Vecchio Sarayı


Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi Piazza della Signoria, diğeri ise yine bu meydandaki Vecchio Sarayı. Bugün belediye sarayı ve müze olarak kullanılan Vecchio Sarayı, Medicilerin Palazzo Pitti’ye taşınması ile adına kavuşmuş. Palazzo Vecchio yani “Eski Saray” aslında Medicilerin yeni saraylarına taşınması ile eski sarayı adını almış…

Gecenin karanlığına doğru uzanan çan kulesi ile Vecchio Sarayı görülmesi gereken yerler listesinde kendisine haklı bir yer edinmiştir. Vecchio Sarayı’nın girişinde fiziksel gücün temsilcisi yarı tanrı Hercules ve Cacus heykeli ile Michelangelo’nun Davud heykeli, içeride ise Michelangelo’nun Zafer heykeli yer almaktadır. Sarayın bazı kısımları ücretsiz gezilebilmektedir.

Palazzo Vecchio’nun önünde uzanan açık hava müzesini andıran Piazza della Signoria meydanı ise birçok müze ile yarışabilecek kapasitededir. Düşmanlarının gözünü korkutmak için I. Cosimo tarafından yaptırılan yılan başlı Medusa’yı ellerinde tutan Perseus heykelinden, tek bir mermerin oyulması ile yapılan Sabin Kadınlarının Kaçırılması heykeline, Grandük I. Cosimo heykelinden, deniz tanrısı Neptün Çeşmesi heykeline kadar birçok sanat eseri bu meydanda sergilenmektedir.

Bazılarının orijinalleri için müzelere gitmek gerekse de Floransa’da ücretsiz gezebileceğiniz en önemli duraklardan birisidir. Buraya kadar gelmişken vaktiniz varsa Floransa’nın belki de en güzel müzesi Uffizi Gallery de görülmeye değer.

Açık hava müzesi gibi olan Signoria Meydanı’nı aşağıdaki haritadan da kuş bakışı gezebilirsiniz.