Madame Tussauds Müzesi bilet fiyatları ne kadar, peki indirimli bilet var mı ve daha bir çok sorunun cevabı…


Amsterdam’a kadar gelmişken Madame Tussauds Müzesi’ne uğramamak olmaz diyerek Dam Meydanı’na doğru yola koyuluyoruz. Aslına bakarsanız Amsterdam Madame Tussauds Müzesi tek değil, dünyanın çeşitli yerlerinde neredeyse 20 tane Madame Tussauds Müzesi var. Ama biz daha önce hiçbirine gitmediğimizden Amsterdam Madame Tussauds Müzesi bizim için bulunmaz hint kumaşı kıvamında. Eğer siz de daha önce hiçbirine gitmediyseniz, Amsterdam’daki Madame Tussauds Müzesi iyi bir fırsat olabilir. Hem tam Dam Meydanı’na bakan bir köşede olduğundan merkeze geldiğinizde yüzlerce ünlü ile buluşuverirsiniz. Kısa bir girizgahtan sonra akla gelebilecek birkaç soru ile anlatmaya çalışalım Amsterdam Madame Tussauds Müzesi’ni sizlere…

Madame Tussauds Müzesi’nde neler var?

“Kimler yok ki” diye kısa bir cevap vererek bu soruyu geçiştirebilirdik aslında :). Çünkü içeride biz diyelim onlarca, siz diyin yüzlerce ünlü var. Üstelik eğer bazıları demode oluyorsa hemen yerlerine yenileri geliyor. Aslına bakarsanız bu bize biraz da Yul Brynner’in kontrolden çıkmış kovboy rolündeki bir robot olduğu Westworld filmini hatırlattı. Filmde zenginlerin içinde yaşayabileceği bir tür tematik park olan Westworld’de, iki adam kontrolden çıkan Yul Brynner ile karşı karşıya gelmek zorunda kalıyordu. Bu arada cümle içinde “kovboy rolündeki bir robot” yazınca senaristin düş gücüne de hayran olmadık değil hani.

Madame Tussauds Müzesi’ne girer girmez belki de müzenin en güzel yeri olan korku tüneli karşılayor bizi. Küçüklüğünden beri lunaparklardaki korku tünellerine alışkın bir neslin temsilcisi olarak korku tüneli en fazla tebessüm etmemize neden olabilir diye düşünürken girişteki, kalp hastalığı olanlar ve hamileler girmemeli levhalarını gözden kaçırmışız. Madame Tussaud’yu küçümseyerek ne kadar büyük bir hata yaptığımızı karanlıkta yalnız yürümeye başladığımızda anladık. Malum grup olarak içeriye girmenize izin vermiyorlar ki iyice korkun diye :).

Ortaçağ’ın karanlık işkence odalarında içi dışına çıkmış, asılı cesetlerin arasından yürürken, önümüzde kaskatı duran bir heykelin gözleri açılıp kapandı. Hala işin şakasındaydık biz ama bir anda cesetlerden birisi kolumuzdan yakalamak için karanlıktan hamle yaptığında bildik korku tünellerinden birinde olmadığımızı anladık. Kapkaranlık tünelin içinde el yordamı ile yolumuzu bulmaya çalışırken hiç beklemediğimiz anlarda, bütün gününü korku tünelinde mesai yaparak geçirdiğinden artık gözleri iyice karanlığa alışan cesetler bir anda karşımıza çıkıyordu. Çığlık çığlığa koştururken içeride sonunda bitti çilemiz :).

Korku tünelinden çıktıktan sonra ise bir anda bambaşka bir dünyaya girdik ve ortaçağ sokaklarında en azından bu sefer bizi korkutacak kimse olmadan etrafta dolaşmaya başladık. Biraz da eğlenmedik değil hani :).

Bu eğlenceli dünyadan sonra kendimizi bir anda dünya politik arenasında buluyoruz. Üstelik dünyaca ünlü bu politikacıların yanında gizli servisten de kimsecikler yok, öylece ortadalar :).

Madame Tussauds Müzesi’nde sadece politikacılar değil dünyaca ünlü sanatçılar ile de yan yana poz verme şansınız var. Öyle İstanbul konserlerinde en önlerde olmak için 600-700 lira vermeye gerek de yok, yakından göreceğim diye :). Üstelik isterseniz Madame Tussauds Amsterdam’da kendi konserinizi bile verebilirsiniz.

Konser kaydımızı yaptığımıza göre artık Golden Globe ödül törenindeki kırmızı halıda, ellerimiz arkamızda birbirine kavuşmuş, hafiften Madame Tussauds Müzesi’nin muhtarı edası ile etrafta gezinmeye başlayabiliriz :)

Madame Tussauds Müzesi’ndeki bal mumu heykellerden bazıları o kadar gerçekçiydi ki her an gözlerini kırpacak ve bir şeyler fısıldayacaklarmış gibi duruyorlardı.

Geçmişten de birkaç tanıdık sima ile karşılaşacaksınız Madame Tussauds Müzesi’nde. Subliminal mesajımız alınmazsa diye açıklama da yapalım bir fotoğrafımız için; Albert Einstein’ın yanında saçlarımızı dağıtmaya çalışmıştık ama onun kadar başarılı olamadı galiba :)

Rembrandt’ın eserinde ve Mona Lisa’nın yanında da poz verip vandalizm de yaptığımıza göre Amsterdam Madame Tussauds görevini başarı ile tamamladığımızı kabul edebiliriz :). Demek gerekmez ama olsun yine de altını çizelim, sanata karşı vandalizme karşıyız :).

Bir saniye, bir saniye, Madame Tussauds Müzesi henüz bitmedi!!!! Az daha Örümcek Adamı ile New York gökdelenlerinin pervazlarında korkusuzca kötü adamların peşine düştüğümüzü söyleyemeyi unutuyorduk.

Madame Tussauds Müzesi’nde sıra olabilir mi, bu sıradan kurtulabilir miyiz?

Bu kadar turistik bir şehrin bu kadar turistik bir yerine gitmeyi düşünüyorsanız sıraları da göz önüne almalısınız. Bizim için belki şansımızdan, belki de sabah ilk iş Dam Meydanı’na oradan da doğruca Madame Tussauds Müzesi’ne gittiğimizden hiç sıra yoktu. Ama eğer sıra olursa ve bu sıradan kurtulmak isterseniz gişeden veya önceden Madame Tussauds sayfasından hızlı giriş bileti satın alabilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi bilet fiyatları ne kadar? İndirimli bilet var mı?

Normal bilet fiyatları 22 € (çocuklar için 18 €). Ama sabah 09:30-10:30 arasında girmek için online bilet alırsanız 12 €’ya (çocuklar için 8 €) kadar düşürebiliyorsunuz. Eğer erkenden gidemem, öğleden sonra ancak varırım ben diyorsanız sizin için de online indirimli fiyatlar var. Saat 15:00’dan sonra girmek için online bilet alırsanız yine özel bir indirim kazanıyorsunuz. Benim işim belli olmaz, ne sabah ne akşam kesin bilemem diyorsanız bile yine de online bilet almanızda fayda var. Yaklaşık %20 indirimli çünkü.

Madame Tussauds Müzesi bilet fiyatlarında başka indirimler var mı?

Eğer Amsterdam’da farklı eğlenceler ile birlikte Madame Tussauds Müzesi bileti alacak olursanız ekstra indirimler de kazanıyorsunuz. Mesela Amsterdam Dungeon bileti ile birlikte alındığında toplam 43 € yerine 30 € ödüyorsunuz. Benzer şekilde kanal turu, Rijks Müzesi, tur otobüsü veya bisiklet kiralama servisleri ile birleştirebiliyorsunuz.

Madame Tussauds Müzesi ne zamanları açık?

Orası biraz karışık :). Normalde sabah 10:00, akşam 18:00 arası açık ama bunun bir çok istisnası var. Siz o yüzden yine de bir kontrol edin. Siz oralardayken ne kapısından dönün isteriz, ne de saat 18:00’de kapanıyor diye koşturarak geldiğinizde o gece 21:00’de kapandığını öğrenmenizi :).

Madame Tussauds Müzesi nerede ve nasıl ulaşabilirim?

Dam Meydanı’na tam karşıdan bakan köşede Madame Tussauds Müzesi. Haritada otelinizin adını yazarsanız nasıl toplu taşıma araçları ile gideceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Bu kadar konuştuk ama Madame Tussaud kim peki? 

1761’de Fransa’da doğan Marie Tussaud, yıllarca annesinin yanında çalıştığı doktordan bal mumu heykel yapmayı öğrenen bir heykeltıraşmış. Rivayete göre Fransız Devrimi sırasında idam edilmiş insanların cesetleri arasında ölüm maskeleri yapabilmek için kafatasları bile aramış. 1794 yılından itibaren de bu yaptıklarını Avrupa’nın çeşitli yerlerinde sergilemeye başlamış. 1835 yılında da İngiltere’de ilk müzesini açmış ve tahmin edersiniz ki o zamanki müzesi bu halinden çok daha korkunçmuş.


Umarız yazımız Amsterdam seyahatinizde işinize yarar. Madame Tussauds Müzesi’ne gitmeye karar verdiyseniz de korku tünelinde kendinize dikkat edin :). Amsterdam ile daha fazla bilgi almak isterseniz Amsterdam ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Eğer beğendiyseniz sayfamızı, hemen aşağıdan paylaşabilir veya yeni ipuçları için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz diğer Amsterdam yazılarımız da ilginizi çekebilir. 

DİĞER AMSTERDAM YAZILARIMIZ

Amsterdam gezilecek yerler Amsterdamda gezilecek yerler Amsterdam muzeleri Van Loon Muzesi Amsterdam cocuklarla gezilecek yerler Amsterdam kanal evleri Amsterdam otel tavsiye Amsterdam hostel tavsiye Amsterdam Bloemendaal Zaanse Schans Amsterdam yakin minik kasaba Volendam Schiphol havaalani ulasim Amsterdam kanal turu Amsterdam ulasim Amsterdam yeme icme Amsterdam alisveris Tax Free Alisveris Amsterdam card Museumpleinticket