Roma’da Ulaşım


Roma’da ulaşım ipuçlarını vermeden önce ulaşım kavramının Roma’yı gördükten sonra ve önce olarak ikiye bölündüğünü söylemeliyiz. Romalıların ulaşım için tercih ettiği arabaları gördükten sonra bir arabaya dört kapının fazla, bir arabadaki dört koltuktan ikisinin ise gereksiz olduğunu düşünmeye başladık. Çünkü her yer Smart dolu… Yoksa Smart’ın dört tekerinden ikisi de mi fazla? Çünkü aslında her yer Vespa dolu… Ama sonra, diğer Avrupa şehirlerinde duymaya alışık olmadığımız Akdeniz’in heyecanlı insanlarının dışa vurumu olan korna sesleri ile güzelim rüyadan uyanıyoruz. Romalı olmadığımızı anlayıp bir anda kendimizi Roma metrosunu, Roma’dan diğer şehirlere tren seferlerini, Roma otobüs duraklarını, Roma otobüs seferlerini ve Roma havaalanı ile şehir merkezi ulaşımını araştırırken buluyoruz. Fazla lafı uzatmayalım, Roma’da ulaşım ile ilgili bilgileri soru – cevap vermeye çalışalım.


&. Roma’da ulaşım ücretleri ne kadar?

Otelimiz turistik yerlerden biraz uzak olduğundan her sabah ve her akşam hem otobüsü hem de metroyu kullanmamız gerekmişti ama Roma Pass sayesinde ulaşıma hiç para ödememiştik. Eğer siz de bizim Roma Pass alacaksanız daha sonraki bölüme geçebilirsiniz. Yok, Roma Pass almayı planlamayanlardansanız sizin için de uygun fiyatlı ulaşım çözümlerini anlatalım.

Eğer Roma’da ulaşım için paket almama gerek yok, sadece birkaç kez metro veya otobüse binerim diyenlerdenseniz Roma sınırları içerisindeki metro, otobüs, tramvay ve trenlerde geçerli ilk kullanımdan itibaren 100 dakika boyunca kullanabilen 1,50 €’luk bileti tercih edebilirsiniz.

Ama yok gitmişken Roma’nın altını üstüne getireceğim hem zaten o kadar alıştım ki toplu taşıma olmadan rahat edemem :) diyorsanız da 7 € karşılığı, kullanılmaya başlandıktan sonra 24 saat geçerli günlük biletler ile trenlerin, metroların ve tramvayların tadını çıkarabilirsiniz. Toplu taşımada Roma’da bile kurtuluş yok :)

Roma’nın büyülü havasına kapılır daha uzun süre Roma’da kalırım diyorsanız da 12,50 €’ya iki günlük, 18 €’ya ise üç günlük ulaşım kartı alabilirsiniz. İki haftalık yıllık iznin tamamını Roma’da geçirmeyi planlayacak şanslı azınlıktansanız veya zaten ben öğrenciyim ne kadar kalacağım belli olmaz diyenlerdenseniz 30 günlük (35 euro) ve bir yıllık (250 euro) Roma ulaşım kartları tam size göre…

&. Roma Fiumicino Havaalanı ulaşımında günlük, tek seferlik veya üç günlük biletleri kullanabilir miyim?

Roma Fiumicino Havaalanı arası ulaşım için Roma ulaşım biletlerini ve kartlarını kullanamazsınız. Ama onun için de uygun fiyatlı çözümler mevcut. Roma Fiumicino Havaalanı ulaşımında en uygun fiyatlı ipuçları için sizi buraya davet edelim.

&. Roma’ya çoluk çocuk gidiyoruz :) Kaç yaşına kadar çocuklar için Roma’da ulaşım bileti almaya gerek yoktur?

10 yaşını doldurmamış çocuklar için Roma’da ulaşıma bedel ödemeniz gerekmez.

&. Roma’da ulaşım için kullanılan biletler ve ulaşım kartları ile hangi ulaşım araçlarından yararlanabilirim?

Roma ulaşım kartlarını, şehir merkezindeki tüm otobüsler, tramvaylar, metrolar ve bölgesel bazı trenlerde (Roma-Lido, Roma-Viterbo, Roma-Giardinetti hatlarında) kullanabilirsiniz.

&. Toplu taşıma ile hangi metro hattını kullanacağımı veya hangi otobüse bineceğimi nasıl bilebilirim?

Roma’nın İETT’si sayılabilecek ATAC’ın sitesindeki uygulama Roma’da en uygun ulaşım yöntemini bulmanızda yardımcı olabilir. Gideceğiniz yerlere yakın sokak veya meydan isimlerini kullanarak planlamanızı yapabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden turistik yerler, müzeler, otobüs durakları ve daha birçok farklı lokasyona göre başlangıç ve bitiş noktalarını seçebileceğiniz gibi en hızlı zamana, en az yürüyüş süresine veya en az transfere göre de rotanızı belirleyebiliyorsunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı ise sokak isimlerini ve meydanları İtalyanca yazmanızın gerekmesi, ama o kadar zor değil “Trevi” yazdığınız zaman “Piazza di Trevi” seçeneği karşınıza çıkıyor. ATAC’ın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.  

&. Roma metro, tramvay, tren ve havaalanı ulaşım haritasına önceden nasıl ulaşabilirim?

Eğer Roma’ya gitmeden hazırlıklı olalım diyorsanız metro hatlarını, tramvayları ve hatta gece otobüslerini gösteren Roma ulaşım haritalarının çıktısını buradan alabilirsiniz

&. Roma Pass alsam metro, tramvay ve otobüslerden ücretsiz yararlanabilir miyim?

Roma Pass alırsanız 3 gün boyunca Roma’nın merkezindeki otobüs, metro ve trenlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ancak şehir merkezinin dışında veya havalimanı ulaşımında kullanılamıyor. Eğer Roma & Piu Pass kartınız varsa (birkaç euro daha pahalı bir Roma Pass kartı) Roma şehir merkezinin biraz daha dışı olarak söyleyebileceğimiz  Zone B’de de ulaşımı ücretsiz yapabiliyorsunuz. Yani Roma şehir merkezinden biraz çıkacağız diyorsanız bu kartı kullanabilirsiniz.

Ama maalesef Roma & Piu Pass de Roma’dan Fiumicino Aeroporto ve Ciampino Aeroporto’ya ulaşımı kapsamıyor. Roma Pass ve Roma & Piu Pass hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

&. Roma’da gezmek için toplu taşıma yerine hop on-hop off otobüsler daha iyi bir tercih olur mu?

Roma’daki hop on-hop off otobüsler adeta zaman kapsülü gibi sizi dakikalar içinde bir yüzyıldan diğerine götürüyor. Eğer Roma’da geçireceğiniz çok fazla vaktiniz yoksa yaklaşık 15 dakikada bir kalkan hop on-hop off otobüsler kısa sürede Roma’yı gezmek için ideal bir çözüm olacaktır. Üstelik dolaştıkları güzergah da Roma’da toplu taşıma ile uğraşamam diyenlere göre. Viale Einaudi (Termini), Colosseo, Circo Massimo, Bocca della Verità, Piazza Venezia, San Pietro (Vatikan), Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi), Barberini ve Piazza Augusto Imperatore duraklarından kalkan ve sürekli ring yapan hop on-hop off otobüsleri yollarda Roma ulaşım haritalarını sürekli katlayıp açmaktan sizi kurtaracaktır. 

Fiyatlarına gelince, bir tur 12 euro, 24 saat 15 euro, 48 saat ise 20 euro olarak değer biçilmiş. Sabah 08:30 başlayan ve akşam 20:40 arası çalışan hop on-hop off otobüslerinin 48 saatlik biletinin, kış döneminde ve Roma Pass sahiplerine %25 indirimli olduğunu da hatırlatalım. Güncel tarife bilgileri için hop on-hop off sitesini ziyaret edebilirsiniz.

&. Roma’yı Tiber Nehri’nden gezebilir miyim?

Kara yolu yerine Roma’nın içinden usulca geçen ve onlarca güzel köprü inşa edilmesine neden olan Tiber Nehri’nin üzerinden de Roma’yı gezebilirsiniz. Sant’Angelo’nun önünden kalkan botlar ile bir saatlik Tiber Nehri turu yapmak Roma’da farklı bir deneyim de olacaktır. Roma tekne turu detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.  

Eğer aradığınız istediğiniz iskelede binebileceğiniz, istediğiniz yerde tekne daha yanaşmadan iskeleye atlayabileceğiniz hop on-hop off tarzı bir tekne turu ise maalesef bildiğimiz kadarı ile Roma’da onlardan yok.

&. Roma’dan tren ile Floransa, Venedik ve diğer şehirlere nasıl giderim?

Roma size dar geldi anlaşılan :) Tabii yaklaşık bir haftanız olacaksa İtalya’da diğer şehirleri de mutlaka gezmelisiniz. Bu durumda kuvvetle muhtemel gideceğiniz şehirler Floransa ve Venedik olacaktır. Bu örnekler üzerinden tren seferleri ve fiyatları ile ilgili kısa bir bilgi verelim. Ama önceden söyleyelim eğer konforunuzdan biraz ödün verirseniz, çok uygun fiyata İtalya’yı gezebilirsiniz.  

Roma’dan Floransa’ya gitmek isterseniz seçenekleriniz bol. RC (Regionale Veloc) ile 18 istasyonda durarak üç buçuk saatte 20 euro (ikinci sınıf) veya 31 euroya (birinci sınıf), IC (Intercity) ile 5 istasyonda durarak iki buçuk saatte 31 euro (ikinci sınıf) veya 41 euroya (birinci sınıf), Euronight (EN) treni ile 2 istasyonda durarak 2 saat 45 dakika’da 31 euroya, Frecciarossa veya Frecciargento (ikisi de hızlı tren) ile bir buçuk saatte 43 euro (ikinci sınıf) veya 63 euroya (birinci sınıf) İtalya’dan Roma’nın ötesine geçebilirsiniz.

Roma’dan Venedik’e giderken de aynı tren seçenekleri ile karşılaşıyorsunuz, tabi mesafe biraz daha uzun olduğu için fiyatlar da daha yüksek. RV ile üç buçuk saatte 20 euroya (ikinci sınıf) veya 31 euroya (birinci sınıf), ICN ile yaklaşık yedi saatte 43 euro’ya, EN treni ile 6 saatte 48 euroya, Frecciarossa (hızlı tren) ile aktarmalı 4 buçuk saatte 73,50 euroya (ikinci sınıf) veya 98 euroya (birinci sınıf), Frecciargento (hızlı tren) ile 3 saat 40 dakikada 80 euro (ikinci sınıf) veya 109 euroya (birinci sınıf) Roma’dan Venedik’e gidebilirsiniz.

Eğer Roma’dan diğer şehirlere tren ile gitmek konusunda kararlıysanız İtalya’da uygun fiyatlı tren bileti bulmak konusunda detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Öyle ki 29 euroya hızlı tren ile Roma’dan Floransa’ya gitmeniz mümkün. 

Umarız Roma ulaşım yazımızı beğenmişsinizdir. Eğer Roma ile ilgili başka merak ettikleriniz varsa diğer Roma yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Şimdiden, Roma’da bol gezmeli güzel bir tatil dileriz :)


DİĞER ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Vatikan Bilmeniz Gerekenler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli En Iyi Roma Pizzacilari Roma En Iyi Pizzaci Roma En Guzel Dondurmaci Roma Kafe Romada Alisveris Tax Free Alisveris Roma Havaalani Ulasim Italya Tren Biletleri Roma Pass