Roma’nın En İyi Pizzacısı


Roma’da yemek nerede yenir sorusunun eş anlamlısı aslında Roma’da en iyi pizza nerede yenir sorusudur. Roma’nın en iyi pizzasını ararken sakın aklınıza, “yiyebildiğin kadar pizza, hem de bu fiyata” gibi reklamlar, maç seyrederken Internet’ten sipariş edilen “büyük boy alana ikincisi bedava” gibi kampanyalar, veya çalışırken telefonla istenilen karışık pizzalar gelmesin. Roma’daki pizzayı, sanayileşmiş dünyanın montaj hattından çıkan, birbirinin aynısı pizzalar ile karıştırmamak gerekir. Roma’da yiyeceğiniz pizzadan sonra daha önceki pizza deneyimleri anlamsız hale gelmeye başlayacak ve beş duyunuz artık o lezzeti arayacak. Beş duyu diyorum çünkü sadece tat, koku ve görüntüsü ile özel değildi, yanında servis ettikleri kurutulmuş biberin acısından dolayı bir arkadaşımızdan gelen “vaov” çığlığı hala kulaklarımızda ve döktüğü terler hala onun zihninde…


Roma’daki ikinci akşamımızda Roma’nın en güzel pizzasını aramak için yola çıktık. Ararken de en büyük yardımcımız, korsanların define haritası gibi artık sürekli kullanılmaktan kat yerlerinden kopmaya başlayan, renkleri birbirine karışan el yapımı haritamızdı. Katlandığında gömlek cebine girebilen, açıldığında iki A3 büyüklüğüne ulaşan yazıcıdan çıktı alınmış haritamız sayesinde, Corso Vittorio Emanuelle’ye paralel ara sokaklardan birinde olan, Pizzeria da Baffetto’yu bulabildik.

Roma pizza 5

Define bulmuş gibiyiz…

Ama bulmak meğersem yolun daha yarısı imiş. Çünkü Roma’nın en iyi pizzacısı Pizzeria da Baffetto’nun kapısında bizi ince kepekli hamur değil upuzun bir sıra bekliyordu. Kapıdaki sıranın uzunluğu ile pizzanın lezzeti arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu düşünsek de yine de tatilde sıraya girmek tek başına yeterince sıkıcı idi. Ama kapının önünde beklerken fark etmesek de kasabın vitrinine bakan kedilerdeki azim ve odaklanma vardı hepimizde. Başka yere gitme fikri de aklımızdan bu sırada çıkıp gitmişti.

Roma pizza 3

Kasap & kediler

Biz daha gelmeden Roma’nın meşhur pizzacısı Pizzeria Baffetto’nun iki katlı küçük dükkanındaki, sık aralıklarla yerleştirilmiş masalar hınca hınç dolmuştu. Dükkanın önündeki sıra da her geçen dakika kısalmak yerine, kışın doğalgaza zam gelmeden doğalgaz almak isteyenlerin oluşturduğu kuyruk gibi sürekli uzuyordu.

Tam bu sırada içeriden huysuz ve sinirli, yaşlılığa İtalyan heyecanı eklenmiş Baffetto Amca çıktı. Baffetto Amca, önce içerideki dolu masaların ve dışarıdaki sıranın sorumlusu olarak gördüğü garsonlara bağırdı ve sonra da kapının en önüne kadar gelmeyi başarmış bize. Bize niçin kapının tam önünde duruyorsunuz diye bağırdığını sanmıştık. Oysa ki Baffetto Amca, Roma’da buluştuğumuz arkadaşlarımızın dört aylık çocuklarını görüp bu şekilde bizi sırada beklettikleri için garsonlara kızıyormuş. Birkaç dakika içinde Baffetto Amca’nın torpili ile “dışarısı biraz soğuk mu” diye düşünmemize fırsat kalmadan bizim için hemencecik dışarıya kurulan masaya oturduk.

Roma pizza 4

Soğuk moğuk masa bulduk ya…

Roma’nın en iyi pizzacısının menüsünden seçim yaparken, sandık başında il genel meclisinde kime oy vereceğini bilemeyen seçmenler gibiydik. Sonuç olarak hepimiz birbirinden farklı pizzalar söyleyerek şansımızı en yükseğe çıkartmaya çalıştık. Pizzalarımız geldikten ve ilk dilimler yendikten sonra, hepimizin yüzünde seçim akşamı televizyon başında sonuçları seyreden kazanan partiye oy vermiş seçmen ifadesi belirdi. Herkesin pizza seçimi o kadar lezzetli idi ki paylaşmaya gerek bile kalmamıştı. Roma’da, Pizzeria Baffetto’da yediğimiz pizzalar gerçekten bugüne kadar yediğimiz en güzel pizzalardı. İncecik hamura, tabakların yanlarından sarkacak boyutlarda açılmış pizzalarımız ilk görüşte karnımızı doyurmaya yetmişti.

Roma pizza 1

Mmmmmm, lezizzzz!

Bu güzel pizza deneyiminden sonra Pizzeria Baffetto’nun alışkanlık yapan pizzaları yüzünden ertesi akşam yine kendimizi kapısında bulduk. Bu sefer sürekli müşteri edası ile akşam açılır açılmaz gitmiş, sıra beklemeden bizdeki kebapçılar gibi devamlı müşterisi olan ünlülerin fotoğrafları ile süslü üst katta yer bulmuştuk. Tabi İtalya’da ünlülerden bahsedildiği zaman gözünüzün önüne dünyaca ünlü futbolcuları getireceğinizi hatırlatmaya gerek bile yok. Roma’dan dönmeden önce son bir kez daha yenilen pizzalar, kendi kendimize hissettiğimiz daimi müşteri havası ve ortamın sıcaklığı ile bu sefer daha da eğlenmiştik.

Roma pizza 2

Artık müdavim sayılırız

Sonuç olarak bu güzel lezzete ve Baffetto Amca’nın özel ilgisine, uygun fiyatlar (içecekler dahil seçiminize göre kişi başı yaklaşık 15-20 € tutuyor) da eklendiğinde, Roma’da pizza nerede yenir sorusunun cevabı olarak Pizzeria Baffetto rahalıkla gösterilebilir. Unutmadan; eğer yemeklerde acı seviyorsanız önemli bir notu da eklemeliyiz. Pizzeria Baffetto’da acı istediğiniz zaman emin misiniz bakışı ile uzattıkları kurutulmuş kırmızı biberin pulları ile pizzanızı süslemeyi unutmamalısınız. Ama gerçekten acıyı seviyorsanız. Yoksa acılı pizzalarımızı kendimizden geçerek yememize kanıp bir lokma tatma gafletinde bulunan acıya karşı biraz duyarlı olan arkadaşımız gibi sauna eşofmanları ile maraton koşmuşçasına ter içinde kalabilirsiniz.

Siz de gitmek isterseniz diye Pizzeria Baffetto nerede, kaçta açılıyor gibi olası soruları cevaplayalım şimdiden. Pizzeria Baffetto hafta içi günlerde sadece akşamları açık, o da 18:30’dan sonra. Hafta sonu ise 12:30-15:30 ve 18:30-00:30 arası pizza severleri ağırlıyor. Aman uyaralım Salı günleri kapalı, sonra Salı günü gidip “hiç de bile kapısında sıra yokmuş” diye sevinmeyin :)

Adresi ise Via del Governo Vecchio, 114, Roma. Afiyet olsun, bizim için de bir pizza söyleyin :)


Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Roma’da başka nerelerde ne yenir ne içilir merak ediyorsanız aşağıdan diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Bir de henüz otelinizi ayarlamadıysanız otel önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.


DİĞER ROMA YAZILARIMIZ:

Roma Ucretsiz Gezilecek Yerler Roma Gizli Yerler Romada Gidilecek Yerler Vatikan Bilmeniz Gerekenler Butik Roma Otelleri Roma En Guzel Oteller Ekonomik Roma Oteli En Iyi Roma Pizzacilari Roma En Guzel Dondurmaci Roma Kafe Romada Alisveris Tax Free Alisveris Romada Ulasim Roma Havaalani Ulasim Italya Tren Biletleri Roma Pass