Marco Polo Havaalanı Venedik Ulaşım


Marco Polo Havaalanı’ndan Venedik’e Ulaşım:

Venedik’e eğer uçak ile geliyorsanız kuvvetle muhtemel ana kara üzerindeki Marco Polo Havaalanı’na geleceksiniz demektir. Tabii bizim gibi ilk başta havaalanına gelir gelmez ufak bir şok yaşayabilirsiniz. Bu kadar çok turistin geldiği şehrin havaalanı bu kadar küçük olur mu diye… Bu kısa şoku atlattıktan ve bavul bantlarında diğer bavulların arasından kendinizkine ulaştıktan sonra artık Venedik’e doğru yola çıkabilirsiniz. Marco Polo Havaalanı Venedik ulaşımı için iki ana yöntem var. Bunlardan birincisi ACTV’nin otobüsleri, diğeri ise Alilaguna’nın botları. Hangisini seçeceğinize aslında Venedik’te nereye gideceğinize göre karar vermeniz gerekiyor.


Otobüs ile Marco Polo Havaalanı’ndan Venedik’e ulaşım nasıl oluyor?

Maro Polo Havaalanı Venedik arası ulaşımın birinci tercihi ACTV’nin hemen havaalanının çıkışındaki otobüsleri… Geliş terminalinden çıkar çıkmaz Exit B’nin yakındaki Line 5-AeroBus sizi İtalya’nın çizmesinden alıp lagünün üzerine yapılmış olan yoldan geçirip yaklaşık 20 dakikada Venedik adasına getirecektir. Otobüslerin varış durağı olan adanın en batısında sayılabilecek Piazzale Roma, aynı zamanda Venedik içi ulaşım için önemli bir de başlangıç noktası. Buradan sonrası ise oldukça kolay. Artık Venedik’tesiniz demektir ve Venedik’in asıl ulaşım aracı olan vaporettolar ile dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Venedik’in içinde gideceğiniz belirli bir yer var ise otobüs hatlarından kendinize uygun olanı da seçebilirsiniz. Otobüslerin rotalarını öğrenmek için tıklayın; 4, 5, 15, 45.

Otobüs biletlerini nereden alabilirim?

Biletlerinizi Veniceconnected sitesinden önceden alabileceğiniz gibi, Marco Polo Havaalanı’ndaki Hellovenezia noktasından, bavulları aldığınız bantların olduğu yerdeki makinelerden ve otobüs duraklarındaki bilet makinelerinden alabilirsiniz.

Marco Polo Havaalanı – Venedik otobüs biletlerinin fiyatları ne kadar?

Marco Polo Havaalanı – Venedik (tersi de geçerli) otobüs biletleri tek gidiş 6 €, gidiş-dönüş ise 11 €.

Havaalanından Venedik’e otobüs ile geldikten sonra eğer vaporetto’ya binecekseniz 90 dakika geçerli vaporetto dahil biletin fiyatı 12 €, maalesef tasarrufunuz sadece 1 €…

Marco Polo Havaalanı’ndan Mestre’ye nasıl gidebilirim?

Tabii illa Marco Polo Havaalanı’na veya Venedik’e her gelen kişi Venedik’te kalacak diye bir kural yok, bizim gibi siz de Venedik’in biraz dışındaki daha uygun bir konaklama tercihi olan Mestre’de kalabilirsiniz. Bu durumda Marco Polo Havaalanı’na gelir gelmez muhtemelen eşyaları bırakmak için Mestre’ye gitmek daha doğru olacaktır. Marco Polo Havaalanı’ndan Mestre’ye gitmenin en iyi yolu ise yine geliş terminali çıkışının (Exit B) hemen yakınındaki otobüs duraklarından ACTV’nin 4, 15 ve 45 nolu otobüslerini kullanmak. Böylece Mestre veya tren istasyonuna gidebilirsiniz.

Marco Polo Havaalanı’ndan Venedik’e vaporetto ile ulaşım var mı?

Eğer ben Venedik’e gelir gelmez otobüse binmek istemiyorum, artık kara taşıtlarından deniz taşıtlarına terfi etmek istiyorum diyorsanız Marco Polo Havaalanı Venedik arası ulaşım için ikinci yöntem olan Alilaguna’nın botlarından da yararlanabilirsiniz. San Marco Havaalanı’ndan kalkan üç tane Alilaguna botu var. Bunlar Linea Blu, Linea Arancio ve Linea Rossa; aklınızda olsun ulaşım haritalarında B, A ve R olarak gösteriliyorlar… Hangisinin sizin için daha doğru bir tercih olduğu ise nereye gitmek istediğinize bağlı. Örneğin Linea Blu (B) ile doğrudan San Marco’ya yaklaşık bir saatte gidebilirsiniz. Alilaguna hatları ile ilgili daha detaylı bilgi için Alilaguna bölümüne göz atabilirsiniz.

Alilaguna biletlerini nereden alabilirim?

Havaalanındaki geliş terminalinden veya önceden Venicelink sitesinden biletlerinizi alabilirsiniz.

Alilaguna biletlerinin fiyatları nedir?

Havaalanından kalkan üç Alilaguna hattının (Linea Blu, Linea Arancio ve Linea Rossa) tek yön fiyatları 14 €, gidiş dönüş fiyatları ise 25 €.

Hangi Alilaguna teknesine bineceğimi nasıl seçeceğim, Marco Polo Havaalanı’ndan kalkan Alilaguna hatlarının rotaları nelerdir?

Linea Blu (B) sırası ile Cruise Terminali – Giudecca Hilton – Zattere – Giudecca Zitelle – San Marco – S. Zaccaria – Arsenale – Lido SME – Bacini – Ospedale – F.te Nove – Murano colonna – Marco Polo Havaalanı duraklarında durmaktadır. Bir tur yaklaşık iki saat sürmektedir, kalkış saatleri için tıklayın.

Linea Arancio (A) ise biraz daha kısa bir rotaya sahip, yaklaşık bir saatte turunu tamamlıyor. S. Maria del Giglio – Ca’ Rezzonico – S.Angelo – Rialto – San Stae – Guglie – Madonna dell’Orto – Marco Polo Havaalanı arasında sefer yapıyor. Size uygun saatlerini kontrol etmek için tıklayın.

Marco Polo Havaalanı’ndan kalkan sadece yazın (30 Nisan-3 Kasım 2013) çalışan bir diğer ve son Alilaguna teknesi ise Linea Rossa (R)… Sezonluk olmasından da anlaşılacağı üzere sadece San Marco Meydanı’na ve adalara (Certosa, Lido ve Murano) gidiyor. Aynı şekilde San Marco Meydanı, Certosa (durması için söylemeniz gerekiyor), Lido ve Murano adasından Marco Polo Havaalanı’na da geri dönüyor. Kalkış saatleri için tıklayın.

Aşağıdaki haritadan da burada bahsettiğimiz ana yerleri bir fikir vermesi için görebilirsiniz.

Umarız yazımı Marco Polo Havaalanı’ndan Venedik ulaşımınız ile ilgili size yardımcı olur. Şimdiden Venedik’te güzel bir tatil dileriz. 


Venedik Yazılarımız:

Venedik ucretsiz gezilecek yerler Venedik gezilecek yerler Venedik yakin adalar Venedik gondol turu Venedik rehberi Venedik ucuz otel Mestre otelleri Venedik ulasim Italya Tren Biletleri Venice kart