Uygun Otel Arama Yöntemleri

Paris otel önerileri sayfamızı hazırlarken yeni bir şey fark ettik. Bugüne kadar bu kadar otelde kaldık, bu kadar uygun fiyatlı otel aradık, arama motorlarındaki kampanyaları takip ettik ama uygun fiyatlı otel bulmanın bu kadar gözümüzün önünde olduğunu fark etmemişiz, itiraf ediyoruz J. Önce nasıl anladığımızı paylaşalım sonra da yöntemi. Uygun otel önerilerimizi araştırırken, emin olmak adına aynı otel için farklı otel arama sitelerine ve bir de farklı farklı günlere bakıyorduk ki yanıltmayalım kimseyi diye :)… Bir sürü arama motorunda birkaç 100 kez bakınca da otel fiyatlarına, ortak bir kalıpta hareket ettiklerini anlıyormuş insan :). Farkettik ki aynı otelde, hiçbir şey yapmadan daha ucuz fiyata kalmak mümkün gibi duruyor. Her ne kadar bu hipotezi şimdi kurmuş olsak da bundan sonra biraz da bu gözle bakacağız ama yanlışlayana kadar en iyi strateji bu olabilir :).

Normalde ne diye biliriz? Özellikle uçak bileti alırken alışkanlık olduğundan, ne kadar erken bilet alırsak o kadar ucuz olur diye düşünürüz. Ama otel fiyatlarında durum pek öyle değil gibi duruyor. Bu arada siz de bizim gibi her şeyi öteleyenlerden, dünün işini bugün yapanlardansanız bu yöntem tam da size göre. Hatta bilmeden bugüne kadar tasarruf bile etmiş olabilirsiniz J. Uygun fiyatlı otel aramada işinize yaramasa bile bu yöntem, bundan sonra da işleri geciktirmek için iyi bir bahane olabilir J. Tamam tamam lafı uzattık, yönteme geçiyoruz J. Örnek ile anlatalım en iyisi. Daha doğrusu uygun otel önerileri sayfamızı hazırlarken yaptığımızı, örnek diye verelim :).

Venedik’e yakın Mestre’de kaldığımız Hotel Albatros fotoğrafımız temsilidir, söyleyelim J.

Örneğin Mayıs ayındayız ve Kasım ayında gideceğiniz Paris seyahati öncesi otel fiyatlarına erkenden bakıyorsunuz. Otelin normalde oda fiyatı da 200 $ olsun. Kasım ayına baktığınız için ve o güne kadar önlerinde daha satabilecekleri altı ay olduğu için büyük bir özgüvenle sizden 200 $ fiyat istiyorlar. Hatta gelecek sene Mayıs’a bakın yine 200 $ talep ediyorlar. O yüzden bu kadar erken almak çok faydalı olmayabilir uygun fiyatlı bulacağım diye. Yakın günlere bakınca ise örneğin Temmuz’a, arada sadece 60 gün olduğu için ve satamayacaklarını tahmin ettiklerinden bu kadar zamanda %30 indirim var diyerek 140 $ fiyata düşüyorlar. Daha yakın günlere baktığımızda ise durum biraz daha farklı bir hal alıyor. Gerçekten odaları sattıklarından, yani ellerinde son birkaç oda kaldığından tekrar o güven geliyor ve 200 $’a geri çıkıyorlar. Bu durumda aslında çok çok erkenden otel rezervasyonunu yapmak faydadan çok zarar getiriyor gibi. Kaybedecek çok bir şey yok diyerek yakın zamanda rezervasyon yapmak uygun fiyatlı oda bulmakta en iyi yöntemmiş gibi duruyor. Tabii çok geç kalırsanız da 200 $ fiyatındaki odaların bitmesi halinde 300 $’a suitte kalmanız da gerekebilir :). Yine de biraz risk alıp tatil planı yapar yapmaz, rezerve etmek yerine soğuk kanlı olup indirim yapmalarını beklemek daha doğru gibi. Zaten indirim yaptıklarında normal fiyatın üstünü çizip indirimli fiyatı yazıyorlar sizden oradan anlayabilirsiniz gerçekten indirim var mı yok mu diye :).

Durun bir dakika, flaş flaş flaş!!! Daha yazıyı yayınlayamadan gerçek bir örnek ile ne kadar haklı olduğumuzu anladık. Bunu da yazıp öyle yayına girelim J.

Yaklaşık iki hafta önce Paris’teki bir otelin fiyatlarını araştırmıştık. İki hafta önce baktığımızda otelin fiyatı bir gece için 313 $ idi. Rezervasyonu henüz yapmamıştık iyi ki. İki hafta sonra (yani biraz önce) tekrar aynı otelin fiyatlarına baktığımızda 233 $’a düştüğünü gördük. Ne aradığımız tarih değişmişti, ne de otelin sundukları. O zaman baktığımızda iki buçuk ay vardı ilgili tarihe, bugün baktığımızda ise iki aydan birkaç gün az kalmıştı. Yani kalacağınız gün süre yaklaştıkça (çok yakın olmadığı sürece) fiyatlar gerçekten düşüyor olabilir. Elbette risk var ama biz en azından bundan sonra böyle deneyeceğiz J.

Bu arada bir not daha… Son bir oda kaldı!!! Son iki oda kaldı!!! numaralarına da kanmayın. Fiyatların yanında hep tarihten bağımsız son bir oda, son iki oda yazıyor. Art arda kaç güne baktıysak, hep normal oda için son iki oda kaldı, suit için son bir oda kaldı diyorlar. Her otel ve her gün için bu kadar şans olamaz sanırım :).

Umarız ki bu önerimiz ile tasarruf yapmanıza, uygun otel bulmanıza sebep olabiliriz azıcık :). Öyle demeyin bir haftalık tatilde gecede 50 $ indirim yakalarsanız, uçak bileti bedavaya gelir J. Bu da gidilecek bir tatil, gezilecek yeni bir şehir demek J.

İyi ve ekonomik tatiller J!!!!

Bu arada yazımız ve blogumuzdan memnun kaldıysanız, daha fazla yurt dışı şehir rehberi ve öneriler için facebook/saventravel sayfamızı da beğenebilirsiniz J.

Tatilde başka tasarruf edebileceğiniz kalemleri merak ediyorsanız yeni hazırlamaya başladığımız ekonomik tatil rehberimize bekleriz
J.