Daha ucuza uçak bileti nasıl alınır?


Her tatilcinin en çok merak ettiği şeylerden birisidir, ucuz uçak bileti nasıl alınır sorusunun cevabı. Ne de olsa seyahat bütçesinin önemli bir kısmını oluşturuyor uçak biletleri. Sırf bu yüzden biz de uçak bileti kampanyalarının peşinde, aylar öncesinden bilet alıyorduk. Sonra daha vize başvurusu bile yapmadığımızdan, ya vizemiz çıkmazsa diye kara kara düşünüyorduk. Bir de üstüne izin zamanı geldiğinde işyerinde bir sıkıntı olursa, toplantı konursa diye endişe ediyorduk. Ama artık bu riske yüreğimiz dayanmadığından olsa gerek, aylar öncesinden bilet alma işini bıraktık. Onun yerine zamanında uçak bileti alırken nasıl tasarruf edeceğimizi bulmaya çalıştık. Bulduk da sonunda. Aslında bir çoğunuzun bildiği, belki bazılarınızın denemeye cesaret edemediği bir yöntem bu. Skyscanner gibi ucuz uçak bileti karşılaştırma sitelerinden bahsediyoruz. En son geçen ay Cenova’ya ve Amsterdam’a giderken kullandık bu siteleri ve uçak bileti fiyatlarından %15-20 oranında tasarruf ettik. Nasıl ucuza uçak bileti aldığımızı, önceden bilmeyenler veya henüz kullanmaya başlamamış olanlar için kendi deneyimlerimize göre soru – cevap anlatmaya çalışalım.


Neymiş bu uçak bileti karşılaştırma siteleri?

Gerçekten duymadınız mı? Peki Skyscanner, Kayak, Momondo gibi siteleri de mi duymadınız? Eğer hepsine cevabınız hayır ise kısaca anlatalım. Bir şehirden başka bir şehire uçak ile seyahat etmeye çalışıyorsunuz ama malum çok fazla havayolu ve çok fazla havaalanı var, seçim yapılabilecek. Hepsinin de fiyatları birbirinden farklı. Bir de bunun üstüne çeşit çeşit acenta var ki acentalar arasında bile uçak bilet fiyatları farklı olabiliyor. Bu durumda sizin adınıza birilerinin tüm acentaları, tüm havayolu firmalarını araştırıp karşılaştırması gerekiyor. İşte bunu bu uçak bileti karşılaştırma siteleri yapıyor. Böylece siz de en ucuza, hatta havayolunun kendi verdiği fiyattan bile daha ucuza uçak biletinize ulaşmış oluyorsunuz.

Nasıl yani, havayolunun kendi sitesinden daha mı ucuza uçak bileti alabiliyorum?

Evet, düşünülenin aksine havayolları kendi sitelerinde en ucuz uçak bileti fiyatlarını sunmuyorlar. Havayollarından aslında ucuza uçak bileti almanın en iyi yollarından birisi toplu alımlar yapabilen ve pazarlık güçleri bizden daha iyi olan acentalar.

Peki bir örnek ile anlatır mısınız?

En sevdiğimiz şehirlerden birisi olan Roma’ya gideceğimizi varsayalım. Kolezyum’u, İspanyol Merdivenleri’ni görecek olmanın mutluluğu ile giriyoruz hiç düşünmeden hemen thy.com’a. Uçuş saatlerine şöyle bir bakıyoruz, malum ne kadar çok zaman geçirirsek o kadar iyi. Tam bize göre olan sabah 08:15 uçağını seçiyoruz. Dönüşte de eve vakitlice gidelim, ne de olsa ertesi gün mesai var diye düşünerek öğleden sonra 15:20 uçuşu ayarlıyoruz. Bir kişi için gidiş dönüş ücret oluyor 834 lira.

Ucuz uçak bileti nasıl alınır

Bir yandan fena değil, ne de olsa Roma’ya gidiyoruz diyoruz, bir yandan da kredi kartını cüzdandan çıkartırken acaba biraz pahalı mı yahu diye kendi kendimize soruyoruz. İyi ki de soruyoruz çünkü daha önce duyduğumuz ama hiç bilet almadığımız skyscanner.com’u böylece denemeye karar veriyoruz. Aynı gün için bir de buradan İstanbul – Roma uçuşlarına bakıyoruz. Bütün havayolları ve her saat seçeneği çıkıyor karşımıza. Daha önce belirlediğimiz kendimize en uygun olan saatleri gözlerimiz arıyor. Daha doğrusu filtrelerden yararlanıyoruz :) Ta taaaa, işte karşımızda!! Sabah gidiş, öğleden sonra dönüş İstanbul – Roma uçuşumuzu buluyoruz. Ama bu sefer fiyatlar yaklaşık yüzde 10 daha düşük, yani 768 lira.

Ucuz uçak bileti nasıl alınır

Önce şaşırıyoruz acaba doğru mu bu rakamlar diye. Sonra saatleri, günleri tekrar kontrol ediyoruz, thy.com’da gördüğümüz ile aynı uçuş mu diye. Evet her şey aynı, fiyatlar hariç :) Bakıyoruz gizli, sonradan karşımıza çıkacak ek ücret var mı diye. Yok, hepsi bu. Gerçekten de daha ucuz. Taş atıp kolumuz da yorulmuyor üstelik :)

Sadece THY biletlerini mi satıyor, diğer havayollarının biletlerini satmıyorlar mı?

Sadece direkt havayolundan almaktan bile daha ucuz olduğunu göstermek için bu örneği vermiştik. Aslında tüm havayollarının fiyatlarını gösteriyorlar. Aynı anda Pegasus’u da gösteriyorlar, İtalyan havayolları Alitalia’yı da. Her uçuşu gösterdiği için sadece tek bir havayolunun uçuşlarına da bağlı kalmıyoruz böylece. Fiyatları da ucuzdan pahalıya dizebildiğimiz için görebiliyoruz gerçekten en ucuz hangi havayolu, hangi uçuş diye.

Biraz daha erken saatte olmasını göz ardı edersek, Alitalia uçuşlarının daha da ucuz olduğunu görüyoruz. Böylece uçak fiyatımız 647 liraya kadar düşmüş oluyor.

Ucuz uçak bileti nasıl alınır

Bu kadar indirim yetmez daha da düşsün fiyatlar diyorsanız aktarmalı uçuşlara bile bakabilirsiniz. Tabii bu durumda üç saatlik yol oluyor en az sekiz saat ama eğer vaktimiz bol, fiyat bizim için daha önemli diyorsanız onları da seçebilirsiniz.

Peki, bu uçak bileti karşılaştırma siteleri biletleri kendisi mi satıyor?

Hayır, aslında yaptıkları aradığınız rota için uçak bileti satan bilinmiş acentaları karşılaştırmak. Sonra da sizi onların sayfasına yönlendirmek. Bilet alım işlemi de acentanın kendi sayfasından yapılıyor.

Ayrıntılar kısmında da gösteriyor, hangi acentaları karşılaştırdığını. Bizim örneğimizde geziko, bavul, airtickets, edreams, ebookers gibi sitelerin fiyatlarını karşılaştırmış.

Ucuz uçak bileti karşılaştırma sitelerinden aldığım zaman mil kazanmaya devam ediyor muyum?

Doğrudan havayolunun sitesinden alacağınız biletten biraz olsa da (çünkü daha uygun fiyatlı bilet alıyorsunuz) mil kazanmaya devam ediyorsunuz.

Peki başka böyle karşılaştırma yapan siteler var mı?

Bizim başka bildiğimiz expedia.com (bir türlü uygun fiyatlı bilet bulamadık ya neyse) ve kayak.com var. Muhtemelen başka da vardır ama bizim aklımıza gelenler, kullandıklarımız bunlar. Türkiye’de de bazı siteler var ama onlar genellikle acenta, yani kendi biletlerini satıyorlar ve diğer acentaları pek karşılaştırmıyorlar.

Bu şekilde ucuz uçak bileti almak güvenli mi?

Doğrusunu söylemek gerekirse skyscanner.com sitesini daha önce duymuştuk. Hatta seyahat öncesi bütçemizi planlarken bakıyorduk da ama bir türlü elimiz uçak bileti almak için gitmiyordu. Direkt havayolunun sitesinden alıyorduk. Ama sonunda son iki seyahatimizi (hem Cenova hem de Amsterdam uçak biletimizi) skyscanner.com üzerinden aldık. İkisinde de başımıza bir şey gelmedi. Elbette bu hiçbir şey olmayacak anlamına gelmez çünkü sizi farklı acentalara yönlendiriyorlar.

Ama şunu tavsiye edebiliriz, ucuza uçak biletinizi aldıktan sonra havayolunun müşteri hizmetlerini bizim yaptığımız gibi arayabilirsiniz. Biz arayıp biletlerimiz ile ilgili bir sorun, belirsizlik var mı diye sormuştuk. Biletleriniz okeyli, her şey tamam dedikleri zaman da içimiz rahatlamıştı.

Bu siteleri iç hat uçuşlarında kullandınız mı? 

Denedik ama kullanamadık. Çünkü hem o günkü her uçuşu göstermediler hem de fiyatları havayolu sitelerinden daha uygun değildi. Ama bilet almadan önce denemeye değer. Belki siz denk gelebilirsiniz.


Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Biraz da olsa tasarruf etmenize yardımcı olabildiysek ne mutlu. Başka tasarruf yöntemleri ile ilgili yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer yeni yazılarımızdan haberdar olmak isterseniz facebook/saventravel sayfamızı takip edebilirsiniz. Arkadaşlarım da seyahat ederken tasarruf etsin derseniz de aşağıdan paylaşın :)