Disneyland Paris’te Yemek


Disneyland Paris’te sadece roller coasterlar ve korku tünelleri değil yemekler de ayrı bir eğlence kaynağı. Disneyland Park’ın içinde o kadar fazla yemek seçeneği var ki parka gitmeden ufak bir plan yapmak, hem tasarruf etmek hem de zamandan kazanmak için yerinde olabilir. Eğer önceden küçük bir araştırma yapmazsanız muhtemelen sonunda birbirinin aynısı restoranlardan birinde, muhtemelen de Main Street’te kendinizi fast food yerken bulabilirsiniz :). Bunu engellemek için önce Disneyland Park, Walt Disney Studios ve Disney Village’in her köşesinde karşınıza çıkacak farklı restoranlar hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Sonra da avantajlı yemek paketlerini anlatacağız ki eğer otellerden birinde kalıyorsanız biraz tasarruf yapabilin. En son da kaçırılmayacak yemek şovlarına değineceğiz.

………………..

Disneyland Park Restaurantları

Disneyland Park’a girdiğinizde, gezmeye başlamadan hemen önce yemek yemenin tam da zamanı diye düşünebilirsiniz. Çünkü parkın girişindeki Main Street bölümünde çok sayıda restoran var gibi görünüyor. Ama aslına bakacak olursanız bunlar, birisi hariç cafe, pastane, veya dondurmacı gibi yerler. Hangisi daha ekonomik diye de baktık ama fiyatlar bile maalesef neredeyse aynı hatta fast food için yüksek bile sayılabilir…

İçlerinden sadece bir tanesi gerçekten oturup keyifle yemek yiyebileceğiniz bir restoran, adı da Walt. Walt’ta karnızı doyurmak en az 25 €’dan başlıyor. Tatlı ve içecek ekleyip ana yemeği de biftek veya somon seçerseniz 60 €’ya kadar fiyatlar çıkıyor. O yüzden parka girerken gizlice içeriye yiyecek sokamadıysanız :) yemek hakkınızı sonraya bırakırsanız daha iyi olabilir.

Siz de bizim gibi turunuza ilk olarak Frontierland’den başlarsanız karşınıza ilk olarak The Lucky Nugget Saloon çıkacaktır. Restoranın dekoru o kadar başarılı ki içeriye girdiğinizde gözleriniz vahşi batının kovboylarının poker oynadığı masaları, barın içinde elindeki pis bezle viski bardağını parlatan barmeni arayabilir. Yemeklere gelince genellikle hamburger ve fish & chips tarzı. Fiyatlar ise yaklaşık 15 €’dan başlıyor. Hemen yanında ise Tex-Mex sunduğunu iddia eden Last Chance Cafe var ama çeşitler oldukça sınırlı, KFC’de bile daha çok çeşit var. Kişi başı da yaklaşık 12 €’ya geliyor. Eti ekmek arasında veya kızarmış değil de ızgara sevenlerdenseniz veya steak sipariş ederken gramına bakıyorsanız Silver Spur Steakhousesize göre olabilir. Amerikan tarzı ızgara bonfile için ödeyeceğiniz yaklaşık fiyat ise neredeyse 30 €. Euro kuru düşünüldüğünde Özgür Şef veya Günaydın Steak House daha uygun ve leziz kaçıyor :).

Merak etmeyin daha seçenek çok, o yüzden Frontierland gezimize devam edelim ve sonraki restoran bölgesi Big Thunder Mountain’in hemen karşısına gidelim. Buradaki ilk yer yine fast food için olan Fuente del Oro Restaurante. Bölge Frontierland olur da Meksika yemekleri olmaz mı? Taco salatası, nachos ve fajitas gibi seçeneklerle içecek dahil kişi başı en az 10 €’dan başlayan fiyatlarla karnınızı doyurabilirsiniz. Meksika yemekleri olmaz, biz sürekli Afrika yemekleri yeriz diyorsanız :) sizi de unutmamışlar ve Restaurant Hakuna Matata’yı açmışlar Disneyland Park’a. Doğrusu Afrika denilince merak ettik menüde neler var diye ama Afrika’dan anladıkları meğersem salata, falafel ve kebap sandviçmiş. En Afrikalı yemek ise Afrika soslu tavuk :). En iyi yanı ise fiyatların çok yüksek olmaması, içecek ve tatlı dahil menü yaklaşık 12 €. Bu bölgenin bir diğer restoranı ise Cowboy Cookout Barbecue ki pek fazla bir özelliği yok, menü diğer yerlerdeki tavuk kızartmalar, hamburgerler ve cheeseburgerlerden ibaret. Fiyatlar da dolayısıyla pek bir aynı, içecek dahil en az 11 €. Adından da anlaşılacağı üzere İtalyan yemekleri sunan Colonel Hathi’s Pizza Outpost’un favorileri ise makarna, lazanya ve pizza. Ama öyle İtalya’daymış gibi düşünmeyin, bunlar da fast food… Makarnalar yaklaşık 8 €, pizzalar ise 10 €.

Sıradaki Adventureland alanında sadece iki restoran var. Bunlardan ilki Pirates of the Caribbean’ın yanındaki Blue Lagoon Restaurant. Adından da anlaşılacağı üzere ahtapotlar, yengeçler, kılıç balıkları burada sizi bekliyor. Doğal olarak fiyatlar da yüksek. İçecek dahil ana yemekli menü yaklaşık 35 €. Bir de yanına bir salata veya başlangıç alırsanız kişi başı 50 €’ya kadar çıkıyor yemek sonrasında gelecek hesabınız. Madem fiyatlar böyle en iyisi açık büfe derseniz size Restaurant Agrabah Café’yi önerebiliriz. Üstelik Blue Lagoon’dan daha bile uygun fiyatlı. İçecek hariç açık büfenin fiyatı yaklaşık 25 €, çocuklar için ise yaklaşık yarı fiyatlı.

Adventureland’i ve hatta Disneyland Park’ın yarısını bitirdiğimize göre muhtemelen buraya kadar yemekler yenmiştir. Ama bu sefer de tekrar acıkmış olabilirsiniz, o yüzden Fantasyland’deki restoranları da anlatmaya başlayalım :). İlk durak Au Chalet de la Marionnette ki adının bu kadar havalı olduğuna bakmayın, buradaki en havalı yemek yarım tavuk ki o da yaklaşık 10 € :). Fish & chips yemek istiyorsanız ise Toad Hall Restaurant’ı deneyebilirsiniz ki sadece fish & chips almak isterseniz fiyatı yaklaşık 9 €. Onun dışında yine bilindik fast food yemekler var, hamburger, tavuk nugget gibi.

Fast food olmaz illa oturalım servis etsinler, buraya kadar gelmişiz önümüzde de Disney kahramanları dans etsin diyorsanız da Auberge de Cendrillon’u deneyebilirsiniz. Gerçekten, Pamuk Prenses ve Uyuyan Güzel prenslerinin kollarında dans ediyor burada. Fiyatlara gelince ise kraliyet yemeği kadar pahalı, yetişkinler için menü neredeyse 70 €, çocuklar için ise yarı fiyatlı. Ama eğer premium yarım veya tam pansiyon seçeneğini aldıysanız, pakete dahil olduğunu söyleyelim.

Fantasyland’in son restaurantı ise “it’s a small world”un hemen yakınındaki Pizzeria Bella Notte. Buranın menüsü de neredeyse Colonel Hathi’s Pizza Outpost ile aynı, tabii fiyatlar da; makarnalar 8 €, pizzalar ise 10 €.

Ve artık son eğlence bölgesi Discoveryland’e ulaştık. Fark ediyoruz ki Disneyland Park içindeki turun sonuna yaklaştıkça yemek servis eden restoran sayısı da ciddi miktarda azalıyor. Buradaki tek restoran Café Hyperio’nun menüsü de diğer fast food mekanları ile aynı. Yani hamburger, patates kızartması ve sandviçten ibaret, anlayacağınız tabela farklı yemekler aynı…

………………..

Walt Disney Studios Restaurantları

Önceden söyleyelim Walt Disney Studios alanında öyle Disneyland Park’taki gibi her köşeyi döndüğünüzde açık büfeler, steak houselar, hamburgerciler sakın beklemeyin. Hepi topu dört yer var sadece yemek yiyebileceğiniz. Zaten bizim gibi Disneyland Paris’e ayırdığınız toplam bir gününüz varsa veya sabahtan ilk iş Walt Disney Studios’a geldiyseniz zaten hiçbirine ihtiyacınız olmayabilir. Ama yok biz tam gün ayıracaz Walt Disney Studios’a diyorsanız mutlaka enerji toplamak için bir mola vermeniz gerekecektir. O yüzden biz fiyatları ile birlikte karşılaştırmalı olarak anlatmaya çalışalım.

Az sayıdalar ama Walt Disney Studios’a girer girmez ilk restoran cebinizdeki Euro’ları almak için hemen karşınıza çıkıyor. Restaurant en Coulisse, adındaki restoran kelimesi ile sizi kandırmaya çalışsa da bir iki dakikada pişmiş hamburgerlerin, sandviçlerin yuvası… Fiyatlar ise bir iki Euro dışında neredeyse diğer fast food restaurantları ile aynı. Tavuklu sandviç, patates kızartması ve içecekli menünün fiyatı yaklaşık 11 € iken benzer menüyü Angus Burger ile değiştirip üstüne bir de tatlı eklerseniz en az 14 €’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Menü almazsanız da 7-8 Euro’ya sandviç veya burger yiyebiliyorsunuz. Restaurant en Coulisse’ya kadar gelmişken etraftaki mağazalara da bir göz atın, arkadaşlara götürecek hediyeler alabilir veya kullanmaya bir daha fırsatınızın olmayacağı şapkalar ile fotoğraf çektirebilirsiniz :).

Aman şapkalar alışkanlık yapmasın, sonra her gördüğünüz yerde deneyebilirsiniz :).

Şapkaların çekici büyüsünden kurtulabildiğimize göre artık ikinci mekanımıza gidebiliriz. Armageddon’un tam karşısındaki açık büfe servis yapan Restaurant des Stars, içecek hariç yaklaşık 25 € fiyatı ile görece uygun fiyatlı yerlerden. 3-11 yaş arası çocuklar için de yarı fiyatlı.

Korku Kulesi’nin hemen arkasındaki Café des Cascadeurs ise Amerikan filmlerinden alıştığımız kötü adamların yol kenarında durduğu restoranların kopyası. Hatta Geleceğe Dönüş’te Yekta Kopan’ın sesi ile anılan Michael J. Fox’un gittiği Lou’s Cafe’ye benziyor bile diyebilirim :). Fiyatlar ise hiç de 5 Kasım 1955 gibi değil, güzel bir burger ve içeceğin fiyatı yaklaşık 17 € :).

Walt Disney Studios’taki son yemek durağımız ise Disney Blockbuster Café. Karayip Korsanları’ndaki Siyah İnci’nin güvertesinde veya High School Müzikal’indeki kantinde sandviç, dilim pizza veya salata yemek istiyorsanız Disney Blockbuster Café tam size göre. Fiyatlar da sanırız Walt Disney Studios’un en uygunları, en azından 6-7 €’ya sandviç çeşitleri mevcut.

………………..

Disney Village Restaurantları

Önceden söyleyelim Disney Village, gözünüzün önünde olmasına rağmen sis perdesinin arkasındaymış gibi kolaylıkla gözden kaçabilir. Disneyland Park ve Walt Disney Studios’un girişine yakın olsa da park motivasyonu ile gelen turistler için Disney Village’ın odak dışında kalması çok olası :)… En iyisi balonu kerteriz olarak almak, böylece kolaylıkla Disney Village’a ulaşabilirsiniz. İçeride de o kadar çok restoran var ki ve bunlardan biri de Disneyland Paris’in en çok tavsiye edilen restoranı, bu nedenle uğranabilir.

Disney Village’da yemek için ilk yer King Ludwig’s Castle. Parklarda gezerken alıştığımız bir iki çeşit hamburger ve pizza içeren menülü mekanlardan sonra bol çeşit sunan sayılı bir yer olarak kayıtlara geçiyor. Pizzalar yaklaşık 15-20 € arası, burgerler ise 17-27 € arası. Ama happy hour’da saat 15:00’dan sonra giderseniz günün yemeği ve içeceğini yaklaşık 13 €’ya alabiliyorsunuz. Krallara layık demek zor, çünkü Trip Advisor notu 5 üzerinden 3.5 ve Foursquare notu ise 10 üzerinden 5.2. Bu arada Kral Ludwig demişken detaylarda gizli bir ironiden de bahsedelim. Disneyland Park gezilecek yerler bölümündeanlattığımız üzere Disney’in şatosu Bavyera’daki Neuschwanstein Kalesi’nden esinlenilmişti. İşte o kalenin aslını yaptıran kişi, Bavyera Kralı Ludwig Otto Friedrich Wilhelm :)

Eğer Disneyland otellerinde kalıyor ve akşam biraz canlı country müzik dinlemek istiyorsanız Billy Bob’s Country Western Saloon’a uğrayabilirsiniz. Trip Advisor notu 3.5, Foursquare notu ise 5.4. Gelmişken La Grange’da Tex-Mex açık büfeye de bir göz atabilirsiniz. Kişi başı açık büfe fiyatları 27 €’ya yakın ve La Grange’ın Trip Advisor notu 5 üzerinden 3.5.

Starbucks ve McDonald’s hakkında pek bilgiye ihtiyaç olmadığını varsayıp, direkt The Steakhouse’a geçiyorum ki kendisi en iştah açıcı isme sahip. 1800’lerin Chicago’sundan bir restoran havasındaki The Steakhouse’un menüsü de içerisinin görünümü gibi görece zengin sayılabilir. Premium steakler 30-35 € arası, menü fiyatları ise yaklaşık 30 €’dan başlıyor. Trip Advisor notu 3.5 olsa da, Foursquare notu 6.2. Ama hatırlatalım Disneyland Park Frontierland’deki Silver Spur Steakhouse’un notları daha yüksek :).

Eskiden İstanbul’da olan Rainforest Cafe de var Disney Village’de. Eğer İstanbul’dakine gitmediyseniz, Disney Village’dakine çocuklar ile birlikte uğrayabilirsiniz. Burgerler yaklaşık 20 €, fajitas ise yaklaşık 25 €. Trip Advisor puanı 3.5 olsa da sıralamada biraz önce anlattıklarımızdan daha iyi bir yerde. Foursquare notu da 6.6.

Planet Hollywood ise Disney Village’ın bir başka zincir restoranı. Disneyland’ın her yerinde olduğu gibi burada da makarnalar, steakler, pizzalar ve burgerler mevcut. Burgerler 17-24 € arası iken, ızgaralar yaklaşık 25 € ve Trip Advisor notu 3.5, Foursquare notu ise 6.9.

Eğer Amerikan tarzı bir sabah kahvaltısı arıyorsanız Annette’s Diner doğru mekan, yaklaşık 11 €’ya içecek dahil kahvaltınızı alabilirsiniz. Sonrasında ise yine bildik yemekler, bol bol burger çeşidi. Foursquare notu 7.7 ve Trip Advisor notu 3.5.

Sports Bar, Disney Village’ın en kötü notlarına sahip mekanı, o yüzden atlıyoruz, dediğimiz sırada New York Style Sandwiches’ın daha da kötü notlara sahip olduğunu gördük :).

Diyelim ki çocuklarınız ile Disneyland Paris’e gittiniz ve kendileri çok zor yemek yiyorlar. Hatta yemek yemeleri için onları farklı aktivitelerle oyalamanız gerekiyor. Öyleyse sizin için rüya gibi bir yer var; Café Mickey. Fiyatlar pahalı olsa da Disney karakterleri ile kaç kere kahvaltı yapabilirsiniz ki? Sadece kahvaltı değil bu arada öğle ve akşam yemeklerinde de masalara mutlaka uğruyorlar. Yine de söyleyelim çok uzun zaman yanınızda kalmıyorlar ve rezervasyon faydalı… Plus veya premium yarım/tam pansiyon paketi aldıysanız fiyata dahil, yoksa yemekler için 47 $, çocuklar için ise 26 $ ödemeniz gerekiyor.

En iyisini en sona sakladık. Disney Village’ın en çok tavsiye edilen ve en uygun fiyatlı mekanı, Earl of Sandwich. 5-6 €’ya istediğiniz sandviçi yiyebileceğiniz Earl of Sandwich’in Foursquare notu 8.1, Trip Advisor notu ise 4.5 ve Trip Advisor’da bölgenin en çok tavsiye edilen yeri.

Umarız en güzel ve en uygun fiyatlı yerleri seçmenize yardımcı olabilmişizdir. Disneyland Paris’te iyi eğlenceler :).

Avantajlı yemek paketleri bir sonraki yazımızda. Disney karakterleri ile yemekler ve yemekli Buffalo Bill’s Wild West Show’u için ise burayı tıklayabilirsiniz…

………………..

Disneyland Park’ta yemek yenilecek yerler ile ilgili yazımız faydalı olduysa, daha fazlası için facebook/saventravel sayfamızı beğenebilirsiniz.


DİĞER PARİS YAZILARIMIZ:

Paris Gezilecek Yerler Paris Ucretsiz Gezilecek Yerler Eyfel Kulesi Notre Dame Katedrali Sacre Coeur Paris Doga Tarihi Muzesi Seine Nehri Tekne Turu Ile Saint Louis Paris Otelleri 5 Yildizli Butik Paris Otelleri Paris Otelleri Ekonomik Paris Hostel Tavsiye Paris Kotu Otel Deneyimi Louvre Muzesi Sira Louvre Yorulmadan Gezme Yollari Mona Lisa Medusanin sali Napolyon Tac Giyme Toreni Disneyland Paris Gezilecek Yerler Walt Disney Studios Gezilecek Yerler Disneyland Paris Ulasim Disneyland Paris Siralardan Kurtulma Yollari Disneyland Paris Otel Rehberi Disney Karakterleri Yemek Paris Alisveris Rehberi Tax Free Alisveris