Stockholm kanal ve otobüs turları

Kanal Turları

Avrupa’daki kanalları olan diğer şehirlerdeki gibi Stockholm’de de mutlaka kanal turu yapılmalı. Şehrin kısa sürede gidemeyeceğiniz birçok yerini bu sayede rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Biz gitmeden önce birkaç tane kanal turu seçeneği bulmuştuk.

Bunlardan ilki Royal Castle’ın karşısındaki Grand Hotel Strömkajen’den (Kungstradgarden metro durağı çıkışı) hareket eden  Under the Bridges of Stockholm kanal turu, mevsime göre günde birkaç sefer yapıyor ve yaklaşık iki saat sürüyor (200 SEK).

Historical Canal Tour ise City Hall’ın yakınındaki Stadshusbron’dan (T-Centralen durağı çıkışı) kalkıyor ve bir saatlik tur ile şehrin batı adalarını görme fırsatı veriyor (160 SEK, Stockholm Card ile ücretsiz).

Royal Canal Tour ise yine Strömkajen’den (Kungstradgarden metro durağı çıkışı) hareket ediyor ama şehrin daha doğu kısımlarına gidiyor ve yaklaşık bir saat sürüyor (150 SEK, Stockholm Card ile indirimli).

Biz, gittiğimizde Royal Kanal Turu’nu tercih etmiştik. Son günümüzde koşarak son tekneye yetişmiştik. Her ne kadar Nisan olsa da üzerinde olduğumuz kanalın bazı yerleri donmuştu. Rehberli tur olması nedeni ile neredeyse tüm önemli binaların kimlere ait olduğunu öğrendik. Turda anlatılanlara göre kanallardaki fotoğraflarını çektiğimiz bu evler aslında Stockholm’ün zenginlerinin evleri veya büyükelçiliklermiş. Doğrusunu söylemek gerekirse İsveç’te geçirdiğimiz birkaç gün içinde en çok fotoğrafı bu yolculuk esnasında çektik.; evler ve binalar o kadar güzeldi ki. Aşağıdaki galeriye tıklayarak çektiğimiz fotoğraflardan bazılarını görebilirsiniz…

Created with oQey Gallery

Hem kanal turu yapayım hem de şehir içinde ulaşım sağlayayım diyorsanız Hop-on Hop-off bot turu tam size göre. Nybroplan, Vasa Museum, Skeppsholmen, Tivoli Grona Lund, Fotografiska, Cruise Berth / Viking Line, Old Town ve The Royal Palace durakları ile şehrin belli başlı noktalarına ulaşım bu sayede daha eğlenceli olacaktır (100 SEK, Stockholm Card ile ücretsiz).

Eğer yazın giderseniz Drottningholm tekne turunu da deneyebilirsiniz. Böylece 100 yaşındaki buharlı gemi ile İsveç Kraliyet Ailesi’nin özel ikametgahını görebilirsiniz.


Otobüs Turları

Kanallar üzerinde gezmek yetmedi ise birçok turist şehirdekine benzer şekilde otobüs ile yapılan turlar Stockholm’ü kısa sürede gezmek için güzel bir alternatif olabilir. Gustaf Adolf Torg’dan (T-Centralen’den çıkışı) hareket eden Stockholm Panorama turu şehrin görülmesi gereken turistik yerlerini bir buçuk saat gibi bir sürede dolaşmanızı sağlıyor (260 SEK).

Bir diğer otobüs turu ise Hop-on Hop-off Bus. İki katlı otobüslerle şehrin merkezindeki ve doğusundaki görülmeye değer yerlerini dolaştığınızda bu tur sayesinde şehir içi ulaşımını da sağlamış olursunuz. Hem şehir turu yapmak hem de müzeler arasında 24 saat için ulaşım sağlamak için güzel bir yöntem olabilir (mavi ve yeşil tur ayrı ayrı 220 SEK, combi 260 SEK).