Venedik Müze Kartı ve San Marco Meydanı Kartı


Venedik’te nereleri gezebileceğimizi, adalara nasıl gidebileceğimizi anlattıktan sonra Venedik gezi rehberinin olmazsa olmazı, Venedik’te ekonomik gezmenin yolu Venedik Müze Kartı nam-ı diğer Venice Card detaylarında sıra… Venedik’in resmi şehir kartı olan Venice Card müzelerden müzelere koşan, kiliselerdeki mozaiklerden vitraylara ince detaylara dalanlar için…


Venice Card’ın faydaları nelerdir?

En önemli faydası Venedik’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan Dükalar Sarayı’na ve San Marco Meydanı müzeleri olan Museo Correr, Ulusal Arkeoloji Müzesi, San Marco Kütüphanesi’ne (Biblioteca Nazionale Marciana) ücretsiz giriş imkanı sağlaması.

Sadece bunlar da değil Ca’Rezzonico 18. Yüzyıl Venedik Müzesi, Palazzo Mocenigo (Kostüm ve Kumaş Tarihi Müzesi), Carlo Goldoni’nin Evi, Ca’Pesaro – Modern Sanat Müzesi (Galleria Internazionale d’Arte Moderna), Venedik Doğa Tarihi Müzesi (Museo di Storia Naturale di Venezia), Murano Cam Müzesi, Burano Dantel Müzesi’ne de Venedik Müze Kart ile ücretsiz girebiliyorsunuz.

Bir başka faydası ise, bu müzelere sıra beklemeden giriyor olmanız, özellikle kısıtlı zamanınız varsa veya enerjinizi sırada geçirmek istemiyorsanız.

Ayrıca Venedik’in çeşitli yerlerindeki 15 tane kiliseye de Venedik Müze Kart ile ücret ödemeden girebiliyorsunuz. Bu kart ile girebileceğiniz kiliseler; Santa Maria del Giglio Kilisesi, Santo Stefano Kilisesi, Santa Maria Formosa Kilisesi, Santa Maria dei Miracoli Kilisesi, San Giovanni Elemosinario Kilisesi, San Polo Kilisesi, Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası, San Giacomo dall’Orio Kilisesi, San Stae Kilisesi, Sant’Alvise Kilisesi, San Pietro di Castello Kilisesi, Santissimo Redentore Kilisesi, Santa Maria del Rosario Kilisesi, San Sebastiano Kilisesi ve San Giobbe Kilisesi.


Venice Card’ın sağladığı başka indirimler var mı?

Dükalar Sarayı’ndaki normal bilet ile giriş yapılamayan gizli ve baş döndürücü yerlerine düzenlenen turlara katılmanız halinde (turlar yaklaşık bir saat sürüyor) özel indirimlerden yararlanabiliyorsunuz. San Marco Meydanı’ndaki rehbersiz gezilemeyen saat kulesine düzenlenen özel turlarda da indirim sağlıyor. Ayrıca Peggy Guggenheim Koleksiyonu, Palazzo Fortuny, Punta della Dogana, Fondazione Bevilacqua La Masa, Salvador Dali’nin yüze yakın eserinin olduğu The Dali Universe, ve hatta Venedik Bienali’nde bile çeşitli indirimlerden faydalanabiliyorsunuz.

Araba ile geldiyseniz ve arabanızı Tronchetto adasındaki otoparka park edip vaporetto ile Venedik’in merkezine gidecekseniz de Venedik Kart %20 indirim sağlıyor. Ayrıca Terminal Fusina Venezia’da da indirimli park edebiliyorsunuz.

Alilaguna’nın düzenlediği Murano, Burano, Torcello adaları turuna katılmayı planlıyorsanız da Venedik Kart’ın indirimlerinden yararlanabilirsiniz.


Venice Card kaç gün geçerli?

Venedik Müze Kartın avantajlarından ilk kullanmaya başladığınızdan andan itibaren 7 gün boyunca faydalanabilirsiniz.


Venice Card’ın fiyatı ne kadar?

Yaşınıza göre iki farklı Venedik Müze Kart’tan birini seçebilirsiniz. 6-29 yaş arası için 29,90 €, 30 yaş ve üzeri için ise 39,90 €.


Venice Card ile San Marco Meydanı Müzeleri Kartı arasında ne fark var?

Adından da anlaşılacağı üzere San Marco Meydanı Müzeleri Kartı ile şehrin en meşhur ve en turistik yeri olan San Marco Meydanı’ndaki Dükalar Sarayı, Museo Correr, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve San Marco Kütüphanesi’nde geçerli ve sadece bu müzelere ücretsiz giriş imkanı sağlıyor. Ayrıca Venice Card ile girebileceğiniz 15 kilisenin de kendi seçeceğiniz üçüne San Marco Meydanı Müzeleri Kartı ile ücretsiz girebiliryorsunuz. Aslına bakarsanız Venedik’te bir veya iki gün kalacaksanız muhtemelen San Marco Meydanı Müzeleri Kartı yeterli olacaktır.


San Marco Meydanı Müzeleri Kartı’nın ücreti ne kadar?

6 yaşından büyük herkes için tek fiyatı var, 24,90 €. Venice Card’ın 30 yaş kişiler için 39,90 € olan fiyatı ile karşılaştırıldığında oldukça avantajlı görünüyor.


Bir de Rolling Venice diye bir indirim kartı varmış, o nedir?

Aslında 14-29 yaş arasındaki turistlere özel düzenlenmiş bir rehber Rolling Venice ve onun içinden bir indirim kartı çıkıyor. Bu indirim kartı ile 72 saatlik Venedik, Mestre ve Lido vapur ve otobüs ulaşım kartını 35 € yerine 18 €’ya, üstüne bir de 10 €’ya Vaporetto dell’Arte kartını alabiliyorsunuz.

Rolling Venice rehberi müzeler için ücretsiz giriş imkanı sağlamıyor ama bu rehber ile Museum Pass’e 14 €’ya, San Marco Meydanı Müzeleri Kartı’na ise 8 €’ya sahip olabiliyorsunuz. Dükalar Sarayı’nın gizli köşelerine düzenlenen özel turları da 14 €’ya indirimli olarak satın alabiliyorsunuz. Saat Kulesi’ne düzenlenen özel turlardan da Rolling Venice rehberi sayesinde indirimli yararlanabiliyorsunuz (7 €)…. Rolling Venice sayesinde Venedik kiliselerini ziyaret etmenizi sağlayan Koro Kartı’nı da indirimli olarak 7 €’ya alabilirsiniz.

Rolling Venice ile Venedik Müze Kart ile ücretsiz gidebileceğiniz yerlere de Venice Card gibi kombine bilet almanıza gerek kalmadan özel indirimlerle tek tek girebiliyorsunuz. Böylece Modern Sanat Müzesi olan Fortuny Müzesi, Ca’Pesaro – Modern Sanat Müzesi (Galleria Internazionale d’Arte Moderna), Ca’Pesaro – Asya Müzesi (Museo D’Arte Orientale), Palazzo Mocenigo (Kostüm ve Kumaş Tarihi Müzesi), Venedik Doğa Tarihi Müzesi (Museo di Storia Naturale di Venezia), Carlo Goldoni’nin Evi, Ca’Rezzonico 18. Yüzyıl Venedik Müzesi, Murano Cam Müzesi ve Burano Dantel Müzesi’nden istediğinizi seçip ziyaret edebilirsiniz. Tüm bu müzeler ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz tıklayın.


Vaporetto dell’Arte nedir, ücretleri ne kadardır?

Vaporetto dell’Arte servisini Türkçe’ye çevirince ne olduğunu anlamak daha kolay hale geliyor. Vaporetto dell’Arte Türkçe sanat vapuru demek, yani bir müze kartından bahsetmek biraz zor.

Venedik içindeki birçok müzeye, gezilecek yerlere veya en azından yakınlarına kadar uğrayan Avrupa’nın farklı şehirlerinde görmeye alıştığımız hop on-hop off vapur hizmeti ile Venedik’te Grand Canal boyunca dolaşmayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

10:00-19:00 arası çalışan Vaporetto dell’Arte’nin normal fiyatı 24 saat için 24 €. Eğer ulaşım kartlarınız ile birlikte aynı anda alırsanız sadece 10 €’ya hem de ulaşım kartınız kadar aynı sürede alabiliyorsunuz. Jewish Museum of Venice, Museo D’Arte Orientale, Palazzetto Tito, Istituto Veneto di Scienze Lettere ed Arti, Studio Vedova, Magazzini del Sale, Galleria Piazza San Marco, Fondazione Scientifica Querini Stampalia Onlus, Fondazione Cini, Abbazia San Giorgio Maggiorede gibi yerlerde de Vaporetto dell’Arte kartı özel indirimler sağlıyor. Venice Card için de 4 €’ya yakın indirim veriyor.

Vaporetto dell’Arte kartınızı vaporettoarte.com, ve Veniceconnected sitelerinden, ayrıca HelloVenezia satış noktalarından alabilirsiniz. 


Venedik Müze Kart ile ilgili sayfamızdan memnun kaldıysanız Venedik ve diğer şehir rehberlerimiz ve daha çok fotoğraf için facebook/saventravel sayfamızı da beğenebilirsiniz.


Venedik Yazılarımız:

Venedik ucretsiz gezilecek yerler Venedik gezilecek yerler Venedik yakin adalar Venedik gondol turu Venedik rehberi Venedik ucuz otel Mestre otelleri Venedik ulasim Marco polo ulasim Italya Tren Biletleri