Amsterdam’a yakın yerler

Amsterdam’a kadar gelmişken, Amsterdam’a yakın gezilecek yerleri de görmeden dönmek olmazdı. Amsterdam’a yakın yerleri gezmek için ayırdığımız günümüzün ilk durağı, sahil kasabası Volendam’dı.

Tabi bu sayede, Volendam’a gitmek için Amsterdam’ın dışına çıkar çıkarmaz coğrafya kitaplarından aşina olduğumuz Hollanda’yı daha yakından görme şansımız oldu. Yol boyu gördüğümüz çiftlikler, Hollanda’daki köy hayatının pek de bizim alışkın olduğumuz gibi olmadığını anlamamıza yol açtı. Adeta güvenlik ile korunan, birbirinden zengin insanların yaşadığı, havuzlu ve bahçeli villaların olduğu bir sitenin içinden gidiyormuş gibiydik. Bu çiftlik evlerinin bildiğimiz zengin villalarından farkı ise çimlerinde otlayan besili ineklerdi :)

Amsterdam\'a Yakın Gezilecek Yerler

 


Amsterdam’dan çıkıp, köylerin çiftlik evlerinin arasından geçip yaklaşık yarım saatte Volendam’a vardık. Bu küçük balıkçı kasabası, Hollanda’nın gerçek güzelliklerini görmek isteyenlerin uğraması gereken bir yermiş doğrusu. 600 yıldır karakterini koruyan, kendine has küçük evleri ile bu romantik kasaba, ziyaretçilerinde bir gülümseme yaratmayı başarıyor. Siz de dilerseniz sahil kenarındaki kasabanın marinasında yürüyüş yapabilir, hediyelik eşyalar satan dükkanlarını gezebilir veya küçük ve sıcak cafelerinde bir kahve içebilirsiniz.

Volendam Hollanda

Ama Volendam’ın en güzel yanı bunların hiçbiri değil, kasabanın güzelliği sahil şeridindeki bir sokak boyunca ilerleyen sağlı sollu evlerinde gizli. Sanki Volendam’da güzellik yarışması düzenlenmiş de kadınların makyajı gibi evler de bir diğerinden daha güzel görünmek için orkideler ile süslenmiş. Karşılıklı duran Volendam evlerinin sokağa bakan camları, önünden geçenleri mağazaya çekmeye çalışan vitrinler gibi birbirleri ile yarışıyorlar. Kasabanın yazılı olmayan ama herkesin bildiği kanun maddesi varmış gibi; evler sadece oturanlar için değil, sokaktan geçenler için de güzel.

Volendam

Volendam’da bu kadar yürüyüş yaptıktan sonra sıra geldi açlığımızı yatıştırmaya. Eğer daha önce ringa balığı yemediyseniz yazarken bile yutkunmaya neden olan tatlı turşusu ve soğanı ile birlikte önünde sıra olan sahildeki seyyar satıcılarda mutlaka denemelisiniz.

Volendam


Volendam’dan sonra Amsterdam’a yakın görünmesi gereken bir başka yer ise Zaanse Schans. Hollanda’nın en önemli turistik merkezlerinden biri olan bu açık hava müzesi meşhur yel değirmenlerini yakından ve hatta içinden görmek için ideal bir yer. Adeta bir açık hava müzesi olan Zaanse Schans’da, Hollanda’nın kendine has yel değirmenlerinin en güzellerini görebilirsiniz. Hatta üstüne bir de göl etrafında tekne turu da yapabilirsiniz. Tüm bunlardan sonra hala vaktiniz varsa Hollanda’nın meşhur peynirlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek için peynir müzesine de gidebilirsiniz.

Zaanse Schans

Ulaşım: Amsterdam’dan yaklaşık 20 km. uzaklıkta olan Zaanse Schans’a, merkez tren istasyonundan Alkmaar yönüne giden trene binip  Koog-Zaandijk istasyonunda indikten sonra 10 – 15 dakikalık yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.


Şimdi sıra geldi pek aklınıza gelmeyecek bir aksiyona; Hollanda’da denize girmek. Hollanda’da ne yapılır diye sorulduğu zaman pek akla gelmese de bizce Hollanda’ya yazın gidiyorsanız ve yeterince vaktiniz varsa yanınıza mayolarınızı almanız güzel olabilir. Yoksa bir daha ne zaman Kuzey Denizi’nde yüzme fırsatı yakalayacaksınız ki. Bunun için Amsterdam’a yaklaşık 45 dakikalık (45 km) uzaklıkta olan Bloemendaal sahiline gidebilirsiniz. Bloemendaal’ın denizi oldukça güzeldi. Plajın tamamı Hollandalı gençler ile doluydu ve fena da kalabalık değildi doğrusu… Üstelik Temmuz veya Ağustos’ta bile gitseniz bunaltıcı derecede sıcak olma ihtimali de yok…

Bloemendaal


Amsterdam’a gidiyorsanız bunlar da ilginizi çekebilir…

Previous Image
Next Image

info heading

info content