Stockholm’de ulaşım

Arlanda Havaalanı

Stockholm’de ulaşım için öncelikle Arlanda havaalanından – Stockholm şehir merkezine nasıl gidileceğinden bahsedelim.

Arlanda havaalanından Stockholm merkeze gitmek için 3 yöntem var; bunlar Swebus, Flygbussama ve Stockholm Express (hızlı tren). Bunlardan en uygunu bizdeki Havaş’a benzeyen Swebus (30 dakika sürüyor). Flygbussama da aynı hizmeti veriyor ama biraz daha pahalı ancak daha sık zamanlarda hareket ediyor (30 dakika sürüyor). Stockholm Express ise kesinlikle değmez çünkü 10 dakika daha erken varmak için cebinizden inanılmaz Kron çıkıyor (20 dakika sürüyor).

Swebus biletlerini, bavullarınızı aldıktan hemen sonra havalimanından çıkmadan ATM benzeri makinelerden alabilirsiniz ki bileti otobüsten alma şansınız zaten yok. Gidiş – dönüş peşin alırsanız yaklaşık 20 Kron kar ile toplam 200 Kron’a mal oluyor. Bileti tek tek almaya kalkarsanız gidiş dönüş toplam 222 Kron’a geliyor. Bileti önceden Swebus’ın internet sitesinden alırsanız gidiş – dönüş 188 Kron tutuyor. Sitede Arlanda – Stockholm Cityterm’i seçmeniz ve Stockholm’e varış gününü seçmeniz lazım.

Swebus sefer saatleri uymadı ise biraz daha pahalı olmasına rağmen Flygbussama da tercih edilebilir. Aradaki fiyat farkı çok yüksek değil. Internet sitesinden önceden 198 Kron’a gidiş – dönüş alabilirsiniz.


Stockholm şehir içi ulaşım

Özellikle şehir merkezinde kalıyorsanız birçok seçenekten birisi ile neredeyse istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aslında birçok müze ve gezilecek yer şehir merkezinde birbirlerinden yürüme mesafesi uzaklıkta.

Metro: Tunnelbana (T-Bana veya sadece T işareti ile de gösteriliyor) sisteminde tam 100 istasyon bulunmakta. Bu kadar küçük bir şehir için (hele bir de İstanbul’dan gidiyorsanız) oldukça fazla… Sabah saat 5 ile gece 1 arasında çalışan metroda üç renk kodu var; yeşil, mavi ve kırmızı.

Otobüs: Kırmızı ve mavi olmak üzere iki farklı otobüs var. Özellikle 47. hatta binerseniz şehir merkezindeki birçok önemli yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz (Skansen, Vasa Museum, Gröna Lund Tivoli). Mavi hat 7-8 dakikada bir, kırmızı hat ise 10-15 dakikada bir hareket ediyor.


Stockholm Travelcard

Toplu taşımayı ne kadar sıklıkla kullanacağınıza bağlı olarak kart veya bilet seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Stockholm’de kalacağınız gün sayısına göre 24 saat (115 SEK), 72 saat (230 SEK) ve 7 günlük (300 SEK) Stockholm Travelcard seçeneklerinden birini alabilirsiniz. Sadece birkaç kullanacaksanız ise tek seferlik biletlerden de alabilirsiniz ve biletinizin süresi bitmeden istediğiniz kadar binebilirsiniz. Makinelerden ve 7eleven noktalarından alacağınız tek seferlik biletlerde kaç zone değiştireceğinize bağlı olarak farklı fiyatlar var; bir zone (36 SEK), iki zone (54 SEK) ve üç zone (72 SEK) şeklinde.


Anahtar kelimeler: Stockholm havaalanı, Stockholm Arlanda havaalanı, Arlanda Express, Stokcholm Arlanda airport, Stockholm Arlanda ulaşım, Arlanda havaalanı ulaşım, Stockholm şehir merkezi Arlanda havaalanı ulaşım, Arlanda havaalanı Stockholm ulaşım, Arlanda’dan Stockholm’e nasıl gidilir, Stockholm’den Arlanda’ya nasıl gidilir, Stockholm şehir merkezi