Uçak bilet fiyatları nasıl düşürülür?


Eğer uçak biletlerinizi havayollarının internet sitelerinden alıyorsanız, gizli indirimlerden yararlanabilirsiniz. Gizli indirimden ziyade aslında gizli fiyat artışlarından korunabilirsiniz desek daha doğru olur :). Çünkü siz hiç fark etmeden kaşla göz arasında havayolu şirketleri, uçak biletleri fiyatlarında değişiklik yapıyorlar. Üstelik siz daha sitelerinde hangi saatteki uçak ile gitsem daha kolay olur, hangi günü seçsem daha çok gezerim diye düşündüğünüz sırada :). Elimizden geldiğince soru – cevap anlatmaya çalışalım bu fiyat artışlarından nasıl korunacağınızı.

Peki, nasıl oluyor bu fiyat artışı?

Siz ilgili havayolu şirketinin sitesinde A şehrinden B şehrine gidiş fiyatlarını araştırıyorsunuz diyelim. Araştırdığınız sırada, önce istediğiniz tarihteki fiyatlar karşınıza özetle çıkıyorlar. Eğer hiç araştırma yapmadan ilk çıkan fiyatları almak isterseniz sorun yok. Ama eğer biraz daha araştırayım, bir sonraki günkü uçuşlara bakayım derseniz veya bir başka havayolu şirketinin sitesine de bir göz atayım, ikisini karşılaştırayım derseniz yandı gülüm keten helva :). Çünkü sonra geri dönmeye kalkıp ilk bulduğunuz gün ve saatteki fiyatlara ulaşmaya çalışırsanız yükselmiş fiyatlar ile karşılaşabiliyorsunuz.

Anlamadım, nasıl yani fiyatlar durduk yere mi artıyor? Belki başkası almıştır o fiyattan, olamaz mı?

Elbette olabilir, aynı anda sizinle birlikte birisi daha, aynı uçak biletine bakıyordur ve gerçekten de tek bir koltuk kalmıştır o fiyattan. O kişi de sizden önce davranıp almış olabilir. Ama pek de öyle olduğunu zannetmiyoruz, en azından her seferinde. Çünkü fiyatı tekrar eski seviyesine düşürebiliyorsunuz ve bu fiyattan şu kadar koltuk demeleri de pek doğru olmayabiliyor. Biz iyi niyetimizi kaybetmeyelim, belki altyapılarındaki teknik bir nedenden kaynaklı olabilir diyelim. Ama bizim başımıza birçok kez geldiğini de not edelim.

Bir örnek alabilir miyiz?

İlk örneğimiz flypgs.com sitesinden olsun. İstanbul’dan Amsterdam’a 16 Ekim’de gitmeyi planladığımızı varsayalım. Saat 06:25’te kalkan uçağın bizim için uygun olduğunu kabul edelim. Fiyat olarak karşımıza vergiler hariç 474 TL gibi bir rakam çıkıyor. Bu arada saatler 21:08’i gösteriyor.

Birkaç dakika sonra da başka bir tarihe baktığımızı veya daha uygun fiyat var mı diye araştırdığımızı varsayalım. Ama sonra da neyse ben flypgs.com’dan ilk bulduğum bileti alayım demiş olalım. Bir dakika sonra, yani 21:09’da tekrar aratma yaptığımız zaman 16 Ekim İstanbul Amsterdam biletinin 474 TL’den vergiler hariç 559 TL’ye yükseldiğini görmüş oluyoruz. Neredeyse %20 fiyatlar artmış oluyor bir dakika içinde. Vergiler dahil fiyatları karşılaştırdığımızda ise 550 TL’den 635 TL’ye geliyor gidiş – dönüş. Keşke başka yerlere bakmasaydım da ilk çıkan bileti alsaydım diyebiliriz veya fiyat artışını hiç fark etmemiş olabiliriz. Sonuç olarak bir dakika içinde, sırf ikinci kez arattık diye neredeyse cebimizden 100 TL daha fazla çıkmış oluyor.

Fiyatları yükseltmeyi başardık :), asıl soru nasıl tekrar eski seviyesine düşürürüz?

Farklı sitelerde farklı yollar söz konusu. flypgs.com’da tek yapmanız gereken beklemek. Sadece bekleyerek uçak bileti fiyatını tekrar eski seviyesine düşürebilirsiniz. Biz yaklaşık bir saat bekledik. Yaklaşık bir saat sonra, 22:16’da tekrar İstanbul – Amsterdam arası biletleri arattık ve bir gördük ki fiyat tekrar 474 TL’ye geri düşmüş. Anlayacağınız gerçekten hiçbir şey yapmadan fiyatlarda indirim sağlayabiliyorsunuz. Daha doğrusu eşeği önce kaybettiriyorlar, sonra da bulduruyorlar :).

Beklemek istemezseniz de, belki IP değiştirerek de indirebilirsiniz ama onu denemedik doğrusu. Tabii eğer bu sırada gerçekten de başkası almadıysa bileti. Ama zaten kaybedecek pek bir şeyiniz yok, fiyat zaten yükselmişti yükseleceği kadar :).

Başka havayollarında da böyle fiyat artışı oluyor mu?

Pegasus bu konuda yalnız değil :). Türk Hava Yolları’nın sitesinde de benzer bir durum söz konusu olabiliyor. Biraz önce baktığımız ve hatta gerçekten de satın alacağımız bir uçuşun fiyatları bir iki dakika içinde %20 arttı mesela. 29 Haziran için Bodrum’dan İstanbul’a uçak bileti alacaktık. Saat 00:58’te uçak bileti fiyatı 182 TL iken, iki dakika sonrasında yani 01:00’da aynı uçuşun fiyatı bir anda 219 TL’ye çıktı. Sırf, “acaba başka havayollarında daha uygun fiyat var mıdır?” diye almakta kararsız kaldığımızdan oldu. Bu arada söyleyelim bu uçak bileti sayesinde bu yazıyı yazmaya karar verdik. Daha öncelerde de fark etmiştik ama bu seferki pek apaçık olmuştu :).

Toplam gidiş – dönüş bilet fiyatlarına etkisi oluyor mu bu artışın?

Bu fiyat artışı uçak biletinin toplam fiyatına da yansıyor. İki dakika önce toplam iki kişi ve bir bebek için fiyat 1.002 TL iken, saat 01:00’da 1.076 TL’ye yükselmiş oluyor. Sizden kaynaklanmayan bir sebeple, sadece bileti alırken tereddüt ettiğiniz için veya tarayıcınızda “refresh” yaptığınız için boşuna yaklaşık 75 TL fazla ücret ödemiş oluyorsunuz. 1.000 TL’de düşük görünebilir ama nereden bakarsanız bakın, seyahatte bütçenizi aşmamak için kıstığınız iki kişilik yemek parası demek :). Yurt dışı uçuşların daha pahalı olduğu düşünüldüğünde boşuna ödeyeceğiniz fazla tutar daha da artıyor tabii :).

Peki, THY sitesinde nasıl tekrar eski görece uygun fiyata düşürebiliriz fiyatı?

Yüksek fiyatlı bileti almaya hiç gerek yok, thy.com sitesinde kolaylıkla tekrar ilk ve düşük fiyata indirebiliyorsunuz biletleri. Gerçekten birileri son bileti almadıysa :). Bunun için yapmanız gereken…

Yazının devamı…

Pages: 1 2