Vasari Koridoru


Floransa’da mutlaka görülmesi bir diğer yer ise Vasari Koridoru’na evsahipliği yapan Ponte Vecchio olarak da bilinen Eski Köprü. Köprüyü Floransa’daki diğer köprülerden ayıran ve asıl meşhur yapan özelliği ise aslında en üstünde görülen Vasari Koridoru.

II. Dünya Savaşı’ndan arda kalan tek köprü olan Ponte Vecchio 1345 yılında inşa edilmiştir. Köprü şu anda kuyumcular ile dolu olsa da asıl amacı Mediciler’in Arno Nehri üzerinden toplum içinde görünmeden bir saraydan (Palazzo Vecchio) diğer saraylarına (Palazzo Pitti) gitmeleri için gizli bir koridor olmasıdır. Böylece Mediciler halkın içine karışmadan şehrin sokaklarında gizlice ilerleyebilmişlerdir. Vasari Koridoru’nun duvarları da bu yürüyüşü daha da zevkli hale getirebilmek için tablolar ile süslenmiştir. Özel turlar için açık olan Vasari Koridoru hakkında daha fazla bilgi için sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Haritadan da Vasari Koridoru ve Ponte Vecchio’yu kullanarak şehrin içinden ama kimseye görünmeden nasıl iki saray arasında gidilebileceğini de görebilirsiniz.