Burgazada’da korku dolu anlar…

İstanbul’da havalar güzelleşmişken ve adalar henüz yeterince kalabalıklaşmadan “bir Burgazada yapalım” dedik. Bostancı’dan Şehir Hatları sadece haftasonları beş sefer yaptığı için Mavi Marmara ile Burgazada’ya yaklaşık 45 dakikada vardık. Ki aslında bu yolculuk bile İstanbul’da olmamıza rağmen denizi ne kadar özlediğimizi hatırlatmaya yetti.

Burgazada’ya iner inmez karşımıza çıkan kimisi meşhur (Barba Yani gibi) balık lokantalarından birisinde oturmamak için kendimizi zor tuttuk çünkü saat akşam yedi olmuştu ve çok acıkmıştık. İyi ki dayanıp önce biraz adayı dolaşalım demişiz. İskeleden yaklaşık 200 metre uzaklıkta önünde onlarca bisikletin olduğu bir dükkan gördük. “Ama ben yıllardır bisiklete binmemiştim” nidalarından “Yaa, paçalarım acaba zincire sıkışır mı?” sorularına kadar geçen bir karar verme faslından sonra saati 5’er TL’ye üç kişi bisikletlerimizi kiraladık.

En az yokuşun olduğu rotadan Kalpazankaya’ya kadar çıktık. İyi ki bisiklet kiralamışız hem faytondan çok daha zevkli idi hem de o kadar yolun yürünmesi pek de mantıklı olmayabilirdi, hele bir de o kadar acıkmışken. Tepeye vardığımızda ağaçlıklar arasındaki Kalpazankaya Restaurant bizi karşıladı. Menüsüne kısaca bir göz attıktan sonra, ne çok pahalı ne de ucuz diyerek, çok güzel manzarasına rağmen yemekten sonra bisiklet ile o kadar yolu dönemeyeceğimizi göz önüne alarak tekrar yokuş aşağı bisikletçimizin yolunu tuttuk.

Dönüş yolunda hava iyice kararmıştı, böylece Burgazada’da korku dolu anlar filmimizi çekebildik :))

Sahile ulaşıp bisikletlerimizi teslim ettikten sonra artık hava iyice kararmıştı. Açlığın üstüne bisiklet ile ada turunun ardından bisikletçinin hemen yanındaki balıkçı Yasemin Restaurant‘a zor attık kendimizi. Bu seçimimiz ile böylece iskelenin kalabalığından ve gürültüsünden uzakta kalabildik ve deniz hemen kenarındaki masamızda oturup dolunayın karşımızdaki tepelerin ardından doğmasının zevkini çıkarabildik. Tüm bunların yanında mezeler ve balığın tadı da ortalamanın üzerinde idi…


Bisiklet turu ücreti: 5 TL/saat

Üç saatten uzun kiralayacaksanız, 15 TL’lik günlük fiyat daha mantıklı

Yasemin Restaurant: İçecekler dahil kişi başı yaklaşık 50 TL

Balıkları sipariş etmeden pazarlık yapıldığında veya en azından fiyatları sorulduğunda menu vermediklerini de düşündüğümüzde %20 tasarruf edilebiliyor.


Anahtar kelimeler: İstanbul adalar, Burgazada turu