En ucuz uçak bileti tarihlerini nasıl öğrenirim?


Sabahları erkenden kalkıp kahvaltı bile yapamadan işe-okula gittiniz. Tüm gün çalıştınız. Sonunda akşam oldu. İş bitti, dersler bitti ama siz de bittiniz. Böyle günler, haftalar, hatta aylar geçti. Artık şöyle bol bol fotoğraf çekeceğiniz, döndüğünüzde herkese anlatabileceğiniz güzel bir yurt dışı tatilini hak ettiniz. Tamam ama uçak bileti için birikmiş harçlıkları veya kocaman bir maaşı harcamaya da gerek yok. Onun için de önceden plan yapıp en ucuz uçak bileti tarihlerini öğrenmek gerekiyor. Malum günden güne çok değişiyor uçak bileti fiyatları. Ama havayollarının sitelerine baktığınız zaman da görüyorsunuz ki ucuz uçak biletini bulmak o kadar da kolay değil. Gidişi ucuz bulsanız dönüşler pahalı oluyor. Dönüşleri tam da istediğiniz gibi bütçenize göre denk getirseniz bu sefer de gidiş fiyatları bütçeyi aşıyor. Üstelik her havayolunun sitesini de öyle saatlerce araştıramazsınız. Peki o zaman en ucuz uçak bileti tarihini nasıl bulacaksınız? Bunun da bir yolu var. Bizim de kullandığımız bu yöntem sayesinde en ucuz bileti tarihlerini öğreniyor ve daha çok yer gezebiliyoruz. Nasıl mı? Hadi buyrun adım adım paylaşalım:


Ucuz uçak bileti tarihini nasıl öğrenirim?

İlk ve en önemli adım; ucuz uçak bileti tarihlerini öğrenmenizi sağlayacak bir internet sitesi var: Skyscanner.com. Daha önce adını duymadıysanız, nedir ne değildir diyorsanız kısaca anlatalım. Bu site uçak bileti arama sitesi yani istediğiniz tarih için yüzlerce havayolunu ve onların biletlerini satan birçok acentayı araştırıp en ucuz uçak bileti fiyatlarını görmenizi sağlayan bir site. Özetle “Keşke bu fikir bizim aklımıza gelseydi, pek de leziz olurdu, ne de güzel olurdu” dedirten bir site :)

Ek bir de özelliği var, gitmek istediğiniz şehre olan uçak fiyatlarını gün gün, grafik ile size gösteriyor. Yani ayın hangi günü giderseniz en ucuza uçak bileti bulabileceğinizi anlıyorsunuz. Dönüş için de keza aynı şekilde tüm listeyi önünüze seriyor. Sonra vay efendim ben bilmiyordum, yok efendim haberim yoktu olmasın. Masanızın üstüne iliştireceğiniz büyük bir post-it’e yazın: Skyscanner.com. Zira ne demiştik? Seyahatleri ucuza getirmenin ana yollarından biri ucuz uçak biletinden geçer.

Güzelmiş, peki bu siteyi en karlı şekilde nasıl kullanabilirim?

Normalde uçak bileti fiyatlarına bakmak veya rezervasyon yapmak istediğinizde genel temayül önce gidilecek şehri seçmeniz, sonrasında da gidiş – dönüş tarihlerini belirlemeniz şeklinde oluyor. Ve fakat bu şekilde ancak “Efendim millet nasıl ucuza getiriyor şu uçak bileti işini?!” diye hayıflanırsınız. Bu sefer size farklı bir yöntem önereceğiz; sadece gideceğimiz şehri seçeceğiz ve her gün için en uygun fiyatları görebileceğiz.

Bir örnekle görsel hafızası daha iyi olan takipçilerimizin de gönlünü alalım:) Öncelikle hangi şehre gideceğimizi seçelim -ki biz bu örnekte en çok sevdiğimiz şehirlerden birisi olan Roma’yı tercih ettik. Sonra da tarih yerine “tüm ay” seçeneğini işaretliyoruz. Böylece tatil yapmayı planladığımız Haziran ayındaki en ucuz bilet tarihlerini bulmayı amaçlıyoruz.

Ucuz ucak bileti tarihleri

Karşımıza bütün Haziran ayı için günlük uçak bileti fiyatları çıkıyor. İstanbul – Roma uçuşunda 18-21 Haziran arası en ucuz uçuş tarihleri olarak görünüyor. Dönüş olarak da 22-26 Haziran arası en uygun tarihler bütçemiz için.

Ucuz ucak bileti tarihleri 2

 

Biz de bu tarihlerden kendimize uygun olanları tercih ediyoruz. Karşımıza en ucuz uçak bileti kombinasyonu çıkıyor, yani gidiş-dönüş 386 TL. Ancak burada önemli bir nokta var; bu fiyatlar en güncel fiyatlar değil, o yüzden seçtikten sonra ufak da olsa değişiklikler olabiliyor. Ucuz ucak bileti tarihleri 3

En güncel fiyatları görmek için “Uçuşları göster” alanına tıklamanız yeterli. Örneğimizdeki direkt uçuşlarda en ucuzu 403 TL oldu. Neredeyse şehirler arası otobüs fiyatına geliyor. İstanbul’dan Kuşadası’na otobüs ile gitmeye kalksanız gidiş dönüş yaklaşık 200 lira, hesap ortada…

Ucuz ucak bileti tarihleri 4

Bu fiyatlar da pahalı geldiyse veya Haziran ayı size uymuyorsa, tarihleri seçtiğiniz yerden tüm ayların en düşük fiyatlarını da görebiliyorsunuz. Artık yurt dışına tatile gitmemek için bahaneniz kalmadı :)

Peki ne kadar tasarruf ediyoruz bu şekilde ucuz tarihleri bularak?

Aynı örnekten yola çıkarsak, pahalı olduğu günlerde İstanbul-Roma uçuşu Haziran ayında 535 liraya, hatta kimi günlerde daha fazlasına çıkıyor. Yani bizim aldığımız en ucuz tarihlere göre %30 daha pahalı kalıyor. Sadece tatilimizin tarihlerini ucuz günlere getirerek kişi başı 150 lira tasarruf etmiş oluyoruz. E bir de daha uzak şehirlere gitmeye kalkıyorsanız; mesela New York, mesela Londra gibi, tasarrufunuz daha da fazla olacak demektir. Seyahatinize daha başlamadan tasarruf etmek gibisi yok, ne dersiniz? :)

Ucuz ucak bileti tarihleri 5 THY sitesinden alsaydık fiyatlar ne olurdu?

Cevap: daha pahalı olurdu! Bu fiyatlar THY sitesinden bile daha ucuz. 403 liralık aynı uçuşu, oradan kontrol ettiğimizde karşımıza çıkan fiyat 455 lira. En ucuz tarihli uçak biletini bulmakla kalmadık, sadece bu yolla bile %10 tasarruf ettik. Böylece tatilinize moral motivasyon tavan yapmış şekilde başlamanızı da sağladık.

Ucuz ucak bileti tarihleri 4 1

Peki her tarih ve her şehrin uçuş bilgileri bazen gelmiyor, neden?

Arkasında basit bir çalışma prensibi var aslında. Yakın zamanda farklı kullanıcıların aradıkları tarihler için olan fiyatları saklıyorlar ve onları bu grafiklerde gösteriyorlar. Yani çok az insanın gittiği, pek de popüler olmayan bir şehri seçecek olursanız ayın her günü için fiyatları göstermiyorlar. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gösterilen uçak bileti fiyatları en güncel fiyatlar olmadığı için ufak tefek değişiklikler de gösterebiliyor. Ancak dip toplamda cebinizde kalacak para yine de daha fazla olacaktır.

Bu yöntem sadece çok talebin olmadığı tarihlerde mi işe yarıyor?

Tam tersine yoğun talebin olduğu günlerde fiyatlar çok yükseldiği için daha bile avantajlı. İsviçre’ye arkadaşlarımızın yanına Şeker Bayramı tatilinde gideceğimiz sırada kullanmıştık biz bu siteyi. Malum bayramı başından veya sonundan hafta sonuna bağlamak gerekiyor. Buradaki fiyatlara bakıp en uygun tarihleri seçip bilet almıştık. Tasarruf ettiğimiz tutar ile de ev hediyesi almıştık :)

Başka böyle yöntemler var mı, ekonomik yurt dışı tatili için?

Aslında bulduğumuz ve kullandığımız tasarruf yöntemlerini elimizden geldikçe yazmaya çalışıyoruz. Hepsine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, pek de leziz tasarruf tüyoları aldık diyorsanız, hemmen :) eşe dosta haber salmalıyız hissiyatı doğduysa aşağıdaki alandan sosyal medya üzerinden yazımızı paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.