçirmeye başladığını söyleyelim. 

Via del Babuino: Roma’da alışveriş yapacağım ama aldıklarım arasında antikalar da olsun diyorsanız İspanyol Merdivenleri’nin hemen yakınındaki Via del Babuino’yu rotanıza ekleyebilirsiniz. Önceden uyaralım antikacı diye yanlışlıkla sokaktaki tasarımcı mağazalarından birine girerseniz etiketlere bakıp hiç bozuntuya vermeden kıyım kıyım çıkmaya hazır olun :)  

Via Giulia: 500. yaşını yeni kutlayan saraylar ve kiliseler ile dolu Roma’nın en güzel sokaklarından biri olarak gösterilen Via Giulia, aynı zamanda ev sahipliği yaptığı antikacıları ile de meşhur bir yer. Roma’nın salonu da denilen, Romalıların yürüyüş için seçtikleri bu sokağı Roma’da alışveriş ile ilgilenmiyorsanız bile gezebilirsiniz :)


PAZAR YERLERİ:

Campo de’ Fiori: Birkaç kelime İtalyanca bilgimizle adından, önce burayı çiçek pazarı sansak da aslında Campo de’ Fiori’de sadece rengarenk kır çiçeklerinin süslediği tezgahlar yokmuş. Kıpkırmızı domateslere komşuluk yapan sebze meyve dolu kasalar, kesilip doğranmış diyet yapmayı özendirecek salata malzemeleri, “aman boş ver diyeti, hayata bir defa geliyoruz” dedirtecek rengarenk makarnalar, o makarnalar ile yenmeyi bekleyen parmesanlar da Campo de’ Fiori’de köşeleri kapmış açık havada alışveriş yapanları bekliyor. Anlayacağınız güzel ve biraz da turistik bir pazar yeri burası. 

Campo de’ Fiori’de pazar alışverişinizi yaptıktan sonra tezgahlar kaldırılıp da Bruno heykeli meydana hakim olduğunda, meydanı çevreleyen şirin kafelerde de oturmanızı tavsiye ederiz.

Romada alisveris Campo de Fiori

Porta Portese: Eğer bit pazarı konseptini seviyorsanız Porta Portese’ye gidebilirsiniz ama eğer bit pazarları bana göre değil diyorsanız tam bir zaman kaybı olacaktır sizin için :) Hala gitmek istiyorsanız siz; tezgah tezgah dolaşıp pazarlık yapan, üst üste istiflenmiş kıyafetlerin altlarında güzel bir şeyler bulabileceğine inanan iyimser ama taklit ürünlere kanmayan bir pazar tutkunusunuz demektir (Pazar sabahları açık, Via Ippolito Nievo).  


ŞARKÜTERİLER:

Paciotti Salumeria: Paciotti Salumeria, Roma’da alışverişin sadece kıyafet olmadığını hatırlatan Paciotti ailesi tarafından işletilen 40 yıllık bir dükkan. Eğer siz de İtalya’ya gidip peynir, şarküteri almadan dönmek olmaz diyenlerdenseniz buraya mutlaka uğramalı, hatta bavulunuzda alacaklarınız için kallavi bir yer bırakmalısınız. İtalya’nın farklı yerlerinden getirilen peynirler, şaraplar, tatlılar, etler burada sizi bekliyor olacak. Dediklerine göre Paciotti Salumeria’nın fiyatları süpermarketlerden bile daha uygunmuş (Adres: Via Marcantonio Bragadin, 51, Roma). 

Castroni: Roma’nın çeşitli yerlerinde önünüzü kesecek ama adını daha önce duymadıysanız hiç dikkatinizi çekmeyecek, önünden geçip gideceğiniz bir dükkan zinciri Castroni. Ama eğer eve döndüğünüzde mutfağınızda sanki İtalya’daymışsınız gibi yemekler yapmak istiyor, arkadaşlarınızla Roma’dan aldığınız soslarla taçlandırılmış makarnalar yemek istiyorsanız Castroni’ye uğrayabilirsiniz. Malum buralardaki marketlerden alması birazcık pahalı, o yüzden Roma’ya gitmişken mutfak alışverişi yapmadan dönmek olmaz :) Vatikan’ı ziyaret planınız varsa, oraya kadar gitmişken yakınlarındaki Castroni’ye uğrarsanız kazanacağınız zamanı gönül rahatlığıyla alışverişe ayırabilirsiniz. (Adres: Via Cola di Rienzo, 196, Roma).

Volpetti: Roma’dan peynirler, makarnalar, salamlar, reçeller, soslar, mantarlar, çikolatalar ile dönmek, eve döndükten sonra bir süre daha kendinizi İtalya’da hissetmek istiyorsanız Volpetti’ye gidebilirsiniz. İçeride herhalde 50’den fazla çeşit peynir var. Mayorka, Parmigiano Reggiano, Castelmango, Mozzarella, Gorgonzola al mascarpone, Pecorino del Principe içlerinden sadece birkaçı. İçeride yok yok anlayacağınız. Tabi biliyoruz hiçbiri tulum peynirinin, üzerinde hafifçe zeytinyağı gezdirilmiş bir Ezine peynirinin yerini tutmaz :) Yine de Roma’da alışveriş için adresini siz bir kenara not etmeyi ihmal etmeyin (Adres: Marmorata, 47, Roma).


ÇOCUK KIYAFETLERi & OYUNCAKÇILAR:

Bartolucci:  Şöyle yurt dışına çıkmışken çocukları şenlendirelim, elimiz boş dönmeyelim diyorsanız Roma’da alışveriş yapmanız için tam size göre bir yer önerebiliriz. Çocuğunuzun rengarenk odasını tik-tak-tik-tak sesleri ile dolduracak ahşap duvar saatlerinden sabahları uyandığında sizinle birlikte diş fırçalama alışkanlığı edinmelerini sağlayacak yine ahşap diş fırçalığı setlerine (üzerlerinde bir de kum saati var ki minik yaramazlar sıkılıp da hemen diş fırçalamayı bırakmasınlar diye) kadar birçok hediyelik eşya bulabileceğiniz Bartolucci’yi ziyaret edebilirsiniz. Bir de tabii içeride bol bol Pinokyo oyuncağı olduğunu da söyleyelim. Çocuğunuza uyku vakti gelince Pinokyo hikayesini anlatırken uzun burunlu bir oyuncak işinize epey yarayabilir (Adres: Pantheon’a yaklaşık 100 metre uzaklıkta Via dei Pastini 96 numarada).  

Citta del Sole: Hep aynı oyuncakçılardan hep aynı oyuncakları almaktan sıkıldıysanız Roma’da Citta del Sole’den çocuklarınıza yeni ve yaratıcı oyuncaklar alabilirsiniz. Daha önce görmediğiniz robot setlerinden patates saatlerine, Bremen mızıkacıları gibi üst üste durdurmaya çalıştığınız hayvan figürlü puzzlelardan her küçük kızın annesine özenip kullanmak isteyeceği oyuncak makyaj çantalarına kadar çeşit çeşit oyuncağı burada bulabilirsiniz. Biz bir sonraki Roma seyahatimizde, kendi küçük sincabımız minik kızımız ile Roma’nın farklı yerlerine konuşlanmış mağazalarından birine gideceğiz :) 

Rachele: Çok daha özel, kimsede olmayan butik parçalardan hoşlanıyorsanız; ufaklıklar için başkasında göremeyeceğiniz (her boydan sadece bir çift yapıyorlarmış) el yapımı çantalar, bereler, elbiseler, tulumlar, yelekler bulabileceğiniz adres Rachele. Uzun Çoraplı Peppe’nin giyeceği kadar renkli, üzerleri bol yamalı, altı üstü ile, üstü altı ile uyumlu olmayan, yani tam da çocuklara göre kıyafetler burada. Zaten Peppe’den ilham aldıklarını da saklamıyorlar (Adres: Campo de’ Fiori’ye çok yakın Vicolo del Bollo, 6 numarada yerleri).


ÇANTA & AYAKKABICILAR:

Joseph Debach: Ayakkabı arıyorsunuz ama iş yerindeki herkesin ayakkabısından farklı olsun istiyorsunuz. Yanınızdan geçenler arkalarına dönüp, “Doğru mu gördüm o ayakkabıları?!” desin istiyorsunuz. O zaman ruhunuza adeta gençlik iksiri zerk edecek, kendinizi kaybetmenize neden olacak, sanki bir sanat eseri sergisi geziyormuş hissi uyandıracak bu mağazaya girmeniz hayat memat meselesi olacaktır: Joseph Debach (Adres: Piazza de’ Renzi 21, Trastevere, Roma). 

Romada alisveris ayakkabi

Braccialini: Yukarıdaki ayakkabı mağazasının neyse ki çanta versiyonunu da yapmışlar! Şöyle kimselerde olmayan, nev-i şahsına münhasır, görenlerin “bunu nereden aldın” diyeceği çantalar istiyorsanız Braccialini mağazasına uğramalısınız. Bizzat kendilerinin nitelemesiyle “hiçbirine benzemeyen” dedikleri kadar var çantaları. Maalesef çantalarının pek de uygun fiyatlı olduklarını söyleyemeyeceğiz ancak herkesin hayatında bir kere paraya kıyıp mutlaka dolabımda olmalı dedirtecek cinsten oldukça özgün ve sanat eseri kıvamında parçalar olur kendileri (Adres: Via Mario Dè Fiori, 76). 

Romada alisveris canta


KIRTASİYELER:

Vertecchi: Evde sizi bekleyen minik bir öğrenci varsa, büyüseniz de hala renkli kalem kutularından vazgeçemediyseniz, güzel sanatlar hobiniz var ise ve aradığınız malzemeleri bulamıyorsanız, defterlerime rengarenk kalemlerimle yazılar yazayım diyorsanız şöyle güzel bir kırtasiyeye gitme vaktiniz gelmiş demektir. 70 yıldır işi kırtasiyecilik olan Vertecchi’de muhtemelen aradıklarınızı bulacaksınızdır (Adres: Via della Croce, 70, Roma). 


Umarız Roma’dan; giydikçe Roma’daki keyifli tatilinizi hatırlatacak güzel kıyafetler, arkadaşlarınızın “ne kadar da özgün” diyeceği farklı hediyeler alıp dönebilirsiniz. Bu arada Roma’da alışveriş demişken nasıl vergi iadesi alacağınıza dair yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Malum buralara kadar okuduysanız Roma’da alışveriş yoluna baş koydunuz demektir :) Ayrıca eğer henüz Roma’da kalacağınız oteli bulamadıysanız Roma otel tavsiyelerimizi mutlaka okumalısınız. 


DİĞER ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Vatikan Bilmeniz Gerekenler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli En Iyi Roma Pizzacilari Roma En Iyi Pizzaci Roma En Guzel Dondurmaci Roma Kafe Tax Free Alisveris Romada Ulasim Roma Havaalani Ulasim Italya Tren Biletleri Roma Pass