Roma Fiumicino Havaalanı – Roma ulaşım


Roma’ya giderken en çok merak edilen konulardan biri Roma Fiumicino Havaalanı – Roma ulaşımı, bir başka ifade ile Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Roma’ya nasıl gidilir sorusu… Roma’dan dönerken de benzer bir soru öne çıkıyor; Roma şehir merkezinden Fiumicino Havaalanı’na nasıl giderim… Malum bazen uçak biletinden daha pahalı bile olabiliyor havaalanına ulaşım :) Tasarruf için önemli bir kalem olduğundan, Roma Fiumicino – Roma Termini ve Roma’nın çeşitli yerlerine en uygun fiyatlı ulaşım yöntemlerini sorularla bulmaya çalıştık…

Roma Fiumicino Havaalani 1


&. Roma Fiumicino Havaalanı’ndan tren ile şehir merkezine nasıl ulaşabilirim?

İsterseniz, İtalya Devlet Demiryolları olarak çevirebileceğimiz Ferrovie dello Stato’nun Fiumicino Havaalanı’ndan kalkan iki farklı trenini Roma şehir merkezine ulaşım için seçebilirsiniz.

Roma Fiumicino tren istasyonundan sabah 6’dan 23:30’a kadar, 30 dakikada bir kalkan ve hiç durmayan Leonardo Express ile 14 €’ya 30 dakikada Roma Termini’ye ulaşabilirsiniz. Eğer 10 kişilik bir grupsanız da 115 €’ya 10 bilet alıp 25 € tasarruf edebilirsiniz.

Veya zamanım var, zaten Termini istasyonuna gitmem gerekmiyor ve uygun fiyat benim için daha önemli diyorsanız hafta içi 15, tatil günleri 30 dakikada bir kalkan Tiburtina (47 dakika), Tuscolana (41 dakika), Ostiense (32 dakika) ve Trastevere (26 dakika) duraklarında duran Sabina-Fiumicino (FR1) hattı ile 8 €’ya tasarruflu bir şekilde Roma merkezine ulaşabilirsiniz. Bu dört duraktan aşağıdaki haritaya bakıp otelinize veya bineceğiniz metroya, tramvaya en yakın olan durağı seçebilirsiniz. Bu arada Sabina ismini bulamazsanız Fara Sabina-Montelibretti olarak da arayabilirsiniz. Önceden Trenitalia’nın internet sitesinden güncel seferleri ve ücretleri kontrol edebilirsiniz.


&. Roma Fiumicino Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs ile nasıl ulaşabilirim?

Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Roma şehir merkezine çok sayıda otobüs alternatifi var.

Birincisi Terminal 2’nin önünden kalkıp Roma Ulusal Müzesi’nde, Tiburtina istasyonunda, Cornelia metro A hattı veya Eur-Magliana metro B hattı istasyonunda duran Cotral otobüs hattı. 01:15, 02:15, 03:30, 05:00, 10:55, 12:00, 15:30 ve son olarak 19:05 otobüsüne binebilirsiniz. Aman dikkat haftasonları son otobüs 19:00’da… Yaklaşık bir saat süren yolculuğun bilet fiyatlarına gelince havaalanındanki Autogrill veya Ferretti Tobacconist’ten alırsanız 5 €, otobüsten alırsanız 7 €.

Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Termini’ye ulaşımın en uygun fiyatlı yöntemi ise Terminal 3’ün önünden kalkıp Termini istasyonunda duran Terravision otobüsleri. Bilet fiyatları Terravision’dan online almanız halinde oldukça uygun, tek yön 4 €; ama otobüsten alırsanız 6 €. Yaklaşık bir saatte Termini’ye ulaşan Terravision Gündüzleri yaklaşık yarım saatte bir, geceleri daha seyrek kalkan otobüslerin sefer saatlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Roma Fiumicino Havaalanı Roma şehir merkezi ulaşımında üçüncü alternatif ise SITBusShuttle. Terminal 3’ten kalkan Termini ve Vatikan’a giden bu otobüslerin online fiyatları 5 €.

Dördüncü alternatif ise Terminal 3’ten kalkan, Termini ve Ostiense İstasyonu’nda duran T.A.M. Srl otobüsleri. Internet sitesinden tek yön 5 €, gidiş-dönüş 8 €’ya bu biletleri alabilirsiniz.

Fiumicino Havaalaanı – Roma arasındaki otobüs ile ulaşımın son alternatifi ise yine Terminal 3’ten kalkıp Termini İstasyonu’nda duran Atral otobüs servisi. T.A.M gibi Atral da online alımlarda gidiş-dönüş 8 €, tek yön 5 €’ya hizmet veriyor.


&. Roma şehir merkezinden tren ile Fiumicino Havaalanı’na nasıl ulaşabilirim?

Roma şehir merkezindeki Termini İstasyonu’ndan Fiumicino Havaalanı’na Leonardo Express ile 14 €’ya 30 dakikada ulaşabilirsiniz. 04:53’ten 22:52’ye kadar yarım saatte bir kalkan trenlerin güncel tarifeleri ve fiyat listesini Trenitalia sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Eğer Termini İstasyonu yerine Tiburtina, Tuscolana, Ostiense veya Trastevere duraklarını tercih ederseniz, sabah 5 ile gece 11’e kadar yarım saatte bir kalkan FR1 hattı (Sabina-Fiumicino) ile 25 ila 40 dakikada ve daha uygun fiyatla, 8 €’ya Fiumicino Havaalanı’na ulaşabilirsiniz.

Trenitalia’nın sitesinden kalkış durağı olarak yukarıdaki duraklardan size en yakınını seçtiğinizde Fiumicino Havaalanı için en uygun hat otomatik olarak çıkacaktır.


&. Roma’dan Fiumicino Havaalanı’na otobüs ile nasıl ulaşabilirim?

Roma şehir merkezinden Roma Fiumicino Havaalanı’na ulaşım için otobüs ile beş farklı opsiyon söz konusu…

Roma Ulusal Müzesi, Tiburtina İstasyonu, Cornelia metro durağı ve Eur-Magliana metro durağının önünden kalkan Cotral otobüslerine binebilirsiniz. Tiburtina durağından 00:30, 01:15, 02:30, 03:45, 09:30, 10:30, 12:35 ve 17:30 saatlerinde kalkan Cotral otobüsleri ile havalimanına ulaşım yaklaşık bir saat sürüyor. Biletleri otobüsten almaya kalkarsanız fazladan 2 € vermeniz gerekiyor. Biletleri büfelerden 5 €’ya almak en iyisi…

Termini’den Roma Fiumicino Havaalanı’na ulaşımın en uygun fiyatlı yolu Terravision otobüsleri… Avrupa’nın çeşitli havaalanlarında uygun fiyat politikası ile servis veren Terravision ile Roma’da uygun fiyat ile merkezden havalimanına ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatları Terravision’dan online alınması halinde sadece 4 €.

Roma merkezden Roma havaalanına ulaşımın üçüncü yolu; SITBusShuttle. İster Termini’den isterseniz Vatikan’dan (Vatikan ile Castel Sant’Angelo’nun önünden geçen Via Crescenzio’dan geçiyor) binebileceğiniz otobüslerin online ücreti 5 €.

Yine bir başka uygun fiyatlı alternatif, Termini ve Ostiense İstasyon’larından kalkan T.A.M. Srl otobüsleri. Internet sitesinden tek yön 5 €, gidiş-dönüş 8 €’ya T.A.M biletlerini alabilirsiniz.

Serbest piyasa olunca transfer imkanı da çok oluyor tabi. Roma – Fiumicino Havaalaanı arasındaki beşinci alternatif ise Termini’nin önündeki  Via Giolitti’den kalkan Atral otobüsleri. Atral da online alımlarda gidiş-dönüş 8 €, tek yön 5 €’ ile uygun fiyat ile servis yapıyor.


Umarız yazımız Fiumicino Havaalanı’na vardığınızda kolaylıkla ve uygun fiyata Roma şehir merkezine gitmeniz yardımcı olur. Roma’da ulaşım ile başka merak ettikleriniz varsa veya eğer daha Roma’da kalacak yerinizi ayarlamadıysanız diğer Roma yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Başka bir yazımızda görüşene kadar iyi seyahatler :) 


DİĞER ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Vatikan Bilmeniz Gerekenler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli En Iyi Roma Pizzacilari Roma En Iyi Pizzaci Roma En Guzel Dondurmaci Roma Kafe Romada Alisveris Tax Free Alisveris Romada Ulasim Italya Tren Biletleri Roma Pass