Icebar mı, yoksa sadece soğuk bar mı?

Stockholm’den arkadaşlarımızın da tavsiyesi ile Icebar‘ı görmeden dönmeyelim dedik ve son gecemizde bir barda güzel müzik ve “cool” bir ambiyansta eğlenmeyi planladık. Elimizdeki haritaya göre metroya bindik ve yakın bir durakta indik. Sonra başladık insanlara Icebar‘ı sormaya.

– Pardon, bir soru sorabilir miyim… Icebar nerede acaba?

– Icebar?!?

Tarif almak istediğimiz insanlar bize böyle ilk defa duymuşçasına şaşkın gözlerle bakıyordu. İkimiz de oldukça garipsemiştik bu durumu; şehrinizde ve hatta çok yakınınızda bir Icebar olacak ve nasıl bilmezsiniz diye… Sonunda artık insanlara sadece adresini sormaya başladık ve bu sokak adı ile daha kolay bulduk.

Adrese sonunda ulaştığımızda karşımıza bar yerine bir otel çıktı. Acaba meşhur Icehotel’in bir şubesi olabilir mi diye düşünmeye gerek kalmadan Nordic Sea Hotel tabelasını gördük. Otellere özgü döner kapıdan içeri girdiğimizde 90larden kalma eski bir lobi ile karşılaştık, tüm hayallerimiz yıkılmıştı. Yine de bir umut resepsiyonun karşısındaki Icebar’ın girişine doğru yöneldik. İçeriden gelen müziğin sesi ve bembeyaz kıyafetler içindeki havalı kasiyerlerin muhabbeti ile umudumuz biraz daha arttı ve paramızı ödeyip, eskimo kıyafetlerimizi ve eldivenlerimizi giydik.

Icebar’ın soğuk havasını lobinin sıcağından koruyan birkaç kapıdan geçtikten sonra Icebar’a girebilmiştik sonunda. İçeri girer girmez “Aaa bar buzdanmış!”, “Vay sandalyeler de buzdan!” gibi şaşkınlık nidaları sarf ettik. Ama soğuk havaya alıştıkça ortamın ilginçliği de azalmaya başlamıştı. Icehotel’den farklı olarak burası aslında buzdan değildi, daha ziyade bir soğuk hava deposunu bara çevirmişler ve buzdan bir içki barı kurmuşlar gibi duruyordu. Duvarlar, tavan, yer; bunların hiçbiri buzdan değildi aslında.  Ayrıca içerisi sadece birkaç turist grubundan oluşuyordu; haftasonu olmasına rağmen kimse yoktu diyebiliriz. Bir kez gidenin tekrar gitmesi için bir neden olmadığından boş olması çok da garip değildi.

Giriş fiyatına bir içecek de dahildi ve buzdan bardaklarımızda Icebar’ın menusunden seçtiğimiz Snow Flake ve Husky Sledge kokteyllerinden içtik. Öğrendik ki bardak erimeden içtiğiniz sürece içki fiyatları o kadar da pahalı değil; asıl maliyet bardakmış çünkü :)) Refill ücreti 95 SEK, yaklaşık 24 TL

Kısaca eğer ismindeki by Icehotel adına yakışır gibi, her yerin buzdan ve kardan olduğu bir bar beklentiniz varsa hiç gitmeyin derim ama “sadece bir içki içer çıkarım, nasıl bir ortammış göreyim” diyorsanız uğranabilir.


Giriş ücreti: 195 SEK, yaklaşık 50 TL

Internet üzerinden önceden alırsanız tasarrufunuz 15 SEK, yaklaşık 4 TL 

Açık: 14 Eylül-31 Mayıs Cuma-Cumartesi 15:00-01:00, Pazar-Perşembe 15:30-23:45; 1 Haziran-13 Eylül Pazar-Çarşamba 11:15-00:00, Perşembe-Cumartesi 11:15-01:00

Adres: Nordic Sea Hotel, Vasaplan 4


Anahtar kelimeler: Stockholm gezilecek yerler, Stockholm müzeler, Stockholm gezi rehberi, Stockholm gezi, Stockholm’de gezilecek yerler, Stockholm’de ne yapılır, Stockholm rehberi, Stockholm turu, Stockholm turları, Icebar Stockholm, Stockholm gece hayatı, Stockholm Icebar