Roma Venedik tren bilet fiyatlarında tasarruf etmenin 10 yolu


Ciao :)… Demek Roma’ya gidiyorsunuz ve buna rağmen dünyanın en güzel şehirlerinden de olsa Roma tek başına sizi kesmeyecek ha. Yok yok ne kadar Roma güzel olursa olsun, taaa İtalya’ya kadar gitmişken Venedik’e gitmemek de olmazdı. Tamam tamam kabul ediyoruz, Venedik’e de gidilmeli mutlaka :). Hem zaten Roma’dan Venedik’e gideceksiniz bundan da tasarruf etmenin yolları var. Sözü fazla uzatmayalım bulduğumuz yöntemleri tek tek anlatalım. Öncelikle söyleyelim Roma Venedik ulaşımında uçaklar çok pahalı değil ama tren ile gitme seçeneği düşünüldüğünde üstüne bir de, zaman ve maliyet avantajı olmadığından çok da uygun bir seçenek değiller. Roma’dan Venedik’e gitmenin en ucuz yöntemi tabii ki tren. Ama tren dediysek bu tek başına yeterli bir cevap değil. Çünkü hem trenden trene, hem de tren biletinizi nasıl aldığınıza göre fiyatlar değişiyor. Bu yazıyı yazarken Roma Venedik tren seferlerinin normal fiyatları 80 Euro’ya kadar çıkıyordu. Pek de ucuz değilmiş der gibisiniz. Doğru söylüyorsunuz. Ama en güzel kısmına daha değinmedik, o da Roma Venedik tren biletlerini 9 Euro’ya kadar düşürebileceğiniz gerçeği. Önce normal yöntemi anlatalım ki onu yapmadığınızdan emin olun, sonra da bilet fiyatından nasıl tasarruf edeceğinizi anlatacağız. Bu arada bir not da düşelim, Facebook sayfamıza gelen bir soru sayesinde bu araştırmayı yaptık. Soruyu soran blog okuyucumuza da katkısından dolayı teşekkürler :)…

Daha önce dediğimiz gibi Roma’dan Venedik’e nasıl gidilir sorusunun cevabı, tren olmalı çünkü en kolay ve uygun fiyatlı ulaşım yöntemi bu. Roma’dan Venedik’e tren ile gidiş yaklaşık 3 saat 45 dakika sürüyor ve ücretler çok yakın günlere almanız durumunda 80 Euro’ya kadar çıkıyor. Bilet alacağınız firmanın adı TrenItalia, bir tür İtalya’nın TCDD’si olur kendisi. Trenin ismi ise FRECCIARGENTO, yani hızlı tren. TrenItalia sitesindenbilet alırken, istasyon seçimininde başlangıç noktası olarak Roma Termini istasyonunu, varış noktası olarak da Venezia S. Lucia istasyonunu seçmeniz gerekiyor. Venedik veya Venice diye ararsanız bulamazsanız, önceden söyleyelim :).

Dedik ya bu normal yöntem, ama Roma Venedik ulaşımı için bu yöntemi seçmemelisiniz J. Bu yüzden sakın okumayı burada bitirmeyin, bileti almadan önce aşağıdakileri de okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü en uygun fiyata ulaşmanın bazı yöntemleri var :).

1. Find Best Price kutusunu işaretlemek: Çok kolaymış gibi görünüyor ama bazen gözden kaçabiliyor. TrenItalia bilet fiyatlarına bakarken mutlaka aşağıdaki “find best price” kutucuğunu işaretlemelisiniz. Böylece hem gitmek istediğiniz günkü hem de ona yakın günlerdeki en uygun fiyatları aynı anda ekranın üstünde görebiliyorsunuz. Böylece gideceğinizi günü bir gün ileri veya geri alıp bilet fiyatlarında %50’ye yakın kar edebilirsiniz.

2. Klasik yöntem bileti önceden almak: Basına yaptıkları duyurularda İtalya çapındaki tren seferlerinde MINI isimli bir promosyonları olduğunu ve fiyatların 9 €’ya kadar düştüğünü söylüyorlardı. Doğru da söylüyorlarmış :), bu yazıyı yazarken Roma Venedik tren bileti fiyatlarının 9 €’ya kadar düştüğünü gözlerimizle gördük. Hızlı trenlerde de 80 €’dan 29 €’ya düşmüştü fiyatlar önceden alımlarda.

3. Aynı güne gidiş dönüş tren bileti almak: Eğer geri dönüş uçağınız Roma’dan kalkıyorsa, sadece birkaç gününüz varsa ve buralara kadar gelmişken Venedik’i görmemek olmaz diyorsanız bu ulaşım yöntemi tam size göre. Aynı gün gidip – akşama geri dönerseniz tren fiyatları yine çok ucuz oluyor. Seçilecek güne göre daha farklı fiyatlar olabilir tabii. Hızlı tren ile gidip tekrar hızlı tren ile geri dönebilirsiniz. Ama bunu yaparken dokuzuncu adımda yazanları atlamayın, yoksa promosyonlu fiyata ulaşamayabilirsiniz.

4. Cumartesi seyahat etmek: Eğer Cumartesi gidebiliyorsanız ve iki kişiyseniz, iki kişi yerine tek kişilik ücret ödeyerek de tasarruf edebilirsiniz. Bu promosyon sadece Cumartesi günleri için geçerli maalesef. Böylece hızlı treni yavaş tren fiyatına getirmiş olursunuz. Dokuzuncu adıma dikkat yine :)…

5. Daha yavaş tren ile gitmek (EN EKONOMİK YÖNTEM): Bir seçenek daha var o da yaklaşık üç saat daha uzun sürede giden Intercity trenini seçmek. Bu trenin fiyatları gerçekten de 9 €’ya kadar düşüyor. Ama bunu varsayılan arama ekranında getirmiyor karşınıza. Üstelik bazen bu seçeneği bulması da zor olabiliyor. Çünkü kimi durumda her ne kadar İngilizce sayfayı seçseniz de tren isimlerinin olduğu kısım İtalyanca kalabiliyor ve “Le Frecce” ve “Tutti i Treni” ne demek anlayamıyorsunuz. Bunu engellemek için Search on kısmında “Tutti i Treni” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Yani “bütün trenler” demek. Böylece arama ekranında hızlı trenlere ek olarak bu trenler de çıkıyor. Yaklaşık 6 saatte gidiyor ama fiyatları 9 Euro, daha ne olsun :).

6. Trende konaklamak: Geceyi Roma Venedik treninde geçirirseniz otel ücretinden de kurtulabilirsiniz. Saat 22:35’te kalkan Roma Venedik trenine binerseniz sabaha karşı Venedik’e ulaşmış olursunuz. Sonra da başka bir geceyarısı yavaş tren ile tekrar Roma’ya geri dönersiniz. Böylece hem iki geceyi trende geçirmiş olup otelden tasarruf edersiniz hem de gidiş – dönüş toplam 18 Euro’ya getirmiş olursunuz ulaşımı.

7. Venedik yerine Mestre’ye gitmek: Doğru, ilk başta biraz anlamsız geliyor, o zaman Roma yerine Çanakkale’ye de gidebilirim diyebilirsiniz :). Ama bir dakika açıklamamıza izin verin :). Venedik yerine birçok kişi aslında Venedik’e çok yakın ve birkaç otobüs durağı uzaklıktaki ana kara üzerindeki Mestre’de kalmayı tercih edebiliyor. Venedik’teki otel sayısı kısıtlı ve Mestre’deki oteller genellikle daha uygun fiyatlı olduğundan. Hem biz de Mestre’de kalmıştık. Her sabah gidiyorduk Venedik’e. Mestre’de kalmayı planlıyorsanız ise varış istasyonu olarak Venezia Mestre’yi seçmelisiniz.

8. Saat Seçimi: Roma Venedik arası istasyonları seçtiğiniz ekranda tren seferi saatini de elle seçmenizi istiyor. Eğer siz seçmezseniz otomatik bir saat dilimini getiriyor ve o saatlerde uygun fiyatlı trenler de olmayabiliyor. Örneğin sabah trenlerini getirdiyse ve öğlen uygun bir tren seferi varsa maalesef onu göremiyorsunuz. O yüzden farklı tren seferlerini de görmek için bir başka saat daha seçmenizi ve o günkü tüm seçenekleri görmenizi tavsiye ederiz.

9. Automatic Assignment kutucuğuna tıklamak: Arama sonuçları ekranında bazen daha yüksek fiyatları gösterebiliyorlar. Daha uygun fiyatlı alternatifleri görmek için gözünüze kestirdiğiniz seferi seçip detaylı fiyat ekranına ulaşabilirsiniz. Ekranın altındaki Automatic Assignment kutucuğuna tıklarsanız da Roma Venedik treni için varsa promosyonlu fiyatlara ulaşabilirsiniz. Örneğin normalde 19 € görünen Roma Venedik treni, detaylı baktığınızda 9 €’a düşebiliyor.

10. En bi klasik yöntem ikinci sınıf seyahat: Söylemeye bile gerek bunu herhalde ama yine de hatırlatalım. TrenItalia hem birinci sınıf hem de ikinci sınıf servis sunuyor. İkinci sınıf ve birinci sınıf tren koltukları ve hizmetleri arasında tabii ki farklılık olsa da 20 – 30 € fazla ödemeye içimiz razı gelmeyebilir. Sonuçta yazının konusu nasıl en konforlu giderim değil, nasıl uygun fiyata Roma’dan Venedike giderim, di mi :).

Bu arada aklınız karışmasın yukarıdaki seçeneklerin hepsine TrenItalia sitesinden ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar… J

Bu yazımızı sevdiyseniz daha fazla benzer yazı için Facebook sayfamızı da beğenebilirsiniz.

Roma veya Venedik’e gidiyorsanız gezilecek yerler, en uygun konaklama yöntemleri, müzelerden tasarruf etmenin yollarını öğrenmek için diğer yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Şimdiden favori ülkemiz İtalya’da iyi gezmeler…


ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Vatikan Bilmeniz Gerekenler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli En Iyi Roma Pizzacilari Roma En Iyi Pizzaci Roma En Guzel Dondurmaci Roma Kafe Romada Alisveris Tax Free Alisveris Romada Ulasim Roma Havaalani Ulasim Roma Pass

Venedik Yazılarımız:

Venedik ucretsiz gezilecek yerler Venedik gezilecek yerler Venedik yakin adalar Venedik gondol turu Venedik rehberi Venedik ucuz otel Mestre otelleri Venedik ulasim Marco polo ulasim Venice kart