Disneyland Paris ulaşım


Sıra geldi Paris – Disneyland Paris arası ulaşıma… Paris’ten Disneyland Paris’e nasıl gidilir sorusunun aslında üç farklı cevabı var; bunlardan birincisi bizim gibi araba kiraladıysanız Paris Disneyland’a araba ile ulaşım, ikincisi Paris’in merkezinden Disneyland Paris’e tren ile ulaşım. Bir diğer seçenek ise eğer Paris’e gelmekte asıl amacınız Disneyland ise ve Orly veya Charles de Gaulle havaalanlarından Disneyland Paris’e gitmek istiyorsanız geçerli bir ulaşım yöntemi olacak trenler ve servisler… Seçenekleri sıraladığımıza göre Disneyland Paris ulaşımı yazımıza, kendi deneyimlerimizden, yani Paris’in merkezinden Disneyland Paris’e nasıl araba ile gidilebileceğinden başlayalım. Keşke arabamız Disneyland arabaları gibi olsaydı.

…………………………………………

Paris – Disneyland Paris arası araba ile ulaşım

Muhtemelen navigasyon cihazınız olacaktır ama yine de önceden planlarınızı yapabilmeniz için kısaca Paris’ten Disneyland Paris’e nasıl gidebileceğinizi anlatmaya çalışalım. Paris – Disneyland Paris arası yaklaşık 40 km ve araba ile trafik olmazsa 30 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezinden çıktıktan sonra Paris’ten Strazburg’a kadar giden A4 otobanını kullanmanız gerekiyor ki yolun büyük bir kısmı bu otobanda geçiyor. Bu arada dikkat otobanda radar var J. Otobana çıktıktan sonrası kolay çünkü bol bol Parcs Disney tabelasını görüyor olacaksınız.

14. çıkıştan çıktıktan sonra da artık yavaş yavaş Disneyland’ın dünyaca ünlü kalesi, minik tepelerin ardından kendini göstermeye başlayacak. Yaklaşık 3 km daha gidince merakla beklenen Disneyland Park’a ulaşmış oluyorsunuz. Parkın içine girmeden ufak bir sürpriz bekliyor sizi; mevsime göre uzunluğu değişebilen giriş sırası. Biz bu sıralarda fazla vakit kaybetmemek için sabah erkenden gitmiştik. Ama ona rağmen gördüğünüz gibi bir sıra vardı. Otoparkın ücretli olduğunu da hatırlatıp, Disneyland Paris’in koordinatlarını paylaşalım, enlem: 48.876077 – boylam: 2.79646.

…………………………………………

Paris – Disneyland Paris metro ile ulaşım

Sıra geldi, Paris şehir merkezinden Disneyland Paris’e nasıl gidebileceğinize… Aslına bakacak olursanız, çok da zor değil toplu taşıma ile Disneyland Paris’e gitmek. Paris seyahatiniz boyunca birkaç kez uğramanız muhtemel Paris’in ve Avrupa’nın en yoğun tren istasyonu olan Gare du Nord’a ulaşmanız yeterli. Sadece Paris’ten değil Avrupa’nın diğer şehirlerinden Disneyland Paris’e gitmek istiyorsanız da Gare du Nord’u kullanabilirsiniz. İngiltere, Belçika, Almanya veya Hollanda gibi Avrupa’nın diğer ülkelerinden Paris’e tren ile geliyorsanız işiniz oldukça kolay, çünkü seyahatiniz gereği treniniz zaten Paris’e vardığında Gare du Nord istasyonunun demir rayları ile buluşmak zorunda…

Gare du Nord’dan sonra ise dünyanın en büyük yeraltı istasyonu olan Chatelet-Les Halles’e ulaşmanız gerekiyor. Zaten Paris’teyseniz tabii Gare du Nord’a hiç uğramadan Chatelet-Les Halles’e de ulaşabilirsiniz. Chatelet-Les Halles’ten de RER banliyö trenleri A hattı ile Marne-la-Vallée/Chessy yönüne giderseniz son durak olan Parcs Disneyland istasyonunda inebilirsiniz. Bundan sonrası çok kolay, çünkü neredeyse parkın içine çıkıyorsunuz. Disneyland Paris’e ulaşım tren ile yaklaşık 40 dakika sürüyor ve bunun da size maliyeti (Zone 1 – Zone 5 arası olduğundan) yaklaşık 7 € tutuyor. Eğer ulaşım kartı alacaksanız da Zone 5’i de kapsayan ulaşım kartlarından almayı unutmayın… Diğer istasyonlardan da nasıl ulaşabileceğinizi merak ediyorsanız Paris metro haritasını (tramvay ve trenler de dahil) inceleyebilir veya RATP’nin sitesinden rotaları kontrol edebilirsiniz.

Kısaca, Disneyland Paris’teki otellerde yüksek bedelle kalmaya gerek yok, onun yerine günübirlik Paris’in merkezinden Disneyland Paris’e kolayca gelebilirsiniz.

Şimdiki birkaç paragraf da, Paris havaalanından Disneyland Paris’e direkt gitmek isteyenler için gelsin…

…………………………………………

Charles de Gaulle Havaalanı – Disneyland Paris arası ulaşım

Eğer Eyfel Kulesi de neymiş ilk defa duyuyorum, Louvre Müzesi de pek küçük bizim için diyenlerdenseniz, Paris’in merkezinde oyalanmaya gerek yok, doğrudan havaalanından Disneyland Paris’e gidebilirsiniz J. Ama unutmayın Paris’te iki uluslararası havaalanı var… Önce daha sık kullanılan Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Disneyland Paris’e nasıl ulaşacağınızı anlatalım.

Charles de Gaulle Havaalanı’ndan önce RER treni B hattı Massy-Palaiseau yönüne binmeniz gerekiyor. Sonra da Chatelet-Les Halles istasyonunda inip, RER treni A hattı Marne-la-Valee Chessy yönüne doğru giden trene geçmeniz lazım. Sonunda Marne-la-Valee Chessy istasyonunda yani Parc Disneyland Paris’te inip birkaç dakikalık yürüyüş ile Disneyland Paris’e ulaşabilirsiniz.

Toplam bir buçuk saat ve iki vesaitte (oh be, uzun zamandır kullanmamıştım vesait kelimesini, iyi oldu J) Disneyland Paris’in çocuksu hayal dünyasında kaybolmaya hazırsınız.

…………………………………………

Orly Havaalanı – Disneyland Paris arası ulaşım

Orly Havaalanı’ndan Disneyland Paris’e ulaşım ise biraz daha zor. Önce Orly Havaalanı’ndan Antony’e yaklaşık 10 dakikalık bir ORLYVAL tren yolculuğu yapmanız (özel tarifesi var) gerekiyor. Sonrasında Antony istasyonundan Charles de Gaulle Havaalanı yönüne doğru giden RER B trenine binmeniz ve Chatelet-Les Halles istasyonunda inmeniz gerekiyor. Son adım olarak Chatelet-Les Halles istasyonuna varınca, RER treni A hattı Marne-la-Valee Chessy yönüne doğru olan trene geçmeniz gerekiyor. Marne-la-Valee Chessy istasyonunda yani Parc Disneyland Paris’te inince üç vesait ve bir saat 45 dakikalık yolculuk sona ermiş oluyor.

…………………………………………

Paris havaalanlarından Disneyland Paris’e shuttle ile ulaşım

Orly Havaalanı-Disneyland Paris ulaşımında iki saate yakın yolculuk veya Charles de Gaulle-Disneyland Paris ulaşımında toplu taşıma bize göre değil diyorsanız sizleri de unutmamışlar. İki havaalanından da Disneyland Paris’e direkt shuttle servisi koymuşlar. Yaklaşık 20 €’ya (3-11 yaş arası 16 €) yaklaşık 45 dakikada direkt Paris Orly Havaalanı’ndan veya Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Disneyland Paris’e VEA shuttle’ları ile ulaşabilirsiniz. Disneyland otellerinde kalıyorsanız da şanslısınız çünkü direkt Disneyland otellerine de giderken uğruyor. VEA shuttle servis saatleri mevsime ve havaalanına göre değişiklik gösteriyor, gitmeden kontrol etmekte fayda var. Hazır kontrol ederken, biletlerinizi sitesinden alabilirsiniz çünkü VEA shuttle sitesinden önceden alırsanız indirimli…

…………………………………………

Yazımızdaki yerleri haritadan da inceleyebilirsiniz, gitmeden önce Paris ile Disneyland arası ulaşım için fikir verecektir.

Sonunda Disneyland Paris’e ulaştığımıza göre, herkes istediği eğlenceye koşabilir… Herkese şimdiden iyi eğlenceler J

…………………………………………

Blogumuz ilginizi çekti ise, Paris ve gezilecek başka şehirler ile ilgili fotoğraf ve tavsiye için facebook/saventravel sayfamızı da beğenebilirsiniz J.


DİĞER PARİS YAZILARIMIZ:

Paris Gezilecek Yerler Paris Ucretsiz Gezilecek Yerler Eyfel Kulesi Notre Dame Katedrali Sacre Coeur Paris Doga Tarihi Muzesi Seine Nehri Tekne Turu Ile Saint Louis Paris Otelleri 5 Yildizli Butik Paris Otelleri Paris Otelleri Ekonomik Paris Hostel Tavsiye Paris Kotu Otel Deneyimi Louvre Muzesi Sira Louvre Yorulmadan Gezme Yollari Mona Lisa Medusanin sali Napolyon Tac Giyme Toreni Disneyland Paris Gezilecek Yerler Walt Disney Studios Gezilecek Yerler Disneyland Paris Siralardan Kurtulma Yollari Disneyland Paris Otel Rehberi Disney Karakterleri Yemek Disneyland Paris Yeme Icme Rehberi Paris Alisveris Rehberi Tax Free Alisveris