Eyfel Kulesi & Romantizm


Sonunda karanlığın kazanacağından habersiz gökyüzündeki sarı ve mavinin kıyasıya savaştığı gün batımında, ağır ağır ışıkları yanmaya başlayan Eyfel Kulesi’ne ve romantizme hoş geldiniz. Demek isterdik, ama bizim Eyfel Kulesi ile karşılaşmamız pek de öyle olmadı. İstanbul’un bir iki düz çizgiden ibaret metrosundan sonra Paris’in rengarenk metro ağında dolaşmaktan o kadar acıkmıştık ki, romantizmin dünyasına girmeden önce Eyfel Kulesi’nin ayağına yakın kamyonetten bozma bir büfede pomfritlerin, hot dogların, tavuk dönerlerin dünyasında bir mola verdik. Suç sizde direkt Eyfel Kulesi’ne gitseydiniz de diyebilirsiniz. Peki, orada mola vermeseydik Eyfel Kulesi’nin romantizmi bizi karşılayacak mıydı? Yoo… Bu sefer de pek Fransız asıllı durmayan ama ellerindeki büyük anahtarlık gibi yuvarlak tellere asılı yüzlerce irili ufaklı Eyfel Kulesi ile, bana mısın diyecek Parisien’den Eyfel Kulesi ile daha içli dışlı görünen sokak satıcılarının hışmına uğrayacaktık.

Sen Nehri’nin kıyısında ayaklarımızı sallandırmış, üzerinde pomfrit olan ekmek arası tavuk dönerimizi yerken Eyfel Kulesi’nin tadını çıkarmaya çalıştık. Gerçi bunu yazarken Paris’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında gelen Eyfel Kulesi romantizminin bize göre olmadığını tekrar hatırladık :).

Eyfel Kulesi, 324 metrelik boyu ile yapıldığı 1889 yılından, 1930’da New York’taki Chrysler Binası inşa edilene kadar 41 yıl boyunca dünyanın en uzun yapısı ünvanını elinde tutmuş. Her yıl dünyanın en kalabalık şehirlerindeki nüfus kadar ziyaretçisi olan Eyfel Kulesi Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak amacı ile gerçekleştirilen Dünya Fuarı için inşa edilmiş. Bugüne kadar yaklaşık 200 milyon, her yıl ise yaklaşık 7 milyon turistin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi, inşa edildiği ilk günden itibaren Paris’in popüler gezi noktalarından birisiymiş. 6.5 milyon Fransız Altın Frangı’na mal olacak yapının sadece %25’i Gustave Eiffel’e ödenmiş, gerisi gelen ziyaretçilerin 20 yıllık gelirinden karşılanacakmış. Bu nedenle o günden itibaren girişler ücretli imiş. 2 ila 5 Fransız Frangı arasında değişen ücretlere rağmen Dünya Fuarı’nın sonuna kadar 2 milyon kişi kuleyi ziyaret etmiş. İlk başta yapılan planlara göre bu sürenin sonunda yıkılması gereken Eyfel Kulesi I. Dünya Savaşı’nda telsizlere ve radyolara sağladığı telekomünikasyon avantajı nedeni ile ayakta kalmayı başarmış. II. Dünya Savaşı yıllarında ise Adolf Hitler’in şehri ziyaretinden önce asansörlerin kabloları kesilmiş ki, zirveye çıkmak isterse merdivenleri kullansın diye. Hatta bu yüzden “Hitler, Paris’i işgal etti ama Eyfel Kulesi’ni ele geçiremedi” denilmekteymiş. Ne tesadüftür ki Paris’in kurtuluşu ile birkaç saat içinde asansörler çalışır hale gelmiş.

Bu arada Eyfel Kulesi’nin fotoğrafını çekeceklere ufak bir hatırlatma; gündüz Eyfel Kulesi’nin fotoğrafını çekmek serbest iken geceki kendine has aydınlatmalı görselini kullanmak için telif hakkı başvurusunda bulunmak gerekiyormuş. Eyfel Kulesi ile ilgili bu kadar genel kültür bilgisinden sonra sıra geldi Paris’i gezecek her turist için gerekli olan bilgilere…

Eyfel Kulesi’ne nasıl gidilir?

Araba ile geliyorsanız çevresinde bol bol otopark mevcutmuş. Metro ile geliyorsanız da 6 nolu hatta Bir-Hakeim durağında, 9 nolu hatta ise Trocadéro durağında inebilirsiniz. Bizim favorimiz ise tam önünde duran, hop on-hop off denilen, Sen Nehri boyunca tek biletle gün boyu en turistik noktalara ulaşmanızı sağlayan Batobus tekneleri…

Eyfel Kulesi’ne nasıl çıkılır?

Eyfel Kulesi’nin zirvesinde bir seyir terası, alt katlarında ise iki de seyir platformu var. İlk iki kata asansör ve merdivenle, zirvedeki seyir terasına ise sadece asansör ile çıkılabiliyor.

Eyfel Kulesi’ne çıkışta sıra var mı?

Evet, hele bir de kalabalık bir günde geliyorsanız iki saate kadar uzayacak sıralar söz konusu. Paris tatilinizdeki kıymetli zamanı sırada geçirmek istemiyorsanız görece az sıra olan geceleri gitmeyi tercih edebilir veya önceden online bilet satın almayı seçebilirsiniz… Üstelik online biletlerde fiyat farkı da yok J.

Eyfel Kulesi’ne çıkış biletini internetten alabilir miyim?

Merdiven ile çıkış biletleri online satılmıyor ama asansör biletlerini Eyfel Kulesi’nin resmi internet sitesinden alabilirsiniz.

Bu arada söyleyelim online bilet alımını son ana bırakmayın, istediğiniz saat ve güne yer bulamayabilirsiniz…

Eyfel Kulesi’ne çıkış ücretleri ne kadar?

İkinci kata kadar geçerli asansör bileti 8.50 €, yine ikinci kata kadar geçerli merdiven bileti ise 5 €. Zirveye asansör ile çıkış bileti 14,50 € ama tabii ki zirveye merdiven ile çıkılamıyor… J

Eyfel Kulesi hangi günlerde ve saatlerde açık?

15 Haziran-1 Eylül, her gün, 09:00-00:45 (tepeye son asansör 00:00, diğer katlara 23:00) arası; diğer günler ise 09:30-23:45 (tepeye son asansör 23:00, diğer katlara 22:30) saatleri arası açık. Merdiven ile çıkmak isterseniz de 15 Haziran-1 Eylül arası her gün, 09:00-00:45 (son çıkış 00:00) saatlerinde; diğer günler, 09:30-18:30 (son çıkış 18:00) saatlerinde 704 basamak ile nefesinizi sınayabilirsiniz.

Bir de not; bu saatler çok sıra olması durumunda uzayabiliyor, hava durumuna göre de bazen değişiklik gösterebiliyormuş.

Eyfel Kulesi biletlerini ne zaman alabilirim?

Peki, “belli olmaz tatil hali, gün ve saat kısıtına giremem” dediniz ve online bilet almayı tercih etmediniz J; bilet gişesi zirveye çıkış için 21:30’a kadar, diğer katlar için 22:00’a kadar açık.

Eyfel Kulesi’nde hem romantik hem de bütçeme uygun nasıl evlilik teklif ederim J?

Bundan sonraki tatillerinizi birlikte geçireceğiniz kişiyi buldunuz demek ki… Yıllar boyu anlatılacak bir evlilik teklifi veya en azından korktuğunuz hayır cevabını duymamak için zirvedeki şampanya barından 12 € – 21 €’ya alınacak bir kadeh şampanya ile (tamam tamam, o kadar da bütçe odaklı olmasın, kendinize de su değil bir kadeh şampanya alın, çın sesi için iki kadeh şart) ne kadar romantik bir eş olacağınızı kanıtlayabilirsiniz. Cepte yüzük ile aşağıya inmemek için çok geç kalmayın, bar 12:00-22:00 arası açık J.

Eyfel Kulesi’nde romantik bir akşam yemeği yenebilir mi?

Eğer, “Uzun zamandır bu an için para biriktiriyorum, Eyfel Kulesi’nde romantik bir akşam yemeği nasıl yeriz?” diyorsanız Eyfel Kulesi ve Şef Alain Ducasse sizleri de unutmamış J. Ama önceden söyleyelim Monte Carlo, Doha, Toskana, New York, Hong Kong, Osaka, Las Vegas, Saint Tropez, St. Petersburg ve Tokyo’da da olan şubeleri olan Le Jules Verne bizim alıştığımız Atakule’nin tepesindeki Dönen Restoran’a pek benzemiyor. Mesela Londra’daki James Bond romanlarına da set olan beş yıldızlı The Dorchester’daki Alain Ducasse at The Dorchester üç Michelin yıldızına sahipmiş.

Tabii böyle olunca fiyatların da biraz yüksek olması normal… Menüdeki yemeklerin isimlerini söylersek bile durum daha iyi anlaşılacaktır; yanında sıcak sebze marmelatı ile Meunière tarzı kalkan ve girolle mantarı. Ki kendisi 88 € oluyor… Ama onun yerine öğle ve akşam yemeği için set menülerden almak daha uygun olabilir. Öğle yemekleri kişi başı 90 €, akşam yemekleri ise 210 €’dan başlıyor. Yok ben şatafat seviyorum diyorsanız Şef Alain Ducasse sizi de unutmamış; cam kenarı masa, mum ışığı, şefin imzaladığı menü ve iki kişilik yemek için 750 € değerindeki paketi de alabilirsiniz.

Eyfel Kulesi’ne çıkmama gerek yok, etrafta başka yapacak neler var?

İşte bizimle kafadar başka tatilciler… Doğruyu söylemek gerekirse bizim için 7.300 ton demir mi daha romantiktir, yoksa Eyfel Kulesi mi daha romantiktir sorusunun cevabını bulmak oldukça zor. Anlayacağınız demir ustası olmadığımızdan bize Eyfel Kulesi pek de romantik gelmemişti. Onun yerine Eyfel Kulesi’nin önündeki eskiden arkadaki Harp Okulu’nun (École Militaire) tören alanı olan Champ de Mars parkının çimlerinde güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Aslında en güzeli Parisliler gibi piknik sepetinize baget ekmek, rokfor, boursin ve camembert peyniri ve güzel bir şarap alıp Eyfel Kulesi manzarasının tadını çıkarmanız. Belki de evlilik teklifi için daha bile güzel olabilir, müstakbel eşim aile bütçesini düşünüyor diye artı puan bile alabilirsiniz J.

Bu arada yazılarımız ve fotoğraflarımızdan memnun kaldıysanız gezilecek daha fazla şehir ve ipucu için facebook/saventravel sayfamızı da beğenebilirsiniz..


DİĞER PARİS YAZILARIMIZ:

Paris Gezilecek Yerler Paris Ucretsiz Gezilecek Yerler Notre Dame Katedrali Sacre Coeur Paris Doga Tarihi Muzesi Seine Nehri Tekne Turu Ile Saint Louis Paris Otelleri 5 Yildizli Butik Paris Otelleri Paris Otelleri Ekonomik Paris Hostel Tavsiye Paris Kotu Otel Deneyimi Louvre Muzesi Sira Louvre Yorulmadan Gezme Yollari Mona Lisa Medusanin sali Napolyon Tac Giyme Toreni Disneyland Paris Gezilecek Yerler Walt Disney Studios Gezilecek Yerler Disneyland Paris Ulasim Disneyland Paris Siralardan Kurtulma Yollari Disneyland Paris Otel Rehberi Disney Karakterleri Yemek Disneyland Paris Yeme Icme Rehberi Paris Alisveris Rehberi Tax Free Alisveris