Roma Vatikan Gezisi


Vatikan muzeleri 7

Dünyanın metrekare başına en çok turist düşen, bu turistler başına da en çok papaz, kardinal ve rahibe düşen ülkesini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz; aradığınız ülke Vatikan. Sarmaşığın duvarın dört bir yanını sarması gibi Vatikan da, yıllar süren kuşatma altındaki kale gibi Roma’nın adeta içine hapsolmuş. Roma Vatikan ikilisini sadece bir duvar ve bir meydan ayırıyor. Bu durumda Vatikan’a gitmeden önce akılları kurcalayan Roma’dan Vatikan’a nasıl gidilir sorusu da anlamlılıktan uzaklaşıyor, İstanbul’dan Taksim’e nasıl giderim gibi anlaşılması zor bir soru halini alıyor. Vatikan’a ulaştıktan sonra da sorular bitmiyor; bunun için en iyisi Vatikan ile ilgili akıllara gelen sorulara önceden cevap vermeye çalışalım.


&. Roma’dan Vatikan’a nasıl giderim?

Her ne kadar Vatikan kağıt üstünde bir ülke, Roma ise bir şehir olsa da görünüşte Vatikan, Roma merkezindeki mahallelerden biri gibi duruyor. Roma Termini’den A metro hattına binerek Ottaviano San Pietro – Musei Vaticani durağında inerseniz Vatikan’a sadece beş dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Bu yürüyüş esnasında ise, önceden alınmış biletiniz yoksa her adımınızda sayısı geometrik bir şekilde katlanan Vatikan’a doğru yönlenmiş turist kalabalığını gördüğünüzde içinizi suçluluk kaplamaya başlıyor; keşke daha erken gelseydim diye…

Ayrıca 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 numaralı otobüslerle veya 19 numaralı tramvay ile Piazza del Risorgimento’da inip Vatikan’a ulaşabilirsiniz.


&. Vatikan’da gezilecek yerler nerelerdir?

Vatikan, gezilecek yerler dendiğinde aslında dörde bölünüyor; San Pietro Meydanı, San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli’ni de içine alan Vatikan Müzeleri ve Vatikan Bahçeleri. Şimdi bunları dilimiz döndüğünce kısa kısa anlatmaya çalışalım.


1. San Pietro Meydanı: Castel Sant’Angelo tarafından üstü açık turist otobüslerini takip ederek Vatikan’a doğru yürüyecek olursanız karşınıza çıkacak ilk yer San Pietro Meydanı (Piazza San Pietro). Meydan, tam ortasındaki İskenderiye’den getirilen dört bin yaşındaki dikilitaşı çevreleyen ve Roma’dan Vatikan’a doğru gelenleri adeta kucaklarmışcasına yarım ay şeklinde dizilmiş sütunlardan oluşuyor… Meydanı Roma’dan ayıran ise, düzenli kalabalıklardan oluşan Sistine Şapeli’ne girmeye çalışan insanların oluşturduğu bir sıra ve bu sıra bir yandan da İtalya ile Vatikan arasında bir hudut çizgisi görevi görüyor. Sıranın tek iyi yanı ise bol bol fotoğraf çekmeye vakit tanıması…

Vatikan muzeleri

&. San Pietro Meydanı’na giriş ücreti ne kadardır?

Roma’ya kısıtlı bir bütçe ile geldiyseniz veya fazla vaktiniz yoksa San Pietro Meydanı’ndan Katolik dünyasına yön veren  Vatikan’ın atmosferini hiçbir bedel ödemeden içinize çekebilirsiniz; bugüne kadar gördüğünüzden daha fazla papaz, rahip, piskopos ve kardinal göreceğiniz de garanti :)

Vatikan muzeleri 2


2. San Pietro Bazilikası:

San Pietro Meydanı’nda o kadar sıra beklerken neredeyse üzerindeki Latince “IN HONOREM PRINCIPIS APOST. PAULUS V BURGHESIUS ROMANUS PONT. MAX. AN. MDCXII PONT VII” yazısının anlamını sökeceğimiz San Pietro Bazilikası’na (St. Peter’s Basilica) artık girmek üzereyiz. Araya laf girmeden unutmadan söyleyelim ön cephedeki yazıda bazilikanın inşasının bitirilmesinde önemli rol oynayan Camillo Borghese nam-ı diğer Papa V. Paul’e selam söylüyorlarmış… :)

İçeriye girmeden de önce akıllardaki; en azından biz bilmiyorduk, ilk sorulara cevap verelim.

&. San Pietro kimdir ve bazilika nedir?

San Pietro, 12 havariden birisi ve dolayısıyla ilk Papa olarak kabul edilen azizmiş… San Pietro Bazilikası da onun mezar yeri olarak kabul ediliyormuş. Bazilika kelimesinin ise dilimiz döndüğünce anlatabileceğimiz üç farklı anlamı varmış; birincisi Roma kamu binası, ikincisi haç şeklindeki gibi orta alanı ve koridorları olan kilise ve son olarak resmi törenler için Papa tarafından yetkilendirilen büyük kilise. Bu arada öyle dünyada bizim sandığımız gibi sadece bir iki tane de bazilika yokmuş, yüzlerce bazilika varmış. Hatta iki tanesi de İstanbul’daymış; Saint Esprit Kilisesi ve Saint Antoine de Padoue Bazilikası…

Vatikan muzeleri 4

Evet, artık kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırdığımıza göre artık San Pietro Bazilikası’na doğru yola çıkabiliriz. Bazilikaya doğru yürürken batan güneş gibi turuncu ağırlıklı rengarenk kıyafetleri ile saray soytarısına benzeyen ama suratlarındaki ifade ve ellerindeki mızraklar ile saray soytarısı benzetmemizi duysalar pişman edecek gibi duran İsviçreli Muhafızlar ile karşılaşıyoruz. Evet gerçekten İsviçreliler ve gerçekten de Papa’nın muhafızlarılar… Her ne kadar İsviçrelileri savaşlarda tarafsız kalmaları ile tanısak da aslında bundan yüzyıllar önce savaş yetenekleri, disiplinleri ve sadakatleri nedeni ile İsviçreliler paralı asker olarak çokça tercih ediliyormuş. 15. yüzyıldan beri de Papa’yı korumaktan bu, yaklaşık 100 kişilik elit birlik sorumluymuş.

Vatikan muzeleri 3

İsviçreli Muhafızlar’ın yanından usul usul uzaklaşıp artık San Pietro Bazilikası’na girebiliriz. İçeriye girer girmez yerden metrelerce yukarıya uzanan parlak mermer duvarlar, sanki mermerden değil de hamurdan yapılmış gibi duran heykeller, ucundaki püsküllerden kırışıklıklara kadar en ince ayrıntısı düşünülmüş mermerden halılar ziyaretçileri adeta ihtişamın içine; derinliklerine doğru çekiyor. San Pietro Bazilikası’nı gezerken bu muazzam zenginliğin yüzyıllar boyunca milyarlarca insanı nasıl etkilediğini daha iyi anlıyorsanız.

Vatikan muzeleri 1

San Pietro Bazilika’sında çok da göz önünde olmayan cam duvarlar arkasında korunan kemiklerinden, duruşuna, bakışlarından, elbisesinin kıvrımlarına kadar sanki günü geldiğinde canlanacak gibi duran Michelangelo’nun Pieta heykelini de mutlaka görmelisiniz. “Ben İsa’yım” diye bağıran bir meczup tarafından elinde çekiç ile saldırılan Pieta heykeli, sizi hayrete düşürecek gerçeklikte detaylar sahip bir şaheser…

Vatikan muzeleri 6

San Pietro Bazilikası’nda yürürken tam da kubbenin altına geldiğinizde ilgi çekici ama ulaşılması yasak olan Bernini tarafından yapılan mihrap ile de karşılacaksınız. 1600’lü yıllarda tasarlanan sanki bronzdan değil de esnek plastikten yapılmış gibi kıvrımlı çardak benzeri mihrap bazilikaya adını da veren, çarmıha gerilen St. Peter’in mezarının üzerinde duruyor. Bazilikanın altındaki Le Grotte Vaticane denilen yeraltı odalarında ise St. Peter’ın mezarı kadar gösterişli olmasa da önceki Papa’ların mezarları bulunuyor.

Vatikan muzeleri 5

Şansınıza çok kalabalık değilse San Pietro Bazilikası’ndan çıkmadan önce gidilmesi gereken son bir yer daha kaldı, bazilikanın Michelangelo tarafından tasarlanan kubbesi… Önceden söyleyelim, 800’den fazla işçinin nasırlı eller ile inşa ettikleri, ama ironik bir şekilde bir o kadar narin sanat eseri gibi duran kubbeye çıkabilmek için biraz emek harcamanız gerekiyor. Başınızı döndürmeye yetecek kadar dönerek çıkacağınız, iki insanın yan yana geçmekte zorlanacağı, sigara içtiğinize/spor yapmadığınıza pişman ettirecek merdivenlerin sonunda ise zaten zorlanan nefesinizi kesecek Roma manzarası ile karşılacaksınız.

Bu arada eğer San Pietro Bazilikası’nın ihtişamını görmek için sabırsızlanıyor ve Roma’yı gitmeyi bekleyemiyorsanız, Vatikan’ın internet çağına ayak uydurmasının faydalarından kapıda sıra beklemeye gerek olmadan uzaklardan bile yararlanabilirsiniz.

&. San Pietro Bazilika’sının ziyaret saatleri nelerdir?

San Pietro Bazilikası’nın açık olduğu saatler 1 Ekim-31 Mart arası 07:00-18:30; 1 Nisan-30 Eylül arası 07:00-19:00 arası.

Kubbe ise yaz dönemi 18:00’de, kış dönemi 17:00’da kapanıyor.

&. San Pietro Bazilika’sının giriş ücreti nedir?

Vatikan’ın güzelliğini, ihtişamını ve gösterişini görebileceğiniz San Pietro Bazilikası’nın en iyi yanlarından biri girişinin ücretsiz olması… Ama San Pietro Bazilika’sının 117 metrelik kubbesine çıkmak istiyorsanız ise ufak da olsa bir bedel ödemeniz gerekiyor (7 €). Tabi ondan da biraz da olsa tasarruf etmenin yolu var; biraz daha fazla merdiven çıkarım diyorsanız çıkış ücreti 5 €’ya düşüyor…

San Pietro Bazilikası ile ilgili aklınızda onlarca soru varsa, rehberli turu da deneyebilirsiniz. 3 saat süren Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli ve San Pietro Bazilika’sını kapsayan rehberli turların fiyatı 37 € (indirimli 29 €). Vatikan’ın resmi sitesinden online satın almak için burayı tıklayın.


3. Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri:

Vatikan ne kadar küçükse Sistine Şapeli’ni de içine alan Vatikan Müzeleri bir o kadar büyük. Vatikan ne kadar kalabalıksa Sistine Şapeli’ni de içine alan Vatikan Müzeleri o kadar kalabalık :)

Öncelikle söyleyelim ki bizim gibi Vatikan Müzeleri kavramını duyunca siz de Vatikan’da gidilecek bir sürü müze varmış, hangisine nasıl gideceğiz diye siz de düşünmeyin. Vatikan Müzeleri’nin adının çoğul olması, bugüne kadar birçok Papa’nın kendi adına bir müze yaptırmasından kaynaklanıyor ve aslında hepsi bir kompleksin içinde yer alıyor. Bu kadarla da bitmiyor Vatikan Müzeleri’nin içlerinde ayrıca farklı galeriler de var. Bu müzeler ve galeriler de Yakın Doğu ve Mısır’dan antikalar, vazo koleksiyonları, Yunan ve Roma antikaları, 12.-18. yüzyıl sanat eserleri, 19.-21. yüzyıl sanat eserleri, dekoratif sanat eserleri, at arabaları gibi birçok koleksiyona göre ayrılmış. Papaların yaptırmış olduğu bu müzeler, galeriler ve koleksiyonlar sayesinde, birçoğumuzun maalesef Ninja Kaplumbağalar sayesinde tanıştığı Raphael, Leonardo, Michelangelo gibi dünyanın en önemli şahsiyetlerine ait eserlerini görme şansına sahip oluyoruz.

Bu arada söyleyelim, çok fazla müzelerden hoşlanmıyor sadece Sistine Şapeli’ni görmek istiyorsanız illa tüm müzeleri gezmeniz gerekmiyor. Bilmeyenlerin Alice gibi labirentlerde kaybolmasına neden olacak, bilenlerin ise Ikea’daki gibi hızlıca kasalara ulaşmasını sağlacak kestirmeleri kullanarak vakitten tasarruf edebilirsiniz; Vatikan Müzeleri haritasına önceden sahip olmak istiyorsanız burayı tıklayın…

Tam da yoğunlaştırılmış müze etkisi ile gözlerimizi kapattığımızda bile heykeller görmeye başladığımız sırada artık karşımıza 1471 – 1483 yılları arasında yapılan kardinallerin fani dünya ile ilişkilerini kesip kapandıkları ve Papa’yı seçtikleri Sistine Şapeli çıkıyor. Şapelden içeriye girince ise İsa’nın ve Musa’nın hayatından kesitlerin anlatıldığı fresklerle karşılaşıyorsunuz. Eğer dört bir yanınızın onlarca fresk ile dolu olduğu sırada yılbaşı ikramiyesi çıkmış gibi şaşkın bir şekilde donakalırsanız şapelin dünyaca ünlü freskini gözden kaçırabilirsiniz; Michelangelo’dan Adem’in Yaratılışı… Bu sanat eserinin hangisi olduğunu anlamak için başınızı tavana doğru kaldırmanız ve ortadaki sizce en tartışmalı görünen kısma bakın. Betimlenen ilk insan Adem’in nasıl yaratıldığı olduğuna göre yanındakinin kim olduğunu anlamak çok zor olmasa gerek…

Sistine Şapeli’ni görmek için sabırsanızlanıyorsanız her ne kadar ekranınızda da olsa üç boyutlu haline buradan göz atabilirsiniz.

&. Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne giriş ücreti nedir?

İkisine de tek bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz. Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli normal giriş ücreti 16 € (indirimli ücret 8 €).

Ama daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız müzeyi ve Sistine Şapeli’ni 32 € ödeyerek (indirimli 24 €) iki saatlik rehberli tur ile de gezebilirsiniz. Hatta 5 € daha ödeyerek San Pietro Bazilikası’nı da rehberli turunuza dahil edebilirsiniz. Vatikan’ın resmi sitesinden satın almak için burayı tıklayabilirsiniz.

İsterseniz Vatikan ile ilişkili Opera Romana Pellegrinaggi’den daha uygun fiyatlı turlar alabilirsiniz; 27,50 €. Hele bir de Roma Pass’iniz varsa, Opera Romana Pellegrinaggi’nin sunduğu turlarda ekstra %10 indirim hakkı daha kazanıyorsunuz.

Roma Pass ile ilgili daha detaylı bilgi arıyorsanız, tıklayın

Daha da tasarruf etmek istiyorsanız ve şansınıza ayın son Pazar günü Vatikan’a gidiyorsanız; Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ni ücretsiz olarak gezebilirsiniz; tabi sıra bekleyen kalabalık gözünüzü korkutmuyorsa.

&. Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’nin ziyaret saatleri nelerdir?

Pazartesi- Cumartesi arası 09:00-18:00 saatlerinde Vatikan Müzeleri’ni Sistine Şapeli’ni gezebilirsiniz. Son giriş saati ise 16:00.

Pazar günleri ise kapalı. Sadece her ayın son Pazar günü ücretsiz girişler için 09:00-14:00 arası açık. Son giriş saati ise 12:30.

Bunun dışında 1 ve 6 Ocak, 11 Şubat, 19 ve 31 Mart, 1 Nisan, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 25-26 Aralık tarihlerinde de kapalı.

&. Sistine Şapeli’ne gece gidebilir miyim?

Şaşırtıcı bir şekilde bu sorunun cevabı evet. 3 Mayıs-26 Temmuz ve 6 Eylül-25 Ekim tarihlerinde 19:00-23:00 arasında Sistine Şapeli’ni online bilet almanız halinde gezebilirsiniz. Maalesef ücretlerde ekstra bir indirim yok :(

&. Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne sıra beklemeden girebilir miyim?

Evet, bilet ücretine ek olarak vereceğiniz 4 € ile online rezervasyon yaparak Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne sıra beklemeden girebilirsiniz. Vatikan’ın resmi sitesinden biletinizi aldıktan sonra gelecek maildeki voucher’ın çıktısını alıp Vatikan’ın surları boyunca Nokia telefonlarındaki ekranı kaplayan yılan oyunu gibi kıvrılıp giden insanların yanından büyük bir özgüvenle ve hafiften de suçluluk duyarak geçebilirsiniz.

Maalesef iadesinin olmadığını da önceden söyleyelim ama kısıtlı vakitleri olan bizler için, günlerde ve zamanda değişiklik yapılma fırsatı olduğu da düşünüldüğünde alınması gereken bir risk.


4. Vatikan Bahçeleri:

Normal şartlar altında bir ülkenin yarısının bahçe olabileceğine inanmak oldukça zor. Ancak söz konusu yer zaten minicik Vatikan  olduğunda işler değişiyor. Papaların 1279 yılından beri dinlendiği Vatikan Bahçeleri adına yakışır şekilde içinde dolaşma fırsatı bulanları dünyevi zevklerden uzaklaştırmaya çalışıyor. 27 bahçıvan tarafından ekilen, sulanan, budanan, bu bahçelerde sadece varlığından bile bihaber olduğunuz renklerde türlü türlü bitkiler yok; meydanlar, şelaler ve hatta bir tren istasyonunu bile var.

&. Vatikan Bahçeleri giriş ücreti nedir?

Rehberli turların fiyatı ise 32 €(indirimli 24 €).

Ayrıca Vatikan Bahçeleri tur bileti ile aynı zamanda Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri’ne de giriş imkanına sahip oluyorsunuz. Bu yüzden en ekonomik yöntem aslında, rehberli Vatikan Bahçeleri turu almak ve bu sayede müzeyi ve Sistine Şapeli’ni de tek başınıza gezmeniz.

&. Vatikan Bahçeleri’ni bilet alarak kendim gezebilir miyim?

Vatikan Bahçeleri’ni rehber olmadan gezmek mümkün değil; gerçi Şubat 2013’te rehberli turları da bir süreliğine durdurdular ama yine de normalde Vatikan Bahçeleri’ni gezmek için mutlaka rehberli tur almak gerekiyor.

Vatikan Bahçeleri turunu almadan önce nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız, Vatikan Bahçeleri fotoğraflarına göz atabilirsiniz.


&. Vatikan ile ilgili başka gezilecek yer var mı?

Anlaşıldığı kadarı ile Vatikan’ın altını üstüne getirdiniz ve hala gezmeye vakit kaldı… Son olarak gidebileceğiniz bir yer daha var; Papa’nın resmi ikametgahı da olan Papalık Sarayı ve Tarih Müzesi (Historical Museum and and the Papal Apartments of the Lateran Apostolic Palace). Ama maalesef burası Vatikan’ın sınırları dışında, hatta Tiber Nehri’nin öte yanında…


&. Gizli Vatikan Arşivleri’ne girebilir miyim?

Akademisyenler ve en az üniversite mezunu öğrenciler bilimsel araştırma yaptıklarını göstererek ve önceden gerekli evraklarla yazılı talepte bulunarak Vatikan Arşivleri’ne girebiliyor. Ama kapağını açtığınızda bir sis bulutu gibi ortalığı toz kaplayan kitaplar beklemeyin karanlık raflarda, çünkü 1939’dan önceki arşivlere hala ulaşım yok.


&. Vatikan haritasına ulaşabilir miyim?

Aşağıdaki haritayı tıklayarak, daha büyük halinin çıktısını alabilirsiniz.

Kaynak: Thomas Römer OpenStreetMap data

Kaynak: Thomas Römer OpenStreetMap data


Vatikan’ı öğrendik ama Roma’da gitmememiz gereken yerleri de yazsaydınız diyorsanız bugün şanslı gününüzdesiniz :) Hepsine aşağıdaki diğer Roma yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Bir de hala Roma’da kalacağınız oteli bulamadıysanız aşağıdaki yazılarımızı okumadan rezervasyon yapmayın deriz.

Vatikan’ seyahatinizin keyfini çıkarmanız dileği ile :)

DİĞER ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli En Iyi Roma Pizzacilari Roma En Iyi Pizzaci Roma En Guzel Dondurmaci Roma Kafe Romada Alisveris Tax Free Alisveris Romada Ulasim Roma Havaalani Ulasim Italya Tren Biletleri Roma Pass