Amsterdam’ın en önemli üç müzesine ve bir de konsere sıra beklemeden ve ekonomik girmenin yolu: Museumpleinticket


Amsterdam’a gidiyoruz; kültüre, sanata doyalım ama çok fazla da vaktimiz yok, müze sıralarında helak olmayalım diyorsanız tam size göre bir tavsiyemiz var: Museumpleinticket. Eğer minik bir Amsterdam seyahati yapacaksanız, mesela sadece hafta sonu iki günlüğüne gidecekseniz Museumpleinticket’ı sevebilirsiniz. Çok da fazla kişinin bilmediği bu bilet sayesinde Amsterdam’ın görülmesi gereken üç müzesine ve bir klasik müzik konserine ücretsiz girebiliyorsunuz. Yeterince merak uyandırabildiysek aşağıda daha detay bilgiyi bulabilirsiniz.

Bu arada madem sanatla, klasik müzikle ilgilisiniz, yazıyı okurken Viyana Filarmoni Orkestrası (aşağıdaki videodan) size eşlik etsin. Niye Viyana Filarmoni Orkestrası derseniz, o da yazıda saklı :)


Merak ettik, neymiş bu pek bilinmeyen bilet?

Daha önce gittiyseniz Amsterdam’a biliyorsunuzdur mutlaka; Amsterdam’ın meşhur bir meydanı var müze meydanı diye (yani Museumplein). Burada da üç tane çok önemli müze var. Birincisi Rijksmuseum, ikincisi ona hemen komşu Van Gogh Müzesi ve üçüncüsü de hemen yanlarındaki modern sanatlar müzesi olan Stedelijk Museum. Meydanın bir diğer tarafında ise Amsterdam’ın en önemli müzelerini karşısına almış manzaranın tadını çıkaran Konser Binası yani Het Concertgebouw var. Bu üç müze ve konser binası sadece meydanı değil aynı zamanda bir bileti de paylaşıyorlar. O da Museumpleinticket, yani müze meydanı biletini. Museumpleinticket ile işte bu üç müzeye ve orkestra binasındaki istediğiniz konsere girebiliyorsunuz.

Museumpleinticket

Soldan sağa Museumplein: Küvet şeklinde olan Stedelijk Museum, ortadaki Van Gogh Museum, en sağda kraliyet şatosu gibi duran ise Rijksmuseum

Museumpleinticket’ın bir başka faydası daha var, bu bilet sizi müzelerin girişindeki sıralardan muaf tutuyor. Bu bilet sayesinde sınava girmekten muaf öğrenci gibi keyifle sıradakileri izleyebilirsiniz. Sıra demişken öyle aklınıza birkaç kişinin salına salına beklediği, bizdeki müze girişleri gibi bir sıra da gelmesin. Ne de olsa Van Gogh’un eserlerinden bahsediyoruz! Hele de bir tatil günü gitme gafletinde bulundu iseniz, bildiğiniz metrobüs sırasını aratmayacak cinsten bir sıra görürsünüz binaların yanında yılan gibi kıvrıla kıvırla giden. Öyle ki bir keresinde öğle vakti Van Gogh Müzesi’ne gitmeye çalışmıştık ama kapıdaki sıradan gözümüz korktuğu için tercihimizi daha tenha bir müzeden yana kullanmıştık. Sonra akşam vakti azalan sıraya tekrar girmeye kalkmıştık ama bu sefer de “Sırada beklersiniz ama sıra size gelene kadar müze kapanır.” demişti kapıdaki nazik görevliler :) Dolayısıyla Van Gogh Müzesi’ne girmeyi bir türlü başaramamıştık!

Amsterdam Konser Binası’nda (Het Concertgebouw) hangi konserlere gidebiliriz?

Het Concertgebouw’da neredeyse her gün dünyanın farklı bir yerinden bir orkestranın konserini dinleyebilirsiniz. Dünyaca ünlü Viyana Filarmoni Orkestrası’ndan tutun da, Los Angeles Filarmoni Orkestrası’na, hatta Hollanda Kraliyet Orkestrası’na kadar oldukça geniş bir yelpazede sunulan müzik ziyafetinin tadını çıkarabilirsiniz. Amsterdam seyahatiniz boyunca hangi konsere denk geleceğiniz ise biraz şansınızla sizin aranızda kalmış:) Yine de önceden bilgim olsun derseniz, size uyan günlerde hangi konserin olduğunu buradan öğrenebilirsiniz

Museumpleinticket ile konser keyfi

Müze meydanın tam karşısındaki altın yaldızlı konser binası: Concertgebouw

Amsterdam City Card da müzelere ücretsiz giriş imkanı veriyor, Museumpleinticket da. Peki ikisinin ne farkı var?

Amsterdam City Card ile şehirde onlarca müzeye ücretsiz girebiliyor, ulaşımı ücretsiz yapabiliyor ve kişi başı 40 euroya kadar bir tasarruf edebiliyorsunuz. İyi güzel ama bu kart şehrin en çok ziyaretçi çeken müzesi Rijksmuseum’da geçmiyor. Ayrıca Kraliyet Orkestra binasındaki konserlere ücretsiz giriş de sağlamıyor Amsterdam City Card. Ayrıca sizi müzelerin kapısındaki sıralardan da kurtarmıyor. E her güzelin bir kusuru oluyor sonuçta.

Museumpleinticket

Müze meydanındaki Stedelijk Museum

Ama Museumpleinticket öyle mi ya… Sadece üç müzeye giriş sağlıyor lakin zamandan tasarruf etmek isteyenleri de müze kapılarında yıllandırmıyor, ömür tüketen sıralardan kurtarıyor, adeta gençlik aşılıyor. “Amsterdam’a gitmişken büyüleyici bir binada, gözlerimi kapatıp dış dünyadan uzaklaşıp klasik müzik konseri dinleyeyim” diyenlere de bir çözüm sunuyor. Üstelik Museumpleinticket sahiplerine “Bilet kalmadı” da demiyorlar.

Anlayacağınız az ama öz yerde geçen, sizi daha ayrıcalıklı hissettirecek ve zamandan ciddi oranda tasarruf ettirecek bir kart. Kısaca Amsterdam seyahatinden ne beklediğinize bağlı olarak işinize yarayacak, yabana atılmaması gereken bir kart, demedi demeyin. 

Ayrıcalık dediniz, gözümüz korktu biraz. Museumpleinticket’ın fiyatı kadar acaba?  

Gözünüzün korkmasında aslında biraz da haklısınız. Museumpleinticket biletleri Amsterdam karta göre birazcık pahalı. Bir kişilik bilet almak için 100 euro verseniz para üstü olarak yalnızca 10 euro verdiklerinde şaşırmamanız gerekiyor, yani 90 euro olur kendisi.   

90 euro verdik diyelim, peki Museumpleinticket ile ne kadar tasarruf etmiş olacağız?  

Doğrusu sadece müze gezmeyi planlıyorsanız bu kart size maddi açıdan kar getirmeyecektir. Çünkü zaten tek tek bilet alsanız Rijksmuseum 17 euro, Van Gogh Müzesi 17 euro, Stedelijk Müzesi ise 20 euro. Yani bu üç müze ancak 54 euro ediyor. Ama asıl avantaj konserlerde saklı. Kraliyet Orkestrası’na da ev sahipliği yapan konser binasındaki tüm konserlere bu bilet ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz ki konserler de öyle pek ucuz olmayabiliyor. Mesela dünyanın en iyilerinden biri olarak gösterilen Viyana Filarmoni Orkestrası’nın konser biletleri 70 euro civarında. Yani toplamda 124 euro olan biletleri 90 euroya alabiliyorsunuz. Tabii eğer sizin gittiğiniz günlerde 20 euro değer biçilen bir konser yoksa… O zaman tasarruftan bahsetmek biraz zor olur. 

Ama Museumplein biletinin asıl faydası sizi, sanatla aranızdaki onlarca metrelik sıralardan kurtarması. Saatinize bakıp oflaya puflaya sıralarda beklemektense hem müzenizi gezip hem de Amsterdam kanallarının arasında yürüyüşe vakit bulabilirsiniz.

Bu arada “Neeee 90 euro mu, kaç lira eder biliyor musunuz?” diyorsanız belki daha uygun fiyatlı ve ulaşım masraflarından da sizi kurtarabilecek olan Amsterdam City Card ilginizi çekebilir :) Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz

Rijksmuseum

Akşam vakti Rijksmuseum

Bizim için sorun yok, 90 euroya değer. Nereden alabiliriz bu Museumpleinticket’ı?

Ya konser fikri ya da sıralardan kurtulmak cazip gelmiş anlaşılan :) Rijksmuseum’un hemen karşısındaki küçük binadan Museumplein biletlerinizi alabilirsiniz.  


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer Amsterdam yazılarımız da ilginizi çekebilir. Yine yazımızı beğendiyseniz ve destek olmak isterseniz de otel rezervasyonunuzu sayfamızdaki linkler üzerinden yapabilirsiniz :)

DİĞER AMSTERDAM YAZILARIMIZ

Amsterdam gezilecek yerler Amsterdamda gezilecek yerler Amsterdam muzeleri Madame Tussauds Muzesi Van Loon Muzesi Amsterdam cocuklarla gezilecek yerler Amsterdam kanal evleri Amsterdam otel tavsiye Amsterdam hostel tavsiye Amsterdam Bloemendaal Zaanse Schans Amsterdam yakin minik kasaba Volendam Schiphol havaalani ulasim Amsterdam kanal turu Amsterdam ulasim Amsterdam yeme icme Amsterdam alisveris Tax Free Alisveris Amsterdam card