Louvre Müzesi Giriş Ücreti & Cam Piramit


Cam Piramit & 666

Kim demiş piramitler sadece Mısır’da var diye… Kim demiş piramitler sadece taştan, Nil Nehri’nin kenarında olur diye. Basbayağı Paris’in orta yerinde hem de camdan ve çelikten olabiliyormuş. Hangi piramitlerden mi bahsediyoruz, Paris Louvre Müzesi’nin girişinde bizi karşılayan dört tane camdan piramitten tabii ki…. Yılda dokuz milyon turist kapıya dayanınca ki kimi saatler 15 bin ziyaretçiye kadar varıyormuş, ve bu kapı da dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi ünvanını Louvre Müzesi ile paylaşmakta zorlanınca klasik mimari ile tezat, gelecekten gelmiş gibi duran bu piramit Louvre Müzesi’nin geniş avlusunda peyda olmuş. Louvre Müzesi’nin cam piramidi o kadar ses getirmiş ki Mısır’daki piramitlere benzer efsaneler bile üretilmeye başlanmış. Yok efendim Louvre Müzesi cam piramidinde 666 tane cam parça varmış da, Mitterrand açıkça mimardan 666 tane cam parçası olmasını talep etmiş de… Hatta Dan Brown’un Da Vinci Şifresi kitabında da böyle olduğu dile getirilmiş de, peh peh peh… Tüm bunlar üzerine Louvre Müzesi’ndeki bu eserin mimarının iddiaları yalanlayıp, sanılanın aksine altı yüz yetmiş üç cam parça olduğunu açıklaması gerekmiş. Ama unutmadan söyleyelim ilk açılışında dağıtılan broşürde altı yüz altmış altı cam olduğu iki kez geçiyormuş. Aslında en temizi gidip saymak gibi görünüyor J.

Louvre Müzesi’ne Giriş Kuyruğu & Aslanlı Kapı

Geçebilecek Aslına bakacak olursanız yoğun bir günde Louvre Müzesi’ne gitmeye kalkarsanız cam piramidin etrafında uzayan, müze kadar meşhur Louvre Müzesi’ne giriş kuyruğunda oyalanırken rahat rahat kaç cam parça olduğunu sayabilirsiniz. Hatta kontrol için bir kez daha saymaya yetecek vaktiniz bile olabilir.

Bu sıraya girmemenin en iyi yolu, aslında bu sıraya girmemek… Doğru yazdık, gerçekten Louvre Müzesi’ne kalabalık bir günde gidiyorsak en göz önünde olan, gördüğünüzde sanki Louvre Müzesi’nin tek bir girişi olduğunuzu düşünmenizi sağlayan, sizi ışığa giden kelebekler gibi kendisine çeken bu kapıdan uzak durmak en iyisi…

Çünkü aslında Louvre Müzesi’nin genel turistik görüşün aksine beş farklı kapısı var. Piramit dışındaki bu kapılar; Via the Passage Richelieu, Via the Carousel du Louvre, Via the Cour Carree, Porte des Lions, görece daha az yoğun.

Arc de Triomphe du Carrousel & San Marco’nun Atları

Çoğu turistin bilmediği, dolayısıyla Louvre Müzesi’ni gezerken lazım olacak saatlerinizi cam piramitin önündeki kalabalıkla harcamamanızı sağlayacak Aslanlı Kapı (Porte des Lions), Louvre Müzesi’nin geniş avlusunda cam piramitteki giriş kapısına sırtınızı döndüğünüzde tam karşınıza gelen zafer takının (Arc de Triomphe du Carrousel) size göre sol tarafındaki binada kalıyor.

Bu arada adı geçen takı, Şanzelize Caddesi’ndeki Paris’in meşhur Zafer Takı’ı (Arc de Triomphe de l’Étoile) ile karıştırmayın. Her ne kadar ikisi de aynı zamanlarda yapılmış olsa da aralarında ciddi bir büyüklük farkı söz konusu. Diğeri bu kadar mütevazi değil anlayacağınız… Arc de Triomphe du Carrousel, 1806-1808 tarihleri arasında Napolyon’un zaferlerini kutlamak için yapılmış. Takın arkasında bugün yer alan Tuileries Bahçesi’nin daha önceleri yerinde olan imparatorluk ikametgahı Tuileries Sarayı’nın kapısı imiş aslında…

Louvre Müzesi’nin avlusundaki takın üstünde bugün duran atlar aslında Napolyon’un Venedik’ten aldığı, ki zamanında Sultanahmet Meydanı’ndalarmış, daha sonra tekrar San Marco Meydanı’na dönen, San Marco’nun Atları imiş…

86 Meşhur İnsan Heykeli & Felsefe

Görünürde fazla sıra yok, biraz da biraz soluklanayım diyorsanız Louvre Müzesi’nin cam piramit girişli avlusunda vakit geçirebilirsiniz. Bu sırada eğer bir de felsefeye ilgi duyuyorsanız ki Descartes, Moliere, Rousseau, Abélard, Condorcet, Montesqueiu gibi 86 meşhur insan heykelinin keyfini çıkarabilirsiniz.

………………………………….

Paris Louvre Müzesi’nin Giriş Ücreti Ne Kadar & Ücretsiz Nasıl Girerim J?

Sıra geldi, Paris Louvre Müzesi’nin giriş ücreti ne kadar, bu ücretten nasıl tasarruf ederiz, Louvre Müzesi kaçta açılıyor gibi her turistin merak ettiği sorulara…

Açık: Louvre Müzesi Salı hariç her gün 09:00-18:00 arası açık. Çarşamba ve Cuma ise 21:45’te kapanıyor. Resmi tatil günlerinde ise 17:30’a çekiliyor kapanış saati.

Kapalı: Salı, 1 Ocak, 1 Mayıs, 25 Aralık.

Müzeye giriş: Louvre Müzesi’nin kapılarının açılış ve kapanış saatleri birbirinden farklı. Piramit ve Galerie du Carrousel her gün açık; Passage Richelieu her gün açık ama erken kapanıyor (günlere göre 17:30-18:30 arası); Porte des Lions ise Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri açık.

Bilet: Normal bilet 12 €; Hall Napoléon’daki geçici sergiler 13 €; kombine bilet ise 16 €.

Louvre Müzesi’ne ücretsiz girmek de mümkün. Birinci yöntem Paris Pass ve Paris Museum Pass kullanmak. İkisi ile de ücretsiz girilebiliyor ve sıraya da girmenize gerek yok. Her ayın ilk Pazar günü ve 14 Temmuz’da da Louvre Müzesi’ne ücretsiz girebiliyorsunuz, tabii bugünü iple çeken kalabalıklara dikkat etmek koşulu ile. Ayrıca Cuma günleri hızlı bir tur yaparım derseniz de 18:00’dan sonra 26 yaşın altındakilere ücretsiz. 18 yaşın altındakilere ise her daim ücretsiz.

Sıra ile ilgili risk almak istemiyorsanız yaklaşık 1 € daha fazla verip biletinizi önceden de alabilirsiniz. Böylece sıraya da girmenize gerek yok. Bu arada kullanırsanız siz de fark edeceksiniz ki ticketnet Fransa’daki birçok kültürel şov, konser, spor müsabakasını önceden ayarlamanız için bulunmaz nimet.

Louvre Müzesi’ne nasıl hızlı girilir, nasıl ücretsiz girilir, sırada beklerken neler yapılırı anlattıktan sonra Louvre Müzesi’nin labirent gibi koridorlarında 35 bin eser arasındaki koşturmacamıza başlayabiliriz.

………………………………….

Louvre Müzesi ile yazımızdan memnun kaldıysanız, daha fazla ipucu ve gezilecek yer için facebook/saventravel sayfamızı da beğenebilirsiniz…


DİĞER PARİS YAZILARIMIZ:

Paris Gezilecek Yerler Paris Ucretsiz Gezilecek Yerler Eyfel Kulesi Notre Dame Katedrali Sacre Coeur Paris Doga Tarihi Muzesi Seine Nehri Tekne Turu Ile Saint Louis Paris Otelleri 5 Yildizli Butik Paris Otelleri Paris Otelleri Ekonomik Paris Hostel Tavsiye Paris Kotu Otel Deneyimi Louvre Yorulmadan Gezme Yollari Mona Lisa Medusanin sali Napolyon Tac Giyme Toreni Disneyland Paris Gezilecek Yerler Walt Disney Studios Gezilecek Yerler Disneyland Paris Ulasim Disneyland Paris Siralardan Kurtulma Yollari Disneyland Paris Otel Rehberi Disney Karakterleri Yemek Disneyland Paris Yeme Icme Rehberi Paris Alisveris Rehberi Tax Free Alisveris