Gazimağusa’da gezilecek yerler


Kıbrıs’ta sadece deniz, güneş ve kum(arhane) tatili yapmayalım gezelim diyorsanız Gazimağusa uğranılması gereken bir lokasyon. Adanın en iyi yanı en uzak yerine bile birkaç saat araba ile gidilebiliyor olması. Bu sayede nerede kalırsanız kalın Gazimağusa’ya da araba ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Gerçi biz Kıbrıslı arkadaşlarımızla ile gezmiştik, bu sayede sağolsunlar adanın her yerini görme şansı yakalayabilmiştik :))

Güne ilk olarak Salamis Antik Şehri ile başladık. Tarihi M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanan Salamis kenti Enkomi halkının depremden sonra göç etmesi ile kurulmuş. Açıkçası Salamis’i öğle saatine kalmadan gezmekte fayda var çünkü gölgelik hiçbir yer yok.

Harabe kentlerin olmazsa olmazı sütunlar… En azından burada birkaçı ayakta kalmış…

Antik kentlerin ikinci olmazsa olmazı başsız heykeller…


Salamis’ten sonra gidilebilecek en yakın yerlerden birisi St. Barnabas Arkeoloji & İkon Müzesi. Kıbrıslı arkadaşlarımızdan öğrendiğimize göre Kıbrıs’ın en güzel müzelerinden birisiymiş burasıymış. Müzenin hemen yanındaki şapel de de etkileyiciydi. St. Barnabas’ın mezarına yer altına inen merdivenlerden ulaşılması biraz ürperticiydi gerçi. Hikayesi de aslında bir o kadar ilginç. Hristiyanlığı yaymak için 45 yılında Kıbrıs’a gelen Barnabas öldürülüp bataklığa saklanmış. Ama sonra öğrencisi tarafından bataklıktan çıkarılıp Salamis’in batısındaki yeraltı mezarına gömülmüş. Yüzyıllar boyunca gizli kalan mezar, 5. yüzyılda piskopos Anthemios’un mezarın yerini rüyasında gördüğünü söylemesi üzerine ortaya çıkmış. Mezardakinin Aziz Barnabas olduğu ise gömülürken yanına konulan Aziz Mathews incilinin kopyasının bulunması ile anlaşılmış.

St. Barnabas Müzesi

St. Barnabas’ın yer altındaki mezarı…


Mağusa’nın için de gezilecek yerler mevcut. Şehir merkezine vardığımızda öncelikle St. Nicholas Katedrali’ni (nam-ı diğer Lala Mustafa Paşa Camisi) gezdik. Akdeniz’in en önemli gotik yapılarından biri olarak gösterilen katedral 1298-1312 yılları arasında inşa edilmiş.

Dışarıdan bakıldığında St. Nicholas Katedrali…

…içine girince ise Lala Mustafa Paşa Cami


Katedralin hemen karşısında Namık Kemal Zindanı ve Müzesi de görülebilir. Namık Kemal, Vatan Yahut Silistre oyunundan dolayı buraya sürülmüş.

Namık Kemal affedilene kadar üç sene bu zindanda kalmış…


Mağusa’da gidilebilecek bir başka yer de Othello Kulesi. St. Nicholas Katedrali’nin diğer tarafında (yaklaşık 200 m.) kalan kale 14. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından inşa edilmiş ve Mağusa’nın girişi olarak kullanılmış.

Othello Kulesi adını Sheakespeare’in bir kısmı Kıbrıs’ta geçen Othello trajedisinden almış.


Anahtar kelimeler: Kıbrıs’ta gezilecek yerler, Kıbrıs gezilecek yerler, Kıbrıs turları, Kıbrıs’ta nereler gezilir, Kıbrıs’ta neler yapılır, Kıbrıs’ta nereye gidilir, Mağusa gezilecek yerler, Mağusa görülececek yerler, Mağusa gezilmesi gereken yerler, Mağusa görülmesi gereken yerler, Mağusa turu, Mağusa’da gezilecek yerler, Gazimağusa’da görülecek yerler, Gazimağusa’da gezilmesi gereken yerler, Gazimağusa’da görülmesi gereken yerler, Gazimağusa gezilecek yerler, Kıbrıs Gazimağusa, Kıbrıs Mağusa