Alcatraz’dan kaçış…

Fisherman’s Wharf ve Pier 39’da dolaşırken Alcatraz Cruises‘un önündeki kalabalık sıra, nam-ı diğer Kaya (The Rock) için merakımızın artmasına neden oluyor. Şehrin birçok yerinden gördüğümüz Alcatraz Adası için “gitsek mi acaba” sorusu yerini, bu denli kalabalığı görünce “vardır bir kerameti, buralara kadar gelmişken bir gidelim” cümlesine bırakıyor.

Adaya gitmenin tek yolu Alcatraz Cruises olduğundan çok ciddi bir sıra söz konusu ve duyduğumuza göre bazı günler o kadar yoğun oluyormuş birkaç gün önceden almayanlara bilet kalmıyormuş. Şimdi internet sitesi üzerinden denedim, üç günlüğüne hiç yer yoktu. Üç gün sonrasına ise belirli saatlerde yer kalmıştı sadece.

Tekne adaya yaklaştıkça televizyonda bol bol gördüğümüz Alcatraz için merak biraz daha artıyor.

Gardiyanların evleri

Adanın şartları o kadar kötü imiş ki o zamanlar “kuralları çiğnerseniz hapishaneye gönderilirsiniz, hapishane kurallarını çiğnerseniz Alcatraz’a gönderilirsiniz” deniyormuş.

Mahkumların banyosu

B – C Bloklar

Alcatraz’ın hücreleri, yemekhanesi, ziyaretçi odasını kısaca görmek için aşağıdaki videoyu tıklayabilirsiniz…

Alcatraz Adası ile ilgili ilginç detaylar:

– Alcatraz’da kalan en meşhur suçlu kimdir?

Tabi ki Al Capone, 4 yılını Kaya’da geçiren Al Capone buradan başka bir hapishaneye transfer edildiğinde akıl sağlığını yitirmiş.

– Alcatraz Adası niçin kapatıldı?

Yüksek maliyetleri ve modern günlerin kaçması zorlaştıran hapishanelerinin inşa edilmesi ile 21 Mart 1963 yılında son mahkumlar da adadan başka yerlere gönderilmiş.

– Alcatraz Adası’nda kaç mahkum vardı?

Hiçbir zaman tüm kapasitesi dolmayan hapishanede ortalama 260 mahkum kalmakta idi. 1.576 mahkum numarası olmasının sebebi ise bazı mahkumların tekrar tekrar Alcatraz’a gelmesi ve yeniden numaralandırılması imiş.

– Gardiyanlar ve aileleri de adada mı yaşıyordu?

Çoğunluğu aileleri ile birlikte adada kalıyormuş. O kadar güvenli imiş ki ada gardiyanlar evlerinin kapılarını bile kilitlemiyormuş.

– En önemli soru; Alcatraz’dan kaçabilen oldu mu?

29 yıllık süre boyunca 36 mahkum adadan kaçmaya çalışmış. Hapishane yönetimine göre hiç kimse kaçmayı başaramamış olsa da Alcatraz’dan Kaçış filmine de konu olan kaşıklar ile duvarda delik açan üç kişi hiç yakalanamamış. Discovery Channel’daki Mythbusters’tan hatırladığım kadarı ile hapishanenin  boğulmuşlardır dediği yağmurluktan yaptıkları bot ile kaçan üç mahkum gerçekten başarmış olabilir. Çünkü programda benzer yöntemleri kullanarak San Francisco Körfezi’nde karaya ulaşmayı başarmışlardı.

Her ne kadar iç karartıcı bir yer olsa da mükemmel bir San Francisco manzarasına sahip, özellikle hava açıksa.


Giriş ücreti: 28 $ yetişkin, 17 $ çocuk (5-11 yaş)

Internet sitesinden bilet alırsanız  öncelikle kişi başı 26 $’a iniyor fiyat, sonra ikinci kişide 1,5 $ daha tasarruf edebiliyor.  En uygun fiyat ise 69 $’a Alcatraz Turu’nun da dahil olduğu CityPASS almak. 

Açık: 09:10 – 18:45 arası turlar başlıyor

Kapalı: 24 Kasım, 25 Aralık

Adres: Pier 33 San Francisco


Anahtar kelimeler: Alcatraz Adası, Kaya, San Francisco turlar, Alcatraz kaçış