Floransa’da Gezilecek Yerler


Floransa’nın sokakları adeta zaman makinesi gibi, tarihi Floransa’yı gezerken kendinizi yüzyıllar öncesinde hissediyorsunuz. Bu kadar küçük bir şehrin nasıl bu kadar tarihi içine sığdırdığı ve bunu hala koruyabiliyor oldukça şaşırtıcı geliyor. Floransa’da gezilecek yerler çok küçük bir alana sıkıştığı için etrafınızda sürekli tarihi hissetmeniz mümkün. Bunun en iyi yanı, şehirde görülmesi gereken her yeri yürüyerek gezilebilir demek. Bu da ulaşım konusunda tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Yaklaşık bir günde tamamlayabileceğiniz Floransa yürüyüş turunun bir diğer güzel yanı ise görülmesi gereken birçok yerin ücretsiz giriş imkanı da sunmasıdır. Bütçe kısıtınız var ise önceliği buralara vermek faydalı olacaktır.


Kendi Floransa gezimizden ve fotoğraflarımızdan derlediğimiz Floransa’da ücretsiz gezilebilecek en önemli 9 yer:

Floransa Katedrali, Duomo

Floransa rehberimizin ilk durağı Floransa’nın kalbindeki Santa Maria del Fiore yani İtalya’nın ve hatta Rönesans’ın en meşhur kiliselerinden Floransa Katedrali, Duomo. 1436 yılında, yaklaşık 150 yılda tamamlanan, dev kubbesi ile Brunelleschi’nin Duomo’su bugün bile Floransa’nın en yüksek yapısı olma özelliğini korumaktadır. Roma’daki, 43 metre genişliğinde kubbesi olan Pantheon’dan esinlenilen ve saygıyla bir metre daha küçük yapılan Duomo aslında o kadar büyüktür ki modern ekipmanların bulunduğu yakın zamana kadar benzeri inşa edilememiştir. Duomo’nun turistler için güzel yanı ise girişinin ücretsiz olmasıdır.


Vaftizhane

Duomo’dan sonra hemen yanındaki Vaftizhane, uğranılması gereken ikinci önemli duraktır. Vaftizhane’nin en önemli kısmı ise yapılan Floransa’nın vebadan kurtuluşunu kutlamak adına düzenlenen yarışmada Donatello ve Brunelleschi’yi geçen Ghiberti’nin, Cennetin Kapısı olarak bilinen kapılarıdır. Kapılardan birisi Hz. Yusuf’un, diğeri ise Hz. İsa’nın hayatını tasvir etmektedir. Orijinalleri için Duomo’nun hemen doğusundaki Museo dell’Opera del Duomo’ya gitmek gerekir.


Piazza della Signoria

Floransa’da mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise Piazza della Signoria. Açık hava müzesini andıran   bu meydan birçok müze ile yarışabilecek kapasitede. Düşmanlarının gözünü korkutmak için I. Cosimo tarafından yaptırılan yılan başlı Medusa’yı ellerinde tutan Perseus heykelinden, tek bir mermerin oyulması ile yapılan Sabin Kadınlarının Kaçırılması heykeline, Grandük I. Cosimo heykelinden, deniz tanrısı Neptün Çeşmesi heykeline kadar birçok sanat eseri bu meydanda sergilenmektedir. Bazılarının orijinalleri için müzelere gitmek gerekse de Floransa’da ücretsiz gezebileceğiniz en önemli duraklardan birisidir. Buraya kadar gelmişken vaktiniz varsa Floransa’nın belki de en güzel müzesi Uffizi Gallery de görülmeye değer.


Palazzo Vecchio

Ayrıca bu meydan bugün Belediye Sarayı olarak kullanılan Palazzo Vecchio’ya da ev sahipliği yapmaktadır. Gecenin karanlığına doğru uzanan çan kulesi ile Palazzo Vecchio görülmesi gereken yerler listesinde kendisine haklı bir yer edinmiştir. Palazzo Vecchio’nun girişinde fiziksel gücün temsilcisi yarı tanrı Hercules ve Cacus heykeli ile Michelangelo’nun Davud heykeli, içeride ise Michelangelo’nun Zafer heykeli yer almaktadır. Sarayın bazı kısımları ücretsiz gezilebilmektedir.


Santa Croce Kilisesi

Floransa rehberinde sıra Gotik tarzın etkili bir örneği olan ve aynı zamanda Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Floransalı ünlülerin de mezarının yer aldığı Santa Croce Kilisesi’nde. Tarihi Floransa’ya girdiğimizde bizi ilk karşılayan Santa Croce Kilisesi daha Duomo’yu görmediğimiz için bizi büyülemişti. Büyüklüğü karşısında gerçekten şaşırmış ve yüksekliğinin fotoğraflarda anlaşılabilmesi için kendimizi ölçek olarak kullanmıştık; sadece kapıya göre bile minicik kalıyoruz.


Ponte Vecchio

Floransa’da mutlaka görülmesi bir diğer yer ise Ponte Vecchio olarak bilinen Eski Köprü. II. Dünya Savaşı’ndan arda kalan tek köprü olan Ponte Vecchio 1345 yılında inşa edilmiştir. Köprü şu anda kuyumcular ile dolu olsa da asıl amacı Mediciler’in Arno Nehri üzerinden toplum içinde görünmeden bir saraydan (Palazzo Vecchio) diğer saraylarına (Palazzo Pitti) gitmeleri için gizli bir koridor olmasıdır. Böylece Mediciler halkın içine karışmadan şehrin sokaklarında ilerleyebilmişlerdir. Koridorun duvarları da bu yürüyüşü daha da zevkli hale getirebilmek için tablolar ile süslenmiştir. Özel turlar için açık olan Vasari Koridoru hakkında daha fazla bilgi için sitelerini ziyaret edebilirsiniz.


Piazza della Republica

Bu kadar yürüyüşten sonra biraz dinlenmenin vakti geldi. Floransa’nın İtalya’nın başkenti olmasına istinaden yapılan Zafer Takı manzaralı Piazza della Republica‘da şehrin en meşhur kafeleri de yerini almıştır. İsterseniz biraz soluklanmak için 1733 yılından beri hizmet veren Gilli‘de veya kırmızı gömlek anlamına gelen Giubbe Rosse’de kahve keyfi yapabilirsiniz. Gilli’nin en güzel yanı kafenin içerisinde zaman 1900lerin başında durmuş gibi görünüyor, dekorasyon Piazza della Republica’ya taşındıkları zamandan beri çok az değişiklik göstermiş. Ama kırmızı ceketli garsonları ile Giubbe Rosse (kırmızı gömlek anlamına geliyormuş) bizi kendisine daha çok çekmişti.


Mercato Nuovo

Floransa’yı beğendiyseniz ve tekrar gelmek istiyorsanız bir adrese daha mutlaka uğramalısınız. Bunun için Piazza della Republica’ya oldukça yakın hediyelik ve daha ziyade turistlere yönelik ürünlerin satıldığı Mercato Nuovo‘da (Yeni Pazar) bronz domuz heykelini bulmalısınız. Efsaneye göre domuzun dişleri arasına bozuk para koyarsanız ve aşağıdaki deliğe düşürebilirseniz, burnuna dokunmanız halinde Floransa’ya tekrar gelecekseniz demektir.  Il Porcellino’nun bronz burnunun altın sarısına dönmesi birçok insanın sizinle aynı dileğe sahip olduğunu gösteriyor.


Piazzale Michelangelo

Floransa’dan ayrılmadan önce mutlaka gitmeniz gereken bir yer daha kaldı. Böylece yakından gördüğünüz köprülere, kiliselere bir “hoşçakal” diyebilir ve tarihi Floransa dekoru önünde güzel bir fotoğraf çektirebilirsiniz. Bunun için gidilecek yer tüm Floransa’yı ayaklarınızın altına seren 1869 yılında inşa edilen Piazzale Michelangelo. Meydan, Michelangelo’nun çeşitli eserleri bulunduğu ve bir zamanlar buraya Michelangelo’ya özel müze yapılması planlandığı için bu adı almış.

Floransa gezi rehberinin olmazsa olmazı, Floransa’ya gelen her tur otobüsünün uğradığı bu meydandan, tarihi Floransa’nın tamamı görülebiliyor. Öyle ki bir yerlerde Floransa manzarası fotoğrafı veya Floransa kartı gördüyseniz muhtemelen buradan çekilmiştir. Buradan tek bir fotoğraf karesine Floransa’nın görülmesi gereken en önemli yerlerini sığdırabilirsiniz. Manzaraya bakarken Arno Nehri, onun üzerinden geçen dünyaca ünlü Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Floransa Katedrali Duomo ve Basilica di Santa Croce sanki sizi etkileyebilmek için gizli gizli birbirleri ile yarışıyorlar gibi görünüyorlar.


Eğer iki gününüz olursa Floransa’nın gezilmesi gereken yerlerinin önemli bir kısmını gezebilirsiniz. Biz tüm buraları iki günde gezmiştik çünkü. Şimdiden Floransa’da iyi tatiller :)