Île Saint-Louis & Paris’in En İyi Dondurmacısı


Paris’in orta yerinde olmasına rağmen metro ağının parçası olmadığı için metronun her vagon ile onlarca insanı getiremediği, metro istasyonundaki yürüyen merdivenlerden kalabalıkların çıkamadığı, Sen Nehri’nin ortasında sakin bir ada düşünün. Komşusu Notre Dame de Paris’in yer aldığı Île de la Cite adası ile taban tabana zıt bir ada… Ne Eyfel Kulesi’ndeki insanı şehirden soğutan sıraların, ne de Louvre Müzesi’ndeki Mona Lisa’ya doğru, ayaklarınız yerden kesilircesine kalabalık içindeki koşuşturmacanın olduğu, Paris’in merkezinde olmanıza rağmen Paris’e gidebilmek için köprülerden geçmenizin gerektiği sessiz sakin Île Saint-Louis namıdiğer Aziz Louis Adası, tatil içinde tatil yapmak istiyorsanız Paris’in gezilmesi gereken yerlerinden birisi.

Paris’in En Güzel Dondurmacısı & Katil Palyaçolar

Burada bulacağınız tek kalabalık, üstündeki devasa külahı ile mahalleye gelen rengarenk dondurma arabasının peşinde koşan çocuklar gibi, iki top dondurma için Berthillon’un önünde sıraya girmiş turistler… Bir rivayete göre Berthillon’un, Paris’in hatta Fransa’nın en iyi dondurmacısıymış. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın dondurma arabası metaforu bir Amerikan kasabasında geçen çocukluğumuzdan değil, bildiğiniz Amerikan ucuz korku filmlerindeki klişelerden öğrenilmiştir (bkz. Killer Klowns From Outer Space) J.

Adres: 29-31, Rue Saint Louis en l’ile, Paris

Açık:Çarşamba-Pazar 10:00-20:00

Kukla Mağazası & Cyrano de Bergerac

Karnımızı Paris’in en iyi dondurmacısında doyurduğumuza, protein ve kalori ihtiyacımızı karşıladığımıza göre Aziz Louis Adası’ndaki vitrin alışverişimize başlayabiliriz. Gezintiye korku filmi teması ile başladığımıza göre oradan devam edelim… Karşımıza çıkan ilk dükkan Chucky ve Chucky’nin Gelini’ni bile tatlı bulmamızı sağlayacak türden kukla mağazası. Tavana asılı balo kıyafeti giymiş kedi, dolabın üzerine tünemiş Cyrano de Bergerac sizleri korkutmaya yetmediyse kulakları yaşı ile birlikte büyümüş, vitrinde gelen geçeni seyrederken purosunu tüttüren ihtiyar içinize biraz ürperti salacaktır.

Kıymetsiz Taş Mağazası & Yalnızlık Kalesi

Tamam kabul, Cartier, Van Cleef & Arpels veya Fred’den safir, turkuaz, akik taşı süslemeli pembe altın bir bilezik almaya gücümüz yetmeyebilir ama hala Paris’ten değerli bir taş ile geri dönebiliriz. Île Saint-Louis’teki taşlara adanmış mağaza bunun için biçilmiş kaftan. Mağazanın rafları dışarıdan bakıldığında mercan dolu akvaryumu andırıyor.

İçerisi ise UFO araştırmacılarının meraklı bakışlarının merkezindeki meşhur 51. Bölge’ye ait gibi duran meteor görünümlü taşlar ile dolu. Sadece o değil, Süperman’ın kutuplardaki gizli yeri, Yalnızlık Kalesi’nden gelmiş gibi görünen bir taş bile var ki kendisi 400 € olduğundan gerçekten “Fortress of Solitude”tan gelmiş olabilir J. Hatırlatalım, bu taşlar bile Paris’te olduklarından mıdır nedir çok çok uygun fiyatlı değil (fotoğraflardaki rakamlar €), ama döndüğünüzde evinizin salonunda güzel duracaklardır J.

Cam İşlemeciliği & Baykuş

Saint Louis Adası’ndaki yürüyüşümüze devam ediyoruz. Buradaki mağazalar Zara, Mango, Diesel gibi tekstil devlerinin herkesi aynı giydirdiği, aynı elbisenin tek bedeninden bile yüzlercesini stoklarında bulunduran çok katlı mağazalara hiç benzemiyor. Her mağaza evinizin salonu kadar. Murano’da gördüğümüz cam işlemeciliği örneklerine pek benzemese de bu küçük adadaki mağazalardaki minik eşyalardan Paris gezinizden hatıra olarak eve götürmek isteyebilirsiniz.

La Ferme Saint-Aubin & Trüf Mantarı

Sen Nehri kıyısında veya Eyfel Kulesi manzaralı Champ de Mars parkında piknik yapmayı planlıyorsanız veya küçük bir atıştırma için La Ferme Saint-Aubin’de doya doya alışveriş yapabilirsiniz. Eski çiftliklerin tariflerine dayalı yaprak içine sarılı keçi sütünden yapılmış, şarap gibi her geçen gün tadı güzelleşen Banon peyniri, dünya üretiminin yarısının Fransa’dan karşılandığı yerin 20-30 cm altında yetişen, kilosu 1.500 TL’den başlayan trüf mantarı (fotoğrafta üst üste duran hafif kararmış gibi görünenlermiş trüf mantarı) gibi onlarca çeşit şarküteri ürününü bulabilirsiniz.

La Cure Gourman & Abur Cubur

Bir mağaza düşünün içerisi sadece abur cubur dolu. Hansel & Gretel’i ikinci kez kandırmaya yetecek kadar şeker dolu bir dükkan. Şekerci, bisküvici, karamelci, çikolatacı artık hangisini daha çok seviyorsanız sizin için “o”‘cu olan La Cure Gourman’ın bir şubesi de var, Aziz Louis Adası’nda. Eğer meraklıysanız abur cubura biraz vakit ayırmanız gerekebilir.

Saint-Louis-en-l’Île Kilisesi & Haçlı Seferleri

Adada uğrayabileceğiniz bir yer daha kaldı, o da 1664 yılında yapımına başlanan, adaya yakışacak kadar küçük Saint-Louis-en-l’Île Kilisesi… Kilise ismini Fransa Kralı IX. Louis’ten alıyormuş. 8. Haçlı Seferi’ne çıkan Fransa Kralı IX. Louis, önceleri bu adanın bir parçası olan Île aux Vaches’teki kiliseden aldığı haç ile Tunus seferine başlamış.

Autobianchi & Rolls-Royce Silver Dawn

Sözün özü, sokaklarında arabaların çok olmadığı, olan arabaların ise yayaları rahatsız etmek yerine fotoğraf karesine girmeye çabaladığı Île Saint-Louis’e, Paris gezinizde biraz soluklanmak için uğrayabilirsiniz. Çok da fazla görmeye alışık olmadığımız Bianchi, Pirelli ve Fiat ortak yapımı daha sonra Lancia adını alan Autobianchi’yi, sadece 760 adet üretilen Rolls-Royce Silver Dawn’ı başka nerede görebilirsiniz ki…

Île Saint-Louis gezimizde ne kadar harcadık?

Kim demiş Paris pahalı diye. Bu kadar zaman Paris’in içindeki Notre Dame Katedrali’ne bir taş atım mesafedeki sessiz sakin adacıkta keyifli vakit geçirmemize rağmen toplam harcamamız sadece üçer top dondurma J.

Paris Île Saint-Louis turumuzdan memnun kaldıysanız, daha başka uygun bütçeli gezi ve fotoğraflı ipucundan haberdar olmak için facebook/saventravel sayfamızı da beğenebilirsiniz J.


DİĞER PARİS YAZILARIMIZ:

Paris Gezilecek Yerler Paris Ucretsiz Gezilecek Yerler Eyfel Kulesi Notre Dame Katedrali Sacre Coeur Paris Doga Tarihi Muzesi Seine Nehri Tekne Turu Paris Otelleri 5 Yildizli Butik Paris Otelleri Paris Otelleri Ekonomik Paris Hostel Tavsiye Paris Kotu Otel Deneyimi Louvre Muzesi Sira Louvre Yorulmadan Gezme Yollari Mona Lisa Medusanin sali Napolyon Tac Giyme Toreni Disneyland Paris Gezilecek Yerler Walt Disney Studios Gezilecek Yerler Disneyland Paris Ulasim Disneyland Paris Siralardan Kurtulma Yollari Disneyland Paris Otel Rehberi Disney Karakterleri Yemek Disneyland Paris Yeme Icme Rehberi Paris Alisveris Rehberi Tax Free Alisveris