Amsterdam’da Çocuklarla Gezilecek En Güzel 11 Yer


Daha önce Amsterdam’a giderken iki kişi olduğumuzdan sadece kendimize göre gezilecek yerleri araştırmıştık. Amsterdam soğuk olsa da pek güzel bir tatil olmuştu, daha doğrusu bayılmıştık Amsterdam’a. Aradan o kadar zaman geçti şimdi yine Amsterdam’a gidiyoruz, yine Amsterdam’da gezilecek nereler varmış diye araştırıyoruz. Ama bu sefer bir fark var, gerçekten sayıyla da bir… Artık üç kişiyiz :) O yüzden Amsterdam’da çocuğumuzun da eğleneceği yerleri bulmaya çalışıyoruz. O yüzden Amsterdam’da çocuk ile gezilecek yerler nerelermiş onu araştırıyoruz şimdi. Sizin de yolunuz bu sayfaya düştüğüne göre, siz de Amsterdam’a çocuk ile gitmeyi planlıyorsunuz demektir. Umarız faydalı olur Amsterdam’da çocuklar ile gezilecek yerler yazımız da çocuklarınız da seyahatleri çok sever. Şunu da söylemeden edemeyeceğiz, araştırmalarımızda çok da önemli bir kaynağımız oldu, Amsterdam’da yıllardır çocuğunu büyüten kardeşimiz. Anlayacağınız çocuk ile gezilecek yerlerin bazıları bizden, geri kalanları artık Amsterdam’ın lokali sayılabilecek kardeşimizden, daha doğrusu ufak yeğenimizden :)


1. ARTIS ZOO (Artis Hayvanat Bahçesi):

Amsterdam’da çocuklar ile gezilecek yerlerin başında Amsterdam Hayvanat Bahçesi yani Artisgeliyor. Buranın en güzel ve diğer tipik hayvanat bahçelerinden farklı yanı çocukların Artis hayvanat bahçesinde sadece uzaktan hayvanları görmekle yetinmiyor olması. Çocuklar hayvanat bahçesinin özel çiftliğinde hayvanlara dokunma fırsatını da yakalıyor. Hayvanat bahçesinin yüzlerce çeşidi barındıran akvaryumunu, sürüngenlere ayrılmış özel bölümünü gördüklerinde çocuklar Amsterdam’ın başka bir yerini görmek istemeyebilirler. Bu arada buraya gitmek için yanınızda çocuk olmasına gerek yok :) (giriş ücreti 19.95 euro; 3-9 yaş 16.50 euro; 0-2 yaş ve I amsterdam card sahiplerine ücretsiz).

2. NEDERLANDS SCHEEPVAART MUSEUM (Hollanda Denizcilik Müzesi):

Hollanda Denizcilik Müzesi’ni giderseniz buraya gelmenizin asıl sebebini muhtemelen çocuklar sizden çok daha önce uzaktan fark edecektir. Limanda demirlemiş duran The East Indiaman Amsterdam gemisini gördükleri anda kendilerini Hazine Adası’ndaki Long John Silver olarak görmeye başlayacaklardır. Gerçeğine bağlı kalınarak yapılan 1749 yılında batan bu gemiyi gezerken omuzlarına konacak papağanı da buldular mı tamamdır. Çocukların burada tek seveceği dışarıda iskeleye demirli gemi de değil söyleyelim. Hollanda Denizcilik Müzesidünyanın en büyük gemi koleksiyonlarından birisini de barındıyormuş. (giriş ücreti 15 euro; 5-17 yaş 7.50 euro; 0-4 yaş, Museumkaart ve I amsterdam City Card sahiplerine ücretsiz).

Amsterdam çocuk ile gezilecek yerler

The East Indiaman Amsterdam

3. NEMO (Bilim ve Teknoloji Merkezi)

Beyaz önlükler giyilsin, deney tüpleri bulunsun, gözlükler takılsın artık çünkü NEMO’dasınız. Önce laboratuvarlarda biraz kimya deneyleri yapalım, sonra hiçbir yeri patlatmadan doğruca beynin gizli kıvrımlarını ve algılarımızı araştırmakta sıra. Bu da bittiğine göre şekillerin ve güzelliğin arkasındaki geometrik sırrı bulabiliriz artık. Ama önce suyun farkında olmadığımız kuvvetini keşfedelim. Su demişken sabun köpüklerini atlamayalım. Çocukların bile içlerine girebilecekleri kadar büyük köpükten baloncuklara üfleyelim… Bunu yazarken bile bizce bir kuşağın psikolojisini etkileyen köpükten bir balonun içinde gezen Clementine çizgi filmi geldi ya aklımıza. Neyse ki o ve peşindeki kötü karakterler yok NEMO’da. Clementine’e maruz kalmayan kuşaklar bilmeyebilirler etkisini :)

Amsterdam Nemo Müzesi

NEMO’nun dışarıdan görünümü de ilgi çekici

NEMO’da yapılacaklar daha bitmedi ama ana fikri anlamışsınızdır sanırız :) Kısaca çocukların bilimi sevecekleri, yeni şeyler öğrenebilecekleri, daha önce öğrendiklerini görebilecekleri bir yer NEMO (giriş ücreti 15 euro, 0-4 yaş, I amsterdam card ve Museumkaart sahiplerine ücretsiz)…

Geometri: Güzelliğin arkasındaki sır (NEMO)

4. HOLLANDSCHE MANEGE (Hollanda Binicilik Okulu)

Vondelpark’ın hemen yakınındaki Hollanda Binicilik Okuluçocuklar ile eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Hollandsche Manege’de isterseniz günün çeşitli saatlerinde olan ki önceden takvimi kontrol etmek iyi olur, gösterileri seyredebilirsiniz. Kadınların birer soylu gibi kabarık etekleri ile atın üstünde yan gittikleri şovlar çocukların özellikle kızların ilgisini çekebilir (bilet ücreti 12.50 euro, çocuklar için 9.50 euro). Bu arada söyleyelim aynı şovun provalarını daha doğrusu eğitimlerini de neredeyse yarı fiyatına izleyebilirsiniz.

 

Şovları izlemeye vaktiniz yoksa bile çocuklar ile Amsterdam’da keyifli vakit geçirmek için binicilik okuluna bir uğrayabilir, ikram edilen içecekleri içerken (limonata veya kahve) çocuklarınızı atların sihirli dünyası ile tanıştırabilirsiniz (giriş ücreti 8 euro; 3-12 yaş 4 euro; I amsterdam Card ile 6 euro).

5. AMSTERDAM MADAME TUSSAUDS (Madame Tussauds Bal Mumu Heykel Müzesi)

Amsterdam’da çocuklar ile gezilecek yerlerden bir diğeri de Amsterdam Madame Tussauds müzesi. Burada sadece ünlülerin bal mumu heykelleri yok, Amsterdam’ın tarihinin de gösterildiği ayrı bir bölümü var. Üstelik bu bölümde eserler, yaşadıkları zamana uyumlu ortamlarda sergileniyor ki bu daha da eğlenceli hale getiriyor müzeyi çocuklar için. Madame Tussauds Müzesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için ilgili sayfamıza bekleriz. Çok sevmişiz biz anlaşılan ki uzun uzun yazı hazırlamışız burası için :)

Amsterdam Madame Tussauds

Burada kendinizi Örümcek Adam gibi hissetmek için illa çocuk olmanıza gerek yok…

6. BLOEMENMARKT (Amsterdam Çiçek Pazarı)

Amsterdam’da çocuklar ile eğlenceli vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi de suyun üstüne kurulu çiçek pazarı. Yanından geçerken pek anlaşılmıyor, tezgahlar, dükkanlar sanki sokaktaymış gibiler ama biraz uzaktan ve arkadan baktığınızda anlıyorsunuz ki aslında tümü suyun üzerinde. Ama asıl çocukların ilgisini çekecek taraf bitkilerin kendisi. Amsterdam çiçek pazarında daha önce hiç o kadar renkli çiçekli görmediğimiz minik kaktüsleri, akvaryum gibi cam fanusların içine kurulmuş minik bitki dünyalarını, paket paket lale soğanlarını ve içlerine sinek konduğu zaman birkaç saniye içinde kapanan etobur bitkileri görebilirler (ücretsiz).

Amsterdam Çiçe Pazarı

Muhtar edası ile çiçek pazarını gezerken :)

7. TROPENMUSEUM (Tropikler Müzesi)

Çocuklarınıza Amsterdam’a gitmişken dünyanın çeşitli kültürlerini göstermek ister misiniz? Afrikalı yerlilerin kıyafetlerini, Corpse Bride animasyonundaki gibi minik iskelet minyatürlerini, koloniler kuran eski Hollandalı subayların heykellerini, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen geleneksel müzik aletlerini ve nicesini görmek, çocuklarınıza göstermek isterseniz Tropenmuseum’uziyaret edebilirsiniz. Bu arada söyleyelim bunlar dışında çocuklar için özel sergileri de oluyor Tropenmuseum’un (giriş ücreti 12.50 euro; 0-4 yaş, I amsterdam card ve Museumkaart sahiplerine ücretsiz).

8. ZAANSE SCHANS 

Amsterdam’da çocuklar ile gidebileceğiniz yerlerden birisi de Zaanse Schans. Niye mi? Çünkü amansız savaşçı Don Kişot’un düşmanı olarak duydukları yel değirmenleri ile tanışma şansları var, Zaanse Schans’da. Gittiğinizde yel değirmenlerinin içini de gezebilirsiniz ve ne işe yaradıklarını minik meraklılara anlatabilirsiniz (giriş ücretsiz).

Zaanse Schans’a nasıl ulaşırım, nerelerini gezmeliyim gibi bilgi isterseniz, Zaanse Schans özel yazımızdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Çocuklar ile Gezilecek Yerler

İlk defa bu kadar yakından görme şansı yakaladığımız yel değirmenleri…

9. THE AMSTERDAM DUNGEON (Amsterdam Zindanı)

Çocuklar ile gidebileceğiniz yerlerden birisi de The Amsterdam Dungeon. Çocukların filmlerde gördükleri tarihin karanlık dönemlerindeki zindanlar burada canlı olarak sizi içeri davet ediyorlar. Eğer korkmuyorsanız davete icabet etmek gerekir :) Korkmak dedik ama doğrusunu söylemek gerekirse adı kadar ürkütücü değil zindanlar. Canlı performanslar üzerine kurulu şovlar aslında. Ama makyajlar, dekorlar için gidilebilir (giriş ücreti 22 euro; 4-15 yaş 18 euro; biletleri online alırsanız indirimli, hem online hem öğleden önceye alırsanız daha indirimli; I amsterdam card sahiplerine %25 indirimli).

10. AMSTERDAMSE BOS (Amsterdam Ormanı)

Çocukların tatilinde sadece şehir hayatı olmasın, gelmişken şöyle minik bir ormanın içinde gezelim, hava güzel olursa yüzelim, kanoya binelim diyorsanız Amsterdamse Bos’a gidebilirsiniz. İsterseniz dört yaşından büyük çocuklara özel botları kiralayabilir, ormanın içinde tramvay ile gezebilirsiniz. Amsterdam’ın güneyinde havalimanına veya Amstelveen’e yakın yerlerde kalıyorsanız çok uzak da değil üstelik. Eğer o kadar vakit ayıramayız, şehir içinde olsaydı giderdik diyorsanız da Amsterdam’ın en meşhur parkı Vondelpark’a uğramadan dönmeyin deriz.

11. HORTUS BOTANICUS (Botanik Bahçesi)

Amsterdam’ın ve dünyanın en eski botanik bahçelerinden birisini çocuğunuz ile gezmek ister misiniz? Ya da onlarla ağaç gölgelerinin altında, daha önce hiç görmedikleri bitkilerin arasından yürümek ister misiniz? O zaman doğruca dört binden fazla çeşit bitkinin olduğu Hortus Botanicus’a doğru yola çıkmalısınız.

Parkın sadece açık havadaki ağaçlar, çimlerden, çiçeklerden oluşmuyor. İçinde özel tasarlanmış seralar da var. Bu seralarda çöllerdeki bitkileri de görebiliyorsunuz, Güney Afrika’ya özgü bitki örtüsünü de. Hatta tropiklere özel ağaçların arasında, havaya asılı yollarda yürüyüş bile yapabiliyorsunuz. Sadece kelebekler için bile ayrı bir sera var. Hem Amsterdamse Bos kadar uzak da değil, Artis Hayvanat Bahçesi’nin hemen yanında. Önce hayvanat bahçesine gidip sonra da burayı gezerseniz çocuklar ile doğa dolu bir gün geçirmiş olursunuz (giriş ücreti 8.50 euro; 5-14 yaş 4.50 euro; 0-4 yaş ve I amsterdam card ile ücretsiz).


Size şimdiden Amsterdam’da çocuklar ile eğlenceli bir tatil dileriz :) Bu yazımızı beğendiyseniz diğer Amsterdam yazılarımız da ilginizi çekebilir. Yine yazımızı beğendiyseniz ve destek olmak isterseniz de otel rezervasyonunuzu sayfamızdaki linkler üzerinden yapabilirsiniz :)

DİĞER AMSTERDAM YAZILARIMIZ

Amsterdam gezilecek yerler Amsterdamda gezilecek yerler Amsterdam muzeleri Madame Tussauds Muzesi Van Loon Muzesi Amsterdam kanal evleri Amsterdam otel tavsiye Amsterdam hostel tavsiye Amsterdam Bloemendaal Zaanse Schans Amsterdam yakin minik kasaba Volendam Schiphol havaalani ulasim Amsterdam kanal turu Amsterdam ulasim Amsterdam yeme icme Amsterdam alisveris Tax Free Alisveris Amsterdam card Museumpleinticket

1 Response

  1. merhabalar çok güzel, eğlenceli ve faydalı bir yazı olmuş. Yazınızı daha fazla kişiyle buluşturmak adına yazınızın özetini çıkararak, sitemizde yer verdiğimizi belirtmek isterim.

    http://gezginlerinnotlari.com/amsterdam-i-cocugunuzla-gezin