Amsterdam – Schiphol Havaalanı ulaşım sadece 4 euro, nasıl mı?


Yaşasın Amsterdam’a gidiyoruz… Biriktirdiğimiz miller ile alınmış business class koltuklarımıza kuruluyoruz. Keyifli ve ekonomik bir tatile başlamak için en ideal yol, miller ile alınmış biletler :) Yaklaşık dört saatlik yolculuktan sonra uçağımız Amsterdam Schiphol Havaalanı’na iniyor. Ama yolculuğumuz burada son bulmuyor çünkü havaalanındaki park sıkıntısı yüzünden bir saat uçağın içinde beklememiz gerekiyor. Sonunda uçağımız kapıya ulaşmayı başarıyor. Bavullar alınıyor, pasaport kontrolünden geçiliyor. Artık aklımızda daha önemli sorular var. Amsterdam – Schiphol Havaalanı ulaşım için en ucuz yöntem nedir? Schiphol Havaalanı Amsterdam ulaşım tren ile mi, otobüs ile mi daha uygun? İndirim kartları Schiphol Havaalanı – Amsterdam ulaşımında geçerli mi?

Schiphol Havalimanı – Amsterdam ulaşımı ile ilgili benzer sorular muhtemelen giderayak sizin de aklınızdadır. Hazır biz en uygun yolları araştırmışken sizinle de paylaşalım. İşte soru-cevap Schiphol Havaalanı ulaşım bilgileri…

Schiphol Havaalani ulasim

Amsterdam Schiphol Havaalanı’na doğru alçalırken…

Amsterdam Schiphol Havalimanı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Amsterdam Schiphol Havalimanı Avrupa’nın en yoğun havaalanlarından birisi imiş. Öyle ki 2014’in ilk yarısında 25 milyondan fazla yolcuyu ağırlamış ve Avrupa’nın en çok yolcu taşıyan havalimanları sıralamasında İstanbul’dan bir sıra önde dördüncü sırada yer almış.

Amsterdam - Schiphol Havaalani ulasim

Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda ortalama yolcu duty free’de yaklaşık 15 € harcıyormuş. Böyle olunca iki kişi gidiyorsanız havaalanında 30 € harcama ihtimaliniz oldukça yüksek demektir :)

Schiphol Havaalanı’ndan kalacağımız otele direkt shuttle olabilir mi?

Schiphol Havaalanı’ndan Amsterdam’daki birçok otele doğrudan shuttle imkanı mevcut. Amsterdam’daki toplu taşıma firmalarından Connexxion’un The Schiphol Hotel Shuttle servisi 06:00-21:30 arası neredeyse şehirdeki her otele servis sunuyor.

Fiyatları ise en son kişi başı tek yön 17 €, gidiş-dönüş 27 € idi. İki kişiden fazla gruplarda ve 15 yaşın altındaki çocuklar için ise indirimli. Bu arada söyleyelim bazı otellerin rezervasyonu online yapılamıyor. Onlara ulaşım için havalimanındaki Amsterdam Shuttle Desk tabelalarını takip edip yardım masasına gidebilirsiniz.

Schiphol Havalimanı’ndan Amsterdam şehir merkezine otobüs ile gidebilir miyim?

Schiphol Havaalanı’ndan Amsterdam’ın çeşitli yerlerine otobüs ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Ama bu otobüs hatlarından özellikle biri var ki tam turistlere göre çünkü havalimanından Amsterdam şehir merkezine ulaşım sağlıyor. 197 nolu hat nam-ı diğer Amsterdam Airport Express15 dakikada bir kalkıyor ve turistik merkezlerden Museumplein, Rijksmuseum ve Leidseplein’a gidiyor. Ulaşım süresi Amsterdam Airport Express’in pek uygun, en son durağa varması 40 dakikadan az sürüyor. Amsterdam Airport Express’e otobüs platformu B9’dan binmeniz gerekiyor.

Schiphol Havaalani ulasim

Amsterdam Airport Express ücreti ne kadar peki?

Amsterdam Airport Express’in en son tek yön tutarı 5 €, gidiş-dönüş ise 10 € idi. Ama dilerseniz 13.50 €’ya Amsterdam ve Çevresi Günlük Bileti alırsanız hem havalimanı şehir merkezi ulaşımını sağlamış olur hem de 24 saat boyunca otobüs, metro ve tramvaylardan ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ama en en uygunu gidiş-dönüş bilet alıp daha sonra birkaç günlük ulaşım kartı olmak olacaktır. Bilet çeşitleri ile ilgili daha detaylı bilgi için Amsterdam’da ulaşım sayfamızı inceleyin.

Amsterdam Airport Express biletlerini nasıl alabiliyorum?

Dilerseniz kaptandan otobüste tek seferlik bilet alabilirsiniz ama fiyatı biraz daha yüksek olabilir. Diğer seçenek ise kontör yüklenebilir OV chipcard alıp (bir tür Akbil) 5 € düşülmesini sağlamak olacaktır. OV chipcard nasıl alınır gibi sorularınız olursa Amsterdam’da ulaşım sayfamıza bir göz atabilirsiniz.

Schiphol Havalimanı’ndan sadece Amsterdam şehir merkezine mi otobüs var, şehir dışına nasıl gideriz?

Merak etmeyin sizi de düşünmüşler ve Schiphol Havalimanı’ndan Amsterdam’ın birçok yerine otobüs hattı koymuşlar. Farklı bir yere gidiyorsanız onlarca hattın olduğu bu listeden hangi otobüse binmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

Kalacağım yeri listelerde bulamadım. En kolay nasıl Schiphol Havalimanı’ndan gideceğim yere ulaşım tarifi alırım?

Eğer daha az merkezi bir yere gidiyorsanız ve gideceğiniz yerin semt bilgisine sahip değilseniz bizim de çok sık yaptığımız gibi en iyisi Google Maps kullanmak olacaktır. Nereden kısmına Amsterdam Schiphol Havaalanı yazıp nereye kısmına da kalacağınız otelin adını yazarsanız sizin durumunuz için muhtemelen en geçerli bilgiye ulaşacaksınızdır.

Schiphol Havaalanı’ndan Amsterdam’a tren ile gidebilir miyim?

Havaalanın altındaki Schiphol istasyonundan Amsterdam’ın çeşitli yerlerine tren ile gidebilmeniz mümkün. Eğer havaalanından doğrudan Amsterdam Centraal istasyonuna gitmek isterseniz yaklaşık kişi başı 4 € ödemeniz gerekiyor. Yolculuk zamanı da çok kısa, yaklaşık 20 dakikada Amsterdam merkez istasyonunda olabiliyorsunuz. Anlayacağınız en ucuz Schiphol Havaalanı ulaşım yöntemi tren yolculuğu :)

Üstelik trenler gece geç saatlerde bile var. Geceleri saat başı, diğer zamanlar çok sık aralıklarla rayları aşındırıyor vagonlar. Tam saatleri öğrenmek isterseniz de 9292.nl sitesinden Schiphol’den Amsterdam Centraal’e ulaşıma bakabilirsiniz.

Amsterdam - Schiphol Havaalani ulasim

Schiphol Havaalanı Amsterdam ulaşımı için tren biletlerini nasıl alabiliyoruz?

Mavi tabelalı ve NS yazılı makinelerden biletlerinizi alabilirsiniz. Eğer makine ile uğraşmak istemezseniz ise Schiphol Plaza’daki gişelerden tren biletlerinizi satın alabilirsiniz.

Tren de 197 nolu otobüs hattı da uygun görünüyor. Ulaşımda hangisini seçmeliyiz?

Bu aslında şehrin neresine gideceğinize bağlı olarak değişiyor. Eğer Amsterdam Centraal istasyonuna yani Dam Meydanı’na yakın bir yere gidecekseniz tren en uygun çözüm. Ama yok Airport Express’in gittiği yerleri Museumplein, Rijksmuseum veya Leidseplein’a yakın bir yere gidecekseniz Airport Express daha uygun bir çözüm. 

Schiphol Havaalanı, Amsterdam ArenA ulaşımı için tren kullanılabilir mi?

Deplasmana gidiyorsunuz anlaşılan :) Schiphol Havaalanı’ndan tek bir tren ile Amsterdam ArenA’ya ulaşabilirsiniz. İneceğiniz istasyonun adı ise Amsterdam Bijlmer ArenA olacak. Stadın hemen yakınında bu arada istasyon. Bir kaleden diğer kaleye uzaklık kadar neredeyse, istasyon ile stad arasındaki mesafe :) Tek yön fiyatı ise en son 3.70 € idi.

Schiphol Havaalanı’ndan Hollanda’daki diğer şehirlere tren ile gidebilir miyim?

Tabii ki. Aslında buradaki tren istasyonu çok daha büyük bir ağın parçası. Sadece şehir merkezine yapılacak ulaşımlar için inşa edilmemiş. Buradan hızlı trenler ile Rotterdam (30 dakika) ve Utrecht (30 dakika) gibi Hollanda’daki başka şehirlere gidebilirsiniz. Dilerseniz Belçika’nın başkenti Brüksel gibi farklı ülkelerdeki şehirlere bile gitmeniz mümkün. Biletlerinizi buradan alabilirsiniz.

Tren, otobüs bize göre değil :) Schiphol Havaalanı Amsterdam ulaşımında taksi var mı?

Elbette taksi ile gitmek de mümkün. Eğer gerçekten taksiye binmeniz gerekiyorsa bir şey diyemeyeceğiz ama taksi fiyatları birazcık pahalı olduğundan pek tavsiye etmiyoruz. Örnek olarak Amsterdam’da şehir merkezindeki bir otel için hesapladık. Tek kişi 25 €, iki kişi 37.50 € fiyata geliyor.

Bu taksiler araca başka yolcular da alabiliyor. Bir tür taksi dolmuş aslında. Ama eğer taksiye daha fazla ücret ödemeye razıyım sadece beni alsın diyorsanız kişi sayısından bağımsız 50 € ödemeniz gerekiyor. Yine de taksiyi tercih ediyorsanız :) Schiphol Havaalanı’nda Schiphol Travel Taxi tabelalarını takip etmeniz lazım.

Amsterdam’da ulaşmaya çalıştığınız yerin adresini biliyorsanız buradan fiyatları kontrol edebilirsiniz.

Amsterdam’a gittiğimde müze kartı I amsterdam City Card almayı planlıyorum. Schiphol – Amsterdam ulaşımı bedava olur mu?

I amsterdam City Card maalesef trenlerde ve Connexxion, EBS ve RET otobüs firmalarında geçerli değil. 197 nolu hat nam-ı diğer Amsterdam Airport Express de Connexxion firmasına ait olduğundan Schiphol havalimanı ulaşımında pek işinize yaramayabilir.

Schiphol Havaalanı’nda ulaşım ile ilgili bilgi alabilmek için internete bağlanmamız gerekirse ne yapmalıyız?

Schiphol Havaalanı’nın bir güzelliği var, herkese ücretsiz wi-fi internet sağlıyorlar. Eskiden bir saatlik olan ücretsiz internet artık limitsiz :) Kolaylıkla internete bağlanıp Schiphol Havaalanı ulaşımı ve oteliniz ile ilgili en son bilgileri öğrenebilirsiniz ulaşabilirsiniz.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer Amsterdam yazılarımız da ilginizi çekebilir. Yine yazımızı beğendiyseniz ve destek olmak isterseniz de otel rezervasyonunuzu sayfamızdaki linkler üzerinden yapabilirsiniz :)

DİĞER AMSTERDAM YAZILARIMIZ

Amsterdam gezilecek yerler Amsterdamda gezilecek yerler Amsterdam muzeleri Madame Tussauds Muzesi Van Loon Muzesi Amsterdam cocuklarla gezilecek yerler Amsterdam kanal evleri Amsterdam otel tavsiye Amsterdam hostel tavsiye Amsterdam Bloemendaal Zaanse Schans Amsterdam yakin minik kasaba Volendam Amsterdam kanal turu Amsterdam ulasim Amsterdam yeme icme Amsterdam alisveris Tax Free Alisveris Amsterdam card Museumpleinticket

2 Responses

  1. mac says:

    teşekkürler bilgiler için, biraz ayrıntı vereyim ulaşım için; havaalanında pek sorunla karşılaşmıyorsunuz pasaport görevlisinin bazı soruları standart zaten(iş içinmi geldiniz, nerede kalacaksın vs.), havalanından şehir merkezine metro yok, 197 nolu otobüs var( 5 avro nakit, şöföre veriyorsunuz) ama şehrin tam merkezine götürmüyor-15 20 dk yürümeniz gerekli, en akıllı çözüm tren bana göre. günlük kart alırsanız(havaalanındaki büfede satılıyor) ki fiyatı günlük 15 avro(iki günlük 20 , 3 günlük 25 avrıo) her şeye ücretsiz binebiliyorsunuz. dikkat edilmesi gereken günlük bilet ilk kullanım sonrası ertesi gün sabah 4 de kullanımı bitiyor. benim gibi 1 geceliğine gitmişseniz 2 günlüğü öneririm. trenle ulaşım çok kolay şehir merkezine(direkt centraal hattına binince 15 dk da şehir merkezindesiniz)-otobüs 45 dk sürüyormuş. şimdilik bu kadar.

  2. yalçın says:

    harikasınız 3 kere amsterdama gittim keşke sizi daha önce okusaymışım:)