Roma’nın En Güzel 5 Dondurmacısı


Roma’nın en iyi dondurmacısını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Ama Roma’nın en meşhur dondurmacılarını anlatmaya başlamadan önce gelato kavramına bir açıklık getirelim. Çünkü bugünlerde gelato aşağı gelato yukarı, her yerde bir İtalyan dondurması modası var. Ama çocukluğunda bakkalın buzdolabında öyle şimdiki gibi çeşit çeşit dondurma olmayan, tatil beldesinde iskeleye akşamları gittiğinde yürüyüş yaparken dondurma yiyen bizler için gelato kavramı pek bir yeni. Peki nedir gelato ve bizim bildiğimiz dondurmadan farkı nedir? Gelato’nun ilk farkı şu; öyle makinelerle dolu fabrikalarda, derin derin kazanlarda, upuzun üretim hatlarında, koca koca firmalarda üretilen dondurmalar gibi değiller. Gelato’lar daha ziyade hemen tezgahın arkasındaki mutfakta, ölçek ekonomisinden habersiz dükkanlarda üretiliyor. İkinci farkı ise içindekiler ve dondurmanın yoğunluğu. Bildiğimiz dondurmaya göre biraz daha yumuşaklar. Üçüncü farkı ise Roma’da dondurmaya “gelato”, dondurmacıya da “gelateria” deniyor olması :) Dondurma ve gelato arasındaki farkı yeterince açıkladığımıza göre artık Roma’nın en güzel dondurmacılarını anlatmaya geçebiliriz.


1. CREMERIA MONTEFORTE:

Roma’ya gitmeden önce Kolezyum’u araştırdığımız kadar dondurmacıları da araştırmıştık. Ne de olsa İtalyan dondurmacılarının başkentine gidiyorduk. Roma’dan incecik, köşeleri biraz yanmış, alıştığımız kadar yuvarlak olmayan bir pizza yemeden dönmek olmayacağı gibi kremsi dondurmalarının tadına bakmadan da sınırdan geçmek olmazdı. Sonunda elimizde uzun bir liste oluştu, her gittiğimiz yere göre en yakındaki dondurmacıları çıkarmıştık sonuçta. Birine gidemezsek diğerine gideriz diye. 

Roma tatilimizin ilk günüydü. Daha şehre yeni yeni kendimizi alıştırıyor, görülmesi gereken yerleri tek tek listeden düşmeye çalışıyorduk. Tam Pantheon’u da gezdik artık bir sonraki yere gidebiliriz demiştik ki bardaktan boşalırcasına yağmur yağmaya başladı. Roma’yı gezerken şemsiye olmadan yakalan turistleri sırılsıklam yapan yağmurdan nasibimize düşeni almamak için Pantheon’un hemen yanında saçaklarında altında beklemeye başladık. Yağmur durur durmaz hemen sıradaki yere gitmek üzere kendimizi hazırlamışken yüz metre yarışında start almayı heyecanla bekleyen koşucular gibiydik. Ama bu esnada ne olduysa dikkatimizi tam karşımızdaki ara sokaktaki bir tabela çekti. 

Roma dondurma

Yağmur altında beklerken aradığımız Roma dondurmacısını bulduk

Bu tabelayı bir yerden hatırlıyorduk. Önce Cremeria yazısından olsa gerek dedik, sonuçta dondurmacı demekti ve yol boyunca birçok yerde görmüştük. Ama Monteforte de yabancı gelmiyordu, bir yerlerde gördüğümüzden emindik. Hemen elimizdeki rehberin indeks sayfalarına daldık. Cremeria Monteforte’yi orada gördüğümüzde doğru iz üzerinde olduğumuzu anlamıştık. Hemen karşısında gösterilen sayfa numaralarına ulaşana kadar parlak kağıttan sayfaları hızlıca çevirdik. Evet işte karşımızdaydı, fosforlu kalemle çizdiğimiz Cremeria Monteforte sayfada sanki neon ışıklarını yakmış gibi bizi bekliyordu.

Teşekkürler yağmur diyerek dondurma ile aramızdaki tek engel olan Via della Rotonda üzerindeki yolu boylu boyunca istila etmiş motosikletleri geçip Cremeria Monteforte’ye çok fazla ıslanmadan girmeyi başardık. İçerisi hiç de düşündüğümüz gibi değildi. Bu kadar turistik bir yerde, bu kadar minicik bir dükkan olması bütün hayallerimizin bir anda suya düşmesine neden oldu. Tam bir turist tuzağı diye düşünmeye başladık. Gezi rehberimizi yanılmış bize şehrin en turistik yerlerinde açılmış sıradan bir dondurmacıyı önermiş olabilir miydi? Bu düşünceler rengarenk top top dondurmalar külahımızla buluşmaya başladıkça daha da derinleşiyordu :) Tam da bunları düşünürken hatırladık, gelato’nun ne demek olduğunu. Hani küçük küçük dükkanların arkasındaki mutfaklarda yapılan dondurmalara deniyordu ya gelato, işte bizim olduğumuz yer de tam öyle bir dükkandı.

Dondurmamızın tadına baktığımızda ise bir kez daha yağmura teşekkür ettik, pek bir leziz dondurmacıyı bulmamıza vesile olduğu için. Yoksa hiç farkına bile varmadan Roma’nın bir başka turistik yerine doğru yola çıkacaktık. Tabii yine de söyleyelim bizim alıştığımız hafiften buz gibi sertleşmeye başlamış dondurmalara hiç benzemiyor, daha kremamsı bir yoğunluğu vardı dondurmalarının. Adresi ise Via della Rotonda 22, Roma.

Tabi Pantheon’a gitmeyecek olabilirsiniz ve bir dondurmacı için buralara kadar gidilmez diyebilirsiniz veya Roma’ya gittiğimde bir külah dondurma ile dönmem, nasılsa meyveli dondurma yiyorum, kilo aldırmaz meyve sayılır diyenlerden de olabilirsiniz. O zaman size birkaç Roma dondurmacısı daha tavsiye edelim.


2. GELATERIA DEI GRACCHI:

Programlarını imrenerek seyrettiğimiz ünlü, biraz da asi şef Anthony Bourdain’in programında karşılaştığımız bir dondurmacı burası. Gelateria dei Gracchi’de ballı dondurma, cevizli dondurma gibi daha önce denemediğiniz çeşitlere de şans verebilirsiniz. Yeri de kaçırılmayacak cinsten. Piazza del Popolo ile Vatikan’ın tam arasında. İkisine de yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde (Via dei Gracchi 272, Roma).  

Söz konusu yer Roma olunca sadece iki dondurmacı önerip kenara çekilmek olmaz. O kadar çok güzel dondurmacı var ki Roma’da, sabah kahvaltınızı, öğle ve hatta akşam yemeğinizi bile dondurma olarak yiyebilirsiniz. Kısa kısa hepsinin isimlerini ve adreslerini verelim ki size en yakın olana uğrayıp bademcikleriniz şişene bu güzel Roma dondurmalarının keyfini çıkartın (gerçekten dondurma ile ilgisi var mı bilmiyoruz ama en azından küçükken öyle korkutuyorlardı).


3. GIOLITTI:

1900lerden beri dondurma severlerin önünde sıra beklediği Roma’nın en meşhur dondurmacılarından olur Giolitti. Zannetmeyin ki sadece siz biliyorsunuz, bol bol turist ile karşılaşabilirsiniz burada :) Bu arada söyleyelim burası dondurmacıların McDonald’s zinciri gibidir. Dünyanın çeşitli yerlerinde hatta İstanbul’da bile Giolitti’yi bulabilirsiniz (Via Uffici del Vicario 40, Roma).


4. GELATERIA DELLA PALMA:

Burası da Pantheon’a yakın bir başka güzel Roma dondurmacısı. Hafif kavisli cam vitrinlerindeki dondurma çeşitlerini saymaya kalksak bir paragraf yazı yazmamız gerekecek bir yer Gelateria della Palma. Çünkü burada neredeyse 50’ye yakın meyve çeşidi ile dondurma yapılıyor her gün (Via della Maddalena 20, Roma).


5. SAN CRISPINO:

Trevi’ye gidiyorsanız güzel bir Roma dondurması için San Crispino’ya uğramalısınız. Neredeyse 25 yıldır el yapımı dondurma yapan San Crispino’da buz gibi çikolatanın, karamelin, fındığın keyfini sürebilirsiniz (Via della Panetteria 42, Roma).


Adreslerini yazmışsınız ama biz daha Roma’da Kolezyum’a nasıl gideceğimizi bilmiyoruz, minicik küçücük dondurmacıları nasıl bulalım?

Doğru söylüyorsunuz, yabancısı olduğunuz bir şehirde bırakın dondurmacıyı en önemli müzeleri bile bulmak zor olabiliyor. O yüzden hepsinin yerini bir de haritada gösterelim size ki kolayca bulun. Dilerseniz 36 dakika yürüyerek hepsinin tadına bakabilirsiniz ama tabi aldığınız kaloriyi yakabilmek için daha epey bir yürümeniz gerekecektir :)

Şimdiden afiyet bal şeker olsun… 

Roma ile ilgili başka merak ettikleriniz varsa diğer Roma yazılarımızı da okumalısınız… 


DİĞER ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Vatikan Bilmeniz Gerekenler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli En Iyi Roma Pizzacilari Roma En Iyi Pizzaci Roma Kafe Romada Alisveris Tax Free Alisveris Romada Ulasim Roma Havaalani Ulasim Italya Tren Biletleri Roma Pass