Dünyaca ünlü Pisa Kulesi


İtalya’da Pisa kulesini gezmek yapılabilecek en uygun bütçeli aktivitelerden birisi. Biz de İtalya turumuzda Floransa’ya gelir gelmez Pisa’ya nasıl gidebileceğimizi düşünmeye başladık. Bizim tur rehberimiz yarın nasıl olsa oraya ekstra turumuz olacak birlikte gideriz düşüncesinden dolayı Floransa’dan Pisa’ya nasıl gidebileceğimiz konusunda ser verip sır vermiyordu. Ama şansımıza Floransa kanunlarına göre turların yanında mutlaka yerli  İtalyan bir rehber bulundurma zorunluluğu olması bizim işimizi epey kolaylaştırdı. Hemen İtalyan tur rehberine yaklaşıp Floransa’dan Pisa’ya nasıl gideceğimizi sorduk ve bir güzel ve ekonomik yol tarifi aldık; tabi bunun üzerine bizim rehberimizden bir fırça yedi Floransalı rehberimiz ve hatta küsüp grubumuzdan ayrıldı.

Biz de bu esnada Santa Maria Novella tren istasyonuna hızlı adımlarla gittik ve 20 dakika bir kalkan Floransa – Pisa trenine binip bir buçuk saatlik yolumuza çıktık. Üstelik sadece 8 $’a…

Pisa’ya vardığımızda elbette ki ilk hedefimiz dünyaca meşhur Pisa kulesi idi. Tren istasyonu ile Pisa Kulesi arasındaki yaklaşık 15 dakikalık yürüyüş bu küçük şehrin bin yaşındaki sempatik sokaklarında dolaşmak ve Arno Nehri kenarındaki binaları görmek için güzel bir şans oldu bizim için.

Pisa Kulesi’ni gördüğümüzde ise fotoğraflardaki halinden daha eğik ve ihtişamlı bir yapı olduğunun farkına vardık ve nasıl olup da bunca sene ayakta kalabildiğine şaşırdık. Ayrıca Pisa’nın sadece meşhur eğik çan kulesinden ibaret olmadığını da anladık; yüzlerce yıl boyunca ona Mucizeler Alanı’nda (Piazza dei Miracoli) 1063 yılında inşası başlayan Duomo, 1152 – 1284 yılları arasında inşa edilen Vaftizhane ve 1278 yılından bugüne ayakta kalmayı başaran Campo Santo mezarlığı komşuluk etmiş.

Pisa’da çektiğimiz fotoğraflara aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

Pisa_

Bu arada merak edenler için Pisa Kulesi daha yapım aşamasındayken eğilmeye başlamış. 1274 yılından, 1990’lara kadar 5.5 metre kadar eğilen kule restorasyon çalışmaları sonucunda bugün olması gerekenden 3.9 metre eğik durumda getirilebilmiş…

1 Response

  1. Pisa Kulesi says:

    İlginç bir yer Pisa Kulesi ama vaktiniz azsa, sadece fotoğraf çekinmek için gitmeye değmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published.