Amsterdam’da ulaşım hakkında bilmeniz gerekenler & Amsterdam ulaşım haritaları


Amsterdam’da ulaşım, herhalde bu tatilde en son tasalanacağınız konu olacaktır. Her yer dümdüz olduğundan mıdır, herkes bisiklete bindiğinden midir bilinmez ama Amsterdam’da ulaşım son derece kolay. Bu arada Amsterdam’da ulaşımı dert etmeyin dedik ya bunun bir istisnası var, o da bisikletliler. Siz siz olun, Amsterdam’da onlara ayrılmış yollarda yürümeyin. Neredeyse her daim geçiş üstünlüğüne sahip olduklarından son sürat üzerinize doğru geldiklerinde kendinizi far görmüş tavşan gibi hissedebilirsiniz. Bir de muhtemelen yanınızdan geçerken Felemenkçe bir şeyler söylüyor olacaklardır :) Neyse biz tekrar konumuza, Amsterdam’da ulaşım’a geri dönelim. Sorular ve cevaplar ile elimizden geldiğince Amsterdam ulaşımını anlatmaya çalışalım.

Önce genel bir çerçeveyi anlayalım :) Amsterdam’da hangi toplu taşıma araçları var?

Şehir hatları vapuru dışında neredeyse her ulaşım aracı Amsterdam’da mevcut :) tren, tramvay, feribot, metro ve otobüs. Ama bir turist olarak muhtemelen en çok tramvay ve otobüsü kullanacaksınızdır.

Amsterdam'da ulasim

Diğer turistik şehirlerde olduğu gibi Amsterdam’da da bir ulaşım kartı var mı?

OV-chipkaart denilen chipli bir kart kullanılıyor ulaşımda ama sadece otobüs, metro ve tramvayda geçerli ona göre.

O zaman, OV-chipkaart hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?

Tabii… Hollanda’nın tamamında kullanılan OV-chipkaart isme özel smart kart olabileceği gibi kullan at şeklinde de olabiliyor. Zaten turist olarak gidiyorsanız isme özel kartı eve gönderildiğinden tercih edemeyebilirsiniz. Sormadan söyleyelim; sanmıyoruz buradaki adresinizee göndereceklerini :) Anonim OV chip card’ınızı istasyonlardan, duraklardaki makinelerden, supermarketlerden, Primera gibi tobacco shoplardan alabiliyorsunuz. Satış fiyatı en son 7.50 € idi ve bir kere aldıktan sonra beş yıla kadar geçerliydi. Yani kontörünüz azaldıkça yükleyebiliyorsunuz.

OV-chipkaart’ı nasıl kullanıyorum?

Yolculuğa başladığınızda kartınızı, üstünde “kaart hier” yazan veya chip logo görseli olan pembe okuyuculara göstermeniz gerekiyor. İnerken de aynısını yapıyorsunuz ki fazla tutar hesabınızdan düşmesin çünkü ödediğiniz tutar gittiğiniz mesafeye göre değişiyor. Taksimetre gibi her 100 metrede bir atıyor. Gideceğiniz mesafenin ne kadar tutacağını buradan kontrol edebilirsiniz. Bu arada okuyucular bazen platformda bazen de otobüs veya tramvayların içinde olabiliyor. Platformda bulamazsanız endişelenmeyin yani. Binmeden önce mutlaka içinde yeterince bakiye olduğundan emin olun ama. Eğer transfer yapacaksanız da aklınızda olsun indikten 35 dakika içinde yeni vasıtaya binerseniz baz ücreti ödemiyor, sadece gittiğiniz mesafe kadar ücret ödüyorsunuz.

Amsterdam ulasim

Kartınızı veya biletinizi inerken ve binerken bu makinelere okutmanız lazım…

Amsterdam ulasim

Platformda yoksa inerken ve binerken tramvayın içindeki makinelere okutmanız gerekiyor biletinizi…

Sadece bir kere trene binmeyi planlıyorum, yine de OV-chipkaart almam gerekir mi?

Hayır, dilerseniz self-service makinelerinden tek kullanımlık bilet de alabilirsiniz. Büyük istasyonlarda ise gişelerden biletinizi alabilirsiniz.

Metro, tramvay ve otobüse de birkaç kez bineceğim. OV-chipkaart almasam olur mu?

Tabii ki olur. Bir saatlik biletler tam size göre gibi duruyor. Tramvay ve otobüslerin içinden, metroda ise istasyonlardaki self-service makinelerinden biletinizi alabilirsiniz. Bir saatlik bilet fiyatı ise 2.80 €.

Hangi hat ile gideceğimi buldum ama alacağım bilet ve karttan emin olmam lazım, daha fazla bilgi alabilir miyim?

Burası biraz karışık. Eğer turistik amaçlı gidiyorsanız bir sonraki soruya geçebilirsiniz. Ama yok hala okuyorsanız ciddisiniz demektir :) Evet, her rota için tek tek detaylı bilgi almak mümkün. Bunun için 9292.nl sitesinden önce nereden nereye gideceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Karşınıza çıkan ulaşım tavsiyesinde, önce “detayları göster” ve sonrasında “bütün olası fiyatlar” demeniz gerekiyor. Açılan pencerede aradığınız rotaya özel OV kart, üyelik, tek kullanımlık bilet, sezonluk bilet gibi tüm detayları görebiliyorsunuz. Tek sorun Flemenkçe olması ki orada da İngilizce çeviriye Google Translator yetişiyor.

Amsterdam’da birkaç gün için kalacaksam en uygun ulaşım çözümü hangisi olur?

Amsterdam’da 24 saatten başlayıp 168 saate kadar geçerli ulaşım kartları var. Bu arada hesaplamakla uğraşmayın 7 gün ediyor :) GVB Day Passes kartları ile gece – gündüz demeden otobüs, tramvay ve metrodan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Peki Amsterdam GVB Day Passes kartlarının fiyatı nedir?

24 saatlik kart, 7.50 €, 48 saatlik kart 12.00 €, 72 saatlik kart ise 16.50 € idi en son. Bu şekilde 7 güne kadar çeşitli kartlar var. Son olarak yedi günlük kartı da söyleyelim, o da 32 € :)

Amsterdam ulasim fiyatlari

Makineden bilet alırken karşınıza çıkan ekran…

Amsterdam’a çocuklar ile gidiyoruz, onları nasıl uygun fiyatlar ile ulaştırırız?

4 yaşına kadar olan bızdıklar için sorun yok :) ama daha büyükse eğer aynı GVB Day Passes kartını çocuklar için de alabilirsiniz. 4 – 11 yaş arası için günlük olarak 2.50 € fiyattan başlıyor.

Amsterdam’ın altını üstüne getireceğimizden GVB Day Passes tam bize göre, peki günlük Amsterdam ulaşım kartını nasıl alırız?

Şoförler, pilot, kaptan artık ne deniyorsa toplu taşım sürücülerinden alabiliyorsunuz. Ama aklınızda olsun, otobüslerde sadece 24 saatlik kart, tramvaylarda ise 24 ve 48 saatlik kartlar satılıyor. Ayrıca turizm danışma noktalarından, havalimanından ve metro istasyonlarındaki makinelerden de kartınızı alabilirsiniz.

Amsterdam’da metro olduğunu bilmiyorduk. Amsterdam metro haritasını paylaşır mısınız?

Doğrusunu söylemek gerekirse turist olarak bizim hiç Amsterdam’da metro kullanmamız gerekmemişti. Zaten metro da daha ziyade Bijlmer, Amstelveen ve Diemen gibi merkezden uzaktaki yerlere ulaşım için uygun bir yöntemmiş. Ama yine de eğer Amsterdam’ın şehir merkezinde kalmıyorsanız n’olur n’olmaz diye şöyle paylaşalım.

Amsterdam'da ulasim

Amstelveen metro istasyonu…

Doğru, Amsterdam metrosu pek işimize yarayacak gibi durmuyor. Amsterdam tramvay haritasını alabilir miyiz biz?

Demiştik :) Amsterdam tramvay haritası ve bonus olarak metro haritasına buradan ulaşabilirsiniz. Kalın çizgiler metrodur dikkat.

Etrafta bu kadar deniz, kanal olduğuna göre Amsterdam’da feribot da olmalı. Amsterdam feribot haritasını da paylaşır mısınız?

Metroda olduğu gibi feribotu da bizim turist olarak kullanmamıza hiç gerek kalmamıştı. Ama siz uzaklara gitmeyi planlıyorsanız veya turistik bilmediğimiz yerler bulduysanız diye onu da ayrıca paylaşalım. Bu arada “Vaarroutes, haltes en overstapmogelijkheden” ne demek merak ettirmeyelim, rotalar, duraklar ve geçişler anlamına geliyor.

Amsterdam kanallarının kuş bakışı görünüşü ve temsili feribot güzergahı :)

Bunların hiçbiri yetmedi. Bize Amsterdam’daki tüm otobüsler, tramvaylar, metrolar ne varsa hepsi lazım. O yüzden Amsterdam ulaşım haritasını daha kapsamlı bulabilir miyiz?

Pek tabii. Otobüs hatları dahil detaylı Amsterdam ulaşım haritasına buradan ulaşabilirsiniz. Harita biraz bulmaca gibi kabul ediyoruz ama kalmayı planladığınız lokasyondan gitmek istediğiniz yere en kolay nasıl ulaşabileceğini göstermesi açısından faydalı bir harita :)

Amsterdam’a eğlenmeye gidiyoruz, gündüzleri uyuyup geceleri gezeceğiz. Bize göre Amsterdam gece ulaşım haritası var mı?

Tamam, anladığımız kadarı ile sizin için müzeler, parklar pek de önemli değil, gece hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Merak etmeyin sizi de düşünmüşler. İşte Amsterdam gece ulaşım haritası. 00:30 – 07:00 saatleri arası ulaşımda kullanacağınız gece biletlerinin tek seferlik fiyatını da söyleyelim, 4.50 €.

Amsterdam’da bir yere giderken hangi toplu taşıma aracına binmem gerektiğini nasıl öğrenebilirim?

Her zaman olduğu gibi Google Maps uygulamasını kullanabilirsiniz. Ama hangi hattı kullanacağınıza ek olarak yolculuğunuzun ekolojik ayak izini de öğrenmek istiyorsanız 9292.nl sitesini tercih edebilirsiniz. Üstelik burada, kartınızdan ne kadar tutar düşeceğini de öğrenebiliyorsunuz. Karbon salınımı yanında küçük bir bedel sayılır :)

Bir Amsterdamlı gibi antrenmanlı olmayabiliriz ve tüm gün bisiklete binemeyebilirim. Toplu taşımaya bisikletimi alabiliyor muyum?

Hafta içi sabah 07:00-09:00 arası ve 16:00-18:30 arası saatler dışında bisikletiniz metroda sizinle yolculuk yapabilir. Bunun da bi şartı var, mavi bisiklet etiketi olan kapılardan metroya almanız gerekiyormuş. Bir de ufak ayrıntı, bisikletiniz için de 1.60 € fiyatında ayrı bilet alınmalı. Kimseye söylemeyiz merak etmeyin, dönüşte her yere bisiklet ile gittim diyebilirsiniz :)

Zaanse Schans, Volendam ve Haarlem gibi Amsterdam şehir merkezinin dışında kalan turistik yerlere gitmeyi planlıyorum. Buralar için farklı bir ulaşım kartı mı almam gerekir?

Bu turistik yerlere gidebilmek için Amsterdam ve Çevresi Günlük Ulaşım kartı (Amsterdam & Region day card) almanız gerekiyor. Tramvay, metro ve otobüslerde geçerli bu 24 saatlik kartların fiyatı 13.50 €. Ulaşım kartınızı turizm bilgi merkezlerinden, Stationsplein CS, Station Bijlmer ArenA, Station Lelylaan, Station Zuid’teki GVB gişelerinden alabilirsiniz.

Amsterdam’da dünyanın en güzel tramvay güzergahlarından birisi varmış diye duyduk. Bunun için hangi tramvaya binmemiz gerekir?

Duydunuz mu böyle bir şey gerçekten :) Siz duymadıysanız da biz söylemiş olalım. Amsterdam’daki 2 nolu tramvay hattı, National Geographic tarafından dünyanın en iyi 10 tramvay güzergahından birisi seçilmiş. Van Gogh Müzesi’nden Vondelpark’a, Rijksmuseum’dan Dam Meydanı’na Amsterdam’ın neredeyse görülmeye değer her turistik yeri bu hattın üzerinde.

Amsterdam tramvay

I amsterdam City Card Amsterdam’da ulaşımda indirim sağlıyor mu?

Hem de ne indirim sağlamak. Şehrin turistik birçok yerine ücretsiz giriş imkanı sağlayan I amsterdam City Card Amsterdam’da ulaşımı da geçerli olduğu süre boyunca ücretsiz hale getiriyor.

Toplu taşıma iyi hoş ama elde bavullar ile uğraşamayız. Amsterdam taksi fiyatlarından biraz bahseder misiniz?

Amsterdam’da taksimetre 2.83 €’dan açılıyor, kilometre başı 2.08 € ve dakika başı 0.34 € atıyor. Ama dilerseniz ve biliyorsanız Amsterdam’da Uber’i de kullanabilirsiniz.

Temsili Amsterdam’da taksi :) Keşke Amsterdam’ın dışında ara sokaklarda denk geldiğimiz klasik Citroen DS tadında olsaydı taksiler ama son modeller maalesef. Bu arada kimin aklına gelirdi bu gelecekten gelmiş gibi duran arabanın en az 40 yaşında olduğu.

Amsterdam’a turist olarak gidiyoruz, böyle farklı ne bilelim at arabası, tuk tuk gibi bir ulaşım yöntemi deneyebilir miyiz?

Elbette. Mesela bisiklet taksi var. Alternatif olarak bir başka bisiklet taksi linki de burada. Söyleyelim yaklaşık bir saatlik fiyatları 35 – 50 € arasında. Olmadı elektrikli tuk tukları da deneyebilirsiniz. Böylece hem şehir turu yapıp hem de ulaşımı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Onların da fiyatı bir saat için kişi başı yaklaşık 25 – 30 €. Elektrikti, bisikletti olmasın biraz daha doğal bir şeyler arıyoruz diyorsanız da Amsterdam’da fayton turu yapabilirsiniz. Tarihi şehir turu, kanal turu, Red Light turu veya Jordan turundan istediğinizi seçebilirsiniz. Süreye göre değişmekle birlikte fiyatlar yaklaşık 35 – 65 € arasında. Kaç kere Amsterdam’a geleceğiz, en pahalısı olsun derseniz de Büyük Amsterdam turunu deneyebilirsiniz :) Onun da bir saatlik fiyatı yaklaşık 85 €. At arabalarını bulması da çok kolay. Düşündüğünüz gibi değil :) herhangi bir şeyi takip etmeniz gerekmiyor. Sıra sıra faytonlar Dam Meydanı’nda turistleri bekliyor.

Binmemiş olmamız fotoğraf çektirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor :)

Malum Amsterdam bisiklet şehri. Biz de bisiklet kiralayabilir miyiz ve Amsterdam’da nereden bisiklet kiralayabiliriz?

Tabii ki bisiklet kiralayabilirsiniz :) Ama önceden söyleyelim sakın Amsterdamlılara özenip bisikletinizi kilitlemeden orta yere bırakmayın. Onların öylece bırakıverdikleri bisikletler eski bisikletlermiş. Onları kimse çalmaya tenezzül etmediğinden bu kadar rahat bırabiliyorlarmış. Konuya kaldığımız yerden devam edelim :) Amsterdam’da bisiklet kiralamak için onlarca şirket ve websitesi var. Bunlardan birisi MacBike. Çocukluğumuzun bisikleti kontra pedallardan, iki kişilik tandem bisikletlere kadar çeşitli seçenekleri buradan bulabilirsiniz. Üç saatlik fiyatları 11 – 15 € arasında değişiyor. Normal bisikletlerin günlük kirası ise yaklaşık 15 €.

Amsterdam’da bisiklet kiralamak için meşhur bir başka şirket ise Yellow Bike. İsterseniz bisiklet turlarına katılabilir, dilerseniz de çocukluğunuzdaki bisiklet çetesini tekrar toplayıp arkadaşlarınızla kendi Amsterdam bisiklet turunuzu yapabilirsiniz. Burada iki saatlik kiralamalar 6 €, günlük ücret ise 12 €.

Bu arada eğer çocuklar ile gidiyorsanız, çok özendiğimiz şu kargo bisikletlerinden kiralayın. Biz Amsterdam’dayken minicik çocukları buz gibi havada ebeveynleri bisikletin gidonunun önündeki eşya alanına oturtmuşlardı. Çocukların yanakları rüzgara karşı gitmekten kıpkırmızı olmuş, akan burunları dudaklarının tam üstünde buz kesmişti. Ama bebeklerin hiç sesi çıkmıyor, rüzgardan gözlerini kıstıkça mutlu oluyorlardı :)

Amsterdam bisiklet

Fayton da güzel, bisiklet de ama kanalları ile ünlü bu şehirde bize tekne lazım. Amsterdam’da tekne kiralayabilir miyiz?

Dilerseniz Amsterdam kanallarının tadını minik kayık kıvamındaki teknelerde çıkartabilirsiniz. Mayolarınızı, bikinilerinizi giyip kanallarda güneşlenebilirsiniz bile. Ancak bir kişiyi feda etmeniz gerekiyor, sonuçta dümenin başında birisinin durması lazım. Lisans gerektirmeyen bu teknelerin kira ücretleri ise üç saat için yaklaşık 80 €’dan başlayıp tüm gün için yaklaşık 200 €’ya kadar yükseliyor. Kalabalık gruplar için ideal, altı kişiye kadar kiralanabiliyorlar. Örnek olarak bu firmaya bir bakabilirsiniz.

Merak etmeyin teknelerin durumu bu kadar kötü değil. Gezerken gördüğümüz, kuşların yuva yaptığı bir tekne sadece :)

Çeşitli turistik şehirlerde gördüğümüz hop on hop off otobüslerden Amsterdam’da da var mı?

Avrupa’daki turistik şehirlerin olmazsa olmazı hop on hop off otobüslerden Amsterdam şehrinde de tabii ki var. Amsterdam’ın görülmesi gereken her yerine neredeyse ulaşım sağlayan bu otobüslerin 24 saatlik (18 €) ve 48 saatlik (26 €) olmak üzere iki farklı bilet seçeneği var. Ayrıca Amsterdam hop on hop off biletinizi online alırsanız %10 indirim kazanıyorsunuz.

Amsterdam hop on hop off

Son soru, hiç Amsterdam’ın merkez istasyonu olan Amsterdam Centraal Station konusunu açmadınız, Amsterdam Centraal Station hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Çok doğru söylüyorsunuz, Amsterdam’ın doğal olarak en çok ziyaretçi çeken yerlerinden birisi olan Amsterdam Centraal Station’a değinmeden Amsterdam’da ulaşım konusunu tam olarak anlatmış sayılmayız. Amsterdam Centraal Station, şehir ulaşımının kalbi desek yanılmış olmayız diye düşünüyoruz. Dam Meydanı’na yürüyerek yaklaşık 10 dakikalık uzaklıkta olan Amsterdam Centraal Station aslında şehirler arası ve uluslar arası bir tren istasyonu. Ama bu kadar çok kişiyi her gün kendisine çekiyor olmasının nedeni sadece bu trenler değil. Hemen yakınındaki tramvay ve otobüs durakları ve biraz ilerideki feribot iskelesinin de bu yoğunlukta payı var. Bir de bunun üstüne Amsterdam’daki üç metro hattının son durağı olması ve havalimanına ulaşım için önemli bir nokta olması da Amsterdam Centraal Station’ı şehrin en turistik yerler sıralamasında üst sıralara çıkarıyor :)

Farkındaysanız Amsterdam’da ulaşımın vazgeçilmezi olan Amsterdam Centraal Station’da bir şeyden hiç bahsetmedik. Amsterdam ve ulaşım kelimeleri yan yana gelir de bisiklet nasıl kendine yer edinemez, değil mi? Merak etmeyin bisikletleri bu ulaşım merkezinde düşünmüşler. Onlar için de çok katlı devasa bisiklet park yeri yapmışlar. Önünden geçerken gözlerimize inanamamıştık, sanki Bianchi fabrikasının stoklarına bakıyor gibiydik. Bu arada bilmiyoruz hala Bianchi popüler mi ama en azından Pinokyo veya BMX fabrikası demedik.

Sizin de muhtemelen seyahatinizde Amsterdam Centraal Station’a yolunuz düşecektir. O yüzden faydası olur diye krokisini de ayrıca paylaşalım :)

Aşağıda da Dam Meydanı’ndan nasıl Amsterdam Centraal Station’a yürüyerek gidebileceğinizi görebilirsiniz.


Umarız Amsterdam ulaşım yazımız aradığınız sorulara cevap sağlayabilmiştir. Unutmadan söyleyelim, ulaşım haritalarındaki görsellerin telif haklarına saygımızdan sayfamızda sadece linklerini verdik :) Ama eğer paylaştığımız linkler üzerinden ulaşamazsanız; malum ulaşım firmaları sayfalarını güncelleyebiliyor, Facebook sayfamızdan bize mesaj attığınızda size gönderebiliriz. Böylece çıktısını alıp Amsterdam gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz :)


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer Amsterdam yazılarımız da ilginizi çekebilir. Yine yazımızı beğendiyseniz ve destek olmak isterseniz de otel rezervasyonunuzu sayfamızdaki linkler üzerinden yapabilirsiniz :)

DİĞER AMSTERDAM YAZILARIMIZ

Amsterdam gezilecek yerler Amsterdamda gezilecek yerler Amsterdam muzeleri Madame Tussauds Muzesi Van Loon Muzesi Amsterdam cocuklarla gezilecek yerler Amsterdam kanal evleri Amsterdam otel tavsiye Amsterdam hostel tavsiye Amsterdam Bloemendaal Zaanse Schans Amsterdam yakin minik kasaba Volendam Schiphol havaalani ulasim Amsterdam kanal turu Amsterdam yeme icme Amsterdam alisveris Tax Free Alisveris Amsterdam card Museumpleinticket

2 Responses

  1. Meral Orhan says:

    Cok kapsamli bir calisma ve nefis bir anlatim. Sagolun.

  2. acemi gezgin says:

    Çok güzel anlatım, Teşekkürler.