Volendam Görülecek Yerler


Amsterdam’a kadar gelmişken, Amsterdam’a yakın görülecek yerlere uğramadan da dönmek olmazdı. Amsterdam’a yakın yerleri gezmek için ayırdığımız günümüzün ilk durağı, sahil kasabası Volendam’dı.

Tabi bu sayede, Volendam’a gitmek için Amsterdam’ın dışına çıkar çıkarmaz coğrafya kitaplarından aşina olduğumuz Hollanda’yı daha yakından görme şansımız oldu. Yol boyu gördüğümüz çiftlikler, Hollanda’daki köy hayatının pek de bizim alışkın olduğumuz gibi olmadığını anlamamıza yol açtı. Adeta güvenlik ile korunan, birbirinden zengin insanların yaşadığı, havuzlu ve bahçeli villaların olduğu bir sitenin içinden gidiyormuş gibiydik. Bu çiftlik evlerinin bildiğimiz zengin villalarından farkı ise çimlerinde otlayan besili ineklerdi :)

Amsterdam\'a Yakın Gezilecek Yerler

 


Amsterdam’dan çıkıp, köylerin çiftlik evlerinin arasından geçip yaklaşık yarım saatte Volendam’a vardık. Bu küçük balıkçı kasabası, Hollanda’nın gerçek güzelliklerini görmek isteyenlerin uğraması gereken bir yermiş doğrusu. 600 yıldır karakterini koruyan, kendine has küçük evleri ile bu romantik kasaba, ziyaretçilerinde bir gülümseme yaratmayı başarıyor. Siz de dilerseniz sahil kenarındaki kasabanın marinasında yürüyüş yapabilir, hediyelik eşyalar satan dükkanlarını gezebilir veya küçük ve sıcak cafelerinde bir kahve içebilirsiniz.

Volendam Hollanda

Ama Volendam’ın en güzel yanı bunların hiçbiri değil, kasabanın güzelliği sahil şeridindeki bir sokak boyunca ilerleyen sağlı sollu evlerinde gizli. Sanki Volendam’da güzellik yarışması düzenlenmiş de kadınların makyajı gibi evler de bir diğerinden daha güzel görünmek için orkideler ile süslenmiş. Karşılıklı duran Volendam evlerinin sokağa bakan camları, önünden geçenleri mağazaya çekmeye çalışan vitrinler gibi birbirleri ile yarışıyorlar. Kasabanın yazılı olmayan ama herkesin bildiği kanun maddesi varmış gibi; evler sadece oturanlar için değil, sokaktan geçenler için de güzel.

Volendam

Volendam’da bu kadar yürüyüş yaptıktan sonra sıra geldi açlığımızı yatıştırmaya. Eğer daha önce ringa balığı yemediyseniz yazarken bile yutkunmaya neden olan tatlı turşusu ve soğanı ile birlikte önünde sıra olan sahildeki seyyar satıcılarda mutlaka denemelisiniz.

Volendam


Amsterdam’a gidiyorsanız bunlar da ilginizi çekebilir;

Previous Image
Next Image

info heading

info content