Roma Pass


Roma’ya gitmeden önce Roma’da nereler gezilir sorusuna cevap aramak kadar, belki de daha önemli birkaç soru daha var araştırılacak; Roma Pass nedir, Roma Pass nereden alınır… Her turist canlısı Avrupa kentinde olduğu gibi Roma’da da Roma Pass’ın açmadığı kapı en azından daha uygun fiyat ile açmadığı kapı neredeyse yok gibi… Madem öyle, Roma’da ekonomik fiyatlar ile gezmek isteyenler için Roma Pass’ı akla gelebilecek sorular ile anlatmaya çalışalım..

Roma Pass


&. Roma Pass nedir?

Roma’yı gezmeye gelenler için Sanat Bakanlığı’nın (evet evet Sanat Bakanlığı var) çıkardığı toplu taşıma, turistik-kültürel etkinliklerde indirimler ve hatta ücretsiz girişler sağlayan turistlerin can dostu kart. Ücretsiz olayını öyle sınırsız bir kavram gibi düşünmeyin, sadece ilk iki müzeye ücretsiz giriş sağlıyor. Ulaşım kısmında ise Roma Pass kartın eli daha açık; üç takvim günü boyunca Roma içindeki toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabiliyorsunuz.


&. Roma Pass’ı Fiumicino ve Ciampino Havalimanı ulaşımında kullanabilir miyim?

Maalesef Roma Pass card o kadar da bonkör değil, Fiumicino Havaalanı – Roma ulaşımı veya Ciampino Havaalanı – Roma ulaşımı konusunda kolaylık sağlamıyor.


&. Roma Pass almaya değer mi?

Çok fazla müzeye giderim, taksiye binmem toplu taşıma kullanırım diyorsanız Roma Pass’ın bütçenize önemli bir fayda sağlayacağı kesin. Ama öyle çok müze gezmem İspanyol Merdivenleri, Aşk Çeşmesi gibi ücretsiz olan yerlere giderim diyorsanız Roma Pass yerine ulaşım kartı almanız daha mantıklı. Fakat Kolezyum’a gidecekseniz mutlaka Roma Pass almalısınız; çünkü Roma Pass sahiplerine öncelikli turnike hizmeti sunuyor ve turistler ile dolu bir kalabalıkta sıraya girmek en son isteyeceğiniz Roma aktivitesi olacaktır. Roma Pass alırsanız bir de güzel Roma haritası sahibi oluyorsunuz, bundan iyisi can sağlığı :)


&. Roma Pass ile Roma & Piu Pass arasında ne fark var?

Roma & Piu Pass kartın tek farkı toplu taşıma için Zone B’de de geçiyor olması. Yani Roma şehir merkezinden biraz çıkacağız diyorsanız bu kartı kullanabilirsiniz. Tabi Roma & Piu Pass de Roma’dan Fiumicino Aeroporto ve Ciampino Aeroporto’ya ulaşımı kapsamıyor.


&. Roma Pass ne kadar?

Roma Pass’in fiyatına neredeyse her sene zam geliyor. 2013 itibari ile Roma Pass’in fiyatı 30 € (1 Mayıs’tan sonra 34 € olacak), Roma & Piu Pass’in fiyatı ise 32 €.


&. Roma Pass’in geçerli olduğu yerler nereler?

– Roma’nın simgesi Kolezyum ve aynı kompleksin içindeki Palatino Tepesi ve Roma Forumu

– Bundan iki bin yıl önce Roma ordularının nasıl her yere ulaştığını anlamanıza yarayacak ve düzgünlüğü karşısında şaşıracağınız Romalılar’ın en önemli stratejik yollarından Appia Yolu (Appia Antica)

– Papa’nın 1471 yılında Roma halkına bağışladığı eserler ile kurulan ve Roma’nın görülmesi gereken önemli müzelerinden olan Capitoline Müzesi (Musei Capitolini)

– Mısır’dan Fenikeliler’e, Etruryalılar’dan Mezopotamya sanatına kadar 400’den fazla eserin toplandığı koleksiyoner Giovanni Barracco’nun Antik Heykel Müzesi (Museo di Scultura Antica Giovanni Barracco)

-Capitoline Müzesi’nin yeni aldığı eserlerin sergilendiği thermoelektrik santralindeki Tanrılar ve Makineler sergisine de ev sahipliği yapan objeler kadar mekanın da görmeye değer olduğu Montemartini Capitoline Müzesi (Musei Capitolini Centrale Montemartini)

-MÖ 16-13 arasındaki Gaul ve İspanya seferinden dönen Augustun’un her sene kurbanlar ile kutlandığı barış sunağı Ara Pacis Altarı Müzesi (Museo dell’Ara Pacis)

-Antik Roma’yı ve Roma İmparatorluğu’nun nasıl göründüğünü, gündelik hayatın nasıl olduğunu hayal gücünüzü yormadan gözünüzün önüne getirecek bol bol reprodüksyonlara dayalı Roma Medeniyet Müzesi (Museo della Civilta Romana)

-Adından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi şehrin surlarını gösteren Duvarlar Müzesi (Museo delle Mura)

-Nepal’den Kore’ye, Japonya’dan Hindistan’a dünyanın çeşitli yerlerindeki sanat eserlerini barındıran Ulusal Doğu  Sanatları Müzesi (Museo Nazionale d’Arte Orientale)

-Roma ve İtalya’nın çeşitli yerlerinden 4. yüzyıldan başlayarak 14. yüzyıla kadar bin yıllık dönemi kapsayan Ulusal Orta Çağ Müzesi (Museo Nazionale dell’Alto Medioevo)

-Etrüsk medeniyetinin önemli eserlerinin sergilendiği Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia)

-İtalya’nın en önemli tarihöncesi koleksiyonlarının sergilendiği Ulusal Tarihöncesi ve Etnografya Müzesi (Museo Nazionale Preistorico ed Etnografico “Luigi Pigorini”)

-Klasik Sanat akımının en önemli eserlerini Palazzo Altemps, Palazzo Massimo alle Terme, Diocletianus Hamamları ve Balbi Mahzenleri olmak üzere dört farklı mekanda görebileceğiniz Roma Ulusal Müzesi (Museo Nazionale Romano)

– Antik Roma evlerinin içine girebileceğiniz, oturma odalarının duvarlarındaki süslemeleri, mutfaklarındaki dekorasyonu görebileceğiniz antik ile multimedyanın birleştiği Palazzo Valentini – Domus Romane Arkeolojik Alanı (Le Domus Romane di Palazzo Valentini)

– Bir zamanlar Tiber nehrinin kenarında olan ve geçen 2000 yıl da ondan 4 km uzaklaşan Ostia kentindeki Ostia Antik Kazıları (Scavi di Ostia Antica) ve

– Appian Yolu’ndaki İmparator Maxentius’un Büyük Konstantion’i yenmesi şerefine yapılan Hanedan Mozelesi, Saray ve Roma Arenası’nden oluşan Villa, Circo di Massenzio e Mausoleo di Romolo arkeolojik kompleksi

– 19. ve 20. yüzyıl sanatçılarına adanmış Modern ve Çağdaş Sanat Ulusal Galerisi (Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea)

– Özel koleksiyonların kraliçesi olarak adlandırılan Bernini’nin Davud, yine Bernini’nin tanrı Pluto tarafından yerin altındaki karanlık dünyaya çekilişi tasvir edilen Proserpina gibi şaheserleri ziyaretçilerine sunan Borghese Galerisi (Galleria Borghese)

– Bizim de gördüğümüzde hayran kaldığımız belki de dünyanın en güzel tavan işlemesine sahip Barberini Sarayı (Galleria Nazionale d’Arte Antica in Palazzo Barberini)

– 18. yüzyıl mobilyalarından 14. yüzyıl heykellerine çeşitli eserlerin sergilendiği Corsini Sarayı (Galleria Nazionale d’Arte Antica in Palazzo Corsini)

– 1870lerden II. Dünya Savaşı’na Roma’nın kültür ve sanat dünyasının paylaşıldığı Roma Modern Sanat Galerisi (Galleria d’Arte Moderna di Roma Capitale)

– Şehrin tarihinin anlaşılmasını sağlayan Roma Müzesi (Museo di Roma)

– Cardinal Bernardino Spada tarafından toplanmaya başlanan 17. yüzyıl aristokrat koleksiyonunun sergilendiği Spada Galerisi (Galleria Spada)

– Antik silahlar ve hapishane gibi Vatikan’da göremeyeceğiniz eserlerin bulunduğu Papa’nın da evi olan Sant’Angelo Kalesi (Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo)

– Dekoratif sanat eserlerini bulabileceğiniz Venedik Sarayı (Museo Nazionale di Palazzo Venezia)

– Napolyon dönemi eserlerinin sergilendiği Napolyon Müzesi (Museo Napoleonico)

– Müzik aletlerinin tarihini öğrenebileceğiniz Ulusal Müzik Enstrümanları Müzesi (Museo Nazionale degli Strumenti Musicali)

– İtalya’nın çeşitli bölgelerindeki geleneksel yaşamı görebileceğiniz Ulusal Sanat ve Popüler Gelenekler Müzesi (Museo Nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari)

– Arkeolojik ve modern müzelere ek olarak Roma Çağdaş Sanat Müzesi (MACRO – Museo d’Arte Contemporanea Roma)Roma Trastevere Müzesi (Museo di Roma in Trastevere), Carlo Bilotti Müzesi (Museo Carlo Bilotti Aranceria di Villa Borghese), Villa Torlonia Müzeleri (Musei di Villa Torlonia), Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi (MAXXI – Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolo) ve Pietro Canonica Müzesi (Museo Pietro Canonica a Villa Borghese), Roma Pass sahiplerine ilk iki müze girişi olması koşulu ile ücretsiz diğerleri için ise indirimli giriş imkanı sunuyor.


&. Roma Pass nereden alınır?

Roma Pass’in nereden alınacağı sorusunun cevabı aslında oldukça kolay; Roma Pass’in geçtiği tüm müzelerden, Ciampino (G. B. Pastine) ve Fiumicino (Leonardo Da Vinci) havaalanlarındaki, Castel Sant’Angelo’daki, Termini Leonardo Da Vincie Tiburtina istasyonlardaki, Piazza Navona’daki turist danışma noktalarından, bazı metro duraklarından (Anagnina, Battistini, Cornelia, Lepanto, Ottaviano, Spagna, Laurentina, Eur Fermi, Ponte Mammolo) ve internet sitesinden satın alabilirsiniz.


&. Roma Pass ile başka neler yapılır?

Roma Pass’in en büyük avantajı ücretsiz giriş imkanı sunduğu ilk iki müze için sıraya girmenizin gerekmemesi; yani Kolezyum’un etrafını saran sıradan kurtuluyorsunuz demektir.

Roma Pass’in müzeler dışında da sunduğu avantajlar var. 35’ten fazla atraksiyonun olduğu İtalya’nın Disneyland’ı denilebilecek Rainbow Magicland parkında 5 € indirim sunuyor. Eğer çocuklar ile geldiyseniz ve Aşk Çeşmesi veya Kolezyum onlara pek fazla bir şey ifade etmiyorsa uğranılabilecek bir durak.

Rainbow Magicland çocuklar için yeterli gelmedi ise Zoomarine’i de deneyebilirsiniz. Roma Pass kartı ile gişeden %10, internet sitesinden ise “romapass” kodu ile %20 indirim kazanabilirsiniz.


&. Roma Pass, hop on hop off otobüslerinde indirim sağlıyor mu?

En önemli tarihi yerlere 48 saat boyunca toplu taşıma ve yol bulma derdinden kurtularak ulaşmanızı sağlayacak, 110 Open hop on hop off otobüslerinden Roma Pass özel fiyatı ile 15 €’ya yararlanabilirsiniz. Normal fiyatı 20 € olduğu düşünüldüğünde Roma Pass’in 5 €’su çıkmış demektir :)

Sadece şehir merkezindeki tarihi yerlere gitmeyeceğim diyorsanız sizin için de Archeobus hop on hop off hatları Roma’nın dışına çıkmanıza yardımcı olacaktır. Roma’nın merkezinden Appia Yolu’na kadar giden otobüsleri 48 saatliğine 10 € ile karşılığında kullanabilirsiniz.


&. Roma Pass Vatikan ziyaretlerinde indirim sağlıyor mu?

Aslına bakarsanız Roma ve Vatikan farklı şehirler olduğundan Roma Pass Vatikan’da geçmiyor. Ama Roma Pass Vatikan turları yapan ve Vatikan ile doğrudan ilişkili Opera Romana Pellegrinaggi’nin sunduğu Vatikan turlarında indirim sağlıyor. Eğer Vatikan’ı özel rehber ile gezmek istiyorsanız Roma Pass’in sağladığı %10 indirim sayesinde Vatikan’da bulacağınızdan daha uygun fiyatlara ulaşmış oluyorsunuz. Örneğin Opera Romana Pellegrinaggi ile rehberli Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapel’i turu 24 €.


&. Roma Pass Tiber nehir turlarında indirim sağlıyor mu?

Roma’yı karadan keşfetmek yerine Tiber Nehri üzerinden farklı bir bakış ile yaşamak istiyorsanız Roma Pass sizin için de indirim sağlıyor. 1 Nisan ve 31 Ekim arası 10:00-18:00 arasında yaklaşık bir saatlik Boats on the Tiber turunda normal fiyat olan 16 € üzerinden %25 indirim sağlıyor. Eğer Roma’nın romantizmini Tiber Nehri üzerinde bir de akşam yemeği ile taçlandırmak istiyorsanız Castel Sant’Angelo’dan başlayan yemekli Tiber turu size göre. Roma Pass, kişi başı 58 € olan bu turda %15 yaklaşık 9 € tasarruf sunuyor.


&. Roma Pass ulaşımda fayda sağlıyor mu?

3 gün boyunca Roma’nın merkezindeki otobüs, metro ve trenlerden yararlanabiliyorsunuz. Ancak şehir merkezinin dışına ulaşım ve havalimanı ulaşımında kullanılmıyor.


&. Roma Pass ile tüm müzelere ücretsiz girebiliyor muyum?

Roma Pass ile iki müzeye ücretsiz girebiliyorsunuz. Daha sonraki müzelerde ise indirimli fiyattan giriş yapabiliyorsunuz. Unutmadan hatırlatmakta fayda var Kolezyum, Palantino Tepesi ve Roma Forumu tek bir müze olarak sayılıyor.


&. Roma Pass karttan başka Roma’da indirim kartı var mı?

Evet, Roma Pass’e alternatif olarak Roma Archeologia Card kullanılabilir. Roma Pass’ten farklı olarak ulaşım imkanı sağlamayan Roma Archeologia Card, Roma Arkeoloji Müdürlüğü’ne bağlı Kolezyum, Palatino Tepesi, Roma Forumu, Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Crypta Balbi, Terme di Diocleziano, Terme di Caracalla, Cecilia Metella ve Villa dei Quintili’ye 7 gün boyunca 23,5 € fiyat ile ücretsiz giriş imkanı sunuyor. Roma Archeologia Card’ın en büyük avantajı Kolezyum’da günün çeşitli saatlerinde İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca rehberli turların da dahil olması.

 iki müzeye ücretsiz girebiliyorsunuz. Daha sonraki müzelerde ise indirimli fiyattan giriş yapabiliyorsunuz. Unutmadan hatırlatmakta fayda var Kolezyum, Palantino Tepesi ve Roma Forumu tek bir müze olarak sayılıyor.


&. Roma Pass, bulamama ihtimaline karşı internetten önceden alınabilir mi?

Kartınızı, Roma Pass internet sitesinden en az beş gün önceden olmak şartı ile altı ay sonrasına kadar satın alabilirsiniz.


Umarız Roma Pass yazımız Roma’nın tadını daha uygun fiyatlarla çıkarmanızı sağlayacaktır. Roma’da daha başka ekonomik dolaşma yöntemlerini merak ediyorsanız aşağıda daha da tasarruf etmenizi sağlayacak yazılarımızı bulabilirsiniz. Ayrıca daha Roma’da kalacak güzel bir yerler arıyorsanız oteller ile ilgili yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Başka bir yazımızda görüşene kadar hem ekonomik hem de iyi seyahatler :) 

DİĞER ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Vatikan Bilmeniz Gerekenler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli En Iyi Roma Pizzacilari Roma En Iyi Pizzaci Roma En Guzel Dondurmaci Roma Kafe Romada Alisveris Tax Free Alisveris Romada Ulasim Roma Havaalani Ulasim Italya Tren Biletleri Roma Pass