Sen Nehri Tekne Turu


Paris Seine Nehri tekne turu aslında sadece bir tekne turu değil, aynı zamanda metroya da alternatif ulaşım aracı. Neden mi? Şöyle anlatalım; Paris’in gezilmesi gereken gelen yerleri nereler? İlk akla gelenler; Eyfel Kulesi, Orsay Müzesi, Notre-Dame, Louvre Müzesi, Jardin des Plantes, Şanzelize Bulvarı (Avenue des Champs-Élysées), Pantheon, Île Saint-Louis namıdiğer Aziz Louis Adası. Hepsinin de ortak yanı, haritadan da görüldüğü üzere, Sen Nehri kenarında olması; aslında Aziz Louise Adası ve Notre Dame Katedrali hariç, çünkü onlar Seine Nehri’nin içindeler J. Bu durumda Sen Nehri tekne turu, artık bir tekne turu olmaktan çıkıyor. Louvre’dan Eyfel’e, Şanzelize’den Notre Dame’a ulaşmanın, en kolay yolu halini alıyor, tabii uygun yöntem bulunduğunda… Üstelik 5-10 dakika yürüyebilirim derseniz, Zafer Takı (Arc de triomphe de l’Étoile) ve Modern Sanatlar Müzesi-Pompidou Merkezi gibi yerlere de ulaşmanın metrodan sonra en uygun yolu. Hatta doğrusu, Paris’in birkaç katlı metro istasyonlarındaki koridorlarda metronuzun kalkacağı uygun katı ve doğru yönü bulmaktan daha bile kolay J.

………………………………….

Seine Nehri hop on-hop off tekne turu

Gelelim bunu nasıl yapacağımıza… Diğer turistik şehirlerde görmeye alıştığımız hop on hop off turlar ile. Ama bu sefer madem Seine Nehri var karşımızda, otobüs yerine Paris hop on hop off tekneleri kullanacağız. Batobus teknelerinin Seine Nehri kenarındaki sekiz iskelesi sayesinde, ki bu iskeleler Tour Eiffel, Musée d’Orsay, Saint Germain des Près, Notre-Dame, Jardin des Plantes, Hôtel de Ville, Louvre, Champs-Elysées oluyor, hem Seine Nehri tekne turunu hem de ulaşımı tek taşla vurabiliriz. Üstelik iskelelerde öyle saatlerce beklemeye, giden teknenin ardından yetişmek için Bebek iskelesindeki gibi koşturmaya da gerek yok. Kış döneminde 25 dakikada, yazın ise 20 dakikada bir hop on hop off teknesi iskeleye yanaşıyor.

Açık: 3 Eylül-5 Nisan, 10:00-19:00; 6 Nisan-2 Eylül, 10:00-21:30.

Bilet: 1 günlük bilet 15 €; 2 günlük bilet 18 € (58 duraklı OpenTour hop on hop off otobüs bileti ile birlikte alırsanız 44 €). İskelelerden de biletleri alabiliyorsunuz.

………………………………….

Bateaux Parisiens tekne turu

Eğer diyorsanız ki Dünya Kültür Mirası Seine Nehri turunda illa da 13 dilde bize önünden geçtiğimiz binalar anlatılsın, o zaman da Seine Nehri’nde tekne turu yapmanın en iyi yolu Eyfel Kulesi’nin önünden kalkan Bateaux Parisiens’in teknelerine binmek. Aslına bakarsanız Bateaux Parisiens’in en önemli avantajından, Paris Pass’ınız varsa yararlanabiliyorsunuz. Çünkü Paris Pass’ınız varsa Bateaux Parisiens tekne turu ücretsiz.

Açık: Nisan-Eylül, 13:00 ve 19:30 hariç, 10:00-22:00 arası her 30 dakikada bir; Haziran, Temmuz, Ağustos, 10:00-23:00; Ekim-Mart, 10:30-21:30 her saat başı.

Bilet: 1 saatlik tur bileti 13 €; Paris Pass ile ücretsiz.

………………………………….

Bateaux-Mouches tekne turu

Hala okumaya devam ediyorsanız, bu kadar seçenek yetmemiş demek ki J… Preveze Deniz Savaşı’ndaki gibi Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması ve Haçlı donanması gibi onlarca kadırga, kalyon daracık Seine Nehri’nde yok ama yine de hatırı sayılır bir rekabet söz konusu… Bateaux-Mouches de bu şirketlerden birisi…

Açık: Nisan-Eylül, 10:15-22:30; Ekim-Mart, 11:00-21:00. Saatler biraz karışık, güncel bilgi için sitesini ziyaret etmek faydalı olabilir.

Bilet: 1 saatlik tur bileti 12,5 €.

………………………………….

Vedettes de Paris gidiş-dönüş tekne turu

Metronun ilk açıldığı günlerde, bir yere gideceğimizden değil de merakımızı gidermek için, Kızılay’dan Ankaray’a binip (o dönemlerde Ankara’daydık J), AŞTİ’ye kadar gidip hiç inmeden Kızılay’a geri dönmüştük. Eğer Seine Nehri’nde benzer deneyimi yaşamak istiyorsanız Vedettes de Paris tam sizlik. Eyfel Kulesi’nden başlayan tur bir saat sonra tekrar başladığı yerde, Eyfel Kulesi’nde son buluyor.

Bilet: 1 saatlik tur bileti 13 €.

………………………………….

Detaylar ile uğraştığımız yeter, Seine Nehri’nde tur zamanı…

Eyfel Kulesi’nin kenarından bindik hop on-hop off botumuza ve çıktık yola. Biraz yarı açık cam tavandan seyrettik Sen Nehri’ni, biraz da rahat rahat fotoğraf çekmek için teknenin en önüne kaptanın yanında dikildik. 20 dakikalık yolculuk sırasında hafiften kıvrılan Sen Nehri üzerindeki 37 köprünün daha tadını çıkaramadan ilk durağımıza ulaştık. Niye tadını çıkaramadık diyorum, çünkü sanki Sen Nehri’ndeki tek ve son köprünün altından geçiyormuşçasına, köprülerin altına girmeden olabildiğince çok fotoğraf çekmeye çalışıyorduk J.

Hop on-hop off teknemizi ilk bekleyen, üzerinde kocaman bir saat olduğundan önceleri anlayamadığımız Orsay Müzesi’ydi; meğersem daha önceleri tren garıymış, aynı Haydarpaşa gibi L.

Tamam tamam, bilenler bilir, Orsay Müzesi’nden önce olmasına rağmen onun kadar dikkat çekmeyen Fransa parlementosunun alt kanadı Assemblée Nationale bizi Orsay Müzesi’nden daha önce karşılamıştı J. Önündeki on iki parlak sütun ile Roma tapınak mimarisinin Avrupa kamu binalarına olan etkisini gözler önüne seren Assemblée Nationale aslında Bourban düşesine ait bir saraymış. Ta ki Fransız Devrimi’ne kadar…

Seine Nehri kenarında, beklenmedik bir şekilde yeşillikler içindeki boş alanda meraklı gözlerin önünde dans eden onlarca çifti gördüğümüzde, plağın üzerinde sürekli sabit bir hız ile dolaşan iğnenin çıkarttığı akseden romantik müziği, tüm gürültüye rağmen tekneden duyduğumuzu iddia edebilirdik. Bilmiyorum, müzik elektronik bir müzikçaların devrelerinden mi yoksa tangonun sembolü körüklü akordeon benzeri bandoneondan mı geliyordu ama, Seine Nehri kenarında amatör dansçıları gördüğümüzde şehrin romantik bir havası olduğunu kabul etmemiz gerekmişti.

Bu sırada artık mavi gökyüzü, yavaş yavaş karanlığa teslim oluyordu, ama çarpışmadan, Seine Nehri’nin üzerini örten gökyüzünü altın sarısı ve sönmekte olan kül rengine döndürmeden teslim olmaya niyeti yok gibiydi.

Gökyüzündeki renkler savaşının üstüne bir de gündüz etrafında turlar attığımız Notre Dame Katedrali’ni üzerinde batan güneşin yansıması ile birlikte gördüğümüzde şehrin romantizminden emin olmaya başlamıştık.

Bu sırada tam karşımızdaki Île de la Cité, Seine Nehri’nin kararsız, kuzeyden mi güneyden mi gideceğini bilemeyen akıntılarının arasında minicik bir ada olmanın keyfini sürüyordu.

Seine Nehri tekne turumuzun keyfini yeterince çıkardığımıza göre artık Şanzelize’ye yakın bir iskelede inip yola karadan devam edebiliriz J.

………………………………….

Bu arada yazılarımız ve fotoğraflarımızdan memnun kaldıysanız gezilecek daha fazla şehir ve ipucu için facebook/saventravel sayfamızı da beğenebilirsiniz…


DİĞER PARİS YAZILARIMIZ:

Paris Gezilecek Yerler Paris Ucretsiz Gezilecek Yerler Eyfel Kulesi Notre Dame Katedrali Sacre Coeur Paris Doga Tarihi Muzesi Ile Saint Louis Paris Otelleri 5 Yildizli Butik Paris Otelleri Paris Otelleri Ekonomik Paris Hostel Tavsiye Paris Kotu Otel Deneyimi Louvre Muzesi Sira Louvre Yorulmadan Gezme Yollari Mona Lisa Medusanin sali Napolyon Tac Giyme Toreni Disneyland Paris Gezilecek Yerler Walt Disney Studios Gezilecek Yerler Disneyland Paris Ulasim Disneyland Paris Siralardan Kurtulma Yollari Disneyland Paris Otel Rehberi Disney Karakterleri Yemek Disneyland Paris Yeme Icme Rehberi Paris Alisveris Rehberi Tax Free Alisveris