Venedik’te Gezilecek En Güzel 20 Yer


Venedik’e gidiyorsanız Venedik gezilecek yerler yazımızda işinize yarayacak birçok bilgi bulacaksınız. Yaşadığımız yüzyıla ait değilmiş gibi duran, sokaklarında yürürken zamanın öteden beri durduğunu hissettiren Venedik’te gezilecek yerler nereler, Venedik’te nerelere gitmek lazım gibi birçok sorunun cevabını elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık, bu yazımızda. İşte karşınızda Venedik’te gezilecek en güzel 10 yer. 


1. Dükalar Sarayı (Doge’s Palace)

Uçağın tekerleklerin piste değmesinin hemen ardından gelen acı bir frenle uyanmamızla Venedik maceramız başlamıştı. Tipik kıyafetleri ile sadece iki polisin görev yaptığı pasaport kontrolünden geçtikten sonra her turistin şehir ile ilk buluşma noktası olan San Marco Meydanı’na doğru yola çıktık (San Marco Meydanı ile ilgili bilgilere Venedik’te ücretsiz gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz). Orada bizi hem onlarca oteli yutmuş gibi duran sıra sıra iskeleye yaklaşan cruise gemilerinden boşalan meraklı kalabalıklar hem de Venedik Dükü’nün sarayı olan Dükalar Sarayı (Doge’s Palace) karşıladı. Kalabalıklar gözümüzü korkuttuysa da dışarıdan düz ön cephesini ilk gördüğümde sanki pokerde sanki bütün servetinizi yatırabileceğiniz straight’i yakalayan tüm sinek kağıtları toplamış bir eli gözümde canlandırmama neden olan ve kendimi Las Vegas’ta bir casino’da hissettiren Dükalar Sarayı, Venedik’in tezatları bir arada yaşayan yerlerinden birisi.

Binayı korumak için sanki üstüne bir kalkan geçirilmiş gibi duran sarayın etrafında dolaştığınızda, sanki sadece turistlerin görebileceği, Piazzetta’ya bakan iki cephesine özen gösterilmiş, biraz daha arkada kalan cephelerine ise önem verilmemiş gibi görünüyor. Dışarıdan bakıldığında, bu kadar alımlı görünen bir binanın alt katlarının ise kötü kokular ve böcekler barındıran hücreleri gizleyeceği, pek de akıllara gelmiyor. Dünyaca meşhur Casanova dahil kalabalık suçlular, hapishane yan binaya taşınana kadar, Dükalar Sarayı’ndaki, lagünün tahmin edilebilir rutubetini ve soğuğunu barındıran hücrelerinde cezalarını çekiyorlarmış. Merak ettiyseniz bu karanlık dünyaya turist olarak (mahkum olmaktan kat kat daha iyi) girebilirsiniz.

Dışarıdan çok güzelmiş içi nasıl diyorsanız Dükalar Sarayı’nı gezmenizi tavsiye ederiz. Ahlar Köprüsü’nü, kuyu denilen zindanları, işkence odalarını, silahlar ve zırhlar ile dolu cephaneliği, dükün kaldığı odaları görmek isterseniz mutlaka Dükalar Sarayı’nın içine girmelisiniz. Dükalar Sarayı’na giriş biletlerinin fiyatı 20 euro. Bir de avantajı var bu biletlerin, aynı bilet ile Museo Correr, Ulusal Arkeoloji Müzesi, San Marco Kütüphanesi’ne de girebilirsiniz. Tabii eğer biz Museum Pass alırız diyorsanız daha iyi. Museum Pass ile giriş ücretsiz. İsterseniz online bilet de alabilirsiniz…


2. San Marco Çan Kulesi

Dükalar Sarayı’nı gezdikten sonra Venedik gezilecek yerler listesindeki sıradaki yer San Marco Çan Kulesi. Hemen Dükalar Sarayı’nın karşısındaki neredeyse 100 metre yüksekliğindeki San Marco Çan Kulesi zamanında gemiler görebilsin diye yapılmış. deniz fenerini rehber kılmaları gibi San Marco Çan Kulesi’ni kılavuz olarak aldık. Yüzyıllar boyunca denizcilere yol gösteren kocaman çan kulesi, şimdi de bize turist kalabalığında nereye gitmemiz gerektiğini gösteriyordu.

Bu arada çan kulesine doğru yaklaşırken her adımda gözümüzde biraz daha büyüyen 100 metrelik tonlarca ağırlığındaki kare kırmızı tuğla yapının, 1902 yılında yıkıldığında bir kedi dışında kimsenin ölmesine neden olmadığını öğrendiğimizde oldukça şaşırmıştık. Tabii sade bir çan kulesine göre devasa büyüklükte olmasının nedenini de öğrendik; meğer sadece bir değil farklı amaçlar için beş farklı çanı barındırıyormuş. Venedikliler idamları, mesainin başladığını ve bittiğini, günün ortasına geldiklerini, meclisin toplandığını kulenin çanlarından gelen farklı seslerden öğreniyorlarmış.

Fırsattan istifade eğer Piazza San Marco’yu turist kalabalıklarından uzakta seyretmek istiyorsanız da bazilikanın çan kulesine çıkmak iyi bir fikir olabilir. Zamanında Galileo’nun uzayı gözlemlediği yerde siz de Venedik’in güzelliklerini keşfedebilirsiniz (giriş ücreti 8 euro).


3. San Marco Saat Kulesi

San Marco Çan Kulesi’nden çıkar çıkmaz karşımıza gelen bir yer daha var sırada Venedik’te gezilecek yerler arasında. San Marco Meydanı ile küçük meydan Piazzetta’nın tam kesiştiği yerde San Marco Saat Kulesi Venedik’i gezmeye gelenleri altı yüzyıldır olduğu gibi selamlıyor. Venedik’in saat kulesinin tek amacı saatin kaç olduğunu göstermek de değilmiş bu arada. Zengin birisinin kolundaki saat ile tanıyana tanımayana refah durumunu göstermesi gibi, Venedik de gösteriş yaparcasına zenginliğini kanaldan geçenlere karaya bile çıkmalarına gerek kalmadan, San Marco Saat Kulesi ile göstermenin derdindeymiş. Biraz daha önünde zaman geçirince fark ediyoruz ki San Marco Saat Kulesi dünyevi güzelliklerin yanında felsefi bir mesajı da paylaşmanın peşindeymiş. Kulenin terasında saat çanını her gün döven bir genç ve bir yaşlı adam zamanın nasıl durmaksızın aktığının göstergesiymiş…

Saat kulesine giriş biletleri 12 euro. Ancak sadece önceden online bilet alınarak girilebiliyor. Bu biletle aynı zamanda Museo Correr, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Kütüphane’ye de giriş yapabiliyorsunuz.


4. San Marco Bazilikası Müzesi

Sıra geldi Venedik’te gezilecek yerlerden en önemlilerinden olan San Marco Bazilikası’nın içindeki müzeye. Bu müzede bazilikanın en meşhur ve değerli eserleri sergileniyor. Bunlardan birisi de bazilikanın girişinde replikaları bulunan San Marco’nun Atları’nın orijinalleri. Bu atlar o kadar kıymetli imiş ki savaşlarda ganimet sayılıp ülkeden ülkeye dolaşmışlar. Haçlı Seferleri sırasında İstanbul’dan yağmalanan atlar önce Venedik’e oradan da Napolyon’un ele geçirmesi ile Paris’e gitmişler. Bugünkü Sultanahmet Meydanı’nı da ziyaret eden atların seyahati tekrar Roma’dan (evet arada bir de Roma’ya kaçırılmışlar) Venedik’e döndüklerinde şimdilik San Marco Bazilikası’nda son bulmuş. Eğer bu atların orijinallerini görmek istiyorsanız bazilikanın içindeki San Marco Müzesi’ndeki binlerce yıllık bronz dökme atları ziyaret edebilirsiniz. Müzede sadece atlar yok İran halıları, antik mozaikler gibi değerli tarihi eserler de var.

Müzeye giriş ücreti 5 euro. Bu arada müzeye olmasa da San Marco Bazilikası’nın içine ücretsiz girebiliyor olduğunuzu hatırlatalım. Venedik’te ücretsiz gezilecek en güzel yerleri merak ediyorsanız bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.


5. San Marco Bazilikası Hazineleri

Bazilika adeta zenginlerin cüzdanlarını hafiflettikleri bir kuyumcu gibi dört bir köşesinde mücevherlere ev sahipliği yapıyor. Sadece bazilikayı değil içindeki kıymetli mücevherleri de merak ediyorsanız bazilikanın hazinesine de uğramalısınız. San Marco’nun Hazineliği altın ve gümüşün pek de kıymetli gelmemeye başladığı, 1200lü yıllarda İstanbul’dan götürülen değerli taşların da sergilendiği bir hazine dairesi. Bizans sanatından İslam sanatına farklı akımların etkisine maruz kalan yüzlerce değerli taşın, taçların sergilendiği hazineliği vaktiniz varsa gezebilirsiniz. Hazineliğe giriş ücreti ise 3 €.


6. San Marco Bazilikası Altar Panosu

San Marco Bazilikası’nın değerli parçaları sadece hazine dairesinde sergilenmiyor. Bazilikanın içindeki bir o kadar değerli bir başka eser ise altın ve mücevherlerle donatılmış altar pano olan Pala d’Oro. Dünyanın en meşhur altar panolarından biri olarak olarak gösterilen Pala d’Oro, bazilikanın içinde kutsal hikayelerin anlatıldığı 12. yüzyılda işlenmeye başlanan bir pano aslında. Onu bu kadar meşhur yapan ise düklerin zenginliklerini cümle aleme göstermeye arzuları. Anlayacağınız pano sadece kutsal hikayeleri değil Venedik’in zenginliğini de dünyaya göstermenin peşindeymiş. Birçok müzede bulunabilecekten daha fazla değerli taşın olduğu, yüzlerce incinin değersiz kaldığı altar panoda 400 lal taşı, 300 safir, 300 zümrüt, 90 ametist, 75 kırmızı yakut, 15 yakut ve 4 topaz bulunuyormuş. Tüm bunları da 2 euro karşılığı görebiliyorsunuz7. Correr Müzesi (Museo Correr)

San Marco Meydanı’ndaki deneyimlerinize dayanarak, bu kadar kalabalık ile iç içe geçtikten sonra sanmayın ki Venedik’in diğer müzelerinde de sıra sıra turistler bekliyor. San Marco Meydanı’nın kenarlarından birini oluşturan binada yer alan Museo Correr de bu turist kalabalıklarından nasibini almayan müzelerden birisi. Neo-klasik odalardaki heykellerden, Avusturya denince ilk akla gelen hayatı filmlere konu olan İmparatoriçe Elizabeth’in Venedik ziyaretinde kullandığı odalara, eski yerkürelerden Venedik sanatının en önemli parçaları olan resimlere kadar çeşitli eserlere ev sahipliği yapan Museo Correr, vaktiniz varsa Venedik gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden birisi.

Museo Correr’in en iyi yanlarından birisi de giriş ücretinin olmaması. Dükalar Sarayı’na gitmeyi planlıyorsanız, orada kullanacağınız biletlerle Museo Correr’e de girebiliyorsunuz. Yeri de çok kolay bazilikayı arkanıza alıp San Marco Meydanı’nın sonuna kadar giderseniz bulabilirsiniz.


8. Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale)

Venedik’te en çok vakit geçireceğiniz yer olan San Marco Meydanı’ndaki bir diğer müze ise Museo Archeologico Nazionale yani Venedik Ulusal Arkeoloji Müzesi. Correr Müzesi’nden giriş yapabileceğiniz bu müzede bol bol Yunan büstleri, bu heykellerin Roma kopyalarını ve epey de madeni para bulabilirsiniz. Dükalar Sarayı giriş biletiniz ile buraya da girebiliyorsunuz. Tabii müze kartınız olacaksa o zaman da giriş ücretsiz. Bir de ayın ilk Pazar günü giriş için bilet almanız gerekmiyor. 9. Modern Sanat Müzesi (Punta della Dogana)

Her ne kadar Venedik’te ilk gezilecek yer San Marco Meydanı olduğu düşünülse de aslında ondan önce ama farkında olmadan herkesin gördüğü başka bir bina daha var. Eski adı ile Dogana da Mar, şimdiki adı ile Punta della Dogana. Eskiden gümrük binası olan bu yapı bugün sanat müzesi olarak topluma hizmet etmeye çalışıyor. Eskiden Venedik’i ikiye ayırarak adeta içinden yılan gibi kıvrılarak uzanan Büyük Kanal’ın tam da lagüne ulaştığı yerde Venedik’i dışarıdan gelecek saldıralara karşı dikkatle korur iken bugün San Marco Meydanı’nın tam karşısındaki burunda şehrin tüm turistlerini karşılama görevini yerine getiriyor.

Her ne kadar turistler ona sırtını dönüyor ve fark etmiyor olsalar da Dorsoduro bölgesindeki (San Marco’nun tam karşısındaki üçgen burundaki bölgenin adı) bu sanat müzesine hem kendisi için hem de etrafındaki sessiz sakin ve tarihi mahalleyi görmek için gidilebilir. Modern sanat merkezi olan Punta dell Dogana’ya François Pinault Kolleksiyonu’nu görmek için de gidebilirsiniz. Buraya ulaşım da çok zor değil, yapmanız gereken vaporetto’dan San Marco tarafında değil Dorsoduro tarafında inmek olacaktır. Giriş biletleri her ne kadar 18 euro olsa da bu fiyata kardeş modern sanat müzesi Palazzo Grassi’ye giriş de dahil.


10. Contarini del Bovolo Merdivenleri (Palazzo Contarini del Bovolo)

Venedik’in gondolları kadar tanınmayan, hatta daha önce resimlerini görenlerin Venedik’te olduğunu bile pek bilmediği masal kitaplarından çıkmış gibi duran salyangoz şeklinde merdivenleri ile ünlü binası, Palazzo Contarini del Bovolo da görülmeye değer. Merdivenlerin kendilerine has ismi (Scala del Bovolo) olduğu düşünüldüğünde Venedik mimarisinin önemli parçası sayılan binadan daha meşhur oldukları tahmin edilebilir.11. XVIII. Yüzyıl Venedik Müzesi (Ca’Rezzonico)

Venedik yaşam tarzını sevdiyseniz, kendinizi kabarık etekler içinde Venedikli bir kadın veya kolları dökümlü gömlekler, hafif topuklu ayakkabılar ve pantolonun üstünde dize kadar gelen çoraplar ile Venedikli bir erkek gibi hayal ediyorsanız, Venedik sanatını ve zenginlerinin hayatını yakından görebileceğiniz Ca’Rezzonico’yu Venedik gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Gittiğinizde de yüksek tavandan neredeyse yere kadar uzanan avizeleri ile balo salonu ve ikinci kattaki Canaletto eserlerini gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Museum Pass ve Venice Card varsa eğer ücretsiz girebiliyorsunuz. Yoksa eğer 10 euroyu gözden çıkarmak gerekiyor.


12. Kostüm ve Kumaş Tarihi Müzesi (Palazzo Mocenigo)

İtalyan moda evlerinin lüks mağazalarından çok Avrupa tarihinin moda üzerindeki etkilerini, insanı farkında olmadan etkileyen parfümlerin ve esansların tarihini merak ediyorsanız Palazzo Mocenigo’yu da Venedik gezilecek yerler sıralamasında yükseklere yerleştirebilirsiniz. Her sene çok sayıda sergiye de ev sahipliği yapan Palazzo Mocenigo’yu özellikle tekstil meraklıları ziyaret edebilir.

Giriş ücretleri 8 euro, Müze kartınız olacaksa Venedik’te o zaman ücretsiz.


13. Venedik Doğa Tarihi Müzesi (Museo di Storia Naturale di Venezia)

Venedik tatilinize çocuklar ile birlikte geldiyseniz ve onlar için gondolların kayıktan farkı yoksa, Grand Canal artık daha fazla ilgilerini çekmiyorsa Venedik Doğa Tarihi Müzesi dikkatlerini tekrar toplamak için doğru bir seçim olabilir. Müzenin içinde yürürken sadece koridorlar arasında dolaşmayacak aynı zamanda 700 milyon yıllık doğal hayatın içinde de karada ve denizde seyahat edeceksiniz. 18.60 metre uzunluğunda bir balinanın iskeletini başka nerede görebilirsiniz ki…

Unutmadan müzenin en ilgi çekici yerlerinden birisi de kendinizi şöminenin üzerinde onlarca doldurulmuş vahşi hayvan ve post asılı afrikadan yeni gelmiş bir avcının evinde hissetirecek sergisi olduğunu da söyleyelim. Giriş ücreti 8 euro olan müzeye, Museum Pass ve Venice Card ile ücretsiz girebilirsiniz.


14. Uluslararası Modern Sanat Galerisi (Galleria Internazionale d’Arte Moderna)

Modern sanatı seviyorsanız Venedik gezilecek yerler listenize alabileceğiniz bir yer var sırada. 17. yüzyılda inşa edilen Büyük Kanal manzaralı Ca’Pesaro Sarayı’nın iki katındaki Modern Sanat Müzesi’nde Gustav Klimt, Chagall, Kandinsky, Klee, Moore gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Modern sanat deyince gözü korkanlardasınız ise gitmeden önce sergilenen eserlere önceden bakıp içinizi rahatlatabilirsiniz çünkü oldukça etkileyici resimler ve heykeller var.

Venedik gezilecek yerler listenize girmeyi başardıysa burası giriş ücretinin 10 euro olduğunu, Museum Pass ve Venice Card ile ücretsiz olduğunu da söyleyelim. 


15. Avrupa’da Uzakdoğu tadında bir müze görmek isteyenler için Asya Müzesi (Museo D’Arte Orientale)

Ca’Pesaro Sarayı’nın içinde bir müze daha var. Eğer buradaki modern sanat müzesini görmeye giderseniz aynı sarayın üçüncü katındaki Asya Müzesi’ni de görmenizi tavsiye ederiz. Adından da anlaşılacağı gibi Uzakdoğulu savaşçıların üniformalarından, samuray kılıçlarına kadar Avrupa’da görmeye pek alışık olmadığımız eserler burada bulunuyor.

Bu arada söyleyelim Modern Sanat Müzesi biletleriniz ile Asya Müzesi’ne de girebiliyorsunuz. Bir müze alana ikincisi bedava tadında.


16. Franchetti Galerisi (Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro)

Venedik’te gezilecek yerler listenize düklerin oturduğu daha sonra müzeye dönen Franchetti Galeri’sini de ekleyebilirsiniz. Geç gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan binanın dış görüntüsünden dolayı altın ev anlamında kısaca Ca’ d’Oro deniliyormuş. Çok sayıda dükün sırası ile oturduğu Palazzo Santa Sofia’nın tapusu, Venedik Cumhuriyeti’nin düşmesi ile sayısız el değiştirmeden sonra bugünkü sahibi olan Giorgio Franchetti’ye geçmiş. Baron da sonrasında evi, kendisine ait freskler, heykeller ve resimlerin sergilenmesi koşulu ile İtalyan hükümetine bağışlamış.

Buranın bir güzel yanı da kanal manzarasına sahip güzel bir balkonu olması. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz müzenin giriş ücreti 13 euro, her ayın ilk Pazar günü ise ücretsiz.17. Akademi Galerisi (Gallerie dell’Accademia)

Venedik’in en güzel müzelerinden biri olan Gallerie dell’Accademia’yı Venedik’te gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Venedikli sanatçıların 18. yüzyıla kadar olan resimlerine adanmış bu müze aslında 1700lerden beri sanat restorasyonu yapan Accademia di Belle Arti di Venezia’nın galerisi imiş. Akademinin çatısı altında 1817 yılından beri halka açık koleksiyonların sergilendiği müze, akademinin adının ve yerinin değişmesi ile İtalya devletine bağlanmış.

Şimdi ise bu müzede Vasari gibi onlarca Venedikli sanatçının eserleri sergileniyor. Müzenin en meşhur eserlerinden biri ise Leonarda da Vinci’nin 1490 yılında çizdiği Vitruvian Man resmi. Romalı mimar Vitruvius’un ideal insan ölçülerini oranlardan çizgilere çeviren bu eser aynı zamanda Leonarda da Vinci’nin de oranlar üzerine olan ilgisinin bir tür kanıtı imiş. Müzeye giriş ücretine gelince, normalde biletler 12 euro, her ayın ilk Pazar’ı ise müzeye giriş ücretsiz. 


18. Donanma Tarihi Müzesi (Museo Storico Navale)

San Marco Meydanı’nın doğusundaki tersanede yer alan İtalya Deniz Kuvvetleri’nin Donanma Tarihi Müzesi denizleri ve gemiciliği seviyorsanız Venedik gezilecek yerler listenize girebilir. II. Dünya Savaşı’ndaki torpillerden tarih kitaplarından aşina olduğunuz Venedik – Osmanlı Savaşı’ndaki rüzgarlarla dolmuş yelkenlilerin modellerini burada bulabilirsiniz. Burayı gezebilmek için tersaneye kadar yürümeniz gerekecek, fazla vaktiniz yoksa önceden onu da söyleyelim. 


19. San Rocco Okulu (Scuola Grande di San Rocco)

Eğer sadece kanalları için gelmediyseniz Venedik’in gezilmesi gereken yerlerinden birisi de San Polo’nun ve Venedik’in en güzel resimlerini barındıran Scuola Grande di San Rocco. Boynunuzu ağrıtacak kadar güzel, birbirini takip eden onlarca farklı resim ve altın sarısı işlemeli çerçeveleri ile dolu yüksek tavanlı büyüleyici ana salonu bile buranın Venedik gezilecek yerler listenize girmesini sağlayabilir. San Rocco Okulu’na giriş ücreti ise 10 euro ile.20. Venedik Kiliseleri

Venedik’in San Marco Bazilikası dışındaki kiliseleri İtalya’nın Floransa, Roma, Vatikan veya Pisa gibi diğer turistik şehirlerindekiler kadar meşhur olmasalar da zamanınız varsa görülmeye değerler.

İlk olarak San Marco Meydanı’na birkaç dakika uzaklıktaki San Zaccaria ile Venedik kilise turunuza başlayabilirsiniz. Kilisenin en meşhur olduğu özelliği ise altardaki Giovanni Bellini’nin Madonna ve Azizler eserine ev sahipliği yapması. San Marco Meydanı’nın batısındaki turist kalabalıklarının pek de keşfetmediği Santa Stefano Meydanı’nda yer alan Santo Stefano Kilisesi (Chiesa di Santo Stefano) gotik mimarinin özelliklerini taşıması açısından görmeye değebilir. Sürekli kerteriz aldığımız San Marco Meydanı’ndan bu sefer de Rialto Köprüsü’ne giderseniz Rönesans mimarisinin izlerini taşıyan Santa Maria Formosa Kilisesi’ni (Chiesa di Santa Maria Formosa) gezebilirsiniz.

Heykelleri, resimleri ve mimarisi ile bin yıllık sanat tarihini barındıran Venedik kiliselerinden daha fazla kilise görmek istiyorsanız Venedik Patrikhanesi Kilise Derneği’nde bulabileceğiniz Koro Bileti’ni almanızı tavsiye ederiz. Bu bilet ile 16 kiliseyi gezebiliyorsunuz. Her kilise için 3 € ödeyeceğiniz düşünüldüğünde dört ve daha fazla kilise gezmeyi düşünüyorsanız 10 euroluk bu biletler daha uygun olacaktır.

Bu biletle girebileceğiniz kiliseler ise Santa Maria del Giglio Kilisesi, Santo Stefano Kilisesi, Santa Maria Formosa Kilisesi, Santa Maria dei Miracoli Kilisesi, San Giovanni Elemosinario Kilisesi, San Polo Kilisesi, Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası, San Giacomo dall’Orio Kilisesi, San Stae Kilisesi, Sant’Alvise Kilisesi, San Pietro di Castello Kilisesi, Santissimo Redentore Kilisesi, Santa Maria del Rosario Kilisesi, San Sebastiano Kilisesi ve San Giobbe Kilisesi’dir.


Umarız Venedik’te gezilecek yerler yazımızdaki birçok yere gitmek için vaktiniz olur tatilinizde. Şimdiden çok güzel Venedik’te iyi tatiller dileriz. Bu yazımızı beğendiyseniz diğer Venedik yazılarımız da ilginizi çekebilir. Ayrıca destek olmak isterseniz de otel rezervasyonunuzu sayfamızdaki linkler üzerinden yapabilirsiniz.


Diğer Venedik Yazılarımız:

Venedik ucretsiz gezilecek yerler Venedik yakin adalar Venedik gondol turu Venedik rehberi Venedik ucuz otel Mestre otelleri Venedik ulasim Marco polo ulasim Italya Tren Biletleri Venice kart